Talk:Pl:Przewodnik edycji Wiki

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
To jest miejsce przeznaczone na dyskusje po polsku.
  • Jeśli masz pomysły dotyczące Wiki, możesz je po prostu zrealizować, edytując Wiki! Ogólnie rzecz biorąc, zachęcamy do śmiałości, choć warto przedyskutować duże restrukturyzacje.

Zgłoszenia błędów i propozycje dotyczące oprogramowania MediaWiki można znaleźć na GitHubie na openstreetmap/operations


Dodaj nowy wątek

Brak tagu "skup żywca"

Przeniesione z Forum» users: Poland» Pytania początkujących:


16.06.2020

Wyszukiwarka forum twierdzi, że gdzieś w tym wątku padło hasło "skup żywca", ale gdzie dokładnie? W wiki nie znalazłem, więc szukałem na forum. Pamięta ktoś/umie odtworzyć, jak to oznaczać?

rmikke


wyguglanie

"skup żywca" site:https://forum.openstreetmap.org znajduje

https://duckduckgo.com/?q=%22skup+%C5%B … cal&ia=web

https://forum.openstreetmap.org/viewtop … 61#p713761 https://forum.openstreetmap.org/viewtop … 79#p713779

Nie czytałem czy jest tam odpowiedź na to pytanie.

Mateusz Konieczny


Wygląda na to, ze nie ma, ale i tak dzięki

rmikke


Polecam: amenity=marketplace lub shop=trade z trade=livestock

Władysław Komorek


Nie bardzo [amenity=marketplace], bo to zwykłe targowisko jest, a punkt skupu żywca (zboża, owoców, czego bądź) to taki stały budynek, gdzie ktoś siedzi i skupuje. Zupełnie co innego. A naciąganie istniejących tagów kończy się tym, że nie wiadomo co się kryje pod tagiem. Podobnie - co innego. shop=trade to sklep obsługujący zarówno firmy (na zasadach mnij-więcej hurtowni) i klientów indywidualnych.

Na razie najbardziej do mnie trafia propozycja, do której się Mateusz dokopał:

"Cz ja napisał/a:
Może warto stworzyć nowy tag dla skupu surowców spożywczych typu jagody, grzyby, dziczyzna, zboże itd. ja proponuję tag amenity=collect. amonity ponieważ w przypadku gdy skup skupuje i zarazem sprzedaje produkty spożywcze od rolnika lub lasu nie byłoby konfliktu tagów z shop=farm. amenity=collect mógłby opisywać brakujący element występujący pomiędzy producentem, który może również sprzedawać bezpośrednio zwykle nie przetworzone płody rolne w shop=farm, a przemysłem przetwórczym (man made=works) który przetwarza produkty skupione bezpośrednio od producentów rolnych (place=farm) jak i pośredników (amenity=collect). Przemysł przetwórczy nie sprzedaje produktów nie przetworzonych dlatego w najbliższej okolicy mleczarni można często znaleźć sklep firmowy z przetworami nabiałowymi itd."

Przekopałem taginfo, użycie amenity=collect wynosi okrągłe 0, podobne jest tylko amenity=collection_point (punkt odbioru zamówionych wcześniej towarów, sześć sztuk na świecie).

Obejrzałem też, co taginfo ma pod "buy=*" (cuda, Panie, cuda) i "buying=*" (sklepy, które równie również skupują, całe dwa na świecie, oba w Bernie). Nic na temat takiego klasycznego, wiejskiego skupu produktów rolnych.

To może pójść tak, jak Cz ja proponował? Do tego opis według schematu "collect:fruit=yes", "collect:livestock=yes", a nie "collect=fruit", bo punkt skupu owoców oraz ziemniaków (i złomu przy okazji), to ja nawet u siebie na wsi za płotem mam.

Co Wy na to?

rmikke


Ja już kiedyś wspomniałem o tym, że bardzo brakuje na OSM tagu "skupuje=". Powinien to być uniwersalny tag, który wszędzie można dodać (jak np. opening_hours) i działałby jak cuisine=, gdzie można podać wiele wartości. Nie żadne amenity=cośtam, tylko tag, który można by doczepić do różnych obiektów. Coś jakby recykling, ale skup to nie zawsze recykling. Skup złota, srebra, złomu itp. tak, ale skup żywca już nie. Może założymy osobny temat do tego i przedyskutujemy (po polsku) co może być skupowane i jak taki tag mógłby wyglądać? A potem ewentualnie mógłbym przetłumaczyć na angielski i napisać gdzieś na międzynarodowym forum albo Wiki.

Więcej pisałem o tym tutaj https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=765549#p765549

"maro21 napisał/a:
Czy są jakieś tagi na oznaczenie, że dany sklep oprócz sprzedaży rzeczy, też je skupuje?
Nie chodzi mi o skupy surowców, tylko o sklepy, które oprócz sprzedaży, także (s)kupują produkty, zwykle używane.
Przeglądałem taginfo i nic takiego nie znalazłem. A bardzo przydałby się taki tag."
"Chodzi mi o sklepy, których głównym celem nie jest skup. 
Przykłady:
- jubiler, który również skupuje złoto
- antykwariat, który też czasem skupuje książki
- jest w Polsce taka sieć sklepów CeX, która sprzedaje telefony, laptopy, gry na konsole i filmy, ale również skupuje
- komis samochodowy, który chciałoby się otagować jako shop=car, a nie shop=second_hand
- spotkałem też miejsce, które tylko skupuje, nic nie sprzedaje i nie jest komisem
Chodzi o zachowanie głównego tagu sklepu, czyli w powyższych przypadkach shop=jewelry, shop=bookshop (nawet wiki mówi "Dla antykwariatów użyj raczej shop=books niż shop=second_hand (będzie to bardziej precyzyjne)"), a nie zmienianie wszystkich powyższych na komis :).
Nie wiem jak jest u jubilera w rzeczywistości, ale chyba niekoniecznie jeśli kupi rozerwany złoty łańcuszek to go później sprzeda, może przetopi, żeby odzyskać surowiec, więc dlatego tu przydałby się taki tag. 
A za to np. sklepy z odzieżą używaną u nas, sprzedają tylko używane ubrania, ale i ich tam nie skupują, bo te ubrania przyjeżdżają z zagranicy. 
Tag "shop=second_hand" oraz "second_hand=" nie mówi nic o tym, że sklep też skupuje, ale tylko o tym, że sprzedaje rzeczy używane." 

maro21


To tyle co spisałem z forum. --Władysław Komorek (talk) 08:01, 17 June 2020 (UTC)

Jedyne co mi przychodzi do głowy to: purchase=* i co. Gdzie to "co" umieścić. Może product=*? --Władysław Komorek (talk) 20:26, 17 June 2020 (UTC)

Sekcja Mapowanie dla sklepów i podobnych POI

Przy okazji poprawek stron tagów sklepów usuwałem sekcję "Mapowanie". Władek zwrócił mi uwagę, że to ważna sekcja i powinna tam być. Już piszę, dlaczego ją usuwałem:

  • Po pierwsze, powinniśmy odpowiedzieć na pytanie "Czy taka sekcja jest potrzebna przy każdym sklepie?". Ja uważam że nie, dlatego ją usuwałem. To tak jakby w każdym przepisie kulinarnym, zawsze pisać jak się rozbija jajka. Można, ale pytanie czy tego potrzebujemy. Czy nie lepiej coś takiego umieścić w ogólnym poradniku lub Pl:Key:shop lub innej stronie? Czy osoba, która wchodzi na stronę danego tagu sklepu potrzebuje lub szuka takiej informacji? Dodanie POI to jedna z najprostszych czynności i jest to najczęściej po prostu dodanie punktu. Trudniejszą sprawą jest czasem, jaki tag dobrać. Na stronach budynków też nie mamy sekcji Mapowanie do każdej wartości building, więc podobnie powinno być ze sklepami. Uważam też, że im mniej tekstu tym lepiej, bo Wiki ma być przewodnikiem, a im więcej tekstu, tym bardziej to odstrasza od czytania. A poza tym osoba wchodząca na opis tagu konkretnego sklepu na Wiki raczej nie szuka informacji, że ma dodać węzeł, ale co dany tag znaczy i jakie dodatkowe tagi można mu wpisać. Jeśli ktoś uważa, że taka sekcja powinna być przy każdym sklepie, to zapraszam do dyskusji.
  • Drugie: Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie to "tak", czyli że chcemy mieć taką sekcję, to powinno być to w jednym szablonie i wszędzie jednakowo, np. możemy utworzyć szablon {{Jak mapować sklep}} i coś takiego wkleić przy każdym sklepie. Liczba różnych wariantów sekcji Jak mapować to było kilkanaście różnych wersji. Więc jeśli większość będzie uważać, że sekcja Mapowanie jest potrzebna, to nie mam nic przeciwko, ale tekst powinien być taki sam wszędzie i w szablonie.
  • Trzecie: Tekst, jaki znajdował się w tej sekcji wyglądał mniej wiecej tak: {{How to map as grounds|feature=sklep}} dodając tag {{Tag|shop|wine}} oraz {{Tag|name}}. - nie powinno być tak, że pierwsza część zdania pochodzi z szablonu, a druga to dopisany tekst, bo wychodzą dziwne kwiatki i niegramatyczne zdania, np. Nanosimy węzeł węzeł pośrodku obiektu lub zaznaczmy obszar obszar obiektu następnie dodaj shop=stationery + name=*. - najpierw "nanosimy", a potem "dodaj" w jednym zdaniu - to właśnie wynik tego, że połowa jest z szablonu, a połowa dopisana.
inny przykład: {{How to map as a building}} i dodajemy tagi {{Tag|shop|seafood}} i {{Tag|name}} lub {{Tag|noname|yes}} aby zaznaczyć sklep bez nazwy.
Albo ktoś może zmienić tekst szablonu i zmieni się też na wielu stronach, ale będzie to tylko pierwsza część zdania.
Poza tym, zdania nie były zapisane poprawnie: brakowało przecinków oraz dlaczego "sklep" był zaznaczony kursywą...
  • Pomijając to, że każdy tekst wyglądał inaczej, to nie zgadzam się z merytoryczną zawartością: Po pierwsze na początku wspominał o mapowaniu sklepu jako obszaru: "Należy zaznaczyć obszar na którym jest sklep lub nanieść węzeł na środku obiektu" - Sklepy rzadko mapuje się jako obszary. Można, ale jest to bardzo bardzo rzadkie. Najczęściej dodaje się je jako punkt. Rzadziej łączy się z budynkiem, jeśli sklep zajmuje cały budynek. Ale jako obszar to prawie nigdy. A więc wprowadzała błąd, to był więc jeden z głównych powodów dlaczego ją usuwałem. Poza tym, tekst o tym że węzeł ma się znaleźć na środku, to też nieprawda, bo najczęśćiej umieszcza się węzeł przy wejściu do sklepu, a nie na jego środku (gdzie jest środek sklepu?).
  • Jak się powinna nazywać "Mapowanie" / "Jak mapować" / "Jak mapować?" / "Jak mapujemy?" - bywały i bywają różne zapisy.
  • Nie dawałem tej sekcji do ok. 70 utworzonych przeze mnie brakujących stron sklepu.
  • Ten wątek dotyczy tylko sklepów i podobnych POI, które najczęściej dodaje się jako węzeł. Oczywiście wiele innych obiektów mapuje się inaczej, np. szkoły, więc tam taka sekcja jest niezbędna. maro21 13:44, 23 August 2020 (UTC)