Cs:Relace

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Roles)
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Relation
· Afrikaans · Alemannisch · aragonés · asturianu · azərbaycanca · Bahasa Indonesia · Bahasa Melayu · Bân-lâm-gú · Basa Jawa · Basa Sunda · Baso Minangkabau · bosanski · brezhoneg · català · čeština · corsu · dansk · Deutsch · eesti · English · español · Esperanto · estremeñu · euskara · français · Frysk · Gaeilge · Gàidhlig · galego · Hausa · hrvatski · Igbo · interlingua · Interlingue · isiXhosa · isiZulu · íslenska · italiano · Kiswahili · Kreyòl ayisyen · kréyòl gwadloupéyen · Kurdî · latviešu · Lëtzebuergesch · lietuvių · magyar · Malagasy · Malti · Nederlands · Nedersaksies · norsk bokmål · norsk nynorsk · occitan · Oromoo · oʻzbekcha/ўзбекча · Plattdüütsch · polski · português · română · shqip · slovenčina · slovenščina · Soomaaliga · suomi · svenska · Tiếng Việt · Türkçe · Vahcuengh · vèneto · Wolof · Yorùbá · Zazaki · српски / srpski · беларуская · български · қазақша · македонски · монгол · русский · тоҷикӣ · українська · Ελληνικά · Հայերեն · ქართული · नेपाली · मराठी · हिन्दी · भोजपुरी · অসমীয়া · বাংলা · ਪੰਜਾਬੀ · ગુજરાતી · ଓଡ଼ିଆ · தமிழ் · తెలుగు · ಕನ್ನಡ · മലയാളം · සිංහල · བོད་ཡིག · ไทย · မြန်မာဘာသာ · ລາວ · ភាសាខ្មែរ · ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ · አማርኛ · 한국어 · 日本語 · 中文(简体)‎ · 吴语 · 粵語 · 中文(繁體)‎ · ייִדיש · עברית · اردو · العربية · پښتو · سنڌي · فارسی · ދިވެހިބަސް
Mf Relation.svg

Relace (relation) je jedním ze základních datových prvků, který se skládá z jedné nebo více značek a uspořádaného seznamu jednoho nebo více uzlů anebo cest nazývaných členy (members). Relace se používá k popisu logické nebo geografické závislosti mezi různými prvky. Každý člen relace může volitelně mít nějakou roli (role), která popisuje jeho význam v rámci relace.

Použití

Relace se používají k modelování logických nebo geografických vztahů mezi objekty, většinou na místní úrovni. Nejsou určené k seskupování volně souvisejících, ale geograficky vzdálených objektů, takže není vhodné vytvářet například relaci pro seskupení všech turistických tras na Vysočině.

Velikost

Doporučujeme, aby počet členů jedné relace nepřevyšoval 300 prvků. Pokud je potřeba pracovat s vyšším počtem prvků, pak je lepší vytvořit několik samostatných relací a pak je spojit do jedné super-relace.
Odůvodnění: Čím více prvků je obsaženo v jedné relaci, tím hůře se s ní pracuje a tím snazší je ji rozbít, dochází k více konfliktům a více zatěžuje databázi a server.

Poznámka: Super-relace vypadají jako dobrý teoretický nápad, ale mnoho OSM aplikací s nimi nedokáže správně pracovat.

Role

Role je volitelné textové pole, které popisuje, jaký význam má daný člen relace. Například v Severní Americe je silnice označená rolí east vedená směrem na východ a bude tak podle zvyklostí v USA(en) značena na cedulích u silnice. Nebo, v relaci multipolygon je rolemi "vnitřní" inner a "vnější" outer určováno, jestli je cesta součástí vnějšího nebo vnitřního obvodu multipolygonu.

Typy relací Mf Relation.svg

Hlavní článek: Typy relací

Existuje mnoho různých typů relací, například:

  • Relation:route je používána k popisu významných silničních tahů, jako jsou třeba mezinárodní silnice nebo dálnice jako E26, A1, M6, I 80, US 53. Také se její pomocí mapují turistické trasy, trasy pro cyklisty nebo autobusové linky.
  • Relation:multipolygon je používána k zakreslování velkých ploch, jako jsou koryta řek nebo přírodní rezervace.
  • Relation:boundary je využívána výhradně k mapování hranic administrativních oblasti (okresy, kraje).
  • Relation:restriction se používá k popisu zákazů odbočení na silnicích, jako například "Zákaz odbočení vlevo" nebo "Zákaz otáčení".

Příklady

Multipolygon

Hlavní článek: Relace multipolygon

relaci multipolygon je pomocí role "vniřní" inner a role "vnější" outer určena, jestli cesta, která je členem relace, je součástí vnitřního nebo vnějšího obvodu multipolygonu, který vymezuje nějakou oblast. Například vnější cesta může zakreslovat jezero a vnitřní cesta ostrov v něm.

Autobusová linka

Hlavní článek: Relace route

Autobusová linka může být označena jako type=route, route=bus se značkami ref=* a operator=*. Prvními členy v relaci route jsou uzly zastávek v pořadí, v jakém je autobus projíždí. Pak se přidávají cesty. Ve schématu veřejné dopravy verze 2 se tvoří seřazený seznam podle uzlů zastávek. Cesty nemají role. Pokud tvoří spojitou sekvenci, je to zjevné ze spojité čáry podél nich (v JOSM).

Zákazy odbočení

Hlavní článek: Relace restriction

Pomocí relace restriction se do mapy zanášejí omezení dopravy v nějaké oblasti. Nejčastěji to bývá popis zákazů odbočení na křižovatkách. Silnice, na které je zákaz umístěn má roli "from" a silnice, do které se nesmí odbočit má roli "to". Uzel, nebo cesta, přes kterou by se projíždělo, kdyby to bylo povoleno, je označen "via". Více informací najdete na stránce Relace restriction.

Jiné příklady

Nástroje

Navigace po relacích

Znáte-li nějaké aplikace, které dokáží uživatele navigovat po relacích (například po poutních cestách), pak je zde uveďte.

  • Zatím není známa žádná aplikace.

Viz také

Prvky±
Uzel · Cesta (Plocha· Relace (členy a role) · Značka (klíč a hodnota)