Tr:Turkey roads tagging

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search

NOT: Buradakiler öneri. Ancak, farklı bir uygulamanın daha doğru olduğunu düşünüyorsanız, önce listede[1] tartışmaya açın. Olabildiğince tutarlı olmaya çalışmakta yarar var.

Yol Türleri

Şehirler arası yollar

Yol tipi "Tags" Açıklama Örnekler Fotograf
Otoyol highway=motorway
oneway=yes
ref=O-#
int_ref=E-##
Sadece motorlu taşıtların girebildiği, azamî hız sinırı 90km/h'den daha yüksek (genellikle 120km/h), 40 km/h asgarî hız sınırı bulunan yeşil tabelalı yollar. oneway=yes eğer iki yön de ayrı ayrı segmentlerle işaretlenmişse kullanılmalı. toll=yes , eğer yol paralı bir yolsa kullanılmalı. TEM, İstanbul-Düzce, Mersin-Adana arası otoyollar. Motorway-photo.jpg}
Motorlu Taşıt Yolu highway=*
motorroad=yes
oneway=yes
ref=D###
int_ref=E-##
Sadece motorlu taşıtların girebildiği, hız sınırı 110km/h olan, 40 km/h asgarî hız sınırı bulunan mavi tabelalı yollar. oneway=yes eğer iki yön de ayrı ayrı segmentlerle işaretlenmişse kullanılmalı. toll=yes , eğer yol paralı bir yolsa kullanılmalı. Dalaman-Fethiye ve Kumluca-Kemer tünelleri.
Dscf0242 600.jpg
Bölünmüş yollar
Devlet Yolu
highway=trunk
oneway=yes
ref=D###
int_ref=E-##
Normal karayollarıyla aynı kuralların uygulandıgı, hız sınır 110 km/h olan, ama farklı yonlerde trafik birbirinden ayrılmış yollar. Baskabakanimizin tabiriyle "düble yollar". oneway=yes eğer iki yön de ayrı ayrı segmentlerle işaretlenmişse kullanılmalı. Ankara-Eskişehir, Ankara-Aksaray ya da Ankara-Istanbul (otoyol olmayan) yollari. Dscf0444 600.jpg
İllerarası Yollar
Devlet Yolu
highway=primary
ref=D###
int_ref=E-##
KGM'nin bölünmemiş olup, birinci sınıf yolları. Genellikle bakımlı, yokuşlar için tırmanma şeridi eklenen yollar. Genellikle il merkezlerini birbirine bağlarlar Kars - Erzurum kara yolu. Primary-photo.jpg
Şehir - İlçe yolları
İl Yolu
highway=secondary
ref=##-##
([il kodu]-2. no, mesela 50-08)
Genellikle yukarıdakilerden daha dar olan ilçe arası yolları. Şerit cizgilerinin varlığı mevsime baglı olan yollar. Derinkuyu - Yeşilhisar kara yolu Meyenburg-L134.jpg
Asfalt köy yolları highway=tertiary Köyler arası ya da ilçe - köy arası yollar. Asfalt, ancak genellikle dar, bakımı daha uzun aralıklarla yapılan yollar. OHZ-K28-Bergedorfer Str.jpg
Toprak/stabilize köy yolları highway=track Frühlingslandschft Aaretal Schweiz.jpg

Şehir içi cadde ve sokaklar

Genel Kaideler

  • Diğer ticari haritacılık uygulamalarının aksine (Google Maps, TomTom vs) OpenStreetMap'de şehir içi yolları sınıflandırırken kullanılabilecek oldukça fazla sayıda yol tipi (highway=secondary,highway=residential vs) bulunmaktadır. Ancak hangi yolun hangi kategoride sınıflandırılması gerektiğini gösterir her hangi bir kural/kilavuz mevcut değildir. Yol tiplerindeki bu kuralsız çesitlilik maalesef haritalara ekleme yapmaya çalışan kullanıcıların aklını gereksiz yere karıştırmaktadır.
  • Yeni baslayan kullanıcıların en sık yaptığı hata, yollardaki gidiş ve geliş şeritleri için iki ayrı çizgi kullanmalarıdır. Şehir içindeki bölünmemiş yollar kac şeritli olursa olsun, tek bir çizgi ile gösterilmelidir. Bu çizgiler yolun orta ekseninden geçirilmelidir. Mesela 2 gidiş-2 dönüş toplam 4 şerit olan bölünmemiş bir yol icin çizilen hat 2. ve 3. şeritlerin arasında olmalıdır.
  • Sadece bölünmüş yollarda birbirine paralel iki ayrı çizgi kullanılmalıdır. Bölünmüş yollardaki bu paralel çizgilerin her biri icin oneway=yes belirteci da kullanılarak hatlardaki trafik akışının yönü belirtilebilir. Mümkün olduğunca oneway=-1 kullanmaktan kaçının. Bunun yerine çizginin nokta sırasını çevirip oneway=yes kullanmaya çalışın.

Sehir ici yol siniflandirma kilavuzu

Asagidaki tablo sehir icindeki arac yollarinin siniflandirilmasinda kullanilabilecek temel tipleri gostermektedir. Bu tabloyu kesin bir kural gibi gormemelisiniz. Bir yolun siniflandirilmasindaki temel olcut bir noktadan bir baska noktaya giderken o yolun kullanilmasinin ne oranda tercih edildigi olmalidir. Ornek olarak ozellikle Ankara'da bir cok cadde, sokaklardan daha dar ve trafik akisi acisindan daha sikintili durumdadir. Bu sekildeki caddelerin sirf ismi cadde oldugu icin yollardan daha ust bir siniflandirmaya tabi tutulmasi dogru olmayacaktir.


Yol tipi "Tags" Açıklama Örnekler Fotograf
Ana Bulvar ve Ana Arterler highway=primary
ref=D### (varsa)
Şehrin temel trafiğinin aktığı, otoyol olmayan, ama her saat trafik olan yollar ve şehrin içinden geçip şehirler arası trafik de taşıyan yollar.

Bir sehirdeki her bulvarin 'primary' olarak siniflandirilmasi gerekli degildir. Bu sinif sadece sehirdeki temel trafik akisini saglayan ana arterler icin kullanilmalidir.

İstanbul, Beşiktaş: Barbaros bulvarı, Ankara(ya da herhangi bir ortaboydan buyuk şehir): Atatürk Bulvarı.
Bulvar highway=secondary Bulvarlar..
Ana Caddeler highway=tertiary
ref=caddenin tanıtıcı numarası
Trafik akisinin yogun oldugu ana caddeler. Her caddenin illa tertiary olarak siniflandirilmasi gerekli degildir. Ozellikle serit cizgilendirmeleri tam olarak yapilmamis hic bir cadde icin bu siniflandirma kullanilmamalidir.
Cadde ve Sokak highway=residential
ref=sokağın tanıtıcı numarası
Bir sehirdeki yollarin cok buyuk bir cogunlugu genel olarak bu kategoriye duser. Eger bir yolu siniflandirmak konusunda karasizlik yasarsaniz bu siniflandirmayi tercih etmelisiniz.
Ara Sokak highway=living_street
ref=sokağın tanıtıcı numarası
Sehir icindeki dar ara sokaklar. Yaya öncelikli yol tabelası olan tüm yollar ile 2,55 metreden dar olup otomobillere açık tüm yollar böyle etiketlenmelidir.
Servis Yolu highway=service Alisveris ve site gibi yerlere giris cikis ve park alanlarini belirleyen yollardir.

Ana yollara bağlantılar

Yol tipi "Tags" Açıklama Fotograf
Otoyol Bağlantısı highway=motorway_link
ref=O-bağlı olduğu otoyolun numarası
/ [AB]-sektör numarası
Otoyollardan, daha düşük dereceli yollara ve
daha düşük dereceli yollardan otoyollara bağlantı. Kısa bağlantılarda O-##/B-##, uzun bağlantılarda O-##/A-## tipi kullanılmaktadır.
Dscf0242 600.jpg
Bölünmüş Yola Bağlantı highway=trunk_link Bölünmüş yollar ve motorlu taşıt yollarından, daha düşük dereceli yollara ve
daha düşük dereceli yollardan bölünmüş yollar ve motorlu taşıt yollarına bağlantı.
Trunk link.jpg
Birinci Derece Yola Bağlantı highway=primary_link highway=primary ile işaretlenmiş yollardan, daha düşük dereceli yollara ve daha düşük dereceli yollardan highway=primary ile işaretlenmiş yollara bağlantı.

Yaya Yolları

Yol tipi "Tags" Açıklama Örnekler Fotograf
Cadde, sokak, bulvar teşkil eden yaya yolu highway=pedestrian
ref=yolun tanıtıcı numarası
Yayalara ayrılmış cadde, bulvar ya da sokak. İstiklal Caddesi, Taksim, Beyoğlu, İstanbul.
Cadde, sokak, bulvar teşkil etmeyen yaya yolu highway=footway
ref=yolun tanıtıcı numarası
Kaldırım ya da diğer bağımsız yaya yolları.
Yaya Köprüsü highway=pedestrian
bridge=yes
ref=yolun tanıtıcı numarası
Genişliği 3,20 metreden fazla olan yayalara ayrılmış köprü. Rize ilindeki karayollarının üzerinden şehri dolaşan yaya yolları.
Yaya Üst Geçidi highway=footway
bridge=yes
ref=yolun tanıtıcı numarası
Gemişliği 3,20 metreden az olan yayalara ayrılmış köprü.
Yaya Tüneli highway=pedestrian
tunnel=yes
ref=yolun tanıtıcı numarası
Genişliği 3,20 metreden fazla olan yayalara ayrılmış tünel.
Yaya Alt Geçidi highway=footway
tunnel=yes
ref=yolun tanıtıcı numarası
Genişliği 3,20 metreden az olan yayalara ayrılmış tünel ya da alt geçit.
Yayalara Ayrılmış Meydan highway=pedestrian
area=yes
name=meydanın adı
Yalnızca yayalara açık meydanlar İstanbul:Taksim Meydanı İzmir:Konak Meydanı.
Merdivenli Yokuşlar highway=steps Merdiven basamakları. Basamak sayısı için steps=* etiketini kullanın. Bir çok dağ ve tepelere kurulu şehirlerde bulunur.

Atlı ve bisikletli yolları

Yol tipi "Tags" Açıklama Örnekler Fotograf
Atlı yolları highway=bridleway At ve hayvanla çekilen diğer taşıtlar için iyileştirilmiş yollar.
Bisiklet Yolları highway=cycleway Bisiklet için tasarlanmış yollarda kullanılır.

Yollara ilişkin diğer özellikler

Özellik Adı "Tags" Açıklama
Azamî Hız Sınırlaması maxspeed=km/h cinsinden hız sınırı Bir yolda yapılmasına yasal olarak izin verilen en yüksek hız.
Köprü bridge=yes, layer=1
Tünel tunnel=yes, layer=-1
Gişe (bulunduğu nokta için kullanılır) barrier=toll_booth Otoyol ve diğer paralı yollardaki gişeler.

Kaynaklar