Tr:Beginners

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search

GPS iz dosyalarının OSM'ye yüklenmesi

Farklı renklerde gösterilen GPS izleri

OpenStreetMap projesine (OSM) GPS izleri yüklemek, projeye dahil olmak için iyi bir yoldur. GPS aygıtları ve akıllı telefonlar ile gidilen güzergahlar kaydedilebilir. Bunlar daha sonra haritaya bilgi eklerken referans olarak kullanılmak üzere ince bir çizgi ve küçük noktalar şeklinde gösterilebilirler. Bu çizgiler ve noktalar haritaya bilgi eklemek için temel yöntemlerden biridir. Kuşbakışı fotoğraflardan farklı olarak GPS izleri direkt kullanıcılar tarafından kaydedildiği için haritaya bilgi eklemek için birinci elden kullanılan güvenilir bir kaynaktır.

Sivil amaçlı kullanılan GPS, en iyi koşullarda 3 metre hata payıyla çalışır. Fakat birçok durumda daha fazla hata payı olacağından kaydedilen tek bir GPS izi %100 güvenilir olmayabilir. Bu nedenle aynı güzergahın ne kadar çok GPS izi olursa ortalamadan sapmalar daha net görülür ve haritaya daha kaliteli bilgi eklenebilir. Ayrıca Dünya'nın birçok bölgesi için hala yüksek çözünürlükte görüntüler yoktur veya tam hizalı değildir, bu yerlerde yolları haritaya işaretlemek için bu yolların GPS izleri gereklidir. OSM'ye bolca GPS izi eklemek bu nedenle önemlidir!

GPS izleri çeşitli biçimlerde kaydedilip saklanabilir. OSM, yaygın kullanılan GPX formatını kullanır.

Unutmayın!

GPS (Küresel Konumlama Sistemi), İnternet üzerinden çalışan bir sistem değildir! GPS üzerinden konum bulmak için Dünya yüzeyinin yaklaşık 20.000 kilometre üzerinde dolanan GPS uydularının yaydığı sinyaller kullanılır. Bu nedenle sadece GPS kullanarak konum bulmak/kaydetmek mobil veri gerektirmez. Fakat GPS konumu ile kullanılan çeşitli uygulamalar (harita gibi) mobil veri bağlantısı gerektirebilir, bunun için kullandığınız uygulamayı incelemelisiniz.

GPX dosyası oluşturma

GPS aygıtlarıyla GPS izleri kaydedilebilir. GPS aygıtınız GPX formatında kayıt yapmıyorsa bile kaydedilen iz, bilgisayarda GPX formatına dönüştürülebilir (örneğin, GPSBabel ile).

Akıllı telefonların GPS alıcıları ise genelde GPS aygıtlarınınki kadar hassas çalışmasa da işe yarar GPS izleri oluşturmak için çok faydalıdır. Çeşitli uygulamalar ile GPX formatında dosyalar oluşturabilirsiniz.

Android

Android'de GPS için birçok uygulama bulunur. Burada GPS Essentials uygulaması anlatılacaktır. GPS Essentials uygulaması birçok formatta GPS izi kaydetme özelliğinin yanında GPS ile ilgili birçok faydalı özelliği de içinde barındırmaktadır.

 1. Önce GPS Essentials uygulamasını indirin.
 2. Uygulamayı açıp "Tracks"e ("İzler") dokunun. Burada (varsa) şimdiye kadar kaydettiğiniz izler gözükecektir.
 3. Kırmızı kayıt düğmesine dokunduğunuzda GPS iziniz kaydedilmeye başlanır. Kaydı durdurmak için kırmızı kayıt düğmesinin yerine çıkan gri kare düğmesine ('durdur') dokunun.
 4. Kaydettiğiniz izi görüntülemek için "Tracks"ten ilgili kayda dokunun. Buradan GPS izi hakkında çeşitli bilgilere erişebilir, haritadan güzergaha bakabilirsiniz (harita kullanmak veri bağlantısı gerektirebilir). GPS izini GPX formatında kaydetmeden önce haritadan izi incelemeniz önemle tavsiye edilir, böylece çok kalitesiz izleri fark edip silebilirsiniz. Örneğin, bir süre GPS bağlantısı sağlanamadığından güzergahın bazı yerleri kaydedilememiş olabilir.
 5. Kaydettiğiniz izi GPX formatında kaydetmek için "Tracks"ten ilgili kayda dokunun. Sağ altta çıkan menü düğmesinden (üç tane alt alta küçük kare) "Export"a dokunun.
 6. Buradan kaydetmek istediğiniz formatı seçebilirsiniz. "GPX 1.1" OSM için işe yarayacaktır. İsterseniz dosya ismini değişebilirsiniz. En sonunda dosyayı kaydedin. İşte bu kadar!

GPS cihazlarını kullanma ve GPX dosyalarını oluşturma konusunda daha fazla bilgi için İngilizce "Recording GPS tracks" ve "Making GPX Tracks" sayfalarına da bakabilirsiniz.

GPX dosyası nasıl yüklenir

GPS izleri sekmesi
 1. OpenStreetMap sitesinden oturum açın.
  • Eğer kullanıcı hesabınız yoksa, aynı sayfadan kayıt olabilirsiniz.
  • Not: Bu Wiki'nin kullanıcı hesabı (ve kullanıcı girişi), OSM'ninkinden farklıdır! Bu Wiki'ye katkıda bulunmak için ayrıca bir hesap açmanız gerektiğini unutmayın.
 2. Oturum açtıktan sonra harita ana sayfasından "GPS İzleri" (GPS Traces) linkine tıklayın.
 3. "GPS izi gönder"e (Upload a trace) tıklayın.
 4. Bilgisayarınızdaki GPX dosyasını bulmak için "Dosya seç" (Browse) düğmesini kullanın.
 5. İsterseniz GPS izi hakkında kısa bir "tanıtım" (Description) ve "etiketler" (Tags) ekleyebilirsiniz.
 6. "Görünürlük" (Visibility) seçeneği ekleyeceğiniz GPS izinin kimler tarafından nasıl görüneceğini ayarlar. Daha fazla bilgi için: Visibility of GPS traces.
  • Kişiye özel ((Private)): GPS izi anonim olarak eklenir, herkese açık GPS izi listelerinde gözükmez, GPS izindeki zaman bilgileri silinir.
  • Kamu malı (Public): GPS izi sizin GPS izleriniz listesinde gözükür (yani kullanıcılar GPS izini sizin eklediğinizi görebilir ve indirebilirler) ve herkese açık GPS izi listelerinde gözükür, GPS izindeki zaman bilgileri silinir.
  • İzlenebilir (Trackable): GPX izi anonim olarak eklenir ve herkese açık GPS izi listelerinde gözükmez fakat GPS izindeki zaman bilgileri de silinmez.
  • Tanımlanabilir (Identifiable): GPS izi sizin GPS izleriniz listesinde gözükür (yani kullanıcılar GPS izini sizin eklediğinizi görebilir ve indirebilirler) ve herkese açık GPS izi listelerinde gözükür, GPS izindeki zaman bilgileri silinmez. OpenStreetMap bu seçeneği önermektedir.
  • Eğer GPS noktalarının başkaları tarafından görülmesini istemiyorsanız yükleme yapmamalısınız. Bunun yerine, GPX dosyalarınızı yükleme yapmadan gösterebilecek JOSM gibi bir editör kullanmalısınız.
 7. "Gönder"e (Upload) tıklayın. Eklediğiniz dosya OpenStreetMap veri tabanında işlenmek üzere kuyruğa girer. Birkaç dakika içinde GPS iziniz yüklenmiş olacaktır!