Cs:Key:is_in

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Key:is in:municipality)
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:is_in
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen Kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk bokmål norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português português do Brasil română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg is_in
Osm element key.svg
Popis
Sděluje, kde se nachází místo nebo prvek.
Skupina: Boundary
Prvky
může být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošepoužití na relaci
Status: Používáno

Jak se vyhnout použití této značky

Kdy značku použít?

Značka is_in=* je jedna z nejstarších značek v OSM a stále se běžné používá.

Značka is_in=* je starší než hraniční polygony. Pokud má oblast dobře navrženou sadu hraničních polygonů, pak informace, které mohou být vloženy do značky is_in=*, se obvykle dají odvodit z hranic, které ji obsahují. V tomto případě se informace obsažená ve značce zdá být nadbytečná. Někteří mappeři dokonce obhajovali mazání této značky, protože ji vidí jako ekvivalent informací o hranicích. Jiní mappeři to považují za přinejmenším krátkozraké.

Značka ovšem stále může obsahovat důležité informace, pokud nejsou v mapě hraniční polygony úplné. A i když je informace redundantní, stále dovoluje snadnější vyhledávání a snadné rozlišení mezi dvěma podobně pojmenovanými objekty (aniž by bylo potřeba dělat náročné výpočty pro nalezení všech hranic, které objekt obsahují, což znamená, že výsledky jsou k dispozici rychleji). Zkušenosti z Velké Británie také naznačují, že může být nápomocná při výběru přesné informace z funkcí Poloha a Najít.

Popis

Tato značka umožňuje slovy určit, kde na světě se nachází místo nebo objekt. Dá se použít s čímkoliv, restauracemi, budovami, ulicemi, parky, ale její hlavní využití je pro místa. Doporučuje se, aby byla VŽDY použita se značkami místa, napomáhala některým vyhledávačům - například na světě existuje více míst, která se jmenují San Francisco (Filipíny, Španělsko, USA), ale pro nalezení toho v Kalifornii budete potřebovat něco takovéhohle:

 • name=San Francisco
 • is_in=California; CA; USA

I když není žádný požadavek na to, v jakém pořadí se mají položky do seznamu psát, doporučuje se aby pořadí bylo od menších k větším prvkům a aby až do úrovně země se používaly plné názvy. Povšimněte si, že i toto je platné, i když nedoporučované:

 • name=SOMA
 • is_in=USA;CA;California;San Francisco
 • name=SOMA
 • is_in=San Francisco

Pro vytváření kategorií

Méně často se tato značka také používá pro vytvoření kategorie pro vyhledávání, například:

 • name=Canberra
 • is_in=hlavní_města; Australian Capital Territory; ACT; Australia

znamená, že Canberra se nyní objeví v seznamu hlavních měst světa.

Tohoto se pravděpodobně dá lépe dosáhnout návrhem Proposed features/capital --Gorm 15:08, 6. dubna 2010 (UTC)
Viz také: Relace nejsou kategorie

Zlepšování přesnosti

Jednou ze slabin této značky je, že programům, které ji zpracovávají, nemusí být jasné, co která hodnota znamená. V příkladě výše může CA být jak Kalifornie tak Kanada. Je hlavní_města místo, nebo kategorie?

Relace je jedním z řešení a také řeší redundanci, tedy že je samozřejmě škoda zapisovat is_in=Sweden,Stockholms län,Stockholm do každé ulice ve Stockholmu.

Jiné řešení je kvalifikovat značku is_in následovně:

 • name=Canberra
 • place=city
 • is_in=capital_cities; Australian Capital Territory; ACT; Australia
 • is_in:state=Australian Capital Territory
 • is_in:state_code=ACT
 • is_in:country=Australia (použijte anglický název země)
 • is_in:country_code=AU (dvoupísmenný kód země dle ISO 3166-1, VELKÝMI PÍSMENY, aby odpovídal značce addr:country)

Jakékoliv předměstí, silnice nebo jiný prvek v Canbeře pak potřebuje jen jednu značku, která implikuje vše výše uvedené:

Jakýkoliv z klíčů place lze použít jako kvalifikátor:

Viz také

Značka "is_in"

 • Příklad Bedford
  place=town
  name=Bedford
  is_in=Bedfordshire; England; UK

Zdůvodnění

V podstatě to znamená, že programy můžou automaticky vytvářet indexy, ve tvaru:

Díváš se na data pro Bedfordshire. Jdi o jednu úroveň výše na England nebo Home Counties. Města v Bedfordshire jsou: Ampthill, Bedford, Clapham, Dunstable...

 • důležitější pro vyhledávání názvů ulic, např. pro 'High Street' je, že může pomoci lépe najít ten správný z mnoha výsledků vyhledávání pomocí 'High Street;Fulbourn;Cambridgeshire' a 'High Street;Chapel-en-le-Frith;Derbyshire'. David.earl 14. října 2006
Toto je již automaticky splněno v Nominatimu bez použití značky is_in. --Gorm 15:08, 4. dubna 2010
Ano, Nominatim je skvělý! Ale kde si ho mohu stáhnout pro offline navigaci na můj Android s 8 GB kartou? --Themroc 20:46, 21. května 2011

Rozšíření

Povšimněte si, že značka is_in=* je použitelná pro víc než jen regiony. Můžete přidávat i geografické věci jako třeba "The English Channel".

 • place=area
 • name=Isle of Wight
 • is_in=islands;english channel;osm_workshop_locations

Implementace