Sq:Main Page

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from SQ:Main Page)
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Main Page
· Afrikaans · Alemannisch · aragonés · asturianu · Aymar aru · azərbaycanca · Bahasa Indonesia · Bahasa Melayu · bamanankan · Bân-lâm-gú · Basa Jawa · Basa Sunda · Baso Minangkabau · bosanski · brezhoneg · català · čeština · corsu · dansk · Deutsch · eesti · English · español · Esperanto · estremeñu · euskara · français · Frysk · Gaeilge · Gàidhlig · galego · Hausa · hrvatski · Igbo · interlingua · Interlingue · isiXhosa · isiZulu · íslenska · italiano · Kiswahili · Kreyòl ayisyen · kréyòl gwadloupéyen · Kurdî · Latina · latviešu · Lëtzebuergesch · lietuvių · Limburgs · magyar · Malagasy · Malti · Nederlands · Nedersaksies · norsk bokmål · norsk nynorsk · occitan · Oromoo · oʻzbekcha/ўзбекча · Plattdüütsch · polski · português · română · shqip · slovenčina · slovenščina · Soomaaliga · suomi · svenska · Tagalog · Tiếng Việt · Türkçe · Vahcuengh · vèneto · Wolof · Yorùbá · Zazaki · српски / srpski · авар · Аҧсшәа · беларуская · български · қазақша · Кыргызча · македонски · монгол · русский · тоҷикӣ · українська · Ελληνικά · Հայերեն · ქართული · नेपाली · भोजपुरी · मराठी · संस्कृतम् · हिन्दी · অসমীয়া · বাংলা · ਪੰਜਾਬੀ · ગુજરાતી · ଓଡ଼ିଆ · தமிழ் · తెలుగు · ಕನ್ನಡ · മലയാളം · සිංහල · བོད་ཡིག · ไทย · မြန်မာဘာသာ · ລາວ · ភាសាខ្មែរ · ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ · አማርኛ · 한국어 · 日本語 · 中文(简体)‎ · 中文(繁體)‎ · 吴语 · 粵語 · ייִדיש · עברית · اردو · العربية · پښتو · سنڌي · فارسی · ދިވެހިބަސް

Mirë se vini në OpenStreetMap, një projekt i cili krijon dhe ofron të dhëna të lira (hapura) gjeografike. Nga këto të dhëna munden p.sh. të krijohen harta për rrugët, biçikleta, si dhe informacione të tjera të rëndësishme.

Openstreetmap logo.svg
Ndihmë për hartën ose shëno një gabim në Notes (Proçedura)
Të gjitha materialet për fillestarët për të mësuar dhe për tu angazhuar me OpenStreetMap.
Një referencë e plotë për gjithçka në lidhje me përpunimin e hartës.
Trego aftësitë e tua duke kontribuar për një hartë më të mirë. Merr pjesë në kodimin e programit.
Ke ndonjë pyetje? Pjesa më e madhe e tyre është përgjigjur këtu.
Informacione dhe prapaskena për gazetarët.
Gjeni si punon projekti dhe kontribuesit e tij.
Portals +/-
Get involved Beginners' guide  · Map Features  · Mapping projects  · Potential Datasources  · GPS  · Notes  · Proposed features  · Import
Use OpenStreetMap Browsing  · Download  · List of OSM based Services  · OSM XML  · PBF Format  · Routing  · Elements
Software For desktop computers  · For mobile devices  · Automated Edits  · JOSM  · Merkaartor  · Maperitive  · Mapnik  · iD  · Potlatch  · Quality assurance
Documentation Cleanup  · Guidelines  · Translation
Community Blogs  · Bugs & issues (trac)  · Contributors  · Copyright infringement  · Disputes  · Donations  · Email lists  · Forum  · Foundation  · Help centre  · IRC  · Merchandise  · Twitter  · Vandalism
Legal Disclaimer  · Copyright and License  · Contributor terms  · Open Database License
Kalendari ± – See also Past Events
Work to do in limited time 1–23 Mar.2018-03-012018-03-24 3e concours de contributions OpenStreetMap, Lannion, France France
Mapping party 18 Mar.2018-03-182018-03-19 Hà Nội OSM Mapathon 2018, Hanoi, Vietnam Vietnam
Mapping party 19 Mar.2018-03-192018-03-20 Cartopartie bâtiments en 3D, Rennes, France France Rennes
Social 20 Mar.2018-03-202018-03-21 Lüneburger Mappertreffen, Lüneburg, Germany Germany Lüneburg
Social 20 Mar.2018-03-202018-03-21 Bonner Stammtisch, Bonn, Germany Germany
Social 20 Mar.2018-03-202018-03-21 Pub Meetup, Nottingham, United Kingdom United Kingdom England
Social 21 Mar.2018-03-212018-03-22 Stammtisch, Karlsruhe, Germany Germany Karlsruhe
Meeting 21 Mar.2018-03-212018-03-22 Réunion mensuelle, Toulouse, France France
Conference 21–24 Mar.2018-03-212018-03-25 FOSSGIS 2018, Bonn, Germany Germany
Social 22 Mar.2018-03-222018-03-23 Lübecker Mappertreffen, Lübeck, Germany Germany Lübeck
Conference 22 Mar.2018-03-222018-03-23 MAPAbabae: OpenStreetMap Workshop with Women and for Women, Quezon City, Philippines Philippines
Pizza 22 Mar.2018-03-222018-03-23 Civic Hack Night & Map Night, San José, California, United States USA California
Conference 23–24 Mar.2018-03-232018-03-25 MERGE-it 2018, Turin, Italy Italy
Mapping party 24 Mar.2018-03-242018-03-25 Third National Mapathon, 8 university campuses, Belgium Belgium
Social 26 Mar.2018-03-262018-03-27 Bremer Mappertreffen, Bremen, Germany Germany Bremen
Social 26 Mar.2018-03-262018-03-27 Stammtisch Graz, Graz, Austria Austria Steiermark
Meeting 26 Mar.2018-03-262018-03-27 Incontro mensile, Rome, Italy Italy Roma
Social 27 Mar.2018-03-272018-03-28 Mappertreffen, Essen, Germany Germany Essen
Social 28 Mar.2018-03-282018-03-29 Stammtisch, Düsseldorf, Germany Germany Düsseldorf
Mapping party 28 Mar.2018-03-282018-03-29 もくもくマッピング! #15, Osaka, Japan Japan
Speaking 29 Mar.2018-03-292018-03-30 Creando mapas colaborativos libres ParanaConf, Paraná, Entre Ríos, Argentina Argentina Entre Ríos
Mapping party 31 Mar.2018-03-312018-04-01 Yo mapeo, por una educación inclusiva, Lima, Perú Peru
Speaking 4 Pri.2018-04-042018-04-05 Les Mercredis cartographie, Montréal, Canada Canada Quebec
Social 4 Pri.2018-04-042018-04-05 Stuttgarter Stammtisch, Stuttgart, Germany Germany Stuttgart
Social 5 Pri.2018-04-052018-04-06 Mappertreffen, Bochum, Germany Germany Bochum
Social 5 Pri.2018-04-052018-04-06 Stammtisch Dresden, Dresden, Germany Germany
Mapping party 7 Pri.2018-04-072018-04-08 2018 SOSM AGM and mapping party, Solothurn, Switzerland Switzerland
Mapping party 8 Pri.2018-04-082018-04-09 Cartographie des rivières, Rennes, France France Rennes
Meeting 9 Pri.2018-04-092018-04-10 Réunion mensuelle, Rennes, France France Rennes
Social 10 Pri.2018-04-102018-04-11 Rencontre mensuelle pour tous, Lyon, France France
Social 10 Pri.2018-04-102018-04-11 Münchner Stammtisch, München, Germany Germany München
Meeting 10 Pri.2018-04-102018-04-11 Réunion mensuelle, Nantes, France France Nantes
Social 10 Pri.2018-04-102018-04-11 OSM Stammtisch Viersen, Viersen, Germany Germany
Social 13 Pri.2018-04-132018-04-14 118. Berlin-Brandenburg Stammtisch, Berlin, Germany Germany
Conference 13–14 Pri.2018-04-132018-04-15 State of the Map Poland 2018, Poznań, Poland Poland
Mapping party 14 Pri.2018-04-142018-04-15 東京!街歩き!マッピングパーティ:第18回 本郷大横丁通り商店街, Tokyo, Japan Japan
Pizza 14–15 Pri.2018-04-142018-04-16 Berlin Hack Weekend April 2018, Berlin, Germany Germany Berlin
Social 17 Pri.2018-04-172018-04-18 Lüneburger Mappertreffen, Lüneburg, Germany Germany Lüneburg
Social 17 Pri.2018-04-172018-04-18 Bonner Stammtisch, Bonn, Germany Germany
Social 18 Pri.2018-04-182018-04-19 Stammtisch, Karlsruhe, Germany Germany Karlsruhe
Social 19 Pri.2018-04-192018-04-20 Stammtisch Obersteiermark, Leoben, Austria Austria Steiermark
Social 19 Pri.2018-04-192018-04-20 Pub Meetup, Leicester, United Kingdom United Kingdom England
Social 23 Pri.2018-04-232018-04-24 Bremer Mappertreffen, Bremen, Germany Germany Bremen
Social 23 Pri.2018-04-232018-04-24 Stammtisch Graz, Graz, Austria Austria Steiermark
Social 24 Pri.2018-04-242018-04-25 Pub Meetup, Nottingham, United Kingdom United Kingdom England
Social 25 Pri.2018-04-252018-04-26 Mappertreffen, Essen, Germany Germany Essen
Social 25 Pri.2018-04-252018-04-26 Stammtisch, Düsseldorf, Germany Germany Düsseldorf
Social 26 Pri.2018-04-262018-04-27 Lübecker Mappertreffen, Lübeck, Germany Germany Lübeck
Mapping party 28 Pri.2018-04-282018-04-29 OSM Einführungsworkshop für Anfänger mit praktischer Umsetzung, Bochum, Germany Germany Bochum
  Future big events
Conference 15–17 Maj.2018-05-152018-05-18 FOSS4G-fr 2018, École Nationale des Sciences Géographiques, Paris - Marne-la-Vallée, Champs-sur-Marne, France France
Conference 1–3 Qer.2018-06-012018-06-04 State of the Map France 2018, Bordeaux, France France
Conference 28–30 Korr.2018-07-282018-07-31 State of the Map 2018 (international conference), Milan, Italy Italy
Conference 29–31 Gush.2018-08-292018-09-01 FOSS4G 2018, Dar es Salaam, Tanzania Tanzania
Conference 17–18 Nën.2018-11-172018-11-19 State of the Map Asia 2018 (effective date to confirm), Bangalore, India India
Imazhi i javës ±
Platform status ± · Wiki status

Up and running

Lajme ±
2018
3 Jan.2018-01-032018-01-04 FOSSGIS e.V. (Germany) is now formally established as a foundation local chapter.
2017
30 Dhje.2017-12-302017-12-31 OpenStreetMap France is now formally established as a foundation local chapter.
12 Nën.2017-11-122017-11-13 OpenStreetMap United Kingdom is now formally established as a foundation local chapter.
30 Maj.2017-05-302017-05-31 New OSM ↔ Wikidata matcher tool.
25 Maj.2017-05-252017-05-26 Over one million notes have been created since the introduction of the feature in 2013.
4 Maj.2017-05-042017-05-05 The migration of multipolygon relations to modern mapping standards, part of a broader effort to clean up area geometries in OSM, has been completed.
11 Pri.2017-04-112017-04-12 Community survey for the State of the Map 2017 program.
27 Shk.2017-02-272017-02-28 OpenStreetMap is participating in Google Summer of Code 2017.
2016
22 Tet.2016-10-222016-10-23 The OpenStreetMap Forum (forum.openstreetmap.org) has been moved to a new server.
10 Korr.2016-07-102016-07-11 A node with the id 232 is created. Support for 64-bit Identifiers has become a necessity for software working with OSM.
older news...
Elsewhere OpenStreetMap Blog . weeklyOSM . OpenStreetMap in the media
Community Contact Channels ±
Get together and communicate with others in the OpenStreetMap Community.
Forum Discussion on the web
Mailing lists Discussion by email (popular)
IRC Live chat room
Notes Quick easy way to report errors in the map
Other contact channels
Download and use data+/-

You can download and use data for any part or all of OpenStreetMap:

Lolcat of awesomeness+/-
Lolcat.png

Zverik for hiz multi purrpose orsum Blog, Forum and everything maps plugin unda teh WTFPL!