Pl:Importowanie adresów

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Ta strona poświęcona jest sposobom importowania adresów do bazy OpenStreetMap. Oprócz opisanych sposobów poszczególne adresy można dodawać ręcznie po dokonaniu wizji lokalnej lub z użyciem aplikacji StreetComplete, jest to jednak proces dość powolny i wymaga weryfikacji w terenie każdego adresu.

Gminy mają obowiązek prowadzenie rejestru adresów, który musi być zintegrowany z Państwowym Rejestrem Granic, który z kolei jest dostępny na zasadach informacji publicznej.

Sposoby importu danych do OpenStreetMap


 1. Najprostszym sposobem importu adresów jest strona https://budynki.openstreetmap.org.pl/ gdzie dane są już wstepnie przygotowane i przetworzone. (dostęp 02.2021)
 2. Wymagającym znacznie więcej umiejętności oraz czasu jest sposób według Szydzia, opisany drugiej części dokumentu.

Pełen oraz najbardziej aktualny zbiór pkt. adresowych jest dostępny na stronie GUGiK

Licencja OdbL na której oparta jest OpenStreetMap nie zezwala na korzystanie z wielu źródeł, np. korzystanie z Google Maps jest niedopuszczalne. Jeśli masz wątpliwości lub nie znasz się na licencjach - poproś o poradę.

Jak importować korzystając z budynki.openstreetmap.org.pl

Importowanie adresów jest OK bez weryfikacji adresów na miejscu, dane PRG są na tyle dobre że nie jest to konieczne.

budynki.openstreetmap.org.pl zawiera już przetworzone adresy. Oznacza to że jest idealna do dodania nowych adresów, na przykład dla nowo wybudowanych domów. Ale w przypadku wprowadzenia nazw ulic w miejscowości która ich wcześniej nie miała trzeba wyciągnąć surowe dane z PRG i scalić je z dotychczasowymi danymi.

 • Jeśli nie masz dużego doświadczenia z mapowaniem czy obsługą JOSMa, to lepiej nie zaczynać od importów. Pomapuj coś innego (rzeczy nie brakuje!) a później wróć do tego tematu z nieco większym doświadczeniem.
 • Zapoznaj się z Import/Guidelines
 • Wejdź na https://budynki.openstreetmap.org.pl/
 • Klikamy w widoczny po prawej przycisk do kofiguracji warstw, chowamy budynki (chyba że chcemy też ich użyć - ale te dane są niestety bardziej kłopotliwe)
 • Przesuwamy mapę w interesujący nas rejon lub zabieramy się za jakieś miejsce gdzie dużo fioletowych kropek (brakujących adresów)

Weryfikacja danych

 • Trzeba zobaczyć co się importuje, dane mogą być w różny sposób uszkodzone (gdyby importowanie na ślepo byłoby OK, to wszystkie dane już dawno byłyby w OSM)
 • Trafiają się uszkodzone czy wadliwe dane (do zrobienia: dać przykład )
 • Sprawdź czy adresy nie dublują już istniejących (co jeśli nadano nazwy ulic i istniejące zostały zniesione - jak budynki.openstreetmap.org.pl się wtedy zachowa? Co wtedy należy zrobić)
  • Nie jest to bardzo prawdopodobne, budynki.openstreetmap.org.pl jest na bieżąco aktualizowane i pokazuje tylko brakujące adresy
   • Ale jeśli akurat ktoś dodał adresy to mogło dojść do kolizji, nie powinno się wtedy dodawać duplikatów
 • Sprawdzeniem czy adresy mają poprawne położenie (tj. czy adres danego budynku jest w budynku czy obok)
  • Na ogół jest to skutek mapowania budynków z niską dokłądnością (stare mapowanie gdy jakość zdjęć lotniczych była niższa lub nieuważne edycje) - wtedy trzeba poprawić budynki
  • Czasem adresy są tam gdzie budynków nie ma
   • Budynki mogą być w budowie, jeszcze niezapowane i jeszcze nie na zdjęciach lotniczych, wtedy importowanie ich jest dobre
   • Budynki mogą być wyburzone (co można ustalić na podstawie widocznych resztek budynków lub starych zdjęć lotniczych) (co wtedy? czy importowanie jest pożądane/OK?)
   • Adresy mogą być przydzielone miejscom gdzie nie ma budynków i długo ich nie będzie, na przykład na pustych polach wyludniających się wsi - takie adresy warto pominąć, jednak ich zaimportowanie nie jest jakimś tragicznym błędem i jest akceptowalne

Sam import

Co robimy z adresami typu 16/1 16/3 jeśli 16 jest już w OSM? https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=19/50.4016644/18.628258

Wykrywanie błędów w swoich importach

Na drugi dzień po dodaniu adresów warto sprawdzić w Osmose, czy nazwy ulic w adresach zgadzają się z nazwami ulic na mapie oraz czy nie brakuje nazw nowych ulic. Na drugi dzień dlatego, że Osmose raz dziennie odświeża swoją bazę.

 • http://osmose.openstreetmap.fr/pl/byuser/?username=NAZWA_UŻYTKOWNIKA_OSM&item=2060 - Osmose wypisze albo ulice, których jeszcze nie ma na OSM, albo jeśli zapomni się przed wysłaniem zestawu zmian dostosować nazwę ulicy do nazwy w OSM (czyli np. al. gen. Kogośtam, a w OSM będzie Aleja Generała Kogośtam).
 • http://osmose.openstreetmap.fr/pl/byuser/?username=NAZWA_UŻYTKOWNIKA_OSM&item=1230 - Jeśli zdarzy ci się dwa razy zaimportować ten sam adres, to będziesz mógł to sprawdzić pod tym linkiem:

Import semi-auto by Szydzio


Poniżej opisany sposób na aktualizację oraz import jest przeznaczony dla użytkowników już zaawansowanych, którzy wiedzą co robią i znają podstawowe narzędzia do tego konieczne w sposób wystarczający. Sprawdza się najlepiej na obszarach, gdzie nie mamy do czynienia z większą ilością zmian niż 500 - 600 pkt. adresowych  

Instrukcja na przykładzie importu nowych adresów dokonana po wprowadzeniu nazw ulic i aktualizacji adresów na przykładzie wsi Olszanka, gmina Przywidz, powiat gdański, województwo pomorskie.

 1. Pobieramy adresy ze strony https://integracja.gugik.gov.pl/daneadresowe/ - w tym celu w wyszukiwarkę wpisujemy nazwę gminy, czyli „Przywidz” i wybieramy format *.csv
 2. Pobieramy i otwieramy plik w Excel/OpenOffice/LibreOffice.
 3. Usuwamy kolumnę teryt, ULIC, x1992, y1992, x2000_s6, y2000_s6, kat_obrotu, AdresCSIOZ, które nie są nam w OSM potrzebne, pozostają kolumny:SIMC,Nazwa miejscowości, Nazwa ulicy, Numer, szerokosc_geograficzna, dlugosc_geograficzna
 4. Zakładamy filtr na kolumny i filtrujemy kolumnę „Nazwa miejscowości” tak aby wyświetlić tylko miejscowość Olszanka
 5. Zaznaczamy przefiltrowane dane poprzez Ctrl+* lub Ctrl+A, następnie Ctrl+C
 6. Otwieramy nowy plik arkusza kalkulacyjnego i robimy Ctrl+V
 7. Zmieniamy nazwę kolumn odpowiednio:
  1. SIMC => addr:city:simc,
  2. Nazwa miejscowości => addr:city,
  3. Nazwa ulicy => addr:street,
  4. Numer => addr:housenumber,
  5. szerokosc_geograficzna => lat,
  6. dlugosc_geograficzna => lon
  7. Zapisujemy plik jako np. adresy.csv w formacie (tekst csv, kodowanie UTF-8)
  8. W JOSM w trybie eksperckim pobieramy dane (poprzez API Overpass) z użyciem kwerendy:
 
[out:json][timeout:9000];
{{geocodeArea:"gmina Przywidz"}}->.searchArea;
(
 node["addr:housenumber"]["addr:place"="Olszanka"](area.searchArea);
 way["addr:housenumber"]["addr:place"="Olszanka"](area.searchArea);
 relation["addr:housenumber"]["addr:place"="Olszanka"](area.searchArea);
);
out body;
>;
out skel qt;
 1. W JOSM zaznaczamy wszystkie punkty adresowe z wartością „addr:place”=Olszanka i przerabiamy na „old_addr:place”=Olszanka oraz klucz addr:housenumber na old_addr:housenumber, przy okazji kasujemy (jeszcze w tym momencie) nadmiarowe „addr:city”=Olszanka
 2. Otwieramy plik adresy.csv (uwaga potrzebna wtyczka Opendata !) i wybieramy opcję rodzaj odwzorowania WGS84
 3. Zaznaczamy wszystkie nowe punkty adresowe (CTRL+A) i kopiujemy je CTRL+C.
 4. Przełączamy się na warstwę ze starymi danymi i wklejamy dane poprzez Edycja=>Wklej do pierwotnego położenia CTRL+ALT+V
 5. Włączamy podkład z orto, adresami i działkami
 6. Wyszukujemy wszystkie „stare” adresy które jeszcze nie zostały zaktualizowane poprzez wyrażenie "old_addr:place"=Olszanka -"addr:city"=Olszanka
 7. Wyświetlą nam się 24 węzły ze starą adresacją, zaczynamy od pierwszego na liście czyli node 2226429554, w oknie zaznaczenie prawy przycisk myszy + przybliż do wybranego elementu.
 8. Widzimy, że na tej działce obecnie jest przypisany adres Agrestowa nr 10, który jednak nie trafia poprawnie w budynek. W budynek trafia zaś stary adres. Zaznaczamy zatem nowy adres a potem stary adres i wykonujemy komendę w JOSM Narzędzia=> połącz węzły (alternatywnie i znacznie szybciej klawisz M). Łączenia działa w ten sposób że ten węzeł zaznaczony jako pierwszy jest scalany z tym zaznaczonym jako drugi w kolejności.
 9. Ponownie wyszukujemy stare punkty jak w punkcie 16. Na kolejnej działce na której jest obecnie adres Owocowa nr 27 są dwa stare adresy: node 2226433812 + node 2226430184, czyli odpowiednio Olszanka 25 i Olszanka 10. Który wybrać do łączenia a który wykasować zupełnie? Skoro dawna Olszanka 25 trafia w budynek mieszkalny podczas gdy Olszanka 10 w budynek prawdopodobnie gospodarski z nowym adresem łączę stary adres Olszanka 25 (gminy przy okazji nadania nazw ulic często prowadzą też kasację punktów, które w tym momencie i ja usuwam jako nieaktualne. Node 2226430184 zatem usuwam.
 10. Ponownie wyszukujemy stare punkty jak w punkcie 16. Każdorazowo staram się trafić z nowym punktem w budynek mieszkalny możliwie najbliżej pozycji z ewidencji adresowej. Np. przy adresie Porzeczkowa 19 widać na orto że zarówno stary jak i nowy adres nie trafiają w budynek leżący nieco na zachód od położenia ewidencyjnego. Dociągam zatem nowy punkt do prawdopodobnego budynku mieszkalnego zgodnie z orto.
 11. Po skończonym łączeniu starych punktów warto przyjrzeć się tym zupełnie nowym które zostały nadane przez gminę przy okazji. Wyszukujemy je poprzez -"old_addr:place"=Olszanka "addr:city"=Olszanka. Takich punktów jest 10. Przeglądam każdy z nich aby zobaczyć czy trafia w budynek. Wiśniowa 5 dociągam do najbliższego budynku na orto. Porzeczkowa 9-11 trafia na działkę pełną domków letniskowych ???, zostawiam punkt w takim położeniu jak jest. Podobnie Truskawkowa 12 (można ewentualnie zapytać poprzez przywidz.e-mapa.net czy położenie tego punktu jest aby na pewno prawidłowe? I dodać ewentualnie jakieś fixme=zweryfikować położenie w terenie). Reszta punktów nie budzi zastrzeżeń.
 12. Do adresów które nie mają tagu source:addr warto go dodać, zatem wyszukujemy punkty w JOSM poprzez "addr:housenumber"=* -"source:addr"=* , wyświetli się 10 nowych punktów do których dodajemy source:addr=przywidz.e-mapa.net
 13. Wciskamy w JOSM „Przesyłanie danych”, pojawi się krótkie podsumowanie, czyli dodajemy 10 nowych punktów, 23 stare aktualizujemy, zaś jeden z punktu 19 instrukcji kasujemy.
 14. Dajemy znać na forum, że robota z adresami zrobiona! e voilà!
 15. Dodatkowo Punkt 25. Ponieważ dodaliśmy adresy z 7 nowymi ulicami, czyli:
  1. Agrestowa
  2. Brzoskwiniowa
  3. Owocowa
  4. Porzeczkowa
  5. Truskawkowa
  6. Wiśniowa
  7. Żurawinowa
 16. Warto sprawdzić jeszcze czy przypadkiem nie brak jest ulic o tych nazwach, w przeciwnym wypadku nowo dodane adresy wypadną potem na „mrówkach”.
 17. W tym celu pobieramy obszar wsi do JOSM i wyszukujemy poszczególne nazwy, czyli np. highway=* and name=Agrestowa. Ulica jest, pytanie czy powinna być track skoro prowadzi do zabudowań ? Adresy w każdym razie tutaj na mrówkach nie wypadną. Sprawdzamy kolejne. Nazwy ewentualnie uzupełniamy lub rysujemy drogi od zera. W ten sposób miejscowość jest (adresowo) zrobiona kompleksowo.


Zgłaszanie błędów w oficjalnych danych

Czasami zdarza się, że podczas importu lub aktualizacji natrafimy na błąd w rejestrze adresowym. Warto wtedy taki błąd zgłosić do odpowiedniego urzędu.

Jeśli gmina prowadzi ewidencję na e-mapa.net, to tam się wygodnie zgłasza.

Można też pisać po prostu na adres kontaktowy gminy. Można też się bardziej postarać i wykonać telefon do gminy z próbą dotarcia do osoby właściwej za prowadzenie adresacji.

Trafiają sie urzędnicy zainteresowani dobrą jakością swoich danych adresowych[1], czasem są tacy którzy nie zamierzają wykonywać swojej pracy.

Linki zewnętrzne

Przypisy