Cs:Elbe-Labe-Meeting 2017/report

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Mapovací skupina "Sever" má dobrou náladu. Po několika přeháňkách konečně vysvitlo sluníčko.

Setkání-Elbe-Labe 2017

První víkend v září se cca dvacet mapperů z Německa a Česka setkalo v odlehlém koutě Saska na druhém Setkání-Elbe-Labe. Na rozdíl od loňské konference, se tentokrát konala hlavně Mapping párty. Ačkoli je tato oblast obecně docela dobře zmapována, na rozsáhlé síti turistických tras bylo práce dost.

Na celý víkend jsme si pronajali chatu s převážně dvojlůžkovými pokoji, zařízenou kuchyní a dostatkem společenských prostor, aby bylo možné pracovat, bavit se, ale i relaxovat. Chata se nachází na vrcholu Ungerberg, na místě, kde se potkává několik turistických tras, což bylo pro náš víkend ideální. Několik lidí původně plánovalo přespat ve stanu, ale po dvou dnech více méně trvalého deště to nevypadalo moc lákavě, a nakonec se i pro ně našly v chatě postele.

Po pátečním odpoledním příjezdu se rychle našli dobrovolníci pro práci v kuchyni. Hanna a Thomas již předtím nakoupili dostatek zásob a hromady krabic a tašek plných jídla a pití byly rychle vybaleny do regálů a ledniček. Následovalo společné vaření. Večeře a zbytek večera dal každému šanci si odpočinout a seznámit se s ostatními, po, někdy i velmi dlouhé, cestě.

Waymarkedtrails mapa na začátku…
…a na konci víkendu (Podklad: OpenTopoMap).

Své mapovací schopnosti si nejlépe zvýšíte ve skupině

Sobotní ráno začalo vydatnou snídaní s čerstvými rohlíky, teplou kávou a spoustou plánování. Sarah, náš místní expert na turistiku a autorka stránky waymarkedtrails, nám ukázala mezery v síti turistických tras v oblasti. Ačkoli nebylo počasí právě ideální, téměř všichni se rozdělili do tří skupin, které vyrazily různými směry po značených turistických trasách. Zbytek hlídal pevnost, doplnil zásoby a zajistil odvoz znavených mapperů zpět na základnu.

Dohromady jsme prošli téměř 60 kilometrů pěších turistických tras. Většina těchto tras je na tomto obrázku. Zvýrazněné místo je Ungerberg.

Skupiny „Sever“ a „Západ“ byly zpět již brzy odpoledne. Skupina „Jih“ se dle všeho nedokázala zastavit dříve než u řeky, která dala jméno našemu setkání, a dorazila trochu později. Zbytek dne byl vyplněn dalším vařením, grilováním, jídlem a mappery sedícími před počítači, upravujícími data v OpenStreetMap. To samozřejmě zahrnovalo i mnoho diskuzí, například jak správně mapovat objížďku na turistické trase, rozcestníky a trasy pro koně. Tyto diskuse (někdy v němčině, někdy v češtině, ale většinou v angličtině) jsou to, co dělá tento druh setkání tak důležitý pro OSM. Ano, mapovat můžeme i sami, ale společné mapování je větší zábava. Mapování ve skupině je něco, co vám může pomoci vylepšit vaše dovednosti tím, že zjistíte, jak se dají některé věci dělat lépe (nebo prostě jen jinak). Samozřejmě nejen prací je člověk živ. Na kulečníkovém stole se toho taky hodně odehrálo…

Další den se opět vytvořily tři skupiny, které si daly za cíl vyplnit další díry v turistických trasách, které byly předchozí den identifikovány. Skupina „Ungerberg“ doplnila některé detaily v okolí chaty, kde došlo nedávno k jistým změnám ve vedení tras, skupina „Neustadt“ doplnila chybějící kousky v nedalekém městě a skupina „Lehrpfad“ dohledala zbytek špatně značené naučné stezky. Vše bylo opět prodiskutováno a zaneseno do OSM. Po obědě byly úpravy dokončeny, zavazadla sbalena, svačiny nachystány a všichni postupně vyrazili k domovu.


Zkontrolováno 60 kilometrů pěších tras

Takže jak víkend dopadl? Zkontrolovali jsme téměř 60 km značených turistických tras, doplnili mnoho chybějících úseků, opravili nebo přidali mnoho dalších detailů. Dostatek lidí nám umožnil rozdělit si práci a přitom zachovat skupiny ideální velikosti, ve kterých byla turistika zábavou. Každý si všímal jiných detailů, takže jsme dokázali zdárně vyřešit i situace, ve kterých bylo vedení tras, nebo směrování rozcestníků velmi nejasné. Na síti turistických tras zde je stále ještě dost práce, ale i tak je mapa této oblasti v mnohem lepším stavu, než před tím.

Pokud si stále nemyslíte, že jste přišli o skvělou událost, podívejte se na náš film.

Velké díky všem účastníkům, kteří nám pomohli s touto skvělou událostí, speciálně mapperům z Česka, kteří dorazili z dálky a kteří udělali naše setkání mnohem rozmanitější a zajímavější. Speciální díky pro Hannu a Thomase, jež se chopili organizace a nakupování a také sponzorovi setkání – Wikimedia Deutschland e.V. Věříme, že i příští rok se nám povede zorganizovat něco podobného, tentokrát možná v Česku…