Cs:Key:operator

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg operator
Popis
Společnost, osoba nebo jiná entita, která přímo provozuje daný objekt. Show/edit corresponding data item.
Skupina: Vlastnosti
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlumůže být použito na cestěmůže být použito na plošemůže být použito na relaci
Vhodné kombinace
Viz též
Status: schválenoPage for proposal

Značka operator=* se používá pro vyznačení názvu společnosti, osoby nebo jiné entity, která provozuje daný objekt na mapě.

Při volbě vhodné hodnoty značky operator=* je dobré používat naprosto stejný text (včetně velkých a malých písmen), jako je zapsán u ostatních objektů provozovaných stejnou společností/osobou. Podívejte se, prosím, na taginfo, nebo na název organizace, jak je zapsán v článku na Wikipedii.

Pokud je drtivá většina objektů provozována stejnou organizací a pouze několik málo jinou, pak dává smysl značit pouze výjimky.
Například pokud skoro všechny silnice jsou spravovány místním úřadem, pak stačí označit značkou operator=* jen ty, které jsou spravovány jinak.

Majitel nebo název značky není nutně provozovatel

Provozovatel není nutně vlastníkem prvku mapy. Mnoho řetězců (obchodů, restaurací, ...) používá  franšízing, kdy společnost nesoucí jméno značky neprovozuje konkrétní restauraci přímo.
Například hodně přepravních nebo komunikačních sítí bylo postaveno veřejnou správou a nyní jsou provozovány soukromými společnostmi.
Ujistěte se, že značíte podle těchto kritérií.

Příklady

Fast food

Subway je jednou z největších frančíz v USA.

  • name=Subway Paris Notre-Dame
  • brand=Subway (Název řetězce, tak jak je zobrazen zákazníkům)
  • operator=Nějaká společnost (Společnost, která restauraci provozuje. Obvykle napsaná na účtence.)

Hotely

Některé hotely jsou přímo řízeny společností, která je v názvu hotelu.

  • tourism=hotel
  • name=Le Méridien Piccadilly (název konkrétního hotelu)
  • operator=Le Méridien (název společnosti, která hotel provozuje a která může provozovat i jiné hotely)
  • brand=Le Méridien (Název řetězce, jak je zobrazen zákazníkům)

Někdy je to komplikovanější. V tomto příkladu společnost, která provozuje hotel není stejná jako ta, která vlastní budovu. V jiných případech může existovat jiná strana mezi vlastníkem a provozovatelem, která pronajímá budovu.

Poštovní služby

Kvůli rozšiřování soukromých poskytovatelů poštovních služeb může být vhodné pro uživatele mapy vědět, jaká společnost provozuje konkrétní poštovní schránku amenity=post_box.
V Německu již jsou některé soukromé společnosti, jako třeba PIN nebo Stadtbrief, které instalují své vlastní poštovní schránky. Ten, kdo chce poslat dopis si musí zvolit poštovní schránku "svého" poskytovatele poštovních služeb?

Jiné

Jiným příkladem jsou hospody, restaurace a hotelové řetězce, možná dokonce ulice, které jsou spravovány soukromými společnostmi, kde se vybírá poplatek.