User talk:Endel

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search

Estonian monologue

Lisaks Sauele olen viimasel ajal ringi kolanud Pääsküla kandis. Põnev agul, kõrvuti lobudikud ja villad ;-). Proovisin joonistada ka mõned ilusad ristmikud - Tammsaare pikendus Pärnu mnt. ja Ülemiste ristmik. Tekkis küsimus, et kuidas ikkagi oleks õigem paaristeid tagida? Kui panna mõlemale sõidusuunale nimi, siis osmarenderiga renderdatult näeb tobe välja, kaks nime üksteise otsas. Kui nimetada ainult üks suund, siis maplint arvab, et on vigane. Veel oleks vaja kokku leppida Eestisiseste maanteede tähistamine. Mis asi see trunk ikkagi on meie mõistes? Kuna Narva maantee oli alates Aasperest Narva poole "roheliseks" värvitud, siis lasin sama "värviga" kuni Pirita jõe sillani välja ;-). Samas klassifikatsiooni järgi on meil põhimaanteed, tugimaanteed ja kohalikud maanteed. Loogiliselt siis primary, secondary ja tertiary? Või teha siis ülejäänud "suured" kõik trunk-ideks: Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa, Tallinn-Pärnu-Ikla, Rakvere(Sõmeru)-Pärnu?

Niipalju kui mina olen Saksa ja Inglise linnu uurinud siis ikka pannakse igale suunale nimi eraldi. Paistab jah välja tobe aga tundub et nii on õigem, sest võib ju olla, et kaks erinevat teed on lihtsalt paraleelsed. Tallinn-Narva oleks pidanud algusest lõpuni olema Roheline - trunk :) vahepeal oli üks näpukas :). Samas ma mõtlen, et mida see värv näitab? See näitab võõrale inimesele seda kui hea "läbitavusega" ja kui tähtis see tee on. Täitsa võimalik, et Tallinn-Pärnu-Ikla võiks olla ka trunk, sest see on ikkagi E67 mis on Euroopa mõttes "kõva tee" :).

Imapi

Tallinn-Pärnu-Ikla maantee 4/E67 tegin trunk-iks, kuna lätlased tulevad trunk-iga vastu (nad juba otsapidi Saulkrastis ;-)). --Endel 08:42, 6 June 2007 (BST)

Halleluuja

Lõpuks ometi keegi veel siin. Mul väga sarnased probleemid olnud, et siiani ma olen üksinda kaardistanud ja otsused pole olnud väga objektiivsed (Tallinn - Narva: Trunk) jne. Mina olen praegu käitunud selle skeemi järgi, et kui võtta regio kaart lahti siis seal kuvatavad punased teed on primary tasemega + Tallinn - Narva on trunk (mis vist ta ka on oma koormuse poolest, kui tallinn - tartu saab kahe realiseks siis vast ka see) ülejäänud eesti peaks olema secondary. Teine asi on tähistamine (refference). Praegu olen Tallinn - Narva refferentsid pannud nat_ref (nation refference) = 1 ja int_ref (international refference) int_ref = E20. Samas ma pole päris kindel et see õige on just kas nat_ref versus ref. Tundub, et osmarender ei näita nii int_ref -i kui ka nat_ref -i.

Kuna nüüd inimesi on rohkem siis võiks hakata midagi kordineerima. Mõte on olnud, et panna kirja alguses primary maanteed? Väga hea oleks kuskilt saada nende tähistused ja nimed.

Imapi


Nonii ;-)

Teederegister jagab kõikvõimalikke tabeleid. Alustaks siis põhimaanteedest. Imapi, kui oskad järgneva kuidagi tabelivormi tõsta, siis ära häbene seda teha ;-). See, et mõned teed seal mitme lõiguna ära toodud vihjab vist sellele, et tegemist on riigimaanteedega, aga linnatänavad on kohalik bisnis.


Nr.NimiStaatus
1TALLINN - NARVATehtud
2TALLINN - TARTU - VÕRU - LUHAMAAPuudu Võru-Luhamaa lõik
3JÕHVI - TARTU - VALGAPuudu Kuigatsi-Valga lõik
4TALLINN - PÄRNU - IKLAPuudu Pärnu ringtee lõik
5PÄRNU - RAKVERE - SÕMERUPuudu Aluste-Türi lõik
6VALGA - UULUPuudu Roobe-Valga lõik
7RIIA - PIHKVA
8TALLINN - PALDISKITehtud
9ÄÄSMÄE - HAAPSALU - ROHUKÜLATehtud
10RISTI - VIRTSU - KUIVASTU - KURESSAARETehtud
11TALLINNA RINGTEETehtud
92TARTU - VILJANDI - KILINGI-NÕMMETehtud


Niipaljukest neid "punaseid" siis ongi. Võtan millalgi ette ja värvin Tallinna ringtee punase värviga üle. Las see Tallinn-Narva maante jääb siis trunkiks, muidu jääb muule maailmale maarjamaast väga kahvatu mulje ;-) Imapi millega Sa joonistad? Minul igatahes peale API 0.4 tulekut ei taha enam trackloge alla tõmmata.

--Endel 11:00, 17 May 2007 (BST)

Põhimaanteedega hakkab asi ühele poole saama. Puudu veel vaid Valga jupid, Võrust Luhamaale, jupike Risti-Virtsu vahel ja Türi-Pärnu vahel. Ning muiduggi ka üks "roheline" ehk Riia-Pihkva kivitee. Excelisse tõstetud ka tugimaanteede list. Neid siis 77. Millalgi upitan selle ka siia keskkonda.

--Endel 21:54, 17 August 2007 (BST)

Lõpuks siis põhimaante number 10 valmis.

--Endel 09:35, 13 October 2007 (BST)

JOSM

JOSM -ga ikka. Vaatasin siin mõni aeg taegsi neid josmi tutoriale seal oli üks lahe õpetus, kuidas josm -le lisada võtmeid ja ta lisas sellise võtme nagu osm.server-version= 0.4 :) sellist võtit seal polnud ennem ja igatahes mul töötas edasi samas alates tänasest on josm -is suuri muudatusi tehtud ja ma arvan, et ta peaks töötama ka kohe bydefault. Tegin siis selle tabeli natukene nägusamaks ja saaks ka töödest järge pidada aga samas kas sinu kasutaja arutelu on koht kus see peaks olema? Äkki teeks uue teema, samas tekkis küsimus ka keele kohta. Paljude riikide lehed on inglise keels. Oled sa kuskil näinud nõuet et tekst oleks inglise keeles?

imapi

Kaardi joonistamise näpunäited

Võiks teha lehe, kus oleks praktilis näpunäiteid, kuidas eestis kaardistada. Näiteks kuidas asulaid tähistada:

Asula kirjeldus
place:village
name:Sõmeru
is_in:Lääne-Virumaa, Estonia
population: 3000
postal_code: 

või siis

Teise taseme teed
highway:secondary
name:3
ref:3

jne.

imapi

Ega ma ei mõelnudki, et Eesti kaardistamine peab minu jutunurgas käima. ;-) Lihtsalt kuskilt pidi peale hakkama. Piiludes Soome-Rootsi lehekülgi, siis neil on teedekirjeldused kohe avalehel. Ega meil neid teid niiväga palju pole, et avaleht väga loheks muutub? Keeleküsimuses pean häbiga silmad maha lööma, sest minu Inglise keel on üdini passiivne :-(. Näpunäitete koha pealt... Kas see postal_code on meie puhul nii väga oluline, kuna ta ei ole üheselt seotud kohaga. ~5000. elanikuga Sauel on neid mitu ja kirjelduses on, et mingi tänava paaritud majanumbrid on üks- ja paaris teine postiindeks? Postiindeksi-postikoodi küsimus tundub olema rohkem brittide probleem? Ja kuna Sa juba place-de küsimuse sisse tõid, siis loetleks üles linnad, kes-mis saavad austava õiguse kanda määrangut city. OSM-i mõistes üldtunnustatud rahvaarvu numbritega pole meil midagi peal hakata ;-). Linnade nimekiri iseenesest selline:

Antsla 
Elva 
Haapsalu 
Jõgeva 
Jõhvi 
Kallaste 
Karksi-Nuia 
Kehra 
Keila 
Kilingi-Nõmme 
Kiviõli 
Kohtla-Järve 
Kunda 
Kuressaare 
Kärdla 
Lihula 
Loksa 
Mustvee 
Mõisaküla 
Narva 
Narva-Jõesuu 
Otepää 
Paide 
Paldiski 
Põltsamaa 
Põlva 
Pärnu 
Püssi 
Rakvere 
Räpina 
Saue 
Sillamäe 
Suure-Jaani 
Tallinn 
Tamsalu 
Tapa 
Tartu 
Tõrva 
Türi 
Valga 
Viljandi 
Võhma 
Võru

Endel


Selles mõttes olen nõus, et kui on eesti mõistes linn siis võiks panna ikka ta City -ks :). Ma natukene vaatasin seda postal code asja. Tundub, et ikkagi asulatel on oma postikood vist ka aga muidu ma tõin lihtsalt näite, et sellise lehe võiks teha, kes oleks siis mõned miinimum asjad kirjas. Näiteks ka just see, et mida millegi all mõeldaks a'la et tegelikult maailma mõistes pole meil ühtegi city -t :). Ma uurin veidike seda keele asja, et kas on inglise keele nõue, kui pole siis ma teen otsa lahti selle lehega. imapi

Linnade koha pealt mõtlesin pigem, et teeks nt. Tallinn, Tartu, Narva, K-Järve, Pärnu, Viljandi, Haapsalu, Rakvere, Jõhvi, Paide (võibolla mõni jäi puudu) city-deks ja ülejäänud town-ideks. Emotsionaalselt lihtsalt mõistus keeldub ütlemast City Saue või City Loksa ;-)) Endel

Jah muidugi ma ei vaadanudki seda nimekirja nii täpselt aga äkki siis saame panna mingi oma kriteeriumi eesti city -le, et sellest üles? Ps. Uurisin seda keele asja ja tundub, et tee mis tahad. Lõin sellise kategooria http://wiki.openstreetmap.org/index.php/Category:Estonia (ei oska kategooriale viidata :( ), et kui teha uus leht siis panna kategooria estonia ja ongi seal all. Iga maakonna kohta võiks teha ka oma kategooria. Vaata minu kasutajat näiteks, kuidas mul on kategooriad määratud.

imapi 12:20, 18 May 2007 (BST)


Hämming tuli peale

Uurides Tallinna kaarti pisut lähemalt, nii zoomlevel 17 kanti, sain üllatuse osaliseks. Kõikide tänavanimede alla oli tekkinud kopiraidi märk ja kopiraiditud kellelegi millelegi. Sama ka Sauel. Imelik on see, et mõnedel tänavatel on kopirait kellelegitele kodanikele. OK, oleks siis OpenStreetMap, aga mingid kodanikud? Ja ka need teed, mille ma ise gepsuga sisse marssisin ja tühjale kohale joonistasin (Tallinna vanalinn)? Esialgu ei ole ma wikist sellele vastust leidnud ja enne, kui ei ole leidnud, seda värki siin igaks juhuks ei näpi. Olgu peale, et open ja free ja muud kaunid libaterminid. Hämmingut (ei söanda öelda hirmu) tekitab eelkõige teadmatus.

--Endel 21:09, 5 October 2007 (BST)

Teadmatus-teadmatus. Asi tegelikult lihtne, tuli end veel ühes kohas regada. :-)

--Endel 09:33, 13 October 2007 (BST)