Cs:Key:abandoned:

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Key:abandoned)
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:abandoned:
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg abandoned:
Opuszczony sklep rowerowy.
Popis
Jmenný prostor pro prvky, které se jsou opuštěné, ale které jsou stále viditelné v krajině a užitečné pro navigaci. Jejich nové použití není plánováno a mohly ze začít rozpadat. Edit or translate this description.
Skupina: Lifecycle
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošemůže být použito na relaci
Viz též
Wikidata
Status: používáno

Popis

Předpona životního cyklu abandoned: se může přidat ke značkám, které se vztahují k objektům, které se již začaly rozpadat a které by bylo možno začít využívat jen po intenzivních opravách. Takovéto objekty stále mají nějakou reálnou podobu viditelnou v krajině.

Pro prvky, které by se daly znovu používat s vynaložením malého úsilí, použijte spíše prefix disused:.

Použití abandoned=* formou prosté značky se nyní nedoporučuje (například abandoned=yes).

Jak značit

Přidejte předponu životního cyklu abandoned: jako prefix ke všem klíčům, které již nejsou relevantní vzhledem k současnému stavu objektu. Měli byste zacházet se všemi značkami na objektu jako s množinou faktů o objektu a předřadit prefix těm, které už nejsou pravdivé. Například opuštěný obchod, který stále nese ceduli se jménem, může být označen jako:

abandoned:shop=doityourself
name=Holby Tool Supplies

což ho znepřístupní všem programům, které hledají obchody a pravděpodobně nebude vykreslen jako obchod standardními renderery. Pokud bude obchod opraven a znovuotevřen, pak se snadno odstraní pouze prefixy.

Příklady

Ilustrace Značky Popis
Abandoned-shop.jpg abandoned:shop=bicycle
building=yes
old_name=Malá opravna kol
Zchátralá opravna jízdních kol, kterou nelze snadno znovu otevřít. Je to ovšem stále budova, má střechu a zdi stále stojí. Značení odpovídá jeho dřívějšímu použití a faktu, že je to stále budova.
SubsidedRoad.jpg abandoned:highway=unclassified
abandoned:ref=A6187
highway=path
name=Stará silnice
Dřívější placená silnice v Derbyshire, Velká Británie, opuštěná v 70tých letech po sesuvu půdy. Stále částečně použitelná pro chodce a jízdní kola, takže získává (novou a jinou) značku highway=* a ztrácí své dřívější označení.
Abandoned railway line.jpg railway=abandoned
name=Starý název
Opuštěná železniční trať. Kolejnice byly sneseny (zrušeny) a trať může být znovu použita nebo ponechána svému osudu.

Dřívější použití (jako prostá značka)

Použití abandoned=yes jako prosté značky je zastaralé, ale v databázi se stále vyskytuje. Sloužila ke stejnému účelu jako je popsáno výše, ale syntaxe nebyla moc vhodná, protože při automatickém zpracování dat bylo potřeba na ní brát ohledy, což se v praxi nedělo. Stále platí dřívější poznámky:

  • Původně se jednoduchý objekt, jako třeba budova, která se začala rozpadat, mohl označit jako building=yes + abandoned=yes.
  • Toto bylo shledáno problematickým, protože u složitějších objektů nebylo jasné, které značky jsou stále platné a které již ne. Například si představte objekt označený railway=rail + abandoned=yes + highway=track + surface=paved. Znamená to, že abandoned=yes odkazuje na železnici, silnice, nebo obojí? Odkazuje také na značku povrchu?
  • Dále je problémem, že programy zpracovávající data, které neznají značku abandoned=yes by bylo potřeba přepsat.
  • Tedy musíte také zařídit, aby všechny značky, které již nemají v současnosti význam v důsledku opuštění objektu, byly nedostupné programu, který neví nic o značce abandoned=yes. To se snadno zařídí přidáním prefixu abandoned: k potřebným klíčům — viz příklady.

Aktualizace dřívějšího použití

Použití prosté značky se ideálně aktualizuje takto:

Staré schéma (nepoužívané) Přechodné schéma (nedoporučované) Aktuální schéma (doporučované)
amenity=shop
building=yes
name=Malá opravna kol
abandoned=yes
abandoned:amenity=shop
building=yes
name=Malá opravna kol
abandoned=yes
abandoned:amenity=shop
building=yes
old_name=Malá opravna kol
abandoned=yes
ref=A6187
highway=unclassified
name=Stará silnice
abandoned=yes
abandoned:highway=unclassified
abandoned:ref=A6187
highway=path
name=Stará silnice
abandoned:highway=unclassified
abandoned:ref=A6187
old_name=Stará silnice
  • Název a fakt, že se jedná o budovu, je v prvním případě stále platný, takže tyto klíče nedostanou prefix.
  • U silnice dovoluje nové schéma vyjádřit, že se dá použít jako stezka.
  • Nyní se také doporučuje odstranit značku abandoned=yes.

Viz také

Související značky

Warning: Default sort key "abandoned" overrides earlier default sort key "Key:abandoned:".