Talk:Lv:Latvian tagging guidelines

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Talk:LV:tagging guidelines)
Jump to navigation Jump to search

Guidelines Draft May 2021

OSM Tags Description Road signs Photo Road surface
Paved Unpaved
highway=trunk  List of National Roads in Latvia
Main roads (Marked with A/E)
A1-LV.svg
E67-LV.svg
A10 near Rīga
Krasta iela in Rīga
surface=asphalt N/A
highway=primary  List of National Roads in Latvia
Regional roads (Marked with P)
P1-LV.svg
P12 near Salacgrīva
Kalnciema iela in Rīga
surface=asphalt surface=compacted or surface=gravel

Some "P" road sections might be gravel (for example P23)

highway=secondary  List of National Roads in Latvia
State Local roads (Marked with V)
V1-LV.svg
Augusta Deglava iela in Rīga
surface=asphalt surface=compacted or surface=gravel
highway=tertiary Main city roads (Sometimes marked with C (For example near Riga Airport and Mārupe)).
Nīcgales iela in Rīga
surface=asphalt surface=compacted or surface=gravel
highway=unclassified Roads with local traffic outside city\town or inside city\town, but not in residential areas.

Usually wider than 1 lane (cars from different directions can pass each other) and intended for trucks ( Logging truck).

Most common roads of this type are roads operated by LVM and marked with special sign.

Cars usually drive with speed up to 80km\h.

LVM celu zime.png
Dzintara iela in Rīga
surface=asphalt surface=compacted or surface=gravel
highway=track Usually roads in woods, countryside. But can also be present in  allotments areas (Vasarnīcu ciemi) or in city\town.

Similar to "unclassified" but are 1 "lane" wide and as name "track" indicates, usually have  ruts from wheels with strip of grass (or dirt) in the middle.

When two cars approach each other from opposite directions,

each is expected to move away from the centre of the road and use only one strip until the other car has passed.

Cars usually drive with speed up to 30km\h.

tracktype=grade1 - Usually paved surface. Example: concrete plate roads built by soviet army to military objects.

tracktype=grade2 - Unpaved surface. Similar to unclassified, but 1 lane wide. Do not have stripe of grass diving tracks from wheels (ruts).

tracktype=grade3 - Unpaved surface. Most roads in countryside leading to place=isolated_dwelling.

tracktype=grade4 - Unpaved surface. Most of the small roads in Latvian woods.

tracktype=grade5 - Usually have grass surface.

grade1 - Concrete plates
grade4 - Road in the woods
grade5 - grass surface
Only applies to tracktype=grade1 Applies to grade2-grade5
highway=residential Roads in town\city residential areas, usually with max speed 30-50km/h
Latvia road sign 525.svg
Zeichen 274.1 - Beginn einer Tempo 30-Zone, StVO 2013.svg
Latvia road sign 555.svg
Latvia road sign 519.svg
Rūpniecības iela in Rīga
highway=living_street Roads in town\city residential areas marked with special sign, where max speed is 20km/h
Finland road sign E24.svg
Rūpniecības iela in Rīga
highway=service Generally for access to a building, gas station, service station, beach, campsite, industrial estate, business park, etc.

This is also commonly used for access to parking, driveways, alleys and inside industrial areas. Not used for "Thru traffic".

service=driveway - Driveway to private houses, often marked with "private property"" signs.

service=parking_aisle - A parking aisle is a service road that passes between one or two rows in parking (amenity=parking).

surface=asphalt

Ieteikums par ielu apzīmēšu apdzīvotās vietās. Ielas un ceļus, kas atrodas iekš dzīvojamās zonas (ir zīme "dzīvojamā zona", daudzstāvu namu pagalmi) atzīmēt ar highway=living_street. -- Aleksejs

ja ir ziime dziivojamaa zona - obligaati :)
par pagalmiem bez shaadas ziimes iisti neesmu paarliecinaats, vai labaak highway=service vai highway=living_street --Richlv 11:29, 27 June 2009 (UTC)
Pēc CSN pagalmi arī ir dzīvojamā zona. Bet es te vēl nedaudz padomāju, un tomēr izdomāju, ka, manuprāt, tomēr pagalmiem tomēr highway=service labāk piestāv, jo tomēr tā vairs nav gluži iela.
Tomēr, piemēram, Ķengaragā pirms iebraukšanas pagalmos daudzviet ir izvietotas šādas zīmes. Vai arī cits, piemērs, Rudens iela Pļavniekos – cik atceros, tad zīmes tur nav, bet ceļš iet caur pagalmu, faktiski, manā CSN izpratnē, arī uz šo ielu attiecas noteikums par dzīvojamo zonu un 20 km/h ierobežojumu. Ko darīt ar šādu ielu?
Varētu, piemēram, šķirot pagalmu ceļus, kas ir caurbraucamas (savieno 2 ielas) un tādiem tad arī likt highway=living_street. -- Aleksejs 12:04, 27 June 2009 (UTC)

Mazie ceļi ārpus apdzīvotām vietām

Iezīmēju dažus ceļus Rīgas rajonā, un man radās jautājumi - kā būtu pareizi apzīmēt zemes ceļu, kuru lieto tikai apkārtējo lauku māju iedzīvotāji? Un kā - mežinieku izbūvētos ceļus meža apkopšanai - kurus tomēr lieto arī iedzīvotāji? anso

Kāds ceļiem segums? -- Aleksejs 19:51, 27 June 2009 (UTC)
Parasti - smilts. Respektīvi, ceļi nav "taisīti", tie ir izbraukāti jau no seniem laikiem - sākotēji ar zirgu, vēlāk ar auto. Vietām uzbērta grants. Kartē atzīmēju, ka segums ir surface=dirt. (Pavasarī tie tiešām ir dubļi). Ceļus aprūpē pašvaldība - tās sūtīts greiders brauc. Savukārt - mežinieku ceļiem - šķembu klājums. Pēdējo gadu laikā mežinieki būvē(ja) šos ceļus viscaur Latvijā. Pašvaldības greiders tos netīra, bet reizēm iztīra mežinieku greideri. Daži no šiem ir stigas. Atzīmēju kā highway=service un surface=gravel. anso 17:57 28-jun-2009
Hm... Man izklausās, ka es tur liktu highway=track. -- Aleksejs 17:13, 28 June 2009 (UTC)
P.S. Lai nav jāmokās ar lietotāja vārda un laika likšanu, var lietot ~~~~, ko automātiski wiki aizvietos.
OK, pēc pievienotās bildes highway=track ir atbilstošais - tiem, kas laukos. Pievienojot surface=dirt tie top par kājāmgājēju takām. (dirt track) Bet meža ceļi ir pavisam cits stāsts - cita bilde. Uz kartes tiem (manuprāt) vajadzētu arī izskatīties dažādi. Varbūt jālieto piedāvāto tracktype=grade1-5, bet, cik saprotu, tie nav apstiprināti. Anso 20:02, 28 June 2009 (UTC)
Varbūt vari parādīt kartē, kur tie mežu ceļi? Tos izmanto tikai iedzīvotāji, lai nokļūtu līdz saviem īpašumiem? Vai tie savieno kādus lielākus ceļus? highway=track aprakstā ir arī minēti meža ceļi. Par tracktype=*, iespējams, arī to var lietot, bet cik saprotu, tad šis īsti nav apstiprināts. -- Aleksejs 20:23, 28 June 2009 (UTC)
http://osm.org/go/0wJNodNN= Kaut kad pielikšu arī bildes, lai redz, kā ceļi izskatās dabā. Anso 06:00, 29 June 2009 (UTC)
skataamies ieksh Map_Features un meegjinaam izdomaat sapraatiigaako risinaajumu. peec apraksta izklausaas, ka es varieetu starp track/tertiary/residential - skat. aprakstus un hintus ieksh map features. --Richlv 15:59, 29 June 2009 (UTC)

Apdzīvoto vietu iezīmēšana

Vai tomēr ar city nevajadzētu atzīmēt visas republikas nozīmes pilsētas: Rīga, Jūrmala, Valmiera, Daugavpils, Rēzekne, Liepāja, Ventspils, Jelgava, Jēkabpils? -- Aleksejs 12:10, 27 June 2009 (UTC)

Ui nē! Tad mums būs neatbilstoši OSM kopējam standartam. Tur jāskatās pēc iedzīvotāju skaita. 100 tkst ir daudz. Nevajag saskumt, ka mums nav tādas metropoles kā attīstītajām valstīm. -- Uldics 10:06, 13 July 2009 (LT)
Tā, šito es ņemu atpakaļ. Esmu kļuvis pārliecināts, ka republikas nozīmes pilsētas jāapzīmē kā city. Taga place=city apraksts nosaka, ka valsts to nosaka, bet orientējoši var vadīties pēc iedzīvotāju skaita. --Uldics 11:39, 28 July 2009 (UTC)
OSM vadlīnijas pieļauj pilsētas (city/town) klasificēt arī pēc vietējiem kritērijiem. Pie tam pilsētas republikas statuss ietekmē arī administratīvo dalījumu. Tomēr sanāks, ka šīs pilsētas uz kopējā fona nekādi netiks izceltas? -- Aleksejs 07:51, 13 July 2009 (UTC)

cleanup 2011.09.13

satiiriiju nedaudz sho lapu - sho to panjeemu aaraa. pamataa iipashu liriku vai nedaudz shaubiigas lietas, ko iipashi negribeetos ieteikt iesaaceejiem :) --Richlv 19:54, 13 September 2011 (BST)

iznjemtais, veesturei (un komentaars, kaapeec iznjemts) :

Ceļu seguma kvalitātes apzīmēšanai skatīt Approved_features/Smoothness. Un tas nu nekādi neattiecas ne uz ātrumu, ne segumu, ne svarīgumu, bet tikai un vienīgi, ar ko tur iespējams normāli braukt, nesalaužot braucamo un neriskējot ar veselību vai tehniku. Par cik mūsu ceļi bieži ir stipri neizbraucami, tad jāņem vērā, kādi tie ir lielu daļu gada. Tā, lai cilvēks plānojot savu braucienu var orientēties, vai būs izbraucams, vai nē. Ja vienreiz izbrauc un ir lielisks, tas nenozīmē, ka tāds tas ir visu laiku. Un šeit netiek domāts par pavasari, kad lauku ceļi vispār ne ar ko nav izbraucami, bet, kāds ir to stāvoklis pirms kārtējās apkopes (piemēram greiderēšanas) vasarā.

surface ir shausmiigi subjektiivs tags, kursh absoluuti atkariigs no transporta liidzeklja (dzhips vs divritenis vs skrituljslidas vs beernu ratinji), kaa arii tas paaraak daudz variee ne tikai no sezonas, bet biezhi tikai no laikapstaakljiem. maza diskusija no irc :)

  • <chillly> a horribly subjective measure of the quality of the road/track surface
  • <RichardF> balrog-k1n: we came up with a sensible alternative, remember? map the surface in ASCII.
  • <RichardF> surface=_____.______._______.______ is quite good.
  • <RichardF> surface=_______ __________ is pretty good, but with a whacking great big pothole.
  • <RichardF> surface=,. __~~-__.,_ooo____ can be used as a synonym for operator=Oxfordshire County Council.
  • Ja surface nenorādīsit, tiks uzskatīts, ka ir surface=paved, kas nozīmē, ka ir segums. Tāpat kā satiksmes noteikumos, arī OSM izpratnē gan grants, gan asfalts ir ceļš ar segumu.

nav iisti pareizi, jo taada globaala pienjeemuma nav - datu lietotaajs var izveeleeties "defaulto" veertiibu. piemeeram, highway=track diez vai kaads uzskatiis par "paved"

Piemērs ir dažus kilometrus uz austrumiem no Bauskas, Bekumežā ieiet ceļš austrumu virzienā uz Plūdoņiem. Tagad (2009. gada vasara) tur tikai knapi manāma taciņa palikusi, kaut gan ceļa sākumā vēl ir divas līnijas manāmas. Arī meža ceļi mēdz būt šādi, bezseguma, bet ne visi. Daudz ir meža ceļu ar segumu, kas nav grants, bet kaut kāda smilts vai kas tur, un kas šad tad tiek izšķūrēti. Tādus nevar apzīmēt ar highway=track.

baigaa lirika ;)

Adrešu apzīmējumi

Meklēju, bet nevarēju nekur atrast vadlīnijas, kā pierakstīt adreses objektiem. Varbūt jāiekļauj pagasti un novadi adresēs, kaut arī ja ir robežas atzīmētas pareizi, tad nav jāiekļauj. Bet ar ciemiem mums ir diezgan švaki, jo daudziem nav pieliktas robežas. Piemēram, viensētu ("Jaunlīči", Krutova, Salnavas pag., Kārsavas nov., LV-5740) es ierakstītu tādi:

   addr:province=Kārsavas novads
   addr:district=Salnavas pagasts
   addr:city=Krutova
   addr:housename="Jaunlīči"
   addr:postcode=LV-5740

Ceru, ka kāds man atbildēs. — Soshial (talk) 11:36, 15 April 2020 (UTC)

Sveiki, robežas tiešām ir svarīga sastāvdaļa. Var likt ciemus "addr" tagos, bet tā ir daļēja informācijas duplicēšana (kur ir robežas). Robežām mainoties arī nepieciešamas lielākas izmaiņas.
Ar skatu ilgtermiņā varbūt varam dabūt ciemu robežas kā atvērtus datus no... kas Latvijā vispār uztur šo informāciju?
Krutova gan nav pilsēta, līdz ar to addr:city šķiet nepareizi.
Šo būtu jauki apspriest Latvijas epasta listē - https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-lv :)
--Richlv (talk) 11:43, 15 April 2020 (UTC)