Cs:Tag:amenity=parking

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Dostupné jazyky — Tag:amenity=parking
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen Kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk bokmål norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português português do Brasil română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Public-images-osm logo.svg amenity = parking
Car park2.jpg
Popis
Parkoviště pro auta
Vykreslování
Parking-16.svg
Skupina: Parking
Prvky
může být použito na uzlunemělo by být použito na cestěmůže být použito na plošepoužití na relaci
Vhodné kombinace
Wikidata
Wikidata-logo.svgQ6501349
Status: Používáno

Značkou amenity=parking označujeme místa, kde může veřejnost nebo zákazníci parkovat svá vozidla, nákladní vozidla, motocykly, atd.

Alternativně používáme značky building=garage, building=garages a landuse=garages pro soukromé budovy, kde se parkují vozidla. Také značku amenity=car_sharing pro parkovací místa systému sdílení vozidel, amenity=bicycle_parking pro parkoviště pro jízdní kola, amenity=motorcycle_parking pro parkoviště pro motocykly, tourism=caravan_site pro místa určená pro karavany a mooring=* pro lodě. Pro parkovací místa na ulicích viz parking:lane=*.

Mapování parkoviště

Zakreslete Plocha plochu parkoviště a označte ji amenity=parking. Pokud jeho plochu neznáte nebo nemáte čas ji kreslit, pak přidejte jen Uzel uzel (ale nikdy nepoužívejte oba způsoby najednou). Parkoviště jsou ve většině editorů také dostupné jako předvolby, např. v iD jako "Parkoviště," a může k němu být přistupováno pomocí automatického dokončování slov při psaní.

Značkou name=* parkoviště pojmenujte (například "Parkoviště jih") a přidejte referenční označení ref=P1. Značkou capacity=* popíšete, kolik je zde různých parkovacích míst. Dále máme značky operator=* (pro název provozovatele), website=* (pro webovou stránku parkoviště).

Silnice vedoucí na a z parkoviště by se měly značit jako highway=service. Uličky na parkovišti pak highway=service spolu s service=parking_aisle a vhdonou značkou jednosměrky oneway=*. Jako vždy při mapování silnic dejte pozor na vytvoření sítě, po které se dá navigovat. Automaty na parkovací lístky se značí amenity=vending_machine spolu s vending=parking_tickets. Značka amenity=parking_entrance se používá pro mapování vchodů a východů z podzemí nebo na vícepatrovém parkovišti. Značkou amenity=parking_space pak můžete zmapovat až jednotlivá parkovací místa.

Několik parkovacích ploch, každá s jednosměrnými uličkami

Standardní metodou mapování složitějších parkovišť - těch, které se skládají z nespojitých ploch nebo obsahujících díry je použít multipolygony.

Bylo navrženo, že relace type=site může být použita s site=parking k seskupení parkovacích míst a vjezdů na parkoviště dohromady do jednoho parkovaícho zařízení, jak je popsáno na Proposed features/parking(en). Momentálně to ovšem téměř není podporováno ani mezi mappery a ani zpracovateli dat (viz analýza na [1](en)) - značka amenity=parking je daleko více používaná.

Značky

Klíč Výchozí hodnota Hodnota Prvek Poznámka
amenity N/A parking Uzel Plocha Označte buď plochu nebo středový uzel, ale nikdy obojí.
Všechny další značky jsou volitelné.
name Žádná * Uzel Plocha Název parkvoiště
ref Žádná * Uzel Plocha Referenční označení
access N/A yes; customers; permissive; private Uzel Plocha Rozlišení mezi veřejnými parkovištěmi, parkovištěmi pro zákazníky (třeba u kina, atd.) a soukromými parkovištěmi (třeba pro zamestnance business parku). V tomto případě hodnota yes označuje veřejné parkoviště.
highway N/A service Cesta Silnice uvnitř parkoviště. Přidejte značku service=parking_aisle.
parking Žádná surface Uzel Plocha Parkoviště na zemi.
multi-storey Vícepatrové parkoviště v budově.
underground Podzemní parkoviště.
rooftop Jednoúrovňové parkoviště na střeše budovy.
sheds Privátní hangáry pro vozidla, umístěné blízko domu majitele. Obvykle zkonstruované z profilovaného kovu.
carports Stavba poskytující částečnou ochranu před počasím. (Viz Wikipedia-16px.png Carports na Wikipedii)(en).
garage_boxes Jednopatrové budovy s individuálními boxy pro jedno auto, obvykle postavené z cihel a kovu. Obvykle tato plocha patří garážovému družstvu, které má svůj název, předsedu, rozpočet, pravidla, zabezpečení, atd.
park_ride Žádná yes; no; bus; train; tram; metro; ferry Uzel Plocha Wikipedia P+R. Hodnoty klíče popisují způsob dopravy. Pokud si nejste jisti, dejte yes. (viz návrh(en))
fee no yes; no; interval Uzel Plocha Zde je potřeba za parkování platit. Pokud se platí jen v určitou dobu, použijte stejnou syntaxi jako u značky opening_hours=*. (Viz diskusní stránku(en).)
supervised no yes; no; interval Uzel Plocha Zda jsou vozidla hlídána před zloději a vandaly. Pokud je parkoviště hlídané jen v určitou dobu, použijte stejnou syntaxi jako u značky opening_hours=*..
capacity Žádná číslo Uzel Plocha Celkový počet dostupných parkovacích míst, včetně všech speciálních parkovacích míst (např. pro invalidy). Přečtěte si diskusní stránku(en).
capacity:disabled Žádná yes; no; číslo Uzel Plocha Sděluje, zda je dostupné vyhrazené místo pro invalidy, obvykle rezervované pro držitele zvláštního povolení. Je-li známo, uveďte přesný počet parkovacích míst. (Nahrazuje klíč disabled_spaces=*, viz návrh(en)).
capacity:parent Žádná yes; no; číslo Uzel Plocha Sděluje, zda je dostupné vyhrazené místo pro rodiče s dětmi. Je-li známo, uveďte přesný počet parkovacích míst.
capacity:charging Žádná yes; no; číslo Uzel Plocha Sděluje, zda je dostupné vyhrazené místo s dobíjecí infrastrukturou. Je-li známo, uveďte přesný počet parkovacích míst.
maxstay Žádná "2h" nebo "2 hours" Uzel Plocha Časový limit pro parkování (např. parkování pro zákazníky na dvě hodiny)
opening_hours Žádná viz stránku klíče Uzel Plocha Otevírací doba parkoviště.

Vykreslování

Mapnik aktuálně vykresluje logo "P" na parkoviště podbarvuje žlutou barvou. Existuje vrstva v ITO Map, která ukazuje parkoviště a zda jsou označeny značkou capacity=*.

Viz také