Sq:Beginners Guide 1.4

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from SQ:Beginners Guide 1.4)
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Beginners Guide 1.4
· Afrikaans · Alemannisch · aragonés · asturianu · azərbaycanca · Bahasa Indonesia · Bahasa Melayu · Bân-lâm-gú · Basa Jawa · Baso Minangkabau · bosanski · brezhoneg · català · čeština · corsu · dansk · Deutsch · eesti · English · español · Esperanto · estremeñu · euskara · français · Frysk · Gaeilge · Gàidhlig · galego · Hausa · hrvatski · Igbo · interlingua · Interlingue · isiXhosa · isiZulu · íslenska · italiano · Kiswahili · Kreyòl ayisyen · kréyòl gwadloupéyen · Kurdî · latviešu · Lëtzebuergesch · lietuvių · magyar · Malagasy · Malti · Nederlands · Nedersaksies · norsk bokmål · norsk nynorsk · occitan · Oromoo · oʻzbekcha/ўзбекча · Plattdüütsch · polski · português · română · shqip · slovenčina · slovenščina · Soomaaliga · suomi · svenska · Tiếng Việt · Türkçe · Vahcuengh · vèneto · Wolof · Yorùbá · Zazaki · српски / srpski · беларуская · български · қазақша · македонски · монгол · русский · тоҷикӣ · українська · Ελληνικά · Հայերեն · ქართული · नेपाली · मराठी · हिन्दी · অসমীয়া · বাংলা · ਪੰਜਾਬੀ · ગુજરાતી · ଓଡ଼ିଆ · தமிழ் · తెలుగు · ಕನ್ನಡ · മലയാളം · සිංහල · ไทย · မြန်မာဘာသာ · ລາວ · ភាសាខ្មែរ · ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ · አማርኛ · 한국어 · 日本語 · 中文(简体)‎ · 吴语 · 粵語 · 中文(繁體)‎ · ייִדיש · עברית · اردو · العربية · پښتو · سنڌي · فارسی · ދިވެހިބަސް

 Contents:

1 - Beginners' guide
1.1 - Mbledhni të dhënat
1.1.1 - GPS
1.1.2 - Y!/landsat/NPE Imagery
1.2 - Ngarkoni të dhënat - upload
1.2.1 - Ruani të dhënat si GPX
1.2.2 - Uploading Data- Ngarkoni të dhënat
1.3 - Krijoni/Modifikoni OSM të dhënat
1.3.1 - General tips
1.3.2 - Potlatch
1.3.3 - JOSM
1.3.3.1 - Downloading Into JOSM - Shkarkoni në JOSM
1.3.3.2 - First basic road - Rruga e parë themelore
1.3.4 - Merkaartor
1.4 - Emërtoni të dhënat, dhe shtoni detajet
1.4.1 - Adding Tags - Shtoni Etiketat
1.4.2 - Ngarkoni ndryshimet
1.5 - Përdorni hartën
1.5.1 - Osmarender

Shtoni detajet, dhe Tagging

Pasi të keni një rrugë të përfunduar, ju duhet të shtoni tags në mënyrë që të shohin ato të dhëna në hartë. Tags janë çelësa me vlerë në palë. Ka tags shumë, disa më të zakonshëm se të tjerët. Kur përdorni JOSM, tagging është kryer duke shtuar çelësin me vlerë në çifte nga paneli për Prona / Anëtarësi .

  1. Këtu është një udhëzues për çfarë tags për të përdorur.
  2. Pasi të keni bërë editimin tuaj, atëherë ju duhet të ngarkoni ndryshimet e juaja në OSM.
  • Sigurohuni që ju nuk bëni kopje të të dhënave nga hartat që nuk keni drejt ti përdorni. Mësoni këtu për copyright.