Fa:Notes

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search

یادداشت یکی از امکانات مهم وبگاه https://openstreetmap.org/ است که نگاشتن یادداشت های اشتراکی برای کمک به ایجاد یا ویرایش نقشه در OpenStreetMap را فراهم می کند. هدف یادداشت بحث و گفتگو یا اطلاعات غیر ضروری که کاربردی در OpenStreetMap ندارند نیست؛ برای نمونه : "من یکشنبه اینجا بودم" یا "اینجا یک جنایت رخ داده است".

یادداشت ها امکان ارتباط دوطرفه را برای کاربرانی که تکمیل کننده نقشه ها فراهم می آورد تا درخواست اطلاعات تکمیلی نمایند. اگرچه نیازی نیست برای ایجاد یا افزودن توضیحات برای یک یادداشت به حساب کاربری خود وارد شوید، اما توصیه می شود این کار را انجام دهید. کاربرانی که یادداشت را با حساب کاربری خود ایجاد می نامیند، در صورت افزوده شدن توضیحات به آن یادداشت یا برطرف شدن مورد آن، هشداری دریافت خواهند نمود.

استفاده از یادداشت

یادداشت در OpenStreetMap هم به کاربران عضو و هم غیر عضو امکان می دهد که به آسانی و سریع مشخص نمایند کجا در نقشه مشکلی وجود دارد یا موردی نادیده گرفته شده است تا همکاران داوطلب متوجه گردند کجا به کمک ایشان نیاز است.

افزودن یادداشت

برای افزودن یادداشت، دکمه نوار ابزار پایین سمت راست را در [صفحه اصلی نقشه او اس ام https://www.openstreetmap.org/ بزنید. نشانگر را به نقطه مناسب هدایت کنید (هرچه دقیقتر بهتر). پیامی کوتاه برای همکاران داوطلب بگذارید تا بدانند چه چیزی ایراد دارد یا نادیده گرفته شده است.

پیامتان واضح و گویا باشد؛ برای نمونه "مسیر اشتباه" گویا نیست اما "مسیر شرقی-غربی در نقشه وجود خارجی ندارد" کاملا گویاست.

اگر حساب کاربری OpenStreetMap دارید، پیش از ایجاد یادداشت به حساب کاربری خود وارد شوید تا آن یادداشت با نام کااربری شما مرتبط گردد؛ البته کاربران گذری هم می توانند یادداشت ایجاد کنند، اما اگر تمایل دارید فراتر از یک کاربر گذری باشید، برای خود حساب کاربری بسازید OpenStreetMap account.

مشاهده یادداشت ها

برای دیدن تمامی یادداشت های مرتبط با یک محل، به صفحه نمایش اصلی نقشه https://openstreetmap.org/ بروید، دکمه "layer pick" را از منوی سمت راست بالا انتخاب کنید و باکس Notes را علامت بزنید (تصویر را ببینید).

تصویر وارد گردد---<

علامت یادداشت ها انواع مختلفی دارد که در تصویر زیر می توانید ببینید.

تصویر وارد گردد --->

اگر با حساب کاربری خود وارد شده باشید، می توانید برای یک یادداشت توضیح اضافه کنید، از تکمیل کنندگان سوال بپرسید (اگر هنگام افزودن یادداشت کاربر با حساب کاربری خودش وارده شده باشد) و یادداشت را به عنوان برطرف شده علامت گذاری نمایید (به این معنا که ایراد یا مورد نادیده گرفته شده را برطرف نموده اید یا یادداشت کاربردی نیست).

کاربردهای پیشرفته تر یادداشت ها

برای ایجاد یک پیوند (perma) که که نقشه را با یادداشت های ایجاد شده نشان دهد (بدون ایجاد تغییر در دیگر لایه ها)، پارامتر notes=yes را به آدرس اضافه کنید : https://openstreetmap.org?notes=yes.

مشاهده یادداشت های یک کاربر

اگر کاربری هنگام ایجاد یک یادداشت یا افزودن توضیحات به یک یادداشت با نام کاربری خود وارد شده باشد، آن یادداشت/توضیحات به نام خودش ثبت می شود و می توانید تمامی یادداشت هایی را که یک کاربر وارد نموده است در صفحه

www.openstreetmap.org/user/xyz/notes ببیندید که xyz نام کاربری آن شخص است.

مشاهده یادداشت های یک ناحیه با RSS

می توانید با درخواست آگهی RSS RSS feed از تمامی یادداشت های مربوط به ناحیه مورد نظر خود آگاه شوید. آدرس وب آگهی RSS چنین است :

https://www.openstreetmap.org/api/0.6/notes/feed?bbox=smaller_longitude,smaller_latitude,larger_longitude,larger_latitude

به سادگی می توانید طول و عرض جغرافیایی را با زدن دکمه [https://www.openstreetmap.org/export#map=17/36.57687/53.04783] و سپس زدن دکمه "Manually select a different area" انتخاب نمایید. سپس می توانید ناحیه مورد نظر خود را برای آگهی RSS با جایه جا کردن مشخص نمایید. مقادیر درون جعبه های چپ و راست (در سمت چپ ناحیه "Export") نشان دهنده طول جغرافیایی و مقادیر درون جعبه های بالا و پایین، نماینده عرض جغرافیایی هستند. اگر قصد ندارید محدوده را به صورت دستی تعیین کنید، میتوانید از ابزار تامینی کیفیت او اس ام استفاده نمایید http://tyrasd.github.io/osm-qa-feeds/خروجی GPX یادداشتهامی توانید یادداشت ها را در قالب GPX در محدوده ای مشخص با این پیوند استخراج کنید:[http://api.openstreetmap.org/api/0.6/notes.gpx?bbox=24.149,56.911,24.3476,56.9665

استخراج یادداشت ها در قالب GPX

می توانید با استفاده از این پیوند، یادداشت های یک ناحیه را در قالب فایل GPX استخراج نمایید :

http://api.openstreetmap.org/api/0.6/notes.gpx?bbox=24.149,56.911,24.3476,56.9665

که محدوده مورد نظر چنین است  bbox=[طول جغرافیایی کوچک تر],[عرض جغرافیایی کوچک تر],[طول جغرافیایی بزرگتر],عرض جغرافیایی بزرگتر]

از دید فنی، این کار باعث می شود نقطه-مسیری GPX تشکیل گردد که شماره یادداشت، نام آن نقطه-مسیر است و توضیحات مسیر.

برطرف کردن یادداشت یک مشکل

یادداشت های مربوط به مسایل حل شده حذف یا پاک نمی شوند، به هراه اطلاعاتی که در مراجع آینده به دست خواهند آمد. اگرچه، پس از مدتی، یادداشت های مربوط به مشکلات برطرف شده در نقشه نمایش داده نخواهند شد. کارگروه داده Data working group میتوانند یادداشت ها را پنهان نمایند، البته این مورد ممکن است صرفا محدود به مسایل حل شده نباشد؛ برای مثال، یاددات هایی درباره مسایل محرمانه یا موارد توهین آمیز.

API یادداشت ها

APIیادداشت ها در صفحه API v0.6#Map Notes API توضیح داده شده است.

برای وبگاه ها یا برنامه های ثالث هیچ موردی ندارد که از داده های Open Street Map به همراه API یادداشت ها استفاده نمایند. البته این امکان در صورتی مفید خواهد بود که کیفیت گزارش ها مناسب باشد. به همین علت، ضروریست که گزارش حاوی اطلاعات مفید برای یک کاربر حرفه ای نقشه بردار باشد تا او بتواند مساله مورد نظر را برطرف نماید. همچنین ضروریست که کاربران خود را آگاه نمایید یادداشت ها فقط در مورد مسایل نقشه برداری هستند و نه هرچیز دیگری.

علاوه بر اینها، باید توجه داشته باشید که این امکان، برای ارتیاط انسانها با یکدیگر فراهم شده است و نباید یک ربات خودکار را در آن دخیل نمایید.

پشته یادداشت

از مردادماه 1393، تمامی یادداشتها از آدرس  http://planet.openstreetmap.org/notes/ قابل بارگیری هستند. پرونده پشته، شامل متن یادداشت، قسمت وضعیت و تمامی توضیحات است. در مرداد 1393، بیش از دویست هزار یادداشت و چهارضد هزار توضیح وجود داشت که حجم پرونده فشرده شده (با روش bxip2) را به 13 مگا بایت می رساند. پشته یادداشت ها با استفاده از https://github.com/iandees/planet-notes-dump تولید می شود.

بایگانی یادداشت ها نیز در آدرس اینترنتی https://archive.org/details/osmdata، به صورت روزانه، در دسترس است. این مورد ویژه هنگام تحقیق در باره یادداشت هایی که در یک روز خاص ایجاد شده اند، مناسب است. بایگانی یادداشت ها از تاریخ 26ام آذر 1393 موجود است.

آمارها

http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes

توسعه

شاید تصور کنید یادداشت ها ایده ای مشابه با OpenStreetBugs دارند که به صورت وبگاهی جداگانه و با پایگاه داده جداگانه اداره می شود. اتصال OpenStreetBugs با وبگاه اصلی از همان روزهای اولیه پیدایش آن مورد بحث بوده است. امکان یادداشت، این یک پارچه سازی را به همراه ارتباط رایانامه ای پیشرفته فراهم می کند. کار OpenStreetBugs به پایان رسیده است. تبریک به تمامی دست اندرکارن.

به عنوان قسمتی از وب گاه، کدها و فهرست موارد را می تواندی در GitHub با آدرس https://github.com/openstreetmap/openstreetmap-website/ پیدا کنید.

برنامه هایی که از یادداشت استفاده می کنند