Uk:Disputes

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Суперечки та війни правок в OpenStreetMap – випадки, коли немає згоди щодо правил тегування або наявності того чи іншого об’єкта в базі OpenStreetMap. Суперечки можуть проявлятись у постійних змінах назв об’єктів та інших теґів на мапі, або в повному вилученні та створенні об’єктів наново. Суперечки вважаються однією із форм Вандалізму. Розв’язання суперечок здійснюється шляхом застосування різних заходів.

Передумови

У листопаді 2007 року в OpenStreetMap спалахнула перша війна правок у Північному Кіпрі щодо того, яку мову використовувати, грецьку чи турецьку, на території, контрольованій Туреччиною. Цей досвід був важливий з багатьох причин: у світі існує багато місць, щодо яких не вщухають територіальні конфлікти, але в той самий час відсутнє точне їхнє відображення. Мапи можуть стати предметом діалогу, і прагнення до їхнього створення показує певну зрілість проєкту OSM.

OpenStreetMap має значні переваги перед картографією минулого, оскільки база даних може накопичувати велику кількість локалізацій та точок зору на різні речі. Учасники та користувачі даних вільні робити власні варіанти, ґрунтуючись на їхніх уподобаннях, як, наприклад http://www.freemap.sk/.

Розбіжність на Кіпрі зосереджувались на нелокалізованих тегах, зокрема "name". Оскільки основний стиль відтворення на https://www.openstreetmap.org/ використовує нелокалізовану версію, це має не аби яке значення.

Розв’язання суперечок

У випадку розбіжностей у тегуванні сторони мають обговорити цю проблему з іншими учасниками, що працюють над покращенням мапи на цій ділянці, для вирішення суперечки та пошуку шляху розв’язання конфлікту. Сучасні редактори, наприклад JOSM, можуть показувати, хто останнім змінив той чи інший об’єкт на мапі, та коментарі, що були зроблені іншими учасниками щодо такого набору змін на сайті.

Якщо за будь-якої причини ви не бажаєте напряму спілкуватись з іншими учасниками, ви можете звернутись до осіб нижче, щоб вони виступили в ролі посередників в суперечці.

Правило додавання того, що є насправді

Якщо суперечку неможливо розв’язати шляхом перемовин, застосовується просте правило щодо назв, написів, призначення й т. ін. — в нелокалізованих теґах використовується та назва, що вживається місцевими. Правило додавання того, що є на місцевості також зазначається на сторінці Гарні звички.

Назви

Відповідно до правила "On the Ground Rule", назвам, які використовуються на місцевості, буде надана перевага у застосуванні як значення теґу name=*. Так, у випадку з Північним Кіпром це будуть назви турецькою. Більш точні правила містяться за посиланням WikiProject Cyprus#Disputed place names

У випадку існування кількох місцевих назв, якщо уряд має повний та безперервний контроль над територією та існує джерело щодо офіційного найменування, тоді типово використовується така назва. Наприклад, Derry-Londonderry.

Якщо тривалий контроль над територією відсутній, як у випадку з Косово, виникає потреба у прийняті відповідного рішення у кожному випадку. (Зараз Косово має незалежний уряд, що визнаний багатьма країнами, тож цей приклад зараз не актуальний.)

Наприклад, якщо існує два загальновживаних варіанти назви місцевості, теґ "name" може містити їх обидва (A/B).

Можливо, ви забажаєте надіслати повідомлення в список розсилки для обговорення та/або позначити це, що до території виникла суперечка, на відповідній сторінці у вікі, додавши Category:Disputed Names до неї.

Додаткові міркування

OpenStreetMap не є місцем для вирішення політичних суперечок, але засобом для пошуку розуміння. Суперечки не повинні відбуватись на мапі, а лише в обговореннях. Будь-хто з редакторів, що не дотримується цих правил, або порушує домовленості щодо конкретної території, та в решті решт правило "on the ground", ризикує втратити право брати участь в OpenStreetMap. Якщо ви бачите таку поведінку, зверніться до одного з посередників вище.

У випадку серйозних суперечок можна звернутись до Data Working Group (DWG).

Майбутнє

У майбутньому OpenStreetMap має докласти зусиль для включення різних точок зору в стандартний стиль відтворення мапи. Наприклад, якщо хтось переглядає спірну територію, він повинен мати вибір побачити альтернативні варіанти. Це потребує відповідного тегування даних, так само як і адаптації до OSM API та пересувної мапи, а також нових процедур рендерингу мап.

Позиція OpenStreetMap Foundation

OpenStreetMap Foundation видала документ для урядів, які бажають, щоб дані OSM збігалися з їхнім поглядом на коректність даних: "Information for officials and diplomats of countries and entities with disputed territories"

Дивіться також