Uk:Tag:amenity=school

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg amenity = school
Stąporków, Szkoła Podstawowa nr 2.jpg
Опис
Початкова або середня школа (учні, як правило, у віці від 6 до 18) Show/edit corresponding data item.
Зображення в OSM Carto node
Rendering-amenity-school.png
Зображення в OSM Carto area
Rendering-area-amenity-school.png
Група: Education
Застосовується до цих елементів
точки можна позначати цим теґомлінії не можна позначати цим теґомполігони можна позначати цим теґомзв’язки не можна позначати цим теґом
Мається на увазі
Використовується разом з
Дивись також
Статус: затвердженийPage for proposal

Використовуйте теґ amenity=school для позначення місць, де учні, зазвичай від 6 до 18 років, здобувають загальну освіту під проводом та наглядом вчителів. Відповідно до класифікації  ISCED до них належать:

 • початкові (ISCED 1, позначається як isced:level=1), та
 • середні загальноосвітні школи (ISCED 2 та 3, isced:level=2;3).

Щодо правил позначення інших навчальних закладів, звертайтесь до відповідних розділів, наприклад:

Для позначення шкільних майданчиків дивіться опис теґу landuse=education.

Як мапити

Є кілька типових ситуацій щодо шкіл. Кожна школа має бути додана до мапи лише один раз. Не дублюйте їх.

Іншу відповідну інформацію можна додати за допомогою таких тегів:

 • operator=* – установа, що здійснює керування школою, як правило, міський чи районний відділ освіти.
 • operator:type=* – тип керівної установи, наприклад: комунальний заклад, релігійний, приватна компанія, державний орган управління
 • Адреса та інші контакти
 • capacity=* – максимальна кількість учнів
 • grades=* – освітні рівні, що їх надає школа, можуть застосовуватись у поєднанні з isced:level=*
 • min_age=* та max_age=* – для зазначення мінімального та максимального віку учнів, що можуть відвідувати школу
 • fee=yes – наявність плати за навчання
 • religion=* – якщо школа є пов’язаною з певною релігійною громадою та провадить релігійне виховання зазначте релігію з допомогою цього теґу (корисно також зазначати конфесію теґом denomination=*)
 • school:gender=* – для зазначення статі учнів для яких проводиться викладання в школі
 • language:*=* або school:language=* – для зазначення основної мови викладання в школі
 • phone=*, email=*, website=*
 • wikipedia=* або wikidata=* – якщо школа має статті у Вікіпедії чи елемент Вікіданих.
 • pedagogy=* – якщо школа дотримується певної педагогічної філософії (наприклад, Штайнера чи Монтессорі)
 • ref=* – референс школи в системі обліку, за наявності.

Одна школа на ділянці

Накресліть контур території школи у вигляді полігону area, або у разі браку часу, або неможливості точно визначити територію школи за супутниковими знімками та відсутності іншої договірної інформації, поставте точку node в середини місця де знаходиться школа. Якщо ви позначили територію школи полігоном area, додатково ви можете позначити її теґом landuse=education, але необовʼязково. Example of usage at a single school

Кілька шкіл на одній ділянці

Якщо кілька шкіл розташовано на одній ділянці використовується наступна схема. Вона також застосовується у випадках, коли школи ділить територію разом з іншими зручностями amenity=*.

 • Окресліть контур території полігону area та додайте теґ landuse=education. Якщо ця ділянка землі має власну назву, зазначте її.
 • Для кожної окремої школи чи закладу поставте точку node у відповідному місці, або якщо школа чи установа має власну будівлю – позначте полігон area будівлі відповідно. Переконайтесь у відсутності дублювання шкіл. Додайте потрібні відомості до відповідних установ.
Приклад шкільного комплексу зі спільною територією

Територіально рознесена школа

Якщо одна школа рознесена по кількох несуміжних ділянках, вона повинна бути представлена мультиполігоном area, який включає всі частини кампусу. Якщо частини кампусу за певних обставин можна позначити лише точками node, тоді у вас не буде можливості скористатись мультиполігоном, в такому випадку альтернативним рішенням може стати використання звʼязку site.[1] Не забудьте додати amenity=school до мультиполігону чи до звʼязку site, в залежності від обраного варіанту.

Кілька шкільних кампусів, що керуються однією організацією мають бути окремим (мульти)полігонами з amenity=school. Не використовуйте звʼязки для того, щоб показати такі стосунки між ними; натомість до кожного кампусу додавайте теґи operator=*, brand=*, або owner=*.

Класи в будівлях

також дивіться

Класифікація шкіл

У багатьох регіонах розрізняють початкову та середню школи більш детально, ніж просто amenity=school, але більш дискретно, ніж grades=*, min_age=* та max_age=*. Існує кілька різних схем класифікації шкіл:

 • school=* – спеціальні ключові слова на основі вікової групи або спеціалізації
 • school:type=* – термін Великобританії щодо джерела фінансування або моделі управління
 • isced:level=* – числова шкала, заснована на міжнародній схемі статистичної нормалізації на основі національних освітніх програм

Територія шкіл

Під час мапінгу території шкіл можна додати кілька деталей

 • building=school – полігон будівлі школи, а у разі складнішої конфігурації – мультиполігон.
 • Відповідні будівлі, частини основної будівлі також можуть позначатись за їх цільовим призначенням за допомогою додавання відповідних теґів, наприклад amenity=swimming_pool для плавального басейну.
 • Додайте точки входів на контур території школи та позначте їх теґом entrance=*, за потреби в’їзд або вхід на територію школи позначте теґом barrier=gate, там де огорожу перетинають дорога, тротуар чи стежка, що веде до будівлі школи та інших об’єктів на території. Входи до будівель також позначте точками на їх контурах скориставшись теґами:
  • entrance=main – для головного входу
  • entrance=yes – для менш важливих входів
  • entrance=emergency – аварійні виходи
  • entrance=service – службові виходи, які використовуються персоналом чи обслуговуючими службами.
 • Спортивні майданчики позначаються за допомогою теґу leisure=pitch у поєднанні з теґом що описує для якого виду спорту вони призначені sport=*, крім того можна зазначити тип покриття на них, surface=grass/asphalt/....
 • leisure=sports_hall – використовуєтсья для позначення критих спортивних споруд, разом з building=sports_hall.
 • landuse=grass – використовується для позначення газонів; групи дерев, по контуру їх крон  –(natural=wood) чи поодинокі дерева та кущі.
 • leisure=schoolyard – шкільний двір, це відкритий простір у школах, призначений спеціально для відпочинку, але зазвичай без ігрової інфраструктури. Як правило, це бетон або асфальт і вони переважно трапляються в міських районах. Їх часто докладно маплять з додатковими зонами playground=structure/swing/... та інших.

Позначення шкіл в Україні

Як позначати територію та назву школи

Зауваження: якщо точні межі території школи невідомі або вона відсутня, то всі нижчезазначені теґи додаються до будівлі школи (на головну будівлю у випадку, якщо школа складається з кількох будівель).

Контур території школи area позначається теґом amenity=school. Якщо вона огороджена, на лінії контура додатково додається теґ barrier=* з відповідним значенням. Ворота в огорожі node позначаються теґом barrier=gate. Головний вхід node позначається теґом entrance=main, інші входи та виходи node – entrance=*. Ці точки мають також бути частиною лінії тротуару way highway=footway або під’їзної дороги way highway=service, що веде від основної дорожньої мережі, це робить можливим прокладання маршруту в навігаційних застосунках.

Назва школи позначається на території наступними теґами:

 • name=* – тип навчального закладу та його номер, наприклад Школа №8 чи Гімназія №8 або Ліцей №8. Пробіл між знаком № та самим номером не ставиться.
Якщо у населеному пункті (невеликому) є тільки одна школа, і вона має назву населеного пункту, то ця назва записується, наприклад, так: name=Новопавлівська школа. Це стосується також інших типів закладів освіти.
 • name:xx – тип навчального закладу та його номер іншою мовою (з вказанням коду мови)
 • official_name=* – офіційна назва (як в документах), наприклад Київська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8. Часто позначена на табличці біля головного входу.
 • short_name=* – абревіатура, наприклад «КЗОШ №8».

Рекомендується дублювати усі name=* у відповідні name:uk=*. Корисно також вказувати назву всіма відомими мовами. Якщо назва школи невідома, але достеменно відомо, що це — школа, назва не додаються.

Контактна інформація (contact=*) та посилання на сторінку цієї школи у Вікіпедії (wikipedia=*) також додаються до полігону території школи.

Як позначати будівлі

Контур будівлі школи area (головної будівлі у випадку, якщо школа складається з кількох будівель) позначається теґом building=school. Головний вхід node позначається теґом entrance=main, інші входи та виходи nodeentrance=*. Кількість поверхів вказується у тезі building:levels=*, висота у метрах – у тезі height=*.

Теґ amenity=school до жодної будівлі не додається!

Приклади позначення деяких інших будівель на території школи:

 • area Спортзал
building=sports_hall
leisure=sports_centre
access=private
 • area Басейн
building=sports_hall
leisure=swimming_pool
access=private
 • area Майстерня
building=yes
name=Майстерня школи №8
name:uk=Майстерня школи №8
access=private

Адреса вказується на основній будівлі школи, у випадку наявності адрес в інших будівель на території школи, вони зазначаються на них відповідно. До кожної будівлі додається номер дома та назва вулиці (addr:housenumber=* та addr:street=* відповідно). У випадку, якщо школа складається з кількох будівель та відома тільки адреса школи, вона додається до головної будівлі. Більш докладно про теґування адрес в Україні – Uk:Addresses.

ЧаПи

Деякі з відповідей учасника va-deam, джерело: [1]. Частина інформації звідти була використана у тексті сторінки.

Як просто створити стадіон у формі (_T_)?

Додати багато (не менше 14) точок у формі кола, щоб діаметр не був більший за криву ділянки. В JOSM натиснути O для ідеального розташування точок по колу. Потім виділити половину точок (наприклад 7) і перетягнути їх на іншу криву ділянки. Треба уважно стежити, щоб візуально коло було розділене навпіл до переміщення.

Як позначати асфальтовані доріжки для вивчення правил дорожнього руху?

Для дитячих ігрових майданчиків використовують leisure=playground, однак вик можете позначити його amenity=traffic_park. Як варіант від себе, пропоную окреслити зону цих доріжок з додаванням цього теґу, а власне доріжки позначати highway=footway.

Рендерінг


Неоднозначністі

Типовими установами поза визначепнням терміну школа (amenity=school) є:

А також

Можливі помилки

Якщо ви знаєте місця позначені цим теґом, перевірте їх, можливо їх треба позначити по іншому.
Автоматичні правки категорично не припустимі, якщо ви не усвідомлюєте всю складність цього процесу!

Примітки

 1. Наприклад, ця школа має класи розкидані по території, що використовується разом з іншими школами. Кожна класна кімната додана до мапи як точка, оскільки точне планування всередині кожної будівлі невідоме. Оскільки дійсний мультиполігон не може містити точок у вигляді членів, звʼязок site є наступним найкращим варіантом для позначення цієї школи. Точка Role label дозволяє показати школу у вигляді звичайної точки, оскільки не всі споживачі даних працюють зі звʼязками site.