Pl:Wykorzystanie istniejących map

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Rozwijanie projektu OSM może odbywać się również bez używania śladów z GPS'a – można wykorzystać także istniejące mapy rastrowe, skany map bądź zdjęcia lotnicze i użyć ich jako warstwy nad którą będziemy rysować elementy mapy OpenStreetMap. Poniżej znajduje się krótki przewodnik przedstawiający proces przygotowania mapy.

Przygotowania

Mapa

Przykładowa mapa możliwa do użycia – plan Częstochowy z 1913 roku.

Na początek musimy posiadać skan mapy lub zdjęcie w postaci pliku graficznego. Pamiętaj, że nie można wykorzystać map zastrzeżonych przez wydawnictwa kartograficzne, zrzutów ekranu z Google Maps, itp. Plik, który chcesz użyć powinien znajdować się na wolnej licencji lub być w domenie publicznej (np. z powodu wygaśnięcia praw autorskich). Przykładowe mapy możliwe do wykorzystania to:


Należy pamiętać że mapy mają już swoje lata, jednak na obecnym etapie rozwoju OSM w Polsce, można je jak najbardziej wykorzystywać. Oczywiście warto porównać mapę z aktualną mapą, aby nie nanosić nieistniejących obiektów lub ulic.

W przypadku starszych map warto "wyczyścić" ją w programie graficznym wyostrzając ją oraz podbijając kontrast. W przypadku zdjęć map ułatwieniem może być usunięcie dystorsji.

OSM

Mając przygotowaną mapę przed kalibracją należy sprawdzić, czy drogi już naniesione w OSM pokrywają się z ich śladami. Można kalibrować mapę na podstawie dróg wyznaczonych bez śladu GPS lub zaimportowanych z UMP, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że wiele ulic czy obiektów naniesiemy z przesunięciem, czasami sięgającym kilkudziesięciu metrów.

Kalibracja

Posiadając gotowy plik należy przejść na stronę umożliwiającą jego kalibrację. Najlepszą tego typu stroną jest Geothings Map Warper, gdzie na początek należy założyć konto (Create Account).

Po założeniu konta można przejść na stronę przesyłania plików. Warto wypełnić jak najwięcej pól w formularzu, co pozwoli później łatwiej odnaleźć mapę. Szczególnie warto wpisać tagi zawierające większe miasta na mapie, nazwę województwa oraz nazwę kraju, przykładowo:

* kraków, malopolskie, poland
* katowice, chorzów, bytom, slaskie, poland

Po przesłaniu pliku (co może trochę potrwać) nasza mapa będzie gotowa do nanoszenia punktów do kalibracji. Sam proces jest dosyć żmudny – po prawej znajduje się mapa OSM, natomiast z lewej – nasza mapa. Za pomocą "rączki" i "szpilki" należy przesunąć mapę i wpić "szpilkę" w to samo miejsce na obu mapach a następnie kliknąć przycisk Add Control Point. Po dodaniu co najmniej trzech punktów można skalibrować mapę za pomocą przycisku Warp Image!.

Jak wiadomo im więcej punktów tym lepiej, szczególnie jeśli jest to mapa dużego obszaru (przykład). Po skalibrowaniu należy sprawdzić w zakładce Preview Rectified sprawdzić, czy mapa nie jest przesunięta – warto wtedy dodać kolejne "szpilki" na przesuniętym obszarze.

Użycie w JOSM

Skalibrowaną powyższym sposobem mapę możemy wykorzystać w edytorze JOSM, zaopatrzonym we wtyczkę wmsplugin. Aby ją ściągnąć wystarczy w menu JOSM wybrać Edycja|Ustawienia|Wtyczki, wmsplugin znajduje się na końcu listy.

Po restarcie programu z menu WMS wybieramy Rectified Image i w formularzu wybieramy Geothings Map Warper i wpisujemy numer jaki nasza mapa uzyskała w trakcie kalibracji, czyli np. 1141 (pod tym numerem kryje się mapa Babiogórskiego Parku Narodowego).

Nie zapomnij podać mapy jak źródła drogi czy obiektu za pomocą tagu source=http://warper.geothings.net/maps/xxxx.