Cs:Tag:information=guidepost

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Tag:information=guidepost
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg information = guidepost
Signpost.jpg
Popis
Rozcestník Edit or translate this description.
Vykreslování v openstreetmap-carto
Guidepost-14.svg
Skupina: Turistika
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěnemělo by být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vyžaduje
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: používáno

Definice

Rozcestníky se často nachází podél oficiálních turistických/cyklistických/lyžařských tras a ukazují směry k různým cílům vč. barvy dané trasy (stejnou barvou je pak označena na turistických značkách i mapách). Ve většině zemí (vyjma Česka a Slovenska) se většinově užívá jen jedna barva a to červená. Pojmenovány jsou často podle místa kde rozcestníky stojí a zpravidla je na nich uvedena i nadmořská výška.

Poloha rozcestníku slouží turistovi/cyklistovi/lyžaři jako potvrzení jeho aktuální pozice, obzvlášť pokud používá tištěnou mapu a nemá GPS přijímač.

Viz také návrh Proposed_features/information(en)

Značení

Vytvořte uzel přesně na místě rozcestníku (zpravidla mimo cestu) a doplňte jej níže uvedenými hodnotami. Prosím, neoznačujte křižovatku cest jako rozcestník - vždy vytvořte samostatný uzel (bod).

Můžete upřesnit, zda se jedná o rozcestník pro pěší turistiku (hiking=yes), nebo pro cyklostezky (bicycle=yes), nebo pro lyžařské cesty (ski=yes).

Značka Povinné Popis
tourism=information povinné Významné místo pro turisty.
information=guidepost povinné
name=* volitelné Název rozcestníku, má-li nějaký.
name=Fojtovická pláň
ele=* volitelné Výška nad mořem.
ele=1250
ref=* volitelné Referenční označení rozcestníku, je-li uvedeno. Jedná se o číslo vpravo dole na rozcestníku. Např.BO499a. Písmeno na konci udává pořadí cedule na rozcestníku samotném a do mapy se nepíše. Dvě písmena na začátku udávají oblast.
ref=BO499
Starší rozcestníky mají číslo s lomítkem - např ref=7540/2c. Poslední písmeno se opět nezapisuje.
operator=* volitelné Kdo je správcem rozcestníku - v ČR zpravidla KČT.
operator=cz:KČT
guidepost:map=yes/no volitelné Použijte hodnotu "yes", pokud se na rozcestníku zároveň nachází mapa tras, jako je to vidět například na této fotce.

Rozcestník přidejte do relace turistické cesty, ideálně na konec relace a označte jej rolí guidepost.

Focení rozcestníků

Českou komunitou je provozována aplikace Fody, která shromažďuje fotografie rozcestníků. Rozcestníky prosím vyfoťte a nahrajte je přes web openstreetmap.cz ve vrstvě chybné rozcestníky. Pokyny k tomu co přesně a jak fotit najdete v dokumentaci k Fody.

Příklad

Rozcestník pojmenovaný "Breitenau" Rozcestník pojmenovaný "Fojtovická pláň"

Viz také