Uk:Довідник Вікі

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Uk:Wiki Help)
Jump to navigation Jump to search
Про вікі Настанови Організація Переклад Cleanup(en) Довідник

Ця довідкова сторінка створена, щоб надати допомогу в редагуванні вікі OpenStreetMap. Для отримання підтримки та інформації з інших аспектів OpenStreetMap, звертайтесь до сторінки основної Довідки.

Часті Питання

Для ознайомлення з Частими Питаннями перейдіть на Uk:Wiki FAQ.

Як почати редагувати вікі?

Ми маємо на меті створити дружне вікі-середовище, що допомагатиме учасникам OpenStreetMap та іншим знаходити потрібну інформацію просто і швидко. Якщо ви можете допомогти, будь ласка, приєднуйтесь до редагування вікі. Наша основна порада — будьте сміливішими, якщо сторінка потребує покращення — візьміть і зробіть її краще.

Розпочніть прямо зараз: Натисніть 'Редагувати' вгорі будь-якої сторінки, щоб перейти безпосередньо до редагування її вмісту. Але вам потрібно створити обліковий запис у вікі, перед тим як розпочати.

Щоб отримати початкові інструкції, про те як редагувати сторінки вікі, прочитайте Help:Редагування-Вікі. Тут розповідається про синтаксис вікі, за допомогою якого можливо створити певні ефекти: виділений текст чи текст курсивом. Ви можете також ознайомитись з Довідкою Вікіпедії. Вікіпедія — найбільша онлайн Вікі, яка має докладні статті, що покривають всі, які тільки можна уявити, аспекти редагування сторінок. Вона також має групу волонтерів які надають відповіді на запитання з редагування. Вікі OpenStreetMap використовує ту ж саму платформу, що і Вікіпедія (яка має назву Mediawiki), отже більшість порад працюватимуть й тут.

Програмне забезпечення Mediawiki

Ми, звісно, не в змозі висвітлити кожен аспект стосовно Mediawiki тут (https://wiki.openstreetmap.org/). Будь ласка, звертайтеся до основного сайту проєкту MediaWiki за довідкою.

Керівні принципи Вікі

Основна стаття: Wiki guidelines

Запам’ятайте — будь-хто може редагувати будь-що у Вікі. І ви також. При додаванні матеріалів до вікі, ви повинні знайти відповідне місце, в рамках наявної структури, щоб спиратись на інформацію, що ми вже маємо. Це краще ніж створювати нову сторінку, як вашу, де інформація подається у ваш спосіб. Також треба бути готовим до того, що після вас сторінку будуть змінювати інші.

На поточний момент вікі потребує певної реорганізації, і ці зусилля координуються через WikiProject Cleanup. Для досягнення поставленої мети потрібно виконати великий обсяг робіт з реорганізації чи вилучення наявних матеріалів. Будь ласка, приєднуйтесь, але для всіх змін, що виглядають деструктивними, вам потрібно лишити пояснення та коментарі на повʼязаній сторінці обговорення, щоб розповісти про ваші дії та чому вони потрібні. Для справді великих змін, які можуть когось засмутити, найкраще спочатку обговорити їх. Пропонуйте зміни, обговорюйте їх, та досягайте домовленостей для кращої організації. Різні люди мають різні погляди на те як організувати сторінки вікі.

Історія та Обговорення

Всі сторінки вікі мають повʼязані сторінки історії, де ви можете переглянути попередні версії сторінки. Ви також можете анулювати останні зміни, якщо ви невдоволені їх результатом (звісно, завжди краще робити попередній перегляд перед збереженням правок). Перехід до сторінки історії змін знаходиться вгорі праворуч кожної сторінки вікі.

На додачу до історії, всі сторінки вікі також мають сторінку для обговорення. Це ідеальне місце для обговорення потенційних змін на сторінці, особливо, коли вони великі або можуть вважатись спірними. Перейти до неї можна натиснувши «Обговорення» вгорі кожної сторінки вікі.

Створіть сторінку користувача

Ви можете почати з редагування зі створення вашої сторінки користувача. Якщо ви бажаєте повідомити OSM-спільноті про ваше місце знаходження (наприклад, щоб ваші сусіди з OSM-спільноти могли співпрацювати з вами над мапою вашої місцевості), вставте посилання на категорії (дивись зразки нижче), які будуть з’являтись знизу вашої сторінки користувача, щоб можна було визначити місцевість над якою ви працюєте:

[[Category:Users in Country]]
[[Category:Users in State/Province]]
[[Category:Users in City]]

Замініть Country назвою вашої країни (для України вкажіть Ukraine). Після цього ваше імʼя користувача буде зʼявлятись у дереві категорій Користувачі за географічними ознаками. Якщо ви є першим користувачем з вашого регіону (країни, міста, й т.д.), посилання на категорію знизу сторінки буде червоним, доки будь-хто не створить відповідну сторінку категорій. Якщо ви новачок у вікі-редагуванні, не турбуйтесь про це — хтось, більш досвідчений, може створити її для вас.

Ви також можете створити (під)сторінку користувача, щоб попрактикуватись перед створенням сторінок в основній Вікі. Вікіпедія надає деякі поради з цього питання.

Якщо ви завантажуєте власні зображення або інші зображення, потрібні для вашої сторінки користувача, розміщуйте їх у категорії Category:User images з кодом [[Category:User images]].

На вашій персональній сторінці ви можете додавати готові стікери з різноманітною інформацією, використовуючи власні шаблони. Оберіть собі кілька Userboxes відвідавши Category:Userbox.

Показати мапу OpenStreetMap

Основна стаття: Wiki:Maps

Це Вікі OpenStreetMap, і, звичайно, ви можете вставити мапу OSM на будь-яку сторінку. Якщо у вас є потреба в додаванні динамічної Рухомої мапи, див розділ Рухома мапа на Wiki:Maps.

Додавання зображень

Вставка зображень з Wikimedia Commons

У статі вікі OSM можна додавати зображення з Wikimedia Commons.

Це не відрізняється від звичайного процесу додавання зображень. Якщо зображення з такою назвою існує у вікі OSM, перевага буде віддана зображенню з вікі OSM. Якщо ні, зображення автоматично завантажується з Commons (якщо там існує зображення з вказаною назвою).

Коротке пояснення: знайдіть у Wikimedia Commons потрібне зображення та вставте його, як показано нижче:

[[File:image filename.extension]]

Наприклад:

Фотографія замку Данвеган на острові Скай у тумані
Замок Данвеган на острові Скай
[[File:Dunvegan Castle in the mist01editcrop 2007-08-22.jpg]]

використовує наступні параметри:

[[Image:Dunvegan_Castle_in_the_mist01editcrop_2007-08-22.jpg|thumb|right|
200px|alt=Фотографія замку Данвеган на острові Скай в тумані|
Замок Данвеган на острові Скай в тумані]]

Параметри для зміни розміру та розміщення зображення на сторінці:

[[Image:image.png|thumb/frame|left/right/center|розмір в px (на прикл. 100px)|
alt=опис зображення (корисно для тих хто користується консольними оглядачами)|
опис який з’являється нас сторінці під зображенням]]

За більш докладною довідкою звертайтесь до Picture tutorial у Вікіпедії.

Завантаження (Обмеження для нових користувачів)

Скористайтеся опцією «Завантажити файл» внизу ліворуч на бічній панелі, щоб перейти до Special:Upload, де ви можете завантажити своє зображення. Багато більше інформації на цій сторінці, включно з часом, коли не слід завантажувати файл (або коли замість цього слід завантажувати у Wikimedia Commons)

Бачите заборону на завантаження? Ми не дозволяємо новим користувачам вікі завантажувати файли. Ваш вікі-акаунт має бути створений щонайменше 4 дні тому, і він має щонайменше 10 вікі-редагувань, перш ніж ви отримаєте "автоматичне підтвердження". Див. Wiki:User confirmation

Будь ласка, якщо можливо, завантажуйте зображення до Wikimedia Commons, а не безпосередньо до цієї вікі (спільнота Wikimedia Commons спеціалізується на безкоштовних зображеннях і має більший досвід у вирішенні складних ситуацій з авторським правом – тисячі файлів у OSM Вікі перебувають у підвішеному стані стосовно юридичної чистоти через відсутність необхідної інформації, і це було помічено лише через роки після завантаження, чого не сталося б у Wikimedia Commons).

Синтакс Вікі

[[File:image filename.extension]], тобто [[File:example image.png]]

Параметри:

[[File:image.png|тип|розташування|розмір|alt=текст опису для текстових оглядачів|підпис]]
параметр можливе значення коментар
тип (нічого)
thumb
звичайне зображення,
мінімізоване зображення з рамкою та підписом
розташування left
middle
right
розташування по горизонталі ліворуч,
по центру,
праворус
розмір ###px ширина зображення в пікселях (не потрібно для "thumb")
альтернативний текст text короткий опис зображення (показується коли завантаження зображення не вдалося або не підтримуєтьтся оглядачем, може показуватись під час наведення вказівника на зображення)
підпис text з "thumb": текст під зображенням

Інші вебсайти

Є деякі зовнішні вебсайти, на міст яких можна посилати у Вікі OSM, див https://github.com/openstreetmap/chef/blob/master/cookbooks/mediawiki/templates/default/LocalSettings.php.erb#L258

Авторське право та ліцензування

Green copyright.svg
  • Будь ласка, не забудьте вказати джерело та автора, а також права на зображення та ліцензію. Див. Ліцензія на вміст Wiki.
  • Ви можете використовувати зображення, ліцензовані, наприклад, як Public Domain, CC-BY або CC-BY-SA.
  • Щодо матеріалів з Вікіпедії, див. [Uk:Collaboration_with_Wikipedia#Використання зображень Вікіпедії для додавання в описи теґів|Співпраця з Вікіпедія]]
  • Огляд застосування прав на зображення та ліцензій можна знайти тут: Wiki:Media file license chart

Скидання кешу


Вставка сирцевого коду

Оточіть свій код

  • <syntaxhighlight lang="???">...</syntaxhighlight> або
  • <source lang="???">...</source> (використовується, але визнано застарілим у MediaWiki та підтримка може припинитися в будь-який момент[1]),

де "???" це мова програмування, одна з (наведених нижче в алфавітному порядку):

abap, abl, aconf, actionscript, actionscript3, ada, ada2005, ada95, agda, ahk, alloy, ambienttalk, ambienttalk/2, antlr, antlr-actionscript, antlr-as, antlr-c#, antlr-cpp, antlr-csharp, antlr-java, antlr-objc, antlr-perl, antlr-python, antlr-rb, antlr-ruby, apache, apacheconf, apl, applescript, arexx, as, as3, asm, aspectj, aspx-cs, aspx-vb, asy, asymptote, at, autohotkey, autoit, awk, b3d, basemake, bash, basic, bat, batch, bbcode, befunge, bf, blitzbasic, blitzmax, bmax, boo, bplus, brainfuck, bro, bsdmake, bugs, c, c#, c++, c++-objdumb, c-objdump, ca65, cbmbas, ceylon, cf3, cfc, cfengine3, cfg, cfm, cfs, chai, chaiscript, chapel, cheetah, chpl, cirru, cl, clay, clipper, clj, cljs, clojure, clojurescript, cmake, cobol, cobolfree, coffee, coffee-script, coffeescript, common-lisp, console, control, coq, cpp, cpp-objdump, croc, cry, cryptol, csh, csharp, css, css+django, css+erb, css+genshi, css+genshitext, css+jinja, css+lasso, css+mako, css+mozpreproc, css+myghty, css+php, css+ruby, css+smarty, cu, cucumber, cuda, cxx-objdump, cypher, cython, d, d-objdump, dart, debcontrol, debsources, delphi, dg, diff, django, docker, dockerfile, dosbatch, dosini, dpatch, dtd, duby, duel, dylan, dylan-console, dylan-lid, dylan-repl, ebnf, ec, ecl, eiffel, elisp, elixir, emacs, emacs-lisp, erb, erl, erlang, evoque, ex, exs, factor, fan, fancy, felix, flx, fortran, foxpro, fsharp, fy, gap, gas, gawk, genshi, genshitext, gherkin, glsl, gnuplot, go, golo, gooddata-cl, gosu, groff, groovy, gst, haml, handlebars, haskell, haxe, haxeml, hs, html, html+cheetah, html+django, html+erb, html+evoque, html+genshi, html+handlebars, html+jinja, html+kid, html+lasso, html+mako, html+myghty, html+php, html+ruby, html+smarty, html+spitfire, html+twig, html+velocity, htmlcheetah, htmldjango, http, hx, hxml, hxsl, hy, hybris, hylang, i6, i6t, i7, idl, idr, idris, iex, igor, igorpro, ik, inform6, inform7, ini, io, ioke, ipython, ipython2, ipython3, ipythonconsole, irb, irc, isabelle, jade, jags, jasmin, jasminxt, java, javascript, javascript+cheetah, javascript+django, javascript+erb, javascript+genshi, javascript+genshitext, javascript+jinja, javascript+lasso, javascript+mako, javascript+mozpreproc, javascript+myghty, javascript+php, javascript+ruby, javascript+smarty, javascript+spitfire, jbst, jinja, jl, jlcon, jproperties, js, js+cheetah, js+django, js+erb, js+genshi, js+genshitext, js+jinja, js+lasso, js+mako, js+myghty, js+php, js+ruby, js+smarty, js+spitfire, json, json-ld, jsonld, jsonml+bst, jsp, julia, kal, kconfig, kernel-config, kid, koka, kotlin, ksh, lagda, lasso, lassoscript, latex, lcry, lcryptol, lean, lhaskell, lhs, lid, lidr, lidris, lighttpd, lighty, limbo, linux-config, liquid, lisp, literate-agda, literate-cryptol, literate-haskell, literate-idris, live-script, livescript, llvm, logos, logtalk, lsl, lua, m2, make, makefile, mako, man, maql, mask, mason, mathematica, matlab, matlabsession, mawk, menuconfig, mf, minid, mma, modelica, modula2, moin, monkey, moo, moocode, moon, moonscript, mozhashpreproc, mozpercentpreproc, mq4, mq5, mql, mql4, mql5, msc, mscgen, mupad, mxml, myghty, mysql, nasm, nawk, nb, nemerle, nesc, newlisp, newspeak, nginx, nim, nimrod, nit, nix, nixos, nroff, nsh, nsi, nsis, numpy, obj-c, obj-c++, obj-j, objc, objc++, objdump, objdump-nasm, objective-c, objective-c++, objective-j, objectivec, objectivec++, objectivej, objectpascal, objj, ocaml, octave, ooc, opa, openbugs, openedge, pan, pas, pascal, pawn, perl, perl6, php, php3, php4, php5, pig, pike, pl, pl6, plpgsql, po, posh, postgres, postgres-console, postgresql, postgresql-console, postscr, postscript, pot, pov, powershell, progress, prolog, properties, proto, protobuf, ps1, psm1, psql, puppet, py, py3, py3tb, pycon, pypy, pypylog, pyrex, pytb, python, python3, pyx, qbasic, qml, r, racket, ragel, ragel-c, ragel-cpp, ragel-d, ragel-em, ragel-java, ragel-objc, ragel-rb, ragel-ruby, raw, rb, rbcon, rconsole, rd, rebol, red, red/system, redcode, registry, resource, resourcebundle, rest, restructuredtext, rexx, rhtml, rkt, robotframework, rout, rql, rsl, rst, ruby, rust, s, sage, salt, sass, scala, scaml, scheme, scilab, scm, scss, sh, shell, shell-session, slim, sls, smali, smalltalk, smarty, sml, snobol, sources.list, sourceslist, sp, sparql, spec, spitfire, splus, sql, sqlite3, squeak, squid, squid.conf, squidconf, ssp, st, stan, sv, swift, swig, systemverilog, tads3, tcl, tcsh, tea, tex, text, todotxt, trac-wiki, treetop, ts, twig, udiff, urbiscript, v, vala, vapi, vb.net, vbnet, vctreestatus, velocity, verilog, vfp, vgl, vhdl, vim, winbatch, winbugs, xbase, xml, xml+cheetah, xml+django, xml+erb, xml+evoque, xml+genshi, xml+jinja, xml+kid, xml+lasso, xml+mako, xml+myghty, xml+php, xml+ruby, xml+smarty, xml+spitfire, xml+velocity, xq, xql, xqm, xquery, xqy, xslt, xtend, xul+mozpreproc, yaml, yaml+jinja, zephir.

Спочатку це розширення для форматування сирців та підсвічування розпізнавало мови, які підтримувалися highlighter/ GeSHI; з червня 2015 року (та його інтеграції в MediaWiki з версії 1.26 або новішої, інтегрована в цю вікі з кінця травня 2017 року), розширення використовує Pygments (у комплекті версія 2.0.2), яка є набагато кращою, а список підтримуваних мов значно розширено, кілька з них видалено (старі мови асемблера рідко використовуються) або підтримуються під іншими назвами; цей новий список мов також містить різні попередньо визначені псевдоніми. Додаткові псевдоніми також було додано самим розширенням підсвічування синтаксису Mediawiki для сумісності з іншими розширеннями MediaWiki, щоб допомогти в переході від GeSHI до Pygments, включаючи:

asp, bascomavr, basic4gl, cadlisp, cpp-qt, cpp-winapi, c_loadrunner, c_mac, c_winapi, dos, ecmascript, freebasic, gambas, gwbasic, html4strict, html5, j, java5, jquery, locobasic, mapbasic, modula3, netrexx, oberon2, ocaml-brief, oobas, oorexx, oracle11, oracle8, php-brief, plsql, povray, purebasic, pys60, rails, reg, rpmspec, rsplus, sdlbasic, standardml, thinbasic, tsql, upc, urbi, vb, visualfoxpro, visualprolog, xbasic, zxbasic.

Примітка. Ви також можете використовувати підсвічування для іншої мови, якщо бажаної мови немає у списку. Наприклад для коду Overpass QL часто використовується "cpp" (або просто "c", оскільки це дозволяє уникнути виділення додаткових ключових слів C++, таких як operator) і все виглядає добре. Для коду Overpass XML мова «xml», звичайно, підходить, а для коду MapCSS ви можете використовувати «css».

Для фрагментів синтаксису Mediawiki (включно з викликом шаблонів і функцій аналізатора або в прикладах, наведених на сторінках документації шаблонів), код «html5» часто є найкращим вибором (але він не підсвічує wikikinks, виклики шаблонів, функції аналізатора та ключові слова, виділені так, ніби вони були частиною стандартних текстових елементів HTML). Якщо вікі-код є одним викликом шаблону (тільки з одним параметром "| name = value" на вихідний рядок), ви можете використовувати код "ini".

На приклад:

<syntaxhighlight lang="perl">
#-TEST--------------------------------------------------------------------------
our $help=0;
my $coord;
print "TEST\n\n";
</syntaxhighlight>

буде показано, як:

#-TEST--------------------------------------------------------------------------
our $help=0;
my $coord; 
print "TEST\n\n";


Дивіться також

Посилання

  1. Extension:SyntaxHighlight на MediaWiki.