Cs:Značka

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Tags)
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Tags
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen Kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk bokmål norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português português do Brasil română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Mf tag.svg

Značka (tag) se skládá z klíče (key) a jeho hodnoty (value). Každá značka popisuje určitou vlastnost datových prvků (uzlů, cest a relací) nebo sad změn. Obě položky klíč i hodnota mohou mít libovolný textový obsah. V praxi ovšem existují konvence, na kterých se uživatelé shodli, jakou značku používat pro daný účel. Seznam nejčastěji používaných značek najdete na stránce Prvky mapy.

Klíče a hodnoty

Každá značka se skládá z jednoho klíče a jedné hodnoty. Značka se v dokumentaci OSM zapisuje takto: key=value.

  • Klíč (Key) popisuje širokou kategorii vlastností, například silnice - highway nebo názvy - name.
  • Hodnota (Value) konkretizuje vlastnost, kterou obecněji popisuje Klíč. Například upřesňuje, že silnice je dálnice (highway=motorway). Pokud je nutné uvést u jednoho klíče více hodnot, mohou se hodnoty napsat do jednoho klíče a oddělit středníkem. Ovšem tuto možnost využívejte pouze v případě, že je to zcela nevyhnutelné, protože značně komplikuje interpretaci dat.

Zde je několik příkladů, jak se klíče a hodnoty používají v praxi:

  • highway=residential - značka s klíčem silnice 'highway' a hodnotou obytná 'residential', která by měla být přidána na cestu, která vede obytnou oblastí.
  • name=Leninova - značka jejíž hodnota obsahuje název konkrétní ulice
  • maxspeed=50 - značka jejíž hodnota je číslo určující maximální dovolenou rychlost v km/h (nebo v mílích za hodinu, pokud je za číslo přidáno 'mph'). Metrické jednotky jsou výchozí a není potřeba je explicitně uvádět. Jiné jednotky, jako jsou míle za hodinu, uzly, yardy nebo libry musí být uváděny za číselnou hodnotou. Tam, kde je omezení uváděno v nějaké jednotce, pak by se tato jednotka měla objevit v poli hodnoty.
  • maxspeed:forward=* - klíč, obsahující jmenný prostor pro 'maxspeed:', který dále popisuje jeho význam.
  • name:de:1953-1990=Ernst-Thälmann-Straße značka s klíčem 'name' s příponou jmenného prostoru, který určuje německý název, který byl kdysi platný.

Nalezení správné značky

K nalezení správné značky, tedy značky, na které se komunita shodla a která je pro popis dané vlastnosti nejvhodnější, můžete využít následující zdroje informací:

Práce v editoru

Některé editory(en) OSM (například iD(en), Potlatch 2(en)) ve výchozím nastavení skrývají značky objektů, takže je nelze přímo upravovat. Místo toho uživatelé vyplňují formuláře. Všechny značky objektu je pak možné zobrazit, pokud kliknete na Všechny vlastnosti (v editoru iD(en)) nebo Advanced (v editoru Potlatch 2(en)).

Prvky±
Uzel · Cesta (Plocha· Relace (členy a role) · Značka (klíč a hodnota)