User:Honny/JOSM navod

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search

howto po začátečníky


Editace mapy openstreetmap v JOSM

Nejprve trochu teorie. JOSM je editor OSM map, naprogramovaný v Javě. Pro jeho chod tedy budete potřebovat Java runtime environment, jakési prostředí pro běh aplikace. Je také dost možné, že už ho v počítači máte ;) Po instalaci (a restartu :) ) potřebujete ještě samotný program JOSM. Máte na výběr dvě verze, jedna je stabilní - testovaná a doporučovaná k použití. Druhou možností je použití tzv. latest verze - "unstable". Je to vetšinou novější verze, ale mohou v ní být chyby, může být nestabilní... K použití tedy doporučuji první, stabilní, verzi.

JOSM při vyčerpání paměti

Pro spuštění by mělo stačit klasické poklepání na soubor. Nicméně se může stát, že bude aplikaci přiděleno málo paměti, kterou následně zaplní a zatuhne.

Aby se tomuto předešlo, je vhodné JOSM spouštět následovně, např. přes zástupce - vytvořte si na ploše zástupce, ve kterém uvedete cestu k JOSM v podobném tvaru: java -Xmx1024m -jar /cesta/k/JOSM/josm-tested.jar. Stejně tak je možné aplikaci pouštět z příkazové řádky, se stejným parametrem. Duležitá je položka -Xmx****m, která udává množství přidělené paměti.

V tomhle okamžiku by mělo být všechno v pořádku, měli byste mít pustěnou aplikaci JOSM.

Nejprve by vás mělo zajímat nastavení (Upravit -> Nastavení). V druhé záložce ("Nastavení připojení") vyplňte svoje přihlašovací údaje - jak je tam napsáno, heslo není šifrováno, nepoužívejte proto důležité a zneužitelné heslo - ideálně ho mějte jen pro OSM. V dalších nabídkách si můžete přizpůsobit program podle sebe, zastavíme se až u záložky "Pluginy". Zde použijte tlačítko "Stáhnout seznam", čímž ... se stáhne seznam :)))

Minimálně pro začátek doporučuji následující pluginy (další budete objevovat, až se naučíte pracovat s OSM a budete chtít dělat další a další věci :)) ): utilsplugin (přidává např. zjednodušení cest), validator (ověřuje, jestli je vše ok) a wmsplugin (přidává podkladní fotomapy). Stáhnete pluginy, restartujte JOSM. :)

Teď si jestě přidáme do nastavení WMS ty správné adresy. Na OSMwiki je stránka s volnými mapovými zdroji v ČR, které využijeme. Jedná se o takové zdroje, ze kterých máme z licenčního hlediska povoleno odvozovat dílo. Jakékoli jiné zdroje jsou pro toho nevhodné a zakázány!

V nové verzi JOSM jsou již některé české volné zdroje zakomponovány, stačí je pouze povolit. V nastavení WMS Pluginu (záložka s nápisem WMS) v tabulce dole vybereme CUZK:KM a UHUL:ORTOFOTO položky a tlačítkem "Kopírovat zvolené výchozí hodnoty" je přesuneme do horní tabulky a tím zpřístupníme.

Tak a teď už jdeme na to! :) V JOSM si otevřeme známou oblast tlačítkem (JOSM-Icon Daten download.jpg).