Uk:Теґ

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Uk:Key:*)
Jump to navigation Jump to search
Mf tag.svg

Теґ складається з ключа та його значення. Теґи використовуються для опису кожного окремого об’єкта, що є елементами даних (точки, лінії та зв’язки) або наборами змін. Обидва поля, ключ та значення, є текстовими полями довільного формату. На практиці, існують домовленості щодо застосування теґів, які викладено в цій вікі. Хоча в деяких відносно незначних випадках існують розбіжності що до того, що насправді означають теґи, або мапери використовують їх по-різному.

Ключі та значення

Теґи застосовуються до елементів або до наборів змін (процес застосування теґів – теґування), що вочевидь призводить до утворення наборів теґів різноманітних за їх розміром. Але кожен набір теґів має містити ключ тільки один раз. У випадках, відсутності певного теґу мається на увазі застосування типового значення чи наслідування цих теґів від батьківських елементів.

Ключ використовується для опису предметної області, категорії чи типу об’єкта (наприклад, Дороги або Назви). Ключі можуть доповнюватись префіксами, вставками та суфіксами (як правило, розділених двокрапкою, : ), утворюючи над- та субкатегорії, а також простори імен. Найпоширенішими просторами імен є використання мовного суфікса для назв різними мовами та суфікса дати разом з ключем name.

Значення конкретизує конкретний об’єкт, за його ключем. Зазвичай, значення є текстом у довільній формі (напр. name="Майдан Незалежності"), але можуть застосовуватись і заздалегідь узгоджені значення (highway=motorway), у разі потреби вказати більше одного значення для ключа, вони розділяються крапкою з комою (розділення за допомоги крапки з комою), також можуть використовуватись числа (цілі та десяткові), наприклад для зазначення відстані. Кожен ключ обов’язково повинен мати значення, навіть якщо ключ є самодостатнім (напр. motorcycle:rental=yes).

Ось кілька невеличких прикладів, застосування ключів та їх теґів на практиці:

  • highway=residential — теґ з ключем highway та значенням residential, використовується для позначення ліній, що представляє дорогу вздовж якої живуть люди.
  • name=Васильківська вулиця — теґ значення якого використовується для передання назви конкретної вулиці.
  • maxspeed=50 — теґ обмеження швидкості, значенням якого є числове значення. Одиниці виміру в км/г є типовим, але можуть бути вказані явно; швидкість в милях за годину, зазначається за допомоги додавання до одиниць виміру mph). В OSM метрична система є типовою системою виміру (для неї не потрібно явно зазначати одиниці виміру).
  • maxspeed:forward=* — ключ, який містить простір імен для теґу maxspeed, для більш точного зазначення даних.
  • name:de:1953-1990=Ernst-Thälmann-Straße — теґ з ключем name та суфіксами для зазначення мови та періоду в часі, коли ця назва використовувалась.

Пошук теґів

Наступні ресурси часто використовуються, щоб знайти відповідний теґ або дослідити використання теґів:

  • Taginfo — корисний сайт, для дослідження статистики використання теґів в базі OSM, включаючи теґи та їх значення, які необов’язково задокументовані, може містити посилання на наявну документацію у вікі.
  • TagFinder — веб-сайт, який надає повноцінний пошук по теґах OSM.
  • Ознайомтесь з теґуванням подібних об’єктів, що вже є на мапі в іншому місці.
  • Ознайомтесь з концепцією — any tags you like.
  • Дивіться в архівах списку розсилки tagging чи відповіді на схожі питання на help.osm.org або на forum.openstreetmap.org. Ви також можете спитати всюди та зразу, але краще по черзі.
  • OSM Semantic Network: структура для машинної обробки, що містить теґи OSM

Технічні характеристики

Стаття Елементи містить опис технічних обмежень, інформацію про кодування та форматування Теґів.

Використання в редакторах

Деякі редактори OSM (наприклад iD, Potlatch 2, MapComplete) типово приховують теґи об’єктів, що не дозволяє правити їх напряму; замість цього користувачі заповнюють готові заготовки власними даними. Однак, всі теґи можна показати в розширеному режимі вашого редактора.

Як це виглядає у зазначених редакторах:

iD

  1. (потрібно тільки у випадку створення нового об’єкта) Оберіть об’єкт загального типу наприкінці списку. Наприклад, "точка", під час створення нового точкового об’єкта.
  2. Знайдіть розділ “Всі теґи” в панелі редагування знизу ліворуч.

StreetComplete

  1. Натисніть undo (внизу ліворуч)
  2. Виберіть останню зміну або подивіться історію редагувань
  3. На останньому екрані підтвердження StreetComplete покаже список теґів, які були додані під час редагування

MapComplete

MapComplete приховує теґи для нових користувачів. Якщо учасник має понад 25 наборів змін, додані теґи показуватимуться під кнопкою «зберегти» та під заготовками.

key=value

Під час обговорень і під час роботи з певними інструментами теґ зазвичай описують синтаксисом key="value", тобто ключ, потім знак рівності, а потім значення. Іноді ключ або значення береться в лапки, щоб уникнути плутанини: key="value" або "key"="value"; лапки (і, власне, знак рівності) не є частиною теґу.

Синтаксис key="value" або його варіанти використовуються в таких інструментах:

  • iD – у панелі редагування елемента, розгорніть розділ Теґи та змініть режим показу теґів з переліку полів listна список теґів text.
  • Level0
  • Name Suggestion Index – набір теґів у виглядів key=value показується для кожного елемента індексу.
  • uk:Osmium – вирази фільтра доповнюють синтаксис ключ-значення додатковим синтаксисом для альтернативних ключів або значень.
  • Overpass turbo – синтаксис опису теґів присутній в OverpassQL у вигляді фільтра has-kv та у спрощеному вигляді у помічнику.
  • Taginfo – використовує синтаксис key=value у полі для пошуку теґів.

У цій вікі ви можете посилатися на тег за допомогою синтаксису ключ=значення, включивши шаблон {{Tag}}.

Іноді, ролі членів зв’язку зазначають у вигляді role=…. Це означає, що для ролі елемента у зв’язку встановлено значення праворуч від знака рівності, а не для ключа з іменем role=*.

Метадані

Деякі теґи використовувались в елементах даних для додавання до них метаданих, що показувались в редакторах чи використовувались інструментами перевірки якості (напр., ступінь завершеності мапінгу, речей які ще треба зробити, припущень, джерел даних, інформації про інструменти та їх версії, й таке інше). Починаючи з версії 0.6 API, програми редактори та інструменти імпорту перебудувались для того, щоб зазначати таку інформацію в теґах наборів змін (набори змін не є елементами даних), замість того щоб додавати її до кожного елемента даних. Такі теґи зараз мають атрибут "discardable", що означає що вони будуть автоматично прибрані з даних в момент оновлення об’єктів, що мають їх (вони все ще використовуються в наборах змін і їх видно в попередніх версіях елементів даних до моменту, коли їх було вилучено).

Дивіться також