Talk:Cs:Linky veřejné dopravy

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Dotaz, jak toto použít ve webovém editoru Potlach 2 ? Nějak se na JOSM stále necítím.

Skript Veřejná hromadná doprava v ČR

Dle nového značení Linek železniční dopravy by skript neměl využívat route=train ale route=railway. Otázka je, jestli chceme v tabulce i samotné spoje, jako například zde: Cs:Veřejná_hromadná_doprava_v_ČR#Vlaky_12. Potom by měl skript využít route=train i route=railway a v tabulce by to potom chtělo rozlišit typ. --Kudlac (talk) 22:13, 15 February 2021 (UTC)

Prosba o pomoc při přechodu na nové značení

V dubnu byla odsouhlaseno značení hromadné dopravy Proposed_features/Public_Transport, které je upřesněním návrhu User:Oxomoa/Public_transport_schema. Současné značení MHD v ČR ještě není kompletní, ale části které jsou udělány toto nové značení často nerespektují. Hodlám se pustit do postupného zpracování MHD v ČR podle nového návrhu a rád bych požádal o pomoc ostatní. Zkusím nějaké tramvaje v Praze kde to znám a o získané zkušenosti se podělím. --Jakubt 01:10, 23 July 2011 (BST)

První zkušenosti:

 • jako lepši na tuto práci se projevil JOSM, ačkoli jsem zvyklý na Merkaator.
 • pro JOSM existuje plugin pro Hromadnou dopravu, který je dobrý ve fázi zadávání trati a pro základní rychlé shromáždění "stop_position" bodů (tedy body reprezentující místo přímo na trati kde tramvaj zastaví v zastávce). Od této chvíle je třeba plugin na danou relaci nepoužívat, jinak hrozí nebezpečí ztráty práce. Nástupiště musíte vkládat už v normálním editoru relací. Z toho taky vyplývá dlkežitá věc: nepoužívejte plugin na relace předělané na nové značení. Plugin ho přepíše značením starým.
 • Osvědčené zdroje: Kroromě vlastních znalostí míst kde jezdím často jsen si nael i další zdroje:
  • Bing aerial images - jsou dobré, ale zejména vkládání nástupišť jsem chce docela cvik a často je nejasné či nemožné
  • http://www.norc.cz/street-view/ - údaje staré (2008) ale ve spolupráci s Bingem často dost vyřeší
  • Údaje o spojích http://portalpid.idos.cz/LineList.aspx?t=2&mi=4&n=0 - proto jiným má tu výhodu, že pokud kliknete na zastávkový jízdní řád je dole uveden ref kód zastávky, který lze jinde zjistit těžko.
  • Obrovský zdroj informací pro trpělivé jsou videa průjezdu celých tratí kteří někteří šilenci ;-) mají na webu. Např. http://kijfilm.blog.cz/0811/linka-1 - klobouk dolů.
 • ref kód zastávek je jednoznačný identifikátor který se například v Praze se skládá z "čísla uzlu" (čísla většinou třímístná) označující vlastně stop_area a za lomítkem je pořadové číslo nástupiště v rámci uzlu. Uvádění tohoto čísla ná výhodu pro propojování s dalšími databázemi (např. databáze bezbariéerového přístupu apod.)
 • Starý způsob znační nůžete ale taky nemusíte mazat. Bové značky mohou klidně koexistovat vedle starých typu highway=platform, railway=platform, amenity=bus_station, highway=bus_stop apod.
Starý způsob značení doporučuji nemazat. Například výchozí render OSM vykresluje pouze staré značení. --Kudlac (talk) 22:12, 20 February 2021 (UTC)