Sq:Main Page

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from SQ:Main Page)
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Main Page
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen Kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk bokmål norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português português do Brasil română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

Mirë se vini në OpenStreetMap, një projekt i cili krijon dhe ofron të dhëna të lira (hapura) gjeografike. Nga këto të dhëna munden p.sh. të krijohen harta për rrugët, biçikleta, si dhe informacione të tjera të rëndësishme.

Openstreetmap logo.svg
Ndihmë për hartën ose shëno një gabim në Notes (Proçedura)
Të gjitha materialet për fillestarët për të mësuar dhe për tu angazhuar me OpenStreetMap.
Një referencë e plotë për gjithçka në lidhje me përpunimin e hartës.
Trego aftësitë e tua duke kontribuar për një hartë më të mirë. Merr pjesë në kodimin e programit.
Ke ndonjë pyetje? Pjesa më e madhe e tyre është përgjigjur këtu.
Informacione dhe prapaskena për gazetarët.
Gjeni si punon projekti dhe kontribuesit e tij.
Portals +/-
Get involved Beginners' guide  · Map Features  · Mapping projects  · Potential Datasources  · GPS  · Notes  · Proposed features  · Import
Use OpenStreetMap Browsing  · Download  · List of OSM based Services  · OSM XML  · PBF Format  · Routing  · Elements
Software For desktop computers  · For mobile devices  · Automated Edits  · JOSM  · Merkaartor  · Maperitive  · Mapnik  · iD  · Potlatch  · Quality assurance
Documentation Cleanup  · Guidelines  · Translation
Community Blogs  · Bugs & issues (trac)  · Contributors  · Copyright infringement  · Disputes  · Donations  · Email lists  · Forum  · Foundation  · Help centre  · IRC  · Merchandise  · Twitter  · Vandalism
Legal Disclaimer  · Copyright and License  · Contributor terms  · Open Database License
Kalendari ±
Social 19 Tet Stammtisch, Karlsruhe, Germany Germany Karlsruhe
Mapping party 19 Tet Mapping Party Elda, Elda, Spain Spain
Social 20 Tet Stammtisch Freiberg, Freiberg, Germany Germany
Social 20 Tet OSM kahvit, Espoo, Finland Finland
Social 20 Tet OSM kahvit, Helsinki, Finland Finland
Mapping party 20 Tet Humanitarian Mapathon University of Northern Colorado, Greeley, Colorado, US US Colorado
Mapping party 20 Tet Mapping the new Arriva Busses, Maastricht, The Netherlands Netherlands Maastricht
Social 21 Tet OSM kahvit, Tampere, Finland Finland
Social 21 Tet Stammtisch, Essen, Germany Germany Essen
Mapping party 22 Tet マッピングパーティ奈良2016・西大寺(Saidaiji Buddhist temple), Nara, Japan Japan
Social 24 Tet Bremer Mappertreffen, Bremen, Germany Germany Bremen
Social 24 Tet Stammtisch, Graz, Austria Austria Graz
Social 25 Tet OSM Stammtisch Viersen, Viersen, Germany Germany
Social 26 Tet Stammtisch Ulmer Alb, Urspring, Germany Germany
Social 26 Tet Stammtisch, Düsseldorf, Germany Germany Düsseldorf
Mapping party 26 Tet Missing Maps @ IPIS, Antwerp, Belgium Belgium
Mapping party 27 Tet Humanitarian Mapathon Colorado State University, Fort Collins, Colorado, US US Colorado
Mapping party 27 Tet Missing Maps Mapathon [Université Paris 8], Saint-Denis, France,France
Conference 27 Tet 1st Meetup OSGeo-PT, Albergaria-a-Velha, Portugal Portugal
Social 27 Tet Stammtisch, Braunschweig, Germany Germany
Conference 28–29 Tet Oficina de Dados Abertos, Águeda, Portugal Portugal
Mapping party 29 Tet 近江八幡漫遊マップづくり 第2回諸国・浪漫マッピングパーティー, Omihachiman, Japan Japan
Mapping party 29 Tet Mapathon Hirikalabs - Missing Maps, Donostia, Spain Spain
Pizza 29–30 Tet Hack Weekend, Karlsruhe, Germany Germany Karlsruhe
Meeting 31 Tet Taipei Meetup, Mozilla Community Space, Taipei, Taiwan Taiwan
Social 1 Nën OSM Stammtisch Rostock, Rostock, Germany Germany
Social 2 Nën Stammtisch, Stuttgart, Germany Germany
Social 3 Nën Lübecker Mappertreffen, Germany Germany
Social 3 Nën Stammtisch, Dresden, Germany Germany Dresden
Pizza 3 Nën Hack Evening (58. Wiener Stammtisch), Wien, Austria Austria Wien
Social 4 Nën OSM-Stammtisch Zittau, Zittau, Germany Germany
Mapping party 4–6 Nën Mapping party Levoča, Levoča, Slovakia Slovakia
Mapping party 5 Nën ラブライブ!サンシャイン マッピングパーティ2(Cartoon anime "LoveLive! Sunshine!!" Mapping party), Numazu, Japan Japan
Mapping party 6 Nën Découverte d'OpenStreetMap pour l'humanitaire, Rennes, France France
Social 8 Nën Rencontre mensuelle mappeurs, Lyon, France France
Social 8 Nën Landshut Stammtisch, Landshut, Germany Germany
Social 9 Nën Stammtisch München, München, Germany Germany
Social 10 Nën 101. Berlin-Brandenburg Stammtisch, Berlin, Germany Germany
Social 13 Nën Stammtisch, Dortmund, Germany Germany Dortmund
Social 15 Nën Bonner Stammtisch, Bonn, Germany Germany
Social 15 Nën Mappertreffen Lüneburg, Lüneburg, Germany Germany
Social 15 Nën Edinburgh, Scotland, United Kingdom Scotland
Mapping party 15 Nën Humanitarian Mapathon Front Range Community College, Longmont, Colorado, US US Colorado
Social 19 Nën Stammtisch, Essen, Germany Germany Essen
Mapping party 19 Nën 諸国・浪漫マッピングパーティー:第3回 松尾大社、地蔵院(Matsuo-taisha Shinto Shrine and Jizoin Buddhist temple), Kyoto, Japan Japan
Mapping party 19 Nën 東京!街歩き!マッピングパーティ:第2回 護国寺(Gokokuji Buddhist temple), Tokyo, Japan Japan
Social 22 Nën Derby, Derby, United Kingdom United Kingdom
Social 23 Nën Stammtisch, Karlsruhe, Germany Germany Karlsruhe
Conference 25–27 Nën State of the Map Latam 2016, Sao Paulo, Brazil Brazil
Meeting 28 Nën Taipei Meetup, Mozilla Community Space, Taipei, Taiwan Taiwan
Social 28 Nën Bremer Mappertreffen, Bremen, Germany Germany Bremen
Social 28 Nën Stammtisch, Graz, Austria Austria Graz
Social 30 Nën Stammtisch, Düsseldorf, Germany Germany Düsseldorf
  Future events
Conference 4–5 Shku FOSDEM 2017, Brussels, Belgium Belgium
Fotoja e javës ±
STAR bus sign in Rennes.jpg
The public transport service STAR in Rennes Metropole, France, uses OpenStreetMap on their information boards.
Platform Status ±

Up and running

Lajme ±
10 Korr A node with the id 232 is created. Support for 64-bit Identifiers has become a necessity for software working with OSM.
17 Qer The Collective Database Guideline is approved by the OSMF board.
older news... OpenStreetMap in the media · OpenStreetMap Blog
Community Contact Channels ±
Get together and communicate with others in the OpenStreetMap Community.
Forum Discussion on the web
Mailing lists Discussion by email (popular)
IRC Live chat room
Notes Quick easy way to report errors in the map
Other contact channels
Download and use data+/-

You can download and use data for any part or all of OpenStreetMap:

Lolcat of awesomeness+/-
Lolcat.png

Zverik for hiz multi purrpose orsum Blog, Forum and everything maps plugin unda teh WTFPL!