Sq:Beginners Guide 1.3

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from SQ:Beginners Guide 1.3)
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Beginners Guide 1.3
· Afrikaans · Alemannisch · aragonés · asturianu · azərbaycanca · Bahasa Indonesia · Bahasa Melayu · Bân-lâm-gú · Basa Jawa · Baso Minangkabau · bosanski · brezhoneg · català · čeština · corsu · dansk · Deutsch · eesti · English · español · Esperanto · estremeñu · euskara · français · Frysk · Gaeilge · Gàidhlig · galego · Hausa · hrvatski · Igbo · interlingua · Interlingue · isiXhosa · isiZulu · íslenska · italiano · Kiswahili · Kreyòl ayisyen · kréyòl gwadloupéyen · Kurdî · latviešu · Lëtzebuergesch · lietuvių · magyar · Malagasy · Malti · Nederlands · Nedersaksies · norsk bokmål · norsk nynorsk · occitan · Oromoo · oʻzbekcha/ўзбекча · Plattdüütsch · polski · português · română · shqip · slovenčina · slovenščina · Soomaaliga · suomi · svenska · Tiếng Việt · Türkçe · Vahcuengh · vèneto · Wolof · Yorùbá · Zazaki · српски / srpski · беларуская · български · қазақша · македонски · монгол · русский · тоҷикӣ · українська · Ελληνικά · Հայերեն · ქართული · नेपाली · मराठी · हिन्दी · অসমীয়া · বাংলা · ਪੰਜਾਬੀ · ગુજરાતી · ଓଡ଼ିଆ · தமிழ் · తెలుగు · ಕನ್ನಡ · മലയാളം · සිංහල · ไทย · မြန်မာဘာသာ · ລາວ · ភាសាខ្មែរ · ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ · አማርኛ · 한국어 · 日本語 · 中文(简体)‎ · 吴语 · 粵語 · 中文(繁體)‎ · ייִדיש · עברית · اردو · العربية · پښتو · سنڌي · فارسی · ދިވެހިބަސް

 Contents:

1 - Beginners' guide
1.1 - Mbledhni të dhënat
1.1.1 - GPS
1.1.2 - Y!/landsat/NPE Imagery
1.2 - Ngarkoni të dhënat - upload
1.2.1 - Ruani të dhënat si GPX
1.2.2 - Uploading Data- Ngarkoni të dhënat
1.3 - Krijoni/Modifikoni OSM të dhënat
1.3.1 - General tips
1.3.2 - Potlatch
1.3.3 - JOSM
1.3.3.1 - Downloading Into JOSM - Shkarkoni në JOSM
1.3.3.2 - First basic road - Rruga e parë themelore
1.3.4 - Merkaartor
1.4 - Emërtoni të dhënat, dhe shtoni detajet
1.4.1 - Adding Tags - Shtoni Etiketat
1.4.2 - Ngarkoni ndryshimet
1.5 - Përdorni hartën
1.5.1 - Osmarender

Krijoni/Modifikoni OSM të dhënat

OSM të dhënat janë të përbërë nga elementet e mëposhtme:

 • Nyjet: Pika që janë përdorur për të shënuar vendet e posaçme (të tilla si një kuti postare), ose për të tërhequr segmentet në mes.
 • Drejtime: Një listë të renditur e nyjeve, shfaqet i lidhur si me segmentet e linjës. Ata janë përdorur për të përshkruar rrugët, shtigjet etj
 • Drejtimet e mbyllura: Drejtmet të mbyllura janë drejtime të cilat shkojnë në një lakore të plotë. Ata janë përdorur për të përshkruar fusha të tilla si parqe, liqene apo ishuj.
 • Lidhjet: Kur drejtime të ndryshme janë të lidhura me njëra-tjetrën, por nuk përfaqësojnë të njëjtën gjë fizike, një lidhje është përdorur për të përshkruar rolin e çdo rruge. Ato janë përdorur për të përshkruar gjëra të tilla si rrugët e çiklizmit, kufizimet dhe zonat me vrima.

Nodes-ways-closedways.PNG

Të gjitha këto elemente mund të mbajnë tags, duke e përshkruar emrin, lloji i rrugës etj.

Ju keni zgjedhje të disa editorëve për të shtuar elementet dhe tags.

 • SQ:Beginners Guide 1.3.1 - General tips në lidhje me konvertimin e GPS regjistrimeve në një pjesë normale të lakuar të rrugës
 • SQ:Beginners Guide 1.3.2 - Modifikimi me Potlatch (Rekomandohet për fillestar)
  • Online editor i projektuar për lehtësinë e përdorimit.I dobishëm për gjetjen e imazhe nga ajri, hartave të zona të mëdha, dhe duke bërë punë të shpejtë touchup.
 • SQ:Beginners Guide 1.3.3 - Modifikime JOSM
  • Editori origjinal™. Më të mira për krijimin e hartave nga regjistrimit e GPS dhe për të shtuar detaje në hartat ekzistuese. Ngarkesa e plugins në dispozicion për të automatizuar detyra të përbashkëta.
 • SQ:Beginners Guide 1.3.4 - Editimi me Merkaartor