Pl:Key:bridge

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostępne języki — Key:bridge
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen Kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk bokmål norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português português do Brasil română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

bridge
(most)


Bridge-yes.jpg

Opis
Most jest to konstrukcja umożliwiająca przeprowadznie drogi bądź torów przez przeszkody terenowe takie jak rzeki, jeziora, doliny bądź inne drogi.
Grupa: Properties


Status: Nie zdefiniowany Status: Undefined

Elementy

Nie może być przyporządkowany do punktu Może być przyporządkowany do drogi Nieznane lub nie ujęte w szablonie linii zamkniętej Nie może być przyporządkowany do obszaru Nieznane lub nie ujęte w szablonie

Statystyka użytych oznaczeń:

Filtrowanie danych używając Overpass turbo

Filtrowanie danych OSM używając Overpass turbo (via overpass turbo - help)


Standardowe zobrazowanie mostu na mapie.
Ilustracja pokazuje niepoprawne łączenie mostu z drogą (po lewo) i sekcja mostu kończąca się przed skrzyżowaniem (po prawej).

bridge=* używamy do opisywania budowli stworzonych do przeprawy dróg, torów kolejowych, kanałów itp. ponad innymi elementami transportu lub rzeką, doliną itp.

Mosty nad rzekami powinno się tagować bridge=yes, natomiast bridge=aqueduct jest używany dla akweduktów, czyli mostów przenoszących kanały wodne lub bieżącą wodę. Prawdopodobnie do większości akweduktów bardziej odpowiedni będzie tag historic=aqueduct. Tag bridge=viaduct jest do oznaczania konstrukcji, które nie służą do przepraw przez rzekę, czyli przede wszystkim dla wiaduktów drogowych i kolejowych.

bridge=movable+bridge:movable=swing jest dla mostów, które posiadają obrotowe przęsła umożliwiające przepłynięcie rzeką lub kanałem większym statkom. Dla nieużywanych lub zniszczonych mostów jest tag bridge=abandoned.

Częstym błędem jest oznaczanie jako most tunelu, przez który płynie rzeka. Powinno się używać tunnel=* na odcinku rzeki lub drogi w przypadku gdy mamy do czynienia z tunelem w nasypie. Jednak mapując na podstawie zdjęć lotniczych czasem nie jesteśmy w stanie stwierdzić z jakiego rodzaju konstrukcją mamy do czynienia, więc lepiej zdecydować się na jedną z nich niż tagować oba obiekty jednocześnie.

Jak używać

Górną drogę należy podzielić w miejscach gdzie faktycznie most styka się z gruntem i do wydzielonego fragmentu dodajemy bridge=*. Należy zwrócić uwagę, by koniec mostu nie znajdował się w punkcie skrzyżowania z inną drogą. Wyjątkiem jest sytuacja gdy druga droga także jest mostem i spotykają się one "w powietrzu". Dla większości mostów wskazane jest dodanie tagu layer=1. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji może okazać się niezbędne użycie wielu poziomów layer=2, layer=3 na przykład przy wiaduktach na węzłach autostrad. Rampa służąca podwyższeniu drogi może być otagowana embankment=* z dodatkową informacją o nachyleniu incline=*. Jeśli na moście obowiązują ograniczenia szerokości bądź wysokości pojazdu warto dodać tagi maxweight=* i length=*. Inne ograniczenia dostępu wpisujemy w access=*.
Istnieją różne metody nazywania mostów, zależne od rejonu.
Jeśli most jest częścią ulicy z nazwą można pozostawić na moście nazwę ulicy i dodatkowo w tagu bridge:name=* wpisać nazwę mostu jednak musimy się liczyć z tym, że nazwa ta nie będzie standardowo wyświetlana. Przykłady: [1][2]
Jeżeli uważasz, że ważniejsza jest nazwa mostu bądź nie przebiega przez niego żadna nazwana ulica, w tagu name=* wpisz nazwę mostu. Warto obejrzeć też bardziej skomplikowany przykład London Bridge [3] [4].
Zobacz propozycję relacji Relations/Proposed/Bridges and Tunnels dla innych sposobów tagowania.

Wartości

Rodzaj Opis
bridge=yes Most na rzece niewielkiej długości. Tag stosowany także jako ogólnikowe oznaczenie. Przy mostach osadzonych nisko ponad poziomem rzeki dodaj ford=yes jeśli może występować okresowe podtapianie.
bridge=abandoned Ruiny lub pozostałości konstrukcji mostu. Zazwyczaj pozostają same filary lub zniszczone przęsła. Pożądane użycie wraz z access=no.
bridge=aqueduct Budowla przenosząca kanał wodny lub akwedukt z bieżącą wodą. Rozważ historic=aqueduct przy obiektach historycznych.
bridge=viaduct Zazwyczaj wiadukt drogowy lub kolejowy. Dodaj także embankment=* jeśli występują nasypy wznoszące wiadukt ponad naturalny poziom gruntu. Przykład
bridge=yes+bridge:structure=arch Most oparty na konstrukcji z kamiennych lub ceglanych łuków. Przykład
bridge=movable+bridge:movable=bascule Ruchomy most zwodzony, którego przęsło unosi się umożliwiając przepłynięcie statkowi. Przykład
bridge=covered Zadaszony most. Przykład
bridge=movable+bridge:movable=drawbridge Zwodzony most użyty nad fosą, głównie w różnego rodzaju fortyfikacjach.
bridge=yes+bridge:structure=humpback Rodzaj mostu, zwłaszcza łukowego, którego przęsła łączą się na środku, powyżej poziomu na którym się rozpoczynają. Przykład
bridge=movable+bridge:movable=lift Most, w którym środkowe, zazwyczaj, przęsło jest unoszone do góry. Przykład
bridge=pontoon Pontonowy most, często tymczasowy. Przykład
bridge=yes+bridge:structure=suspension Podwieszany na linach most. Przykład
bridge=movable+bridge:movable=swing Most którego przęsło, lub przęsła, obracają się umożliwiając przepłynięcie statkom. Przykład
bridge=covered Zadaszony most. Przykład
bridge=pontoon Pontonowy most, często tymczasowy. Przykład

Propozycje

Proponowane wartości

Tutaj jest już lista proponowanych wartości (z których część obecnie nie renderuje się jak mosty na głównejwidoku mapy Mapmika):

Zobacz też