Talk:Cs:Tag:information=guidepost

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Rozcestníky mimo trasy?

Přijde mi divné kreslit rozcestníky mimo trasy, když jsou buď na rozcestí nebo přímo u cesty. Je k tomu nějaký racionální důvod? Naopak vidím důvod je dávat na rozcestí, protože se pak dá srovnat relace, zjistit na relaci co chybí, zkontrolovat relaci proti jinému zdroji (používám často veřejně dostupné fotografie), případně i papírové mapy, abych si podle nejasností naplánoval další výlet.

Osobně fotím rozcestníky do http://foto.mapy.cz, kde jsou snadno dostupné. Můj seznam je zde a jeho pointa je v tom, že kdo se podívá na fotomapu, tak tam rozcestník najde a další lidé dodávají čerstvé fotky (nemůžu být pořád všude).

Dávat rozcestníky na separátní web mi přijde nerozumné i proto, že chyby hlásím zároveň na http://mapy.cz. Pokud totiž opravuju OSM podle skutečnosti a nedám si práci s nahlášením a nápravou na http://mapy.cz, tak se velmi často najde vzápětí chytrák, který mi to v OSM předělá zpět. Jistě, kreslit se podle http://mapy.cz nesmí, ale vykládejte to někomu. Když pak v OSM rozcestník/trasu řeším, přidávám do rozcestníku značku url, do které dávám odkaz na fotografii, viz např. http://www.openstreetmap.org/node/541436974

Milan Keršláger (talk) 10:56, 31 March 2016 (UTC)

Viz: https://www.mail-archive.com/talk-cz@openstreetmap.org/msg12200.html

Marián Kyral (talk) 13:16, 31 March 2016 (UTC)

Závěr toho threadu na mailing listu (viz koment nade mnou) byl, že mapujeme realitu a ty rozcestníky nejsou zpravidla uprostřed křižovatky, ale někde na kraji. Navíc jich tam může být více (viz kruháč v Českém Šternberku).

Osobně preferuji dávat rozcestníky tam kde opravdu jsou (tj. mimo cestu) protože občas je fakt těžké je najít (např. u nádraží) a hint kde jsou se hodí.

Problém s foto.mapy.cz je ten, že k jejich opětovnému použití je potřeba souhlas Seznamu (viz jejich license). Dávat link je možné i na fotky nahrané na osmap.cz např. http://map.openstreetmap.cz/img/guidepost/20160314_173754-1.jpg (openstreetmap.cz -> vrstva rozcestniky -> kliknout na rozcestnik -> prave tlacitko na obrazku -> zobrazit obrazek)

Pokud se najde někdo kdo to vrací zpět, tak je třeba mu napsat. Je to nepříjemné, ale je to nutné.

--Msuchy (talk) 11:53, 31 March 2016 (UTC)