Cs:Pískoviště pro editace

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Sandbox for editing)
Jump to navigation Jump to search

Tato stránka se zabývá prostorem vhodným pro testování a "hraní" s editací OSM databáze. Pokud hledáte vhodné hřiště (pískoviště) pro zkoušení práce s touto wiki, přejděte na Sandbox.

Můžete použít vývojářský server pro testování editací "ostré" databáze OSM. Můžete si tam vyzkoušet složitější věci dříve, než ve skutečné OSM. Je to velmi užitečné pokud vyvíjíte či upravujete klienty či automatické editační skripty. Ve skutečnosti je to vyžadováno, nebo alespoň silně doporučeno kodexem chování automatických editací.

Server dev.openstreetmap.org hostuje několik verzí OSM API pro použití kýmkoli k testování klientských aplikací, nebo jako datové "pískoviště". Podrobnosti o verzích API naleznete na http://apis.dev.openstreetmap.org/

Většinou budete chtít pro testování klientů nebo jako "pískoviště" použít http://master.apis.dev.openstreetmap.org/ (známý spíše pod aliasem http://api06.dev.openstreetmap.org), kde je (obvykle) stejný obsah jako v "ostré" databázi. Ostatní jsou různými vývojovými větvemi, kde je testován nový kód.

Pokud se budete chtít do těchto stránek přihlásit, budete si muset zřídit účet jako nový uživatel. Až to uděláte, budete muset nakonfigurovat svého klienta na správnou URL. Např. v JOSM to uděláte v menu Úpravy> Předvolby> Nastavení připojení. Zrušte zaškrtnutí políčka "Použít výchozí OSM server" a pak jako "URL OSM serveru" zadejte např.: "http://api06.dev.openstreetmap.org/api" a přidejte své přihlašovací údaje.

Tato "pískoviště" jsou instalována jako instance The Rails Port OpenStreetMap a obsahují kopii webu openstreetmap.org včetně profilů uživatelů a jejich deníčkových záznamů. Databáze ale může být také prázdná nebo může obsahovat jen testovací data, přičemž data nejsou zobrazována žádným vykreslovačem, takže svoje testovací změny na mapě neuvidíte.

Můžete nalézt i jiné spuštěné instance - někdy jako "pískoviště" pro zkoušení souvisejících věcí, jindy jako mapovací databázi s konkrétním účelem odděleným od OSM. Můžete si spustit i vlastní server. Vývojáři mohou získat pro tyto druhy experimentu na vývojovém OSM serveru vlastní účet.