Uk:Import/Guidelines

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Під час імпорту даних зі сторонніх джерел в базу даних OpenStreetMap ви повинні дотримуватись Настанов з імпорту, разом з Кодексом автоматизованих змін. Імпорт потрібно планувати та виконувати дуже ретельно, уважніше і відповідальніше ніж інші правки, бо невдалий імпорт спричиняє значний вплив на наявні дані та на локальну спільноту. На Data Working Group Фундацією OSMF покладено завдання з виявлення та зупинення імпортів, що не відповідають цьому керівництву. Таким чином, не виконуючи ці рекомендації ви наражаєтесь на ризик блокування вашого облікового запису.

Процес

Якщо ви думаєте, що ваші місцеві/районі/обласні/державні органи влади, некомерційні, або будь-які інші організації чи особи, мають чудові дані, які можуть бути використані для поліпшення якості OpenStreetMap, ось, що вам потрібно знати. Ми почнемо зі швидкого огляду процесу, щоб спрямувати вас правильним шляхом. Більшість з цих пунктів будуть розширені в наступних розділах на цій сторінці та на суміжних сторінках.

Крок 1 - Передумови

  1. Ознайомтесь з основами OpenStreetMap, включаючи редагування.
  2. Дізнайтесь, що може статись не так під час імпорту.
  3. Визначте дані, які ви хотіли б імпортувати та їх ліцензійні вимоги. Це можуть бути дороги, контури будинків, водні шляхи, адреси, й т.д.
  4. Зверніть увагу на ліцензування OpenStreetMap.
  5. Зверніться до спільноти, щоб оцінити інтерес до імпорту запропонованих даних.

Крок 2 - Узгодження ліцензійних вимог

  1. Ви повинні отримати відповідний дозвіл та ліцензію на використання даних в OSM від власника даних. Якщо ліцензія на дані несумісна з OSM Open Database License, ви не можете використовувати такі дані. Дані можуть не мати чіткої ліцензії, або мати обмежувальну ліцензію, відкриту ліцензію, яка не сумісна з OSM, або можуть містити лише застереження. У цих випадках ви повинні зв’язатися з володільцем даних або їх розпорядником, щоб отримати роз’яснення або дозвіл на використання даних. Іноді, для того щоб отримати дозвіл на використання даних, навіть коли наявна ліцензія здається забороняє їх використання, достатньо отримати відповідь на запит від відповідних владних органів, чи не заперечують вони використання даних на умовах OSM Open Database License. Ознайомтесь з Import/GettingPermission, щоб отримати зразок листа, що стосується важливих питань.

Крок 3 - Документація

  1. Ви повинні описати план імпорту в OSM-вікі. Створіть вікі-сторінку з описом деталей вашого плану. План повинен містити інформацію про те, як ви збираєтесь перетворити ваші дані в формат OSM XML, етапи виконання роботи, як відбуватиметься об’єднання даних, яким чином наявні в дагних GIS-атрибути будуть перенесені в теґи OSM, як дані потенційно можуть бути спрощені, як буде виконуватись кожен етап, план на випадок невдачі – як скасувати внесені зміни, правила, щодо розміру наборів змін, та плани що до перевірки якості. З прикладом такого пану можна ознайомитись у Import/Plan Outline.

Крок 4 - Залучення спільноти

  1. Обговоріть ваш план. Сповістіть локальну спільноту OSM про ваші плани, додайте посилання на вашу вікі-сторінку. Це допоможе вам дізнатисть про минулий досвід, можливо спільнота вже робила аналіз запропопонованих вами для імпорту даних. Перегляньте групи учасників, місцеві осередки, списки розсилки по країнах або форум спільноти. Скористайтесь osm-community-index для пошуку активних каналів спілкування місцевих спільнот.
  2. Будьте готові відповідати на запитання спільноти. Обговорюйте зі спільнотою придатність кожного шару даних. Частина даних може бути імпортована без якихось труднощів, в той час як інші дані імпортувати доволі складно (наприклад: дороги).
  3. Ви не повинні імпортувати дані без залучення локальної спільноти.

Крок 5 - Огляд імпорту

  1. Підготуйте дані та зробіть їх доступними для огляду.
  2. Ви повинні надіслати огляд вашого імпорту до списку розсилки. Не завантажуйте будь-які дані впродовж перших 14 днів, доки ваш проєкт не буде розглянуто, а зауваження не усунуті.

Крок 6 - Завантаження

  1. Дотримуйтесь вашого плану.
  2. Сповіщайте про ваші досягнення.
  3. Інформуйте спільноту про перебіг подій.
  4. Сповістіть всіх, коли ви закінчите.
  5. Для імпорту потрібно використовувати окремий обліковий запис.

Розʼяснення

Обговорення запропонованого імпорту

Обговоріть ваш імпорт у списку розсилки imports@openstreetmap.org, а також з місцевою спільнотою. Звʼяжіться з місцевою спільнотою, скориставшись одним з каналів спілкування. Багато місцевих спільнот мають власні вікі-сторінки.

Навіть якщо той самий чи подібний імпорт обговорювався раніше, все одно слід обговорити його з місцевою спільнотою. Це означатиме, що спільнота ознайомлена з вашими намірами і можна буде розвʼязати можливі поблеми, ще до того як вони виникнуть. Це особливо актуально, якщо дані доступні тривалий час, але ще не імпортувалися, однак це не означає, що їх потрібно імпортувати без обговорення з місцевою спільнотою.

Імпорти повʼязані із гуманітарними проблемами, реагуванням на стихийні лиха й т.і. мають обговорюватись з HOT (в ідеалі в HOT Mailing list).

Документування імпорту

Якщо ви просунулись вперед щодо вашого імпорту, будь ласка, створіть відповідну сторінку у Вікі з докладним описом всіх деталей. Додайте посилання на сторінку вашого імпорту до локальної сторінки Mapping Projects. Сторінка має містити наступні дані:

  • Інформація про точність даних та ліцензійні вимоги.
  • Опишіть яке програмне забезпечення ви будете використовувати для імпорту. Поділіться також сирцями коду, який ви будете використовувати.
  • Докладно опишіть як дані будуть перетворені у формат OSM.
  • Як виглядатимуть підготовлені дані для імпорту. Які теґи будуть використані.
  • Додайте перелік облікових записів, які будуть використовуватись для імпорту, а також подробиці того, як будуть позначатись набори змін.

І по мірі просування імпорту

  • Надавайте посилання на зразки імпорту в живу базу даних.

Зауважте, що зміна цілей імпорту після обговорення призведе до його недійсності. Ви не можете трактувати згоду спільноти на імпорт набору даних X, як згоду на імпорт даних X+Y.

Переконайтесь у відповідності ліцензійних вимог

Нас цікавлять лише вільні дані. Ми повинні мати можливість публікувати дані на умовах нашої Ліцензії OpenStreetMap. Очевидно, що у нас є можливість використовувати дані що є суспільним надбанням (public domain), яких не так вже й багато, зі всім іншим трохи складніше.

Ваші дані мають бути сумісні з Open Database Licens.

Ви не повинні вимагати додаткових авторських прав для себе як імпортера. Наприклад, ви імпортуєте дані на які розповсюджуються умови суспільного надбання (public domain data), ви не можете жодним чином обмежити використання імпортованих вами даних. Обліковий запис, який використовується для імпорту, не повинен містити жодних відмов стосовно оригінальних дозволів на використання імпортуємих даних.

Будь ласка, зверніть увагу на деталі вимоги згадувати джерело даних. Ми можемо запропонувати згадування певного вигляду:

  • На сторінці Contributors у вікі
  • Великі за обсягом внески можуть згадуватись на www.openstreetmap.org/copyright.
  • Ми можемо зв'язати інформацію про імпорт з обліковим записом, який для цього використовувався, що означатиме що вся історія змін доступна для перевірки джерел даних.

Якщо жодне з цього не є прийнятним атрибутом для джерела даних, не робіть імпорт.

Доволі часто ми виявляємо, що дані, які мають бути доступними за сумісною ліцензією, в кінцевому рахунку отримані з джерел, які ми вважаємо невільними. Так, деякі геодані доступні у Вікіпедії на умовах ліцензії Creative Commons, в OSM широко поширена думка, що частина цих даних просто отримана з Карт Google, а тому фактично не доступна за вказаною ліцензією. У таких випадках спільнотою встановлене правило – не імпортувати дані, походження яких є невизначеним, незалежно від заявленої ліцензії.

Використовуйте окремий обліковий запис

Виконуючи імпорт, створіть обліковий запис для імпорту.

Використовуйте ці вказівки під час створення облікового запису:

Назвіть обліковий запис: (ваше ім’я користувача)_Import

Додайте посилання на ваш основний обліковий запис у профілі облікового запису для імпорту.

Включіть у свій профіль посилання на вікі-сторінку вашого імпорту.


Виконання цих кроків забезпечить легкий доступ до інформації про імпорт, оскільки історія наборів змін, що містять об’єкти мапи, є постійною.

Гарна порада від user:Aaron Lidman, якщо у вас вже є обліковий запис, зареєстрований на вашу поштову адресу в gmail, ви можете використовувати email alias та створити новий обліковий запис для імпорту використовуючи електрону пошту виду youremail+something@gmail.com, типу johnsmith+anytownimport@gmail.com. Gmail буде спрямовувати листи пошти OSM на вашу звичайну поштову адресу. Це дозволить вам створити кілька облікових записів OSM для імпорту.

Використовуйте правильні теґи

Під час імпорту слід використовувати теґи, знайомі спільноті OSM, а не вигадувати власний набір.

Можливо, у вас є деякі метадані, такі як ідентифікатори сирцевих даних.

Однак не треба взловживати метаданими. У вашому джерелі даних може бути багато полів, додавайте лише те, що можна перевірити.

Не додавайте дані поверх наявних

На відміну від традиційних систем GIS OpenStreetMap не використовує концепцію шарів. У випадку імпорту даних там де в OSM вже є дані, вам потрібно поєднати ваш імпорт з наявним даними або відкинути ту частину імпорту, що перетинається з наявними даними. Обговоріть із спільнотою та задокументуйте свій підхід до злиття даних.

Будьте дуже обережні, щоб не пошкодити базу даних

Будьте дуже обережні, щоб не пошкодити базу даних, а також не створюйте безлад своїм імпортом. Не варто розраховувати що інші учасники OpenStreetMap будуть розплутувати помилки в даних, і вам треба зробити цю роботу самостійно, якщо в цьому виникне потреба.

Якщо під час вашого імпорту щось йде не так, вам треба його негайно припинити і відкотити імпортовані дані як найшвидше. Якщо вам потрібна допомога, зверніться до досвідчених членів вашої місцевої спільноти або/а також до списків розсилки Imports та/чи Talk. Якщо ви не вмієте робити відкат даних – не беріться робити імпорт. Якнайшвидше вирішуйте будь-які проблеми та скарги інших користувачів щодо вашого імпорту.

Дивіться також