Uk:JOSM/Розширені можливості редагування

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Приступаючи до роботи Основні можливості Розширені можливості редагування Втулки Комбінації клавіш

Збереження та завантаження файлів .osm

У більшості випадків ви, мабуть, забажаєте отримати дані а потім надіслати їх на сервер зі своїми змінами. Коли ви надсилаєте власні зміни ви, таким чином, «зберігаєте» їх. Більше того, ви робите їх доступними для інших у вигляді мапи, а також для подальшого внесення змін. Весь проект OpenStreetMap полягає у колективній праці через Інтернет! Крім того JOSM може працювати з вашою файловою системою, відкриваючи та зберігаючи файли безпосередньо на вашому локальному диску. Це відбувається як і в усіх інших нормальних застосунках.

Для збереження ваших даних (та змін) в файл скористайтесь меню 'file' > 'Save As…' ('Файл > 'Зберегти як…').

Для відкриття попередньо збереженого файла для редагування та надсилання на сервер — 'file' > 'Open…' ('Файл' > 'Відкрити…').

Формат файлу JOSM є XML-поданням даних OpenStreetMap у вигляді стандартного формату .osm. JOSM трохи розширює його для збереження правок в форматі даних OpenStreetMap, таким чином, що будь-які зміни, що не були надіслані на сервер зберігаються у файл. Ця дуже важлива особливість дозволяє використовувати JOSM у якості автономного редактора, про що йдеться далі.

Автономне редагування

Під час наявності з’єднання з Інтернет…

  • Отримайте ділянку мапи (одну, чи кілька окремих)
  • Збережіть дані у вигляді файлу .osm на вашому диску

Під час перебування у автономному стані без підключення до Інтернет…

  • Відкрийте файл
  • Можливо, відкрийте GPS-трек та накладіть його на дані (Це також добре працює й в автономному режимі)
  • Внесіть відповідні правки, наприклад: додайте інформацію, яку ви отримали під час ваших досліджень на місцевості
  • Збережіть зміни назад у файл. Файл міститиме інформацію про всі зміни, включаючи переміщення й вилучення даних.

Коли у вас знову з’явиться підключення до Інтернет…

  • Відкрийте файл з вашого диску у JOSM
  • Виконайте меню "File" > "Update Data" ('Файл' > 'Оновити дані') для повторного завантаження ділянки з якою ви працювали. Розв’яжіть конфлікти (дивись наступний розділ).
  • Клацніть «надіслати» для збереження змін на сервері OpenStreetMap.

Розв’язання конфліктів

Під час внесення змін за допомогою JOSM є шанс, що інші люди редагують ту ж саму ділянку у той самий час. JOSM отримує дані з сервера тільки за вашим запитом, що обумовлює те, що ви можете мати досить тривалий сеанс редагування не помічаючи потенційні зіткнення з іншими учасниками. Гарним тоном буде регулярне надсилання своїх правок на сервер OpenStreetMap, за наявності такої можливості, щоб зменшити ризик виникнення таких конфліктів. Також краще робити оновлення з сервера для редагованої ділянки перед надсиланням даних. Процес отримання даних не переписує здійснені вами зміни. То ж не треба перейматись втратою ваших змін у цьому випадку, таким чином ви зможете побачити можливі зміні здійснені іншими (або додані нові дані) перед надсиланням ваших правок на сервер.

Звісно, що ваші правки підлягають узгодженню зі змінами, внесені іншими користувачам, перед їх надсиланням на сервер. Якщо інший користувач змінив той самий елемент, що й ви — JOSM сповістить вас про наявний «конфлікт». На цьому етапі ви ще не надсилаєте свої правки. Ви повинні зосередитись на розв’язанні конфліктів перед надсиланням даних. Ця можливість створена щоб допомогти вам знаходити ділянки на яких виникають зіткнення з правками інших користувачів. Вона дозволяє обрати «проблемний» елемент та прийняти рішення, чи лишити правки інших, чи замінити їх своїми, і так по кожній проблемі. Після того, як ви розв’яжете всі проблеми ви можете надсилати ваші зміни на сервер.

Панель з конфліктами показується у правій частині вікна застосунка. В ній показується перелік всіх виявлених конфліктів, для яких можливо відкрити діалог для розв’язання. Вам буде запропонований вибір яку версію правок, вашу чи інших користувачів, лишити. Різноманітні вкладки та діалоги створені, щоб допомогти вам розібратись, що дані представляють собою в кожному випадку. Це може звучати трохи складно та заплутано, але завжди допоможе вам зробити простий вибір: лишити ваші зміни чи зміни інших користувачів. Під «змінами інших користувачів» вважається поточний стан даних на сервері, що були змінені з моменту вашого останнього їх отримання з сервера, тобто хтось інший вже вніс зміни до таких елементів мапи.

Роз’єднування та розплутування

У розділі Основні можливості ми говорили про редагування точок та ліній, а також про такі операції, як: розділення, об’єднання та зміна напрямку ліній. Але іноді речі здаються більш складними коли дані взаємопов’язані, перекриваються та заплутуються складним чином, але пам'ятайте, ви завжди можете спробувати внести зміни, а потім «відмінити» кілька кроків, якщо щось вийде не так я к треба. Ви також можете тимчасово зсувати точки або, навіть, вилучати елементи щоб розібратись із взаємозв’язками та дублюванням, після чого «відмінити» внесені зміни. Ось кілька додаткових методів редагування:

Перекриття ліній, коли дві чи більше ліній накреслені одна поверх іншої та проходять через ті ж самі точки, таке може трапитись випадково або може бути вірним зображенням чогось. (Два шляхи, як правило не перекривають один одного, але дорога може проходити у вздовж ділянки певного землекористування і її межі будуть проходити по дорозі, через спільні з дорогою точки, наприклад). Тоді як нам вибрати одну з ліній що перекривають друг друга? Існує кілька способів це зробити:

  • Клацнувши середньою клавішею миші ви відкриєте контекстне меню в якому будуть міститись теґи всіх елементів під курсором.
  • Натисніть Ctrl, щоб мати можливість здійсни вибір.
  • Або клацніть ще раз середньою кнопкою миші, щоб змінити виділення з одного елемента на інший.
  • Якщо ваша миша не має середньої кнопки, натисніть Alt з правого боку на клавіатурі та клацайте лівою кнопкою миші для вибору лінії

Роз’єднування ліній — пункт в мені 'Tools' ('Інструменти'). Якщо дві чи більше ліній з’єднані в одній точці, ця функція допоможе створити другу точку, від’єднавши лінію від інших. Зверніть увагу, що це, як правило призводить до 'дублювання точки' (дві різні точки знаходяться одна над іншою), коли обидві точки є виділеними. Зрозуміло, що нам треба скинути поточне виділення та перетягнути верхню точку в бік. Вам треба це зробити, щоб не лишати подвійні точки в даних. Вони, як правило, вважаються похибкою, що часто призводить до плутанини та невірної маршрутизації. Тому їм не місце в актуальних даних. Дія по 'роз’єднуванню ліній' може застосовуватись до всієї виділеної лінії для її від’єднання від інших точок по всій її довжині.

Можливості описані вище дуже корисні для тих, хто працює зі складним даними. Інші дії в меню інструментів можуть бути реалізовані за допомогою втулків.

Зв’язки

Зв’язки — є типом елементу, який використовується для представлення більш складних елементів мапи та гео-даних, таких як маршрути та обмеження поворотів. Елементи, «точки» та «лінії», можуть бути членами зв’язків. Зв’язки можуть бути самі членами інших зв’язків (утворюючи ієрархію). Кожний елемент зв’язку має власну «роль», і для всього зв’язку можуть бути застосовані теґи. Дивись сторінку Зв’язки, щоб отримати докладну інформацію.

JOSM впроваджує інтерфейс, який надає вам необмежені можливості для редагування зв’язків. Існує кілька способів для запуску головного вікна редагування зв’язків.

JOSM-Icon-relationlist.svg Панель зв’язків знаходиться з правого боку вікна застосунка. Показати/сховати її можливо за допомогою кнопки, яка знаходиться на панелі інструментів зліва. Панель містить перелік всіх зв’язків із завантаженої ділянки та кнопки: «створити», «редагувати», «дублювати», «вилучити» та «вибрати» зв’язки.

Панель «властивості/членство», яка зазвичай використовується для показу теґів та їх значень, також буде показувати зв’язок, до якого належить вибраний елемент, у разі вибору одного із членів зв’язку.

Для створення нового зв’язку вам треба скористатись панеллю зв’язків, але обидві панелі надають доступ до діалогу правки існуючих зв’язків. Основний діалог правки зв’язків поділено на три частини. У верхній — ви можете редагувати теґи самого зв’язку; у лівій нижній частині — міститься перелік членів зв’язку з вказанням їх ролей (перелік можливо впорядкувати за бажанням); в правій нижній частині — перелік елементів які ви бажаєте додати до зв’язку (в нього попадають елементи, які були виділені на мапі перед відкриттям діалогу).

Це дуже скорочений огляд редагування зв’язків у JOSM. Зверніться до довідки зі 'Зв’язків' у JOSM за докладною інформацією. Зауважте, що ця можливість є новою та перебуває у стані доопрацювання.

Заготовки теґів

JOSM підтримує розповсюджувані заготовки теґів. Це файли налаштувань в форматі XML, які описують графічні інтерфейси (ГІК) для введення теґів (або властивостей, анотацій, які ще називаються елементами мапи) доступні в меню Presets (Заготовки) в JOSM. Цей XML-файл може бути розміщений будь-де в мережі чи в локальній файловій системі користувача. Заготовки можливо додавати в меню Preferences (Налаштування) в розділі Map Settings (Налаштування мапи) на вкладці Tagging Presets (Заготовки теґів).

Для одержання більш докладної інформації відвідайте наступні посилання на http://josm.openstreetmap.de:

Скасування вилучення

Для скасування вилучення точок в JOSM дивіться Undelete node.



Далі >>

Ось ви здобули додаткових знань, але існує ще багато прийомів, які впроваджуються за допомогою різноманітних втулків до JOSM.