Talk:Tr:Turkey roads tagging

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search


Bence tum karayollarını trunk olarak isaretlemekte yarar var .. Haritanın genel goruntusunda daha uygun olur gibime geliyor..

Bence de. Zaten gerçekten otoban olanların sayısı çok az ve belli bir nat_ref var: O?. --katpatuka 05:27, 15 December 2007 (UTC)


in town

With the proposed prim, sec and residential only, many streets are classified too high and the result looks ugly. Example is Ankara. Basstoelpel 14:50, 15 May 2009 (UTC)


Basstoelpel'in itirazina aynen katiliyorum. O yuzden sehir ici caddelerin siniflandirilmasinda asagidaki kilavuzu oneriyorum. Eger kimsenin bir itirazi yoksa kisa bir zaman sonra ana safyadaki ilgili bolumu asagidaki bolumle degistirmeyi dusunuyorum: --yigiter 4 Dec 2012


Şehir içi cadde ve sokaklar

Genel Kaideler

  • Diger ticari haritacilik uygulamalarinin aksine (google maps, tomtom vs) openstreetmaps'de sehir ici yollari siniflandirirken kullanilabilecek oldukca fazla sayida yol tipi (highway=secondary,highway=residential vs) bulunmaktadir. Ancak hangi yolun hangi kategoride siniflandirilmasi gerektigini gosterir her hangi bir kural/kilavuz mevcut degildir. Yol tiplerindeki bu kuralsiz cesitlilik maalesef haritalara ekleme yapmaya calisan kullanicilarin aklini gereksiz yere karistirmaktadir.
  • Genel olarak arac yollarinin cok sayida farkli tiple siniflandirilmasi haritanin genel kullanimi acisindan hic de gerekli degildir. (Google maps'da sehir icindeki yollarin gosteriminde sadece 2 farkli tip kullanilmaktadir.) Bu nedenle harita duzenlemeye yeni baslayan kullanicilarin sehir icinde yeni cizdikleri tum yollari highway=residential olarak siniflandirmasi en kolay ve en dogru tercih olacaktir.
  • Yeni baslayan kullanicilarin en sik yaptigi hata, yollardaki gidis ve gelis seritleri icin iki ayri hat (way) kullanmalaridir. Sehir icindeki bolunmemis yollar kac seritli olursa olsun, tek bir hat (way) ile gosterilmedir. Bu sekilde cizilen hatlar yolun ortasindan gecirilmelidir. Mesela 2 gidis-2 donus toplam 4 serit olan bolunmemis bir yol icin cizilen hat 2nci ve 3ncu seridin arasinda olmalidir.
  • Sadece bolunmus yollarda birbirine paralel iki ayri hat way kullanilmalidir. Bolunmus yollardaki bu paralel hatlarin her biri icin "oneway=yes" anahtari da kullanilarak hatlardaki trafik akisinin yonu belirtilebilir.

Sehir ici yol siniflandirma kilavuzu

Asagidaki tablo sehir icindeki arac yollarinin siniflandirilmasinda kullanilabilecek temel tipleri gostermektedir. Bu tabloyu kesin bir kural gibi gormemelisiniz. Bir yolun siniflandirilmasindaki temel olcut bir noktadan bir baska noktaya giderken o yolun kullanilmasinin ne oranda tercih edildigi olmalidir. Ornek olarak ozellikle Ankara'da bir cok cadde, sokaklardan daha dar ve trafik akisi acisindan daha sikintili durumdadir. Bu sekildeki caddelerin sirf ismi cadde oldugu icin yollardan daha ust bir siniflandirmaya tabi tutulmasi dogru olmayacaktir. Sokakların tanıtıcı numaraları duvarlardaki sokak tabelalarından bulunabilir. Sokaklarda kullanılan numara aynı zamanda yeni tip posta kodunda sokak adresini verir.


Yol tipi "Tags" Açıklama Örnekler Fotograf
Ana Bulvar ve Ana Arterler highway=primary
ref=D### (varsa)
Şehrin temel trafiğinin aktığı, otoyol olmayan, ama her saat trafik olan yollar ve şehrin içinden geçip şehirler arası trafik de taşıyan yollar.

Bir sehirdeki her bulvarin 'primary' olarak siniflandirilmasi gerekli degildir. Bu sinif sadece sehirdeki temel trafik akisini saglayan ana arterler icin kullanilmalidir.

İstanbul, Beşiktaş: Barbaros bulvarı, Ankara(ya da herhangi bir ortaboydan buyuk şehir): Atatürk Bulvarı.
Bulvar highway=secondary Bulvarlar..
Ana Caddeler highway=tertiary
ref=caddenin tanıtıcı numarası
Trafik akisinin yogun oldugu ana caddeler. Her caddenin illa tertiary olarak siniflandirilmasi gerekli degildir. Ozellikle serit cizgilendirmeleri tam olarak yapilmamis hic bir cadde icin bu siniflandirma kullanilmamalidir.
Cadde ve Sokak highway=residential
ref=sokağın tanıtıcı numarası
Bir sehirdeki yollarin cok buyuk bir cogunlugu genel olarak bu kategoriye duser. Eger bir yolu siniflandirmak konusunda karasizlik yasarsaniz bu siniflandirmayi tercih etmelisiniz.
Ara Sokak highway=living_street
ref=sokağın tanıtıcı numarası
Sehir icindeki dar ara sokaklar. Genel olarak trafik akisi acisindan tercih edilmemesi gereken yollari siniflandirmada kullanilmalidir.
Servis Yolu highway=service Alisveris ve site gibi yerlere giris cikis ve park alanlarini belirleyen yollardir.

Selam gördüğüm kadarı sayfayı geziyorsunuz :)

Sayfa çok güzel tasarlanmış tebrikler...bu konuda görebildiğim tek sayfa. Burada kaç kişi giriyor çıkıyor bilmiyorum ama şu atardamar yollarına (Otoyol/duble Yol) değinmek istiyorum. Mesela network olarak Otoyol network=TR:motorway ve Devlet Yolu network=TR:national standardı önermek isterdim. Deniz Arslan (talk) 07:22, 17 November 2019 (UTC)

motorroad (motorlu taşıt yolu) işareti

Türkiye'de yasal olarak şu işaret var (KGM el kitabına göre) ama neredeyse hiçbir yerde kullanılmamakta çünkü Türkiye'de halihazırda fiili olarak neredeyse önemli yollar için kullanılan tüm sınıflandırma otoyol, devlet yolu, il yolu şeklinde. Bildiğim kadarıyla yurtdışında da otoyol-devlet yolu arasında kalan yollar için kullanılıyor, sadece tünel için kullanma söz konusu değil. Yine Türkiye'de de aynı şekilde, motorlu taşıt yolu levhası (ki daha farklı kuralları var, mesela saatte 110 km gibi) yerine, yola uygulanan benzer, ama farklı tüm kuralları otoyol levhası gibi gösteren devlet karayolu levhası kullanılıyor. Bununla ilgili bir uyarı ekledim sayfaya.Mappinglander (talk) 20:42, 9 July 2021 (UTC)