Talk:Pl:Przewodnik edycji Wiki

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Talk:Wiki (Google Translate Logo.png przetłumacz)

Brak tagu "skup żywca"

Przeniesione z Forum» users: Poland» Pytania początkujących:


16.06.2020

Wyszukiwarka forum twierdzi, że gdzieś w tym wątku padło hasło "skup żywca", ale gdzie dokładnie? W wiki nie znalazłem, więc szukałem na forum. Pamięta ktoś/umie odtworzyć, jak to oznaczać?

rmikke


wyguglanie

"skup żywca" site:https://forum.openstreetmap.org znajduje

https://duckduckgo.com/?q=%22skup+%C5%B … cal&ia=web

https://forum.openstreetmap.org/viewtop … 61#p713761 https://forum.openstreetmap.org/viewtop … 79#p713779

Nie czytałem czy jest tam odpowiedź na to pytanie.

Mateusz Konieczny


Wygląda na to, ze nie ma, ale i tak dzięki

rmikke


Polecam: amenity=marketplace lub shop=trade z trade=livestock

Władysław Komorek


Nie bardzo [amenity=marketplace], bo to zwykłe targowisko jest, a punkt skupu żywca (zboża, owoców, czego bądź) to taki stały budynek, gdzie ktoś siedzi i skupuje. Zupełnie co innego. A naciąganie istniejących tagów kończy się tym, że nie wiadomo co się kryje pod tagiem. Podobnie - co innego. shop=trade to sklep obsługujący zarówno firmy (na zasadach mnij-więcej hurtowni) i klientów indywidualnych.

Na razie najbardziej do mnie trafia propozycja, do której się Mateusz dokopał:

"Cz ja napisał/a:
Może warto stworzyć nowy tag dla skupu surowców spożywczych typu jagody, grzyby, dziczyzna, zboże itd. ja proponuję tag amenity=collect. amonity ponieważ w przypadku gdy skup skupuje i zarazem sprzedaje produkty spożywcze od rolnika lub lasu nie byłoby konfliktu tagów z shop=farm. amenity=collect mógłby opisywać brakujący element występujący pomiędzy producentem, który może również sprzedawać bezpośrednio zwykle nie przetworzone płody rolne w shop=farm, a przemysłem przetwórczym (man made=works) który przetwarza produkty skupione bezpośrednio od producentów rolnych (place=farm) jak i pośredników (amenity=collect). Przemysł przetwórczy nie sprzedaje produktów nie przetworzonych dlatego w najbliższej okolicy mleczarni można często znaleźć sklep firmowy z przetworami nabiałowymi itd."

Przekopałem taginfo, użycie amenity=collect wynosi okrągłe 0, podobne jest tylko amenity=collection_point (punkt odbioru zamówionych wcześniej towarów, sześć sztuk na świecie).

Obejrzałem też, co taginfo ma pod "buy=*" (cuda, Panie, cuda) i "buying=*" (sklepy, które równie również skupują, całe dwa na świecie, oba w Bernie). Nic na temat takiego klasycznego, wiejskiego skupu produktów rolnych.

To może pójść tak, jak Cz ja proponował? Do tego opis według schematu "collect:fruit=yes", "collect:livestock=yes", a nie "collect=fruit", bo punkt skupu owoców oraz ziemniaków (i złomu przy okazji), to ja nawet u siebie na wsi za płotem mam.

Co Wy na to?

rmikke


Ja już kiedyś wspomniałem o tym, że bardzo brakuje na OSM tagu "skupuje=". Powinien to być uniwersalny tag, który wszędzie można dodać (jak np. opening_hours) i działałby jak cuisine=, gdzie można podać wiele wartości. Nie żadne amenity=cośtam, tylko tag, który można by doczepić do różnych obiektów. Coś jakby recykling, ale skup to nie zawsze recykling. Skup złota, srebra, złomu itp. tak, ale skup żywca już nie. Może założymy osobny temat do tego i przedyskutujemy (po polsku) co może być skupowane i jak taki tag mógłby wyglądać? A potem ewentualnie mógłbym przetłumaczyć na angielski i napisać gdzieś na międzynarodowym forum albo Wiki.

Więcej pisałem o tym tutaj https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=765549#p765549

"maro21 napisał/a:
Czy są jakieś tagi na oznaczenie, że dany sklep oprócz sprzedaży rzeczy, też je skupuje?
Nie chodzi mi o skupy surowców, tylko o sklepy, które oprócz sprzedaży, także (s)kupują produkty, zwykle używane.
Przeglądałem taginfo i nic takiego nie znalazłem. A bardzo przydałby się taki tag."
"Chodzi mi o sklepy, których głównym celem nie jest skup. 
Przykłady:
- jubiler, który również skupuje złoto
- antykwariat, który też czasem skupuje książki
- jest w Polsce taka sieć sklepów CeX, która sprzedaje telefony, laptopy, gry na konsole i filmy, ale również skupuje
- komis samochodowy, który chciałoby się otagować jako shop=car, a nie shop=second_hand
- spotkałem też miejsce, które tylko skupuje, nic nie sprzedaje i nie jest komisem
Chodzi o zachowanie głównego tagu sklepu, czyli w powyższych przypadkach shop=jewelry, shop=bookshop (nawet wiki mówi "Dla antykwariatów użyj raczej shop=books niż shop=second_hand (będzie to bardziej precyzyjne)"), a nie zmienianie wszystkich powyższych na komis :).
Nie wiem jak jest u jubilera w rzeczywistości, ale chyba niekoniecznie jeśli kupi rozerwany złoty łańcuszek to go później sprzeda, może przetopi, żeby odzyskać surowiec, więc dlatego tu przydałby się taki tag. 
A za to np. sklepy z odzieżą używaną u nas, sprzedają tylko używane ubrania, ale i ich tam nie skupują, bo te ubrania przyjeżdżają z zagranicy. 
Tag "shop=second_hand" oraz "second_hand=" nie mówi nic o tym, że sklep też skupuje, ale tylko o tym, że sprzedaje rzeczy używane." 

maro21


To tyle co spisałem z forum. --Władysław Komorek (talk) 08:01, 17 June 2020 (UTC)

Jedyne co mi przychodzi do głowy to: purchase=* i co. Gdzie to "co" umieścić. Może product=*? --Władysław Komorek (talk) 20:26, 17 June 2020 (UTC)