Cs:RÚIAN/přetrasování

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search

Budovy, které nejsou natrasovány z RÚIANu lze v JOSM snadno najít tímto filtrem (nabídka "hledat"): building=* -(source: cuzk\:ruian)

Přetrasovávat ty , které nepochází z RÚIANu, je převážně žádoucí.

Mám k tomu ale pár poznámek:

  • budovy, co nejsou v RÚIANu ponechat! Rozhodně nemazat budovy, které v RÚIANu nejsou. V 99% to znamená, že to není chyba v OSM, ale nezmapovaný objekt v katastrální mapě.
  • budovy, které jsou částečně v RÚIANu: příklad viz obrázek. V tomto případě je nejlepší následující postup: existující budovu rozdělit přibližně podle obrysu v RÚIANu na dvě. Tu část, která v RÚIANu existuje natrasovat, tu druhou ponechat, případně ortogonalizovat nebo nasnapovat k druhé části. Historii bych doporučil ponechat u té části, která v RÚIANu není. Na obrázku horní nerozdělená, dolní rozdělená. Pokud jde evidentně o stejný typ budovy (zde činžovní dům se dvěma vchody), lze k té "neexistující" části přes PointInfo doplnit aspoň počet pater.

Ruian-pul-budovy-existuje.jpg

  • budovy, které jsou v RÚIANu "hromadně": narazil jsem na to u paneláků. V katastru jsou někdy zaměřeny jenom celý bloky sousedících domů, který nejsou uvnitř nijak průchozí. V tomhle případě navrhuji buď a) pokud je obrys v OSM dostatečně přesný, tak jen přes PointInfo doplnit počet pater a typ budovy nebo b) pokud není moc přesný, tak natrasovat a zase rozdělit na jednotlivé budovy (všechny budou mít stejný tag ref:ruian:building, ale musí se odmazat případný atribut building:flats= ).

Ruian-hromadna-budova1.jpg Ruian-hromadna-budova2.jpg

  • budovy, které jsou v RÚIANu "rozřezané": někdy to vzniká na hranicích k. ú., jindy nevím proč, ale je to evidentní chyba. Fyzicky jsou o jednu stavbu, takže polygony natrasovat, sloučit a sloučit i hodnoty v ref.

Ruian-budova-rozsekana.jpg

  • budovy, které jsou navíc v RÚIANu: výjimečný případ, který vyžaduje místní znalost. Napadá mě jen souvislost s přírodními vlivy (budova se rozpadne, shoří, strhne ji povodeň,..). Příkladem budiž tento hotel, který před pár lety vyhořel, loni jej nechal majitel strhnout a do budoucna se plánuje na stejném místě novostavba. V katastru ale k vyškrtnutí objektu nedošlo, takže v RÚIANu furt zůstává.

Ruian-budova-neexistuje.jpg

  • někdy se vyplatí natrasovat i ty budovy, které už pocházejí z RÚIANu, ale pomocí dřívější verze traceru. Ta novější totiž přidává i počet pater, počet bytů a přesnější hodnoty tagu building=.

Když budeme dodržovat tenhle postup, budeme lepší, než katastr ;-)