Cs:Key:ele

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:ele
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen Kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk bokmål norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português português do Brasil română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg ele
Key-ele mapnik.png
Popis
Nadmořská výška bodu v metrech ve WGS84/EGM96.
Skupina: Properties
Prvky
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošepoužití na relaci
Vhodné kombinace
Status: Schváleno


Nadmořská výška bodu v metrech. Značka je určena hlavně pro vrcholky hor, ale může být použita i pro nadmořskou výšku ranvejí letišť a mnoho jiných objektů. V OpenStreetMap, prosím, používejte nadmořskou výšku nad průměrnou hladinou moře definovanou Wikipedia světovým geodetickým systémem, revize WGS 84 (výška nad geoidem WGS84/EGM96, také známá jako "opravená" výška WGS84). Národní systémy "nadmořské výšky" se obvykle příliš neliší od této hodnoty (< 1m). Toto není výška nad elipsoidem WGS84 (viz Wikipedia Geoid), která je zobrazována některými přijímači GPS.

V případě budov a jiných člověkem vytvořených staveb, které stojí na zemi, použijte nadmořskou výšku terénu, nikoliv samotné stavby (tedy neznačte střechu nebo špičku věže, ale značte nadmořskou výšku místa, kde budova stojí; výšku budovy pak mapujte značkou height=*).

Základy

OSM aktuálně zaznamenává body s jejich zeměpisnou šířkou a délkou (souřadnice x/y), nadmořské výšky se zaznamenávají méně často. Tam, kde zaznamenány jsou, je nadmořská výška ve WGS84/EGM96 uložena v klíči ele=*.

Bylo navrhováno, aby se nadmořské klíče v jiném systému než je WGS84/EGM96 ukládali v klíčích jako je ele:xyz=*, kde xyz je souřadný systém a nadmořská výška je v metrech.

Nadmořská výška v lokálním systému může být označena jako ele:local=*, kde nadmořská výška je v metrech.

Jiným zdrojem dat o nadmořské výšce je SRTM. Může být navrstven na mapu jako průhledná vrstva, tak jako to dělá třeba OpenCycleMap a Reit- und Wanderkarte. Ovšem SRTM pracuje pouze s rozdíly výšek nad 50 m; dále také nereprezentuje terén, ale nejvyšší body (což mohou být stromy nebo vysoké budovy). Není nijak propojeno s OSM daty, a tudíž ho nejde z nich odvodit bez dalšího zpracování.

Národní referenční systémy

Nadmořské výšky uváděné na oficiálních značkách se obvykle vztahují k národnímu referenčnímu systému dané země a musí být převedeny do WGS84/EGM96.

Tabulku národních referenčních systémů najdete na anglické stránce.

Příklad

Výška hory Breithorn ve Švýcarsku je 4 164 metrů. Může být zmapována takto:

natural=peak
name=Breithorn
ele=4164

Výška kolejí v železniční stanici Tanggula je 5 068 meters. Může být zmapována takto:

railway=station
name=唐古拉
name:bo=གདང་ལ་།
name:en=Tanggula
name:zh=唐古拉
ele=5068

Místní jednotky

Bylo poznamenáno, že některé nadmořské výšky jsou zřetelnější než jiné a že požadavek, aby značka ele=* byla v metrech není vhodná pro značení horských vrcholů v oblastech, kde se nepoužívají metrické jednotky. Jelikož místní ve Spojených státech (a jistě i jinde) přemýšlejí o věcech jako jsou výšky hor pouze ve stopách, nezdá se, že by existoval nějaký dobrý způsob, jak toto v současné době vyřešit.

  • Sice to svádí k zadávání výšky spolu s měrnou jednotkou ("3045 feet"), ale tato značka musí být v metrech.
  • Předpokládáme, že programy spoléhají na to, že tato značka je numericky v metrech.
  • Vykreslovače nemají žádný způsob jak dělat konverze za chodu na místní jednotky, když vytvářejí mapové dlaždice

Zdá se, že alespoň v dohledné době, není žádné vhodné řešení tohoto problému.

Viz také

  • layer=* - používáno k vrstvení mapových prvků
  • height=* - používáno k označení, jak vysoký je objekt
  • alt=* - návrh pro zaznamenávání přesných výšek s ohledem na referenční systém výšek. Zastaralé.
  • man_made=survey_point - Triangulační nebo výškové geodetické body