Uk:Гарні звички

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Uk:Good practice)
Jump to: navigation, search
Доступні мови — Good practice
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen Kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk bokmål norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português português do Brasil română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

OSM — це вільний проект створений добровольцями. Тут кожен може додавати все що завгодно. Але як у всіх сферах спілкування, добре коли всі учасники приймають певний кодекс поведінки. Ця сторінка містить декілька основних правил, які підвищать якість та цінність наших даних без додаткових зусиль. Ніхто не змушений їм підкорятись, так само, як ОСМ не може нікого примусити брати участь в проекті. Але можуть бути випадки, коли ці принципи не застосовуються, або навіть суперечать один одному.

Виправляйте помилки

Якщо ви побачите об'єкт з помилковими, на вашу думку, теґами, сміливіше їх виправляйте! OpenStreetMap побудований на засадах wiki — все можна повернути назад.

Позначайте те, що є насправді

Іноді виникають суперечки стосовно інформації, скажімо назви певного місця. На старих мапах воно має одну назву, на нових – іншу, а на табличці (на місцевості) – третю. Люди, які використовують нашу мапу (для навігації) не повинні перейматись тим, як це місце називається на інших мапах, їм потрібна назва, що безпосередньо знаходиться на місці, вони повинні мати змогу знайти потрібний об’єкт на місцевості та на мапі. Єдиним винятком з цього можуть бути очевидні друкарські помилки на знаках. Припускаючи, що люди інтуїтивно шукають правильне написання, є сенс для виправлення цих помилок.

Достовірність інформації

Див: Перевірюваність

Дані OSM повинні, наскільки це реально можливо, піддаватися перевірці. Цей принцип розповсюджується на теґи та інші аспекти представлення даних, і по суті означає, інший мапер повинен мати можливість прийти на те ж місце і збирати ті ж дані ("перевірити" дані, які ви ввели).

Не додавайте інформацію про історичні події чи об’єкти

Це є наслідком вимоги можливості перевірки. Не додавайте на мапу інформацію стосовні минулих подій. Також не позначайте об’єкти, якщо вони більше не існують, так як це не піддається перевірці. Позначення історичних події обговорювалось тут. Якщо лишились руїни (і таким чином можливо здійснити перевірку), позначте їх на мапі за допомоги теґу historic=ruins). Тут, здається, досягли згоди, що покинуті чи розібрані залізничні колії можуть бути нанесені на мапу, якщо від них хоча б щось лишилось (використовуйте для цього, наприклад railway=abandoned). Про покинуті та розібрані залізничні колії дивіться обговорення.

Не позначайте законодавчі обмеження, якщо вони не пов’язані з реальними об’єктами

Такі речі, як правила дорожнього руху повинні вноситись тільки через об’єкти, що існують в реальному світі, наприклад дорожні знаки. Інші правила, які неможливо побачити, не потрібно додавати, бо вони не підпадають під можливість універсальної перевірки.

Не зважайте на програми з рендерінгу

Дивіться: Креслення під рендер

Позначайте об'єкти такими, якими вони є в реальному житті. Не зважайте на те, як це показує програма з рендерінгу (або сайт). Всі вони постійно оновлюються і покращуються, тому не викривляйте навмисно дійсність так, щоб вона виглядала краще, вмійте зберігати спокій.

велика кількість путівців, що мають назву «путівець» (німецькою)

Не використовуйте теґ name для опису об’єктів

Теґ name використовується для зазначення назв об’єктів. І він не місце, в якому треба залишати опис чи класифікацію об’єкта. Для цього ми використовуємо інші теґи. Як в прикладі, є помилкою використовувати теґ '"name=track" для путівця, що проходить лісом. Замість цього потрібно використовувати теґ highway=track. Якщо путівець має власну назву (як вулиця), він може мати теґ name також. В іншому разі, тут не повинно бути теґу name.

Ви можете знайти відповідні теґи в редакторах, використовуючи їх шаблони. В iD просто почніть друкувати, після того як ви додали об’єкт, в JOSM можна шукати після натискання F3. Якщо ви не знайшли потрібних даних, спробуйте подивитись вікі чи Taginfo — або просто запитайте у спільноти. Якщо ви не можете знайти відповідних теґів, додайте інформацію в note=* або description=*.

Зберігайте історію

Коли щось змінюється в реальному світі, не соромтесь, змініть це на мапі, щоб показати поточний стан речей. Але піклуйтесь про те, що в OpenStreetMap лишилась історія змін потрібного елемента, ви можете допомогти в цьому повторно використовуючи один елемент, коли він змінюється.Приклад: Якщо кафе закрилось, не вилучайте точку. Вилучіть тільки теґ cafe і залишить інші теґи (такі, як адреса) цього місця.

Під час оновлення геометрії будинків чи земельних ділянок, у вас може виникнути бажання все стерти і накреслити по новому, але для збереження історії краще змінювати поточні об’єкти, що вже існують. Втулок JOSM utilsplugin2 має інструмент "замінити геометрію". Ви можете накреслити новий контур об’єкта, а потім, використовуючи цей інструмент, об’єднати форму нової лінії з наявною, зберігши, таким чином, накопичену історію.

Один об'єкт, один Елемент мапи

Дивіться також Один об’єкт — один елемент в OSM

Не ставте додаткові Точки поруч з Полігонами, коли їх теґи однакові, для того щоб побачити позначку на мапі. Зараз програми з рендерінгу вже вміють проставляти відповідні позначки на Полігонах і не потребують дублювання інформації в базі даних.

Залишайте прямі дороги прямими

Якщо дорога перед вами дійсно пряма, накресліть її такою. Для цього потрібно лише 2 точки і не більше. Багато доріг є ідеально прямими, бо так спроектовані, тому не вірте невеличким відхиленням GPS.

В JOSM, iD and Potlatch є інструменти для випрямлення ділянок шляхів. Це дозволяє зменшити об'єм зайвої інформації в базі даних OSM і мати гарний вигляд мапи. Проте коли ви бачите, що переважна більшість треків разом змінюють свій напрям, або ви бачите форму дороги на аерофотознімку — позначте її відповідним чином в OSM.

Позначайте вигини відповідною кількістю точок

Переконайтесь, що ви використовуєте достатню кількість точок, щоб позначити вигин лінії або межі полігону та інших елементів. Немає ніякого однозначного або простого правила щодо того, скільки точок повинно використовуватися, щоб нанести на карту вигин лінії, дійте на власний розсуд. Однак, намагайтеся зробити так, щоб кути між відрізками лінії не були занадто великим (наприклад, не повинні бути близькими до 90°). Це означає, що при гострих кутах вигинів — точки повинні бути частіше, щоб злам лінії був плавним, ніж на відносно тупих кутах.

Усереднюйте GPS-треки

Дивіться: Accuracy#GPS

Точність окремого GPS-треку може бути в межах декількох метрів. Точність залежить від безлічі чинників — таких, як розташування супутників, наявність високих дерев, будівель, розташування GPS-приймача щодо центру дороги, і т. д. Якщо треків, що описують один і той же шлях, буде кілька, то вплив згаданих випадкових помилок може бути значно зменшений за рахунок «усереднення» даних від кількох треків.

Тому — завжди, по можливості, записуйте треки своїх переміщень. Завантажуйте їх на сервер, навіть у тому випадку, якщо там вже є треки даного шляху. Це допоможе іншим використовувати ваші треки для «усереднення» і згладжування помилок. В результаті мапа стане точнішою. Якщо ви маєте кілька треків, що проходять по одному й тому самому шляху, ви можете спробувати сценарій для їх "усереднення", щоб отримати один «усереднений» трек.

Вирівнюйте положення аерофотознімків перед кресленням

Аерофотознімки, незалежно від джерела їх походження, будуть мати зміщення від реального положення об’єктів на поверхні землі. Коли цей зсув достатньо малий, його можна зневажати, але він може бути більше ніж типова похибка приймачів GPS (>> 10 метрів) і змінюватись на невеликих територіях (потребуючи переналаштування). Це дуже важливо, щоб ви перевіряли зсув знімків перед тим, як пересувати наявні дані OSM, або перед додаванням нових.

Потенційні способи вирівнювання і перевірки положення:

  • наявні треки GPS або точні координати точок POI
  • наявні дані OSM

І JOSM, і Potlatch мають можливості для вирівнювання положення знімків.

Не кресліть по застарілих знімках

Незважаючи на доступність, не всі аерофотознімки містять актуальну інформацію. Завжди перевіряйте це перед тим, як щось змінити або вилучити в OSM. Найкраще, мапити територію, яку ви відвідали та перевірили власноруч.

Позначайте припущення теґом FIXME

Іноді є сенс позначити приблизне місцеперебування об’єкта ніж нічого не відмітити на мапі. Але, завжди позначайте власні припущення теґом fixme=*, щоб ви, чи може хтось інший, повернулись, щоб випрати їх.

Не видаляйте незрозумілих тегів

Коли ви стикаєтесь з об'єктом на мапі, який має незрозумілі для вас теґи, це не означає, що їх треба прибрати. Цілком ймовірно, що їх проставили з певною метою. Якщо вам здається, що вони непотрібні, вам треба безпосередньо звернутись до автора цих теґів.

Задокументуйте власні теги

Дивіться: New Features

Коли ви вживаєте теги, що відсутні у Переліку затверджених, надайте іншим користувачам шанс зрозуміти (а можливо офіційно прийняти) їх.

Див. також