Tr:About

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Yardım OpenStreetMap Hakkında Tarama Katkıda Bulunma Harita Verilerine Katkı Sağlama (en) Editörler (en) Sözlük (en) Başlangıç Rehberi

OpenStreetMap, gönüllüler tarafından büyük oranda sıfırdan oluşturulan ve açık lisansla yayımlanan ve tüm dünya haritasının düzenlenebildiği özgür bir haritadır.

OpenStreetMap Lisansı, harita resimlerimize ve temel harita verilerimize ücretsiz (veya hemen hemen ücretsiz) erişime izin verir. Proje, bu verilerin yeni ve ilginç kullanımlarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Neden açık içeriğe sahip bir harita istediğimiz hakkında ve en sık duyduğumuz soru olan "Neden sadece Google haritalarını kullanmıyorsunuz?"un cevabı için "Neden OpenStreetMap?" sayfasına bakınız.

Harita

Haritamıza göz atmak kolaydır. Etrafınıza bir göz atın ve kapsamımız ve detayımız hakkında ne düşündüğünüzü görün. Yıllar geçtikçe oldukça göz alıcı bir biçimde geliştik böylece birçok haritalama kilometre taşına ulaştık. Bireyler, hükümetler ve ticari şirketler zaten bu verileri kullanmaya başlamış ve birçok ülkede birçok kullanım için OpenStreetMap, diğer harita sağlayıcıları için geçerli bir alternatiftir. Ancak harita henüz tamamlanmadı. Dünya büyük bir yer. Mahalleniz OSM'ye nasıl bakıyor?

Haritalama

Bu sadece bir çevrimiçi proje değildir. Bilgisayar ekranlarından çıkıyoruz, haritalarımızı oluşturmak için şehirleri ve kırsal alanları araştırıyoruz. Bu, bir topluluğun haritalama çabasıdır. Bunu desteklemek için wiki tarzı ortak çalışmaya dayanan düzenleme yazılımı kullanıyoruz, bu da haritalarımızın gittikçe büyümeye devam edeceği anlamına geliyor. Bir GPS ünitesine sahipseniz kaydettiğiniz tüm parçalara katkıda bulunabilirsiniz. Bing hava görüntülerinden veya diğer haritalama tekniklerinden de haritalar çıkarabiliyoruz. Çevrimiçi "iD" düzenleyicisini kullanarak haritalarımızı hemen düzenlemeye başlayabilir veya JOSM masaüstü uygulamasını indirebilirsiniz..

Geliştirme

Kapsamlı yazılım geliştirme çalışması bu projeyi birçok farklı yönde ele alıyor. Yukarıda belirtildiği gibi, çeşitli harita düzenleme araçları oluşturduk. Aslında OpenStreetMap, kayan harita arabiriminden temel veri erişimi API'ı (harita verilerini okumak ve yazmak için kullanılan bir web hizmeti arabirimi) açık kaynak yazılımıyla desteklenmektedir. Verilerimizle çalışan veya verilerimizi kullanan altprojeler için bir fırsat var ancak hata düzeltme ve çekirdek bileşenlerimize özellik ekleme konusunda da yardıma ihtiyacımız var.

Geliştiricilere ve çevirmenlere her zaman açığız!

OpenStreetMap Vakfı

OpenStreetMap Vakfı, bağış alan bir kuruluştur. OpenStreetMap projesini barındıran sunucuları edinmek ve korumak büyük bir masraf istemektedir. Vakıf projeyi desteklerken projeyi kontrol etmez veya OSM verilerini "sahiplenmez". Vakıf, ücretsiz coğrafi verilerin büyümesini, gelişmesini ve dağıtımını teşvik etmek ve herkesin kullanması ve paylaşması için coğrafi veri sunmaya çalışıyor.