Uk:Key:name:etymology
name:etymology |
Опис |
---|
Субʼєкт що увічнений в назві обʼєкта. |
Група: Names |
Застосовується до цих елементів |
Дивись також |
Статус: використовується |
Інструменти |
У значення цього ключа записується назва (імʼя) суб’єкта на честь якого названо обʼєкт чи назву від якої походить власна назва обʼєкта; інакше кажучи, це базова етимологія назви обʼєкта.
Загалом цей ключ використовується, коли джерело назви вулиці (або іншого елемента) неочевидне або інші можливості вимагають усунення неоднозначності (напр. Addison Street у Великій Британії, назва може походити як від імені відомого письменника, так і міністра, який першим запропонував будувати доступне соціальне житло). У деяких країнах, наприклад у Швейцарії, таблички з назвами вулиць часто надають основну інформацію такого роду меншим текстом. Уникайте використання, якщо значення назви є самоочевидним або загальним (Station Road, Main Street, High Road, Meadow Lane etc.).
Обґрунтування
Те, як громада називає свої установи та інфраструктуру, може показувати цінності цієї громади. Іноді людина, на честь якої названо той чи інший обʼєкт досить відома, щоб встановити табличку з її імʼям. Часто про такий звʼязок можна дізнатися лише з вуст у вуста. У будь-якому випадку, мапери, які достатньо сильно цікавляться місцевістю, можуть забезпечити рівень деталізації, який можливий лише в рамках такого низового проєкту, як OpenStreetMap.
Знання про назву, від якої походить назва обʼєкта допоможе користувачеві правильно вимовити або написати name=*. Назва, що здається помилковою чи неправильно написаною, може набути сенсу у разі застосування цього теґу. Пошукова система може використовувати етимологію для індексації альтернативних назв, що базуються на варіаціях імені людини (наприклад, опускаючи друге імʼя). Деякі проєкти із забезпечення соціальної справедливості спрямовані на наповнення OSM такими даними для сприяння зовнішнім адвокаційним проєктам.
Користувачам даних може бути надзвичайно складно провести синтаксичний аналіз вмісту name=* щоб достовірно визначити на чию честь названо той чи інший обʼєкт. Наприклад, «Площа Вашингтон» могла бути названа на честь президента, столиці або штату. А «Школа імені Джорджа Вашингтона Карвера» взагалі була названа на честь науковця і винахідника.
Як мапити
Додайте ключ name:etymology=* із повною назвою від якої походить назва обʼєкта, або імʼям людини на честь якої названо об’єкт. Також додайте ключ name:etymology:wikidata=* із кодом, якщо у Вікіданих наявний відповідний запис. Наприклад:
- name=Calshot Road
- name:etymology=RAF Calshot
- name:etymology:wikipedia=en:RAF Calshot
- name:etymology:wikidata=Q7275214
Цей ключ призначений для імені чи, іноді, слова, але не для повної етимології що показує еволюцію цього слова, як зазвичай пишуть у словнику.
Додавайте етимологію лише в тому випадку, якщо ви в ній досить впевнені. Тоді коли ви, наприклад, вивчили памʼятну табличку або звернулися до надійного джерела про історію місця. Місцеві знання та здоровий глузд часто можуть допомогти, але остерігайтеся хибних етимологій. Наприклад, «Мартін Лютер Кінг Драйв», імовірніше, була названа на честь убитого борця за громадянські права, ніж на честь його батька з таким же імʼям, але «Кінг Драйв» може бути названа на честь будь-якої іншої маловідомої людини з таким прізвищем або на честь королівської сімʼї, навіть якщо місцеві жителі вважають інакше.
Завдяки ключам name:etymology:wikipedia=* і name:etymology:wikidata=* можна уникнути двозначності в імені, яке може належати кільком людям протягом історії, або в імені, що пишеться неоднаково (наприклад, із середнім ініціалом або без нього). Також ми можемо посилатися на статтю з Вікіпедії про назву від якої походить назва обʼєкта, а застосунки можуть отримувати доступ до даних із зовнішніх баз даних (наприклад, «знайти всі вулиці, названі на честь померлих поетів»). Уникайте використання wikipedia=* та wikidata=* для вказівки однойменного обʼєкта; ці ключі призначені для записів Вікіпедії та Вікіданих про сам обʼєкт.
Памʼятник або меморіал зазвичай присвячений людині, на честь якої вона названа, тому додайте subject=* і subject:wikidata=* поряд з етимологічними теґами. Якщо обʼєкт планують перейменувати на честь когось чи чогось у майбутньому, можна використати ключ proposed:name:etymology=*. Також ви можете додати суфікс *:etymology=* до будь-якого ключа імені, наприклад official_name:etymology=* та name:en:etymology=*.
Приклади
Майже все що може мати теґ name=* може мати й етимологію, наприклад:
- Школа, парк чи лікарня, названа на честь відомої особи, місцевого благодійника чи місцевості
- Культове місце, назване на честь релігійного діяча
- Магазин, названий на честь власника (owner=*)
- Комерційна або торгова будівля, названа на честь свого якірного орендаря
- Стадіон, названий на честь компанії яка купила права на іменування
- Дорога, названа на честь місця з якого вона починається, місця куди вона веде, помітної події чи колишньої придорожньої памʼятки
- Дорога що названа на честь дерева чи виду птахів, часто є частиною системи іменування
- Місце, назване на честь іншого місця що дуже далеко
- Місце, назване як водойма поблизу, або навпаки
Примітки щодо впровадження
Редакторам і користувачам можливо доведеться відділяти цей ключ та інші підключі name=* від тих що є локалізованими версіями ключа name=*. [1]
Дивіться також
- Sophox query for Whig memorials and namesakes — демонстрація того, як робити перехресні посилання на Вікідані для отримання інформації щодо етимології назви
- Open Etymology Map — Інтерактивна мапа, що показує походження назв вулиць та точок інтересу ґрунтуючись на даних OpenStreetMap та Wikidata
- MapComplete Etymology, Тема, яка допоможе заповнити етимологічні теґи в OSM
- “Mapping Diversity”. Retrieved June 2023. використовує дані OSM, щоб показати назви вулиць, названих на честь чоловіків у різних містах Європи