Cs:Tag:amenity=post_box

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg amenity = post_box
USPS Mailbox.jpg
Popis
Poštovní schránka pro odchozí poštu Show/edit corresponding data item.
Vykreslování v OSM Carto
Post box-12.svg
Skupina: Občanská vybavenost
Použité na těchto prvcích
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěnemělo by být použito na plošenemělo by být použito na relaci
Vhodné kombinace
Viz též
Status: používáno

 Poštovní schránka je krabice, do které veřejnost dává odchozí poštu jako jsou dopisy a malé baličky a kterou vybírá provozovatel pošty.

Navštivte, prosím, také diskusní stránku(en) pro více podrobností.

Použití

amenity=post_box

Tato značka by se měla mapovat pouze za použití uzlu node.

Rozšířené použití

Některé další nápady ohledně podrobného značení byly diskutovány na Proposed features/Extend post box(en).

Související

Umístnění poštovních schránek v USA

V USA se běžně nacházejí dva hlavní typy poštovních schránek. Collection box nebo blue box, který je provozován  United States Postal Service nebo USPS a drop box, který je provozován různými soukromými přepravci včetně  United Parcel Service nebo UPS,  FedEx (dříve známý jako Federal Express) a  DHL.

 • USPS
  • Schránky USPS lze identifikovat dle jejich modré barvy a typickým vzhledem s kulatou střechou.[1][2][3]
  • USPS má mapu poštovních schránek zde. Vyhledávejte pomocí filtru Location Type nastaveného na Collection Boxes a pod Available Services zaškrtněte Blue Boxes.
 • UPS
 • Poštovní schránku UPS lze identifikovat dle hnědé barvy a je obvykle krabicového vzhledu.
 • UPS má mapu schránek zde. Hledejte se zaškrtnutým filtrem UPS Drop Box.
 • FedEx
 • Poštovní schránku FedEx lze identifikovat dle bílé barvy a je obvykle krabicového vzhledu.
 • FedEx má mapu schránek zde.
 • DHL
 • Poštovní schránku DHL lze identifikovat dle žluté barvy a je obvykle krabicového vzhledu.
 • DHL má mapu schránek zde. Hledejte se zaškrtnutým filtrem DHL Drop Boxes.

Umístění schránek ve Velké Británii

The Royal Mail dodala dracos.co.uk seznam každého umístění poštovní schránky - bohužel neměl užitečné souřadnice, pouze PSČ a nižší kódy a nějaké textové údaje.

Tedy na dracos.co.uk můžete vyhledat poštovní schránku poblíž vás zadáním první poloviny PSČ, nalezením jedné z lokalit, kterou znáte v mapě, vybráním poštovní schránky, kterou jste nalezli a odesláním. Stránky také obsahují časy posledního výběru, jsou-li známy.

Ještě jednodušším způsobem je přidání ref=* k vaší amenity=post_box - stránka dracos je naimportuje tak jednou za týden.

"Číslo schránky" přiřazené každé poštovní schránce společností Royal Mail (dává se do klíče ref=*) lze obvykle najít ve spodním levém rohu destičky, která obsahuje časy výběru schránky (viz obrázek níže). Aktuální tvar referenčních čísel sestává z první poloviny PSČ (známé jako poštovní obvod) následovným číslem s 1-4 číslicemi. Například: "AB12 123". Od září 2014 mají některá čísla schránek připojeno písmeno "D". Například: "AB12 123D". Věří se, že to znamená, že schránka pracuje v novém režimu "Collection on Delivery" (viz [1]) a bude mít pravděpodobně časy výběru 09:00 pondělí až pátek a 07:00 v sobotu. Předchozí tvar čísel schránek (stále k vidění na některých stránkách) používal jedno či dvě písmena následované tříčíselnou číslicí a možná i následným popisem lokality. Například "TWT 386 Northway PO". Tato čísla jsou nyní nahrazována čísly nového tvaru, i když nejsou na schránce uvedena. Čísla ve starém tvaru se často dávají do klíče old_ref=*.

Postbox-ref.jpg (kliknutím zvětšíte)

Označení, umístění a časy výběru všech schránek společnosti Royal Mail (srpen 2009) lze získat v rámci Freedom of Information Request. Kopie data z uvedeného PDF převedeného do souboru TSV je dostupná zde.

Mappery mapující poštovní schránky ve Velké Británii může zajímat Post Hoc, nástroj od uživatele rjw62, který analyzuje a porovnává data z OSM a z dracos.co.uk. Označuje inkonzistence a ukazuje umístění, které by bylo vhodné znovu prozkoumat.

Typy poštovních schránek (ve Velké Británii)

Projekt týdne ze září 2010 navrhuje použití značky post_box:type=*. Zde je několik webových stránek, které mohou pomoci při identifikaci. Zná-li někdo lepší zdroj, pak ho, prosím, přidejte sem.

Poštovní schránky v Holandsku

Poštovní schránky v (kontinentálním) Holandsku jsou provozovány organizací [W] PostNL(en) a nemají na sobě viditelné identifikační číslo. Mají identifikátor ve tvaru BBN_12345678, jako třeba tato schránka(nl).

Na schránce je uvedena pouze doba příštího výběru. Podle tohoto dokumentu(nl) všechny holandské poštovní schránky jsou vybírány v pondělí, úterý, středu, čtvrtek a pátek v 17:00, dle národního zákona. Takže pokud dojde ke změně zákona, bude se změna vztahovat na všechny schránky v (kontinentálním) Holandsku. Tuto informaci lze přidávat a měnit pomocí hromadné editace.

Poštovní schránky vedle sebe

Briefkasten Briefmarkenautomat.jpg

Někdy stojí několik poštovních schránek vedle sebe a ty lze nejčastěji označit jedním uzlem. Mají-li různá referenční označení, tak se to značí jako ref=12242;23214. Také můžete použít dva oddělené uzly, což může být vhodnější, pokud jsou schránky dva oddělené objekty. Také budete muset použít dva uzly, pokud schránky mají různé časy výběru nebo omezení a vy chcete tento rozdíl označit.

Ilustrace

Několik dalších mezinárodních obrázků lze nalézt na Wikipedii:

Zdroj dat pro ČR

Projekt importu poštovních schránek České pošty:

Poznámky

 1. Shaman, Tony. “Antique Street Letterboxes”. Antique67.com. Retrieved 2014-09-09. 
 2. Marsh, Allison (2006-04-28). “Orr & Painter mailbox”. Postal Collection Mailboxes. National Postal Museum. Retrieved 2014-09-09. 
 3. United States Postal Service v. Lost Key Rewards, Inc., U.S. Patent and Trademark Trial and Appeal Board, Opposition No. 91185802 (15. 11. 2010), staženo 9. 9. 2014