Uk:Пишемо прес-реліз

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Якщо ви плануєте розіслати прес-реліз про OpenStreetMap, можливо для оголошення про проведення місцевих заходів з картографування, ось вам кілька порад та ресурсів з цього приводу.

Загальні поради

Що ви хочете отримати від випуску прес-релізу? Якщо ви пишете про заходи з мапінгу, поясніть це в першому реченні. Не розводіть базікання на вісім абзаців, щоб потім сказати «Ми проводимо захід у п’ятницю, запрошуємо усіх».

Будьте своєчасними. Для інтернет-ЗМІ, направте їм інформацію за тиждень чи раніше до події; для друкованих видань — за декілька тижнів; а для журналів — за кілька місяців. Не соромтеся надіслати нагадування ближче до часу проведення заходу, в ідеалі з додаванням нової інформації — "Сподіваюся, що ви знайшли цей прес-реліз корисним. Вам можете бути цікаво дізнатися, що 50 людей вже виявили бажання взяти участь, і все це при підтримці з боку SuperMegaCorp. Сповістіть, якщо у Вас є якісь питання". Але не треба набридати телефоном — не будьте «скалкою у дупі», бо це можливо найкращий спосіб, щоб зірвати висвітлення вашої події.

Будьте терплячими. Не наполягайте та навіть не чекайте на відповідь. Журналістів завалюють різноманітними спекулятивним прес-релізами, схожими на ваш. Якщо до вашого прес-релізу ніхто не виявить зацікавленість, то це тому, що він не викликає інтересу.

Будьте цілеспрямованими. Розміщуйте у прес-релізі тільки важливу інформацію. Не переобтяжуйте його подробицями. Наприклад, «ви можете завантажити дані» і цього буде досить, те що це може бути особливий XML-формат цікаво лише тільки дуже спеціалізованим виданням. До того ж, вам майже напевно, прийдеться згадати про Фонд OpenStreetMap, якщо тільки ви не пишете реліз для третіх осіб.

Не сподівайтесь на наявність відповідних знань з боку журналістів. Він або вона майже напевно не будуть знати про авторське право на мапи, наприклад. Не кажіть просто «це вільна мапа» та сподівайтесь, що журналіст знає що це добре.

Не політизуйте. OSM прес-реліз повинен містити інформацію про OpenStreetMap, а не про концепцію «вільності» чи «відкритих сирців». Ви можете посилатися на інші успішні проєкти (наприклад, Вікіпедію), але навіть тоді, будьте обережні в виборі. Якщо ви скажете «Це як Linux», на вашу подію, ймовірно, прийдуть лише комп’ютерні вундеркінди.

Вигляд вашого прес-релізу

За великим рахунком, це повинно бути схожим на щось подібне:

Заголовок — зробіть його стислим

Вступний абзац — одне речення, яке пояснює, що повинно відбутись: жирним шрифтом

Короткі, стислі абзаци — основний вміст прес-релізу. Наповніть їх вражаючими фактами та даними. Посилайтесь на поточні події, де це можливо (наприклад, супутникова навігація спрямовує водіїв по вузьких вулицях? Поясніть, як OSM допоможе це виправити). Короткий перелік, розбитий по пунктах, допоможе вам в цьому.

Контактна інформація — посилання на сайт OSM, номер телефону та адреса електронної пошти організаторів заходу. Якщо у вас є посилання на інформацію на сайті про проведення заходу — це значно краще, ніж посилання Mediawiki, які є дуже довгими та марудними для їх набирання вручну; скористайтесь локальним перенаправленням, якщо це можливо, або навіть сервісом подібним до TinyURL.

Примітки для редакторів — Вкажіть ваше ім’я, номер телефону та адресу електронної пошти для зв’язку. Вкажіть, що «зображення з високою розподільною здатністю будуть надані у разі потреби» — та переконайтесь в тому, що вони у вас дійсно є. (Висока розподільна здатність означає 300dpi, тобто зображення може бути відтворене висотою 10 см при ширині у 1200 пікселів.) Додайте будь-яку корисну інформацію про OSM для написання статті.

Переконайтеся, що ви надіслали його у форматі в якому, журналіст, швидше за все, зможе його прочитати. Гарним тоном буде додати прес-реліз в текст листа, а також як вкладення у поширеному форматі (.doc чи .pdf). У вас може стати дибки ваше «відкрито-джерельне» волосся під час надсилання файлу в форматі .doc замість .odt — змиріться з цим! І, звісно, не надсилайте великих вкладень без попередньої домовленості.

Приклади гарних OSM-прес-релізів

Дивіться Category:Press Releases, щоб переглянути усі вікі-сторінки із прес-релізами (гарні приклади)

Дивіться також: