Template talk:Cs:Map Features:addr

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Nasledujici veta neni pravdiva, proto sem ji odstranil:

"V ČR se používají výhradně Adresní body (Adresní místa) jako nody uzel, neboť vazba mezi prvky "building" a "addr" je M:N."

Nebot budov s takovou vazbou je predne minimum, a druhak se v CR zcela bezne taguji budovy adresou. Pomer je sice vyrazne ve prospech bodu, to je ovsem dano tim, ze byly takto, bez vazby na budovu, importovany. Realita je ovsem takova, ze vazba adresa - budova existuje vzdy, takze pouziti adresnich bodu je fakticky nesmysl. Adresu nema to misto, ale ta budova. V nekterych pripadech se muze stat, ze budova uz/jeste nestoji, presto je adresa v evidenci => existuje rozdil mezi faktickym a pravnim stavem.

Nevic je tagovani budovy daleko vhodnejsi i z duvodu navigace a dalsich - pokud je budova napriklad hotel, tak v pripade pouziti jednotlivych bodu, mezi kterymi neexistuje zadna vazba, defakto nelze zjistit, ze adresa + POI hotelu + buildig patri k sobe.

--Jezevec (talk) 07:59, 22 May 2013 (UTC)Nó, ta věta asi nebyla úplně pravdivá, ale kdyby neříkala "výhradně", ale "převážně", tak bych jí tam nechal.
S tvým vysvětlením moc nesouhlasím.
Například není pravda, že "vazba adresa-budova existuje vždy". Zcela jistě existují v Katastrální mapě místa označená č.p., kde žádná budova není.
Naopak si myslím, že adresa je právě vázána spíše k místu, než k budově. Třeba u domu, kde bydlím, se jedná o jednu budovu se třemi adresami. Pak mi přijde logické nakreslit jeden dům a na vchody dát tři adresní body.
Taky mám pocit, že když byl dům, který měl v KM adresní bod a pak ho někdo přestavěl o kus dál, tak ta adresa v katastru zůstane na původním místě, klidně mimo objekt.
Navíc si myslím, že adresní body se kreslí lépe, než se tagují budovy. Prostě tu adresu plácnu na červenou značku adresního bodu v katastru a je to. Když budu chtít tagovat budovy, tak typicky u vesnických stavení stejně nebudu vědět, co je hlavní budova, která by zasloužila otagovat adresou a co je nějaký přístavek, který ji mít nemá.
S tím argumentem o navigaci nevím jistě, nemám tolik zkušeností, ale řekl bych, že buď hledáš adresu, nebo POI (dohromady asi ne) a pak nijak nevadí, že jsou to rozdílné body. Naopak si myslím, že je to alespoň jasnější při editaci mapy pro další lidi, protože se běžně stává, že budova má nějaké tagy a pak je kdosi zduplikuje znova do bodů, protože si jich prostě nevšimne. Také u multifunkčních budov se ti nepodaří vše otagovat na jeden building,ne?
Suma sumárum bych hlasoval pro výhradní používání adresních bodu a netagoval bych budovy žádnými adresami ani amenitama, etc.

--Chrabros (talk) 14:10, 1 October 2013 (UTC)