Cs:Key:ele

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Key:ele
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg ele
Key-ele mapnik.png
Popis
Nadmořská výška bodu v metrech Edit or translate this description.
Skupina: Vlastnosti
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Wikidata
Status: schválenoPage for proposal

Nadmořská výška bodu v metrech. Značka je určena hlavně pro vrcholky hor, ale může být použita i pro nadmořskou výšku ranvejí letišť a mnoho jiných objektů. V OpenStreetMap by tato hodnota měla být v metrech nad průměrnou hladinou moře, jak je definována modelem geoidu EGM96(en). Národní systémy "nadmořské výšky" se obvykle příliš neliší od této hodnoty (< 1m). Nejedná se o výšku nad elipsoidem WGS84 (viz Geoid), která je zobrazována některými přijímači GPS a která se může lišit od výšky nad geoidem až o 100 metrů.

V případě budov a jiných člověkem vytvořených staveb, které stojí na zemi, použijte nadmořskou výšku terénu, nikoliv samotné stavby (tedy neznačte střechu nebo špičku věže, ale značte nadmořskou výšku místa, kde budova stojí; výšku budovy pak mapujte značkou height=*).

Základy

OSM aktuálně zaznamenává body s jejich zeměpisnou šířkou a délkou (souřadnice x/y), nadmořské výšky se zaznamenávají pouze pro prvky, které jsou důležité, jako jsou vrcholy nebo geodetické body. Tam, kde zaznamenány jsou, je výška nad geoidem EGM96 uložena v klíči ele=*. OpenStreetMap se nesnaží být obecnou databází nadmořských výšek, takže byste neměli přidávat značku ele=* na uzly, které nemají žádné jiné značky a nebo nějaký konkrétní význam, který by znamenal, že hodnota výšky je nějak důležitá.

Bylo navrhováno, aby se nadmořské klíče v jiném systému než je EGM96 ukládali v klíčích jako je ele:xyz=*, kde xyz je souřadný systém a nadmořská výška je v metrech.

Nadmořská výška v lokálním systému může být označena jako ele:local=*, kde nadmořská výška je v metrech.

Zdrojem údajů o nadmořské výšce mohou být cedule nebo hodnoty z literatury. U takovýchto hodnot je ovšem potřeba ověřovat věrohodnost, protože cedule s nadmořskými výškami a oficiální výšky hor jsou často nepřesné. Jiným zdrojem údajů jsou stopy GPS, ovšem hodnoty o výšce jsou obvykle mnohem méně přesné, než hodnoty polohy. Také se musíte ujistit, že hodnoty jsou ve správném systému souřadnic nebo správně převedeny v případě výšek založených na elipsoidu.

Jiným zdrojem dat o nadmořské výšce jsou mřížové datové sady o nadmořských výškách. Ty jsou často používány v mapách přírody pro vykreslení reliéfu krajiny, tak jako to dělá třeba OpenCycleMap(en) a Reit- und Wanderkarte(en), a hodnoty nadmořské výšky lze vyčíst zobrazením těchto map jako pozadí v editoru mapy. Mějte ovšem na paměti, že tyto datové sady obsahují významné množství šumu a chyb a absolutní hodnoty nadmořské výšky mohou být mimo i o 50 metrů.

Obecně platí, že hodnota nadmořské výšky s přesností menší než metr je zřídkakdy ověřitelná, takže se hodnoty uvádí v celých metrech.

Národní referenční systémy

Nadmořské výšky uváděné na oficiálních značkách se obvykle vztahují k národnímu referenčnímu systému dané země a musí být převedeny do WGS84/EGM96.

Tabulku národních referenčních systémů najdete na anglické stránce.

Příklad

Výška hory Breithorn ve Švýcarsku je 4 164 metrů. Může být zmapována takto:

natural=peak
name=Breithorn
ele=4164

Výška kolejí v železniční stanici Tanggula je 5 068 meters. Může být zmapována takto:

railway=station
name=唐古拉
name:bo=གདང་ལ་།
name:en=Tanggula
name:zh=唐古拉
ele=5068

Místní jednotky

Bylo poznamenáno, že některé nadmořské výšky jsou zřetelnější než jiné a že požadavek, aby značka ele=* byla v metrech není vhodná pro značení horských vrcholů v oblastech, kde se nepoužívají metrické jednotky. Jelikož místní ve Spojených státech (a jistě i jinde) přemýšlejí o věcech jako jsou výšky hor pouze ve stopách, nezdá se, že by existoval nějaký dobrý způsob, jak toto v současné době vyřešit.

  • Sice to svádí k zadávání výšky spolu s měrnou jednotkou ("3045 feet"), ale tato značka musí být v metrech.
  • Předpokládáme, že programy spoléhají na to, že tato značka je numericky v metrech.
  • Vykreslovače nemají žádný způsob jak dělat konverze za chodu na místní jednotky, když vytvářejí mapové dlaždice

Zdá se, že alespoň v dohledné době, není žádné vhodné řešení tohoto problému.

Viz také

  • layer=* - používáno k vrstvení mapových prvků
  • height=* - používáno k označení, jak vysoký je objekt
  • alt=* - návrh pro zaznamenávání přesných výšek s ohledem na referenční systém výšek. Zastaralé.
  • man_made=survey_point - Triangulační nebo výškové geodetické body