Pl:Fire Path

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:Key:fire path)
Jump to navigation Jump to search
Ścieżka pożarowa
Geograph-3021589-by-Colin-Smith.jpg

Opis
Droga która w nagłych wypadkach umożliwiłyby dostęp pojazdom strażackim i innym pojazdom o dużym rozstawie osi z solidnym zawieszeniem.
Kategoria: Ograniczenia
Tagi

fire_path=yes

Ścieżka pożarowa to obszar wolny od przeszkód, które w nagłych wypadkach umożliwiłyby dostęp pojazdom strażackim i innym pojazdom o dużym rozstawie osi z solidnym zawieszeniem. Różnią się od dróg serwisowych przeznaczonych dla pojazdów ratowniczych tym, że zwykle nie są zaprojektowane drogi.

W Wielkiej Brytanii zwykle drogi mają wyraźne oznaczenia zabraniające parkowania przed wjazdem na ścieżką pożarową oraz mogą mieć dodatkowe środki, aby uniemożliwić innym typom pojazdów korzystanie z trasy (np. bloki chodnikowe o wysokim profilu).
Często instalowane na obszarach mieszkalnych ze starszym układem ulic, gdzie niektóre odcinki ulic zostały zablokowane w celu ograniczenia ruchu, lub w układach Radburn, w których takie ścieżki znacznie skracają czas dostępu. W takich przypadkach dostęp dla pieszych i rowerzystów może odbywać się wzdłuż ścieżki pożarowej lub w jej obrębie.

Przykłady

Ścieżka pożarowa, droga dostępu w sytuacjach awaryjnych dla pojazdów gaśniczych i innych pojazdów ratowniczych. Fire Path - geograph.org.uk - 1327603.jpg Tag fire_path=yes zapewniający, że nie ma przeszkód dla pojazdów straży/pogotowia.

Tagowanie

Typowa ścieżka pożarowa składa się z następujących elementów:

  • Niezależna ścieżka pożarowa
  • Blokujące bariery chodnikowe, zniechęcające do użytkowania przez zwykłe pojazdy, zwykle parę blokad sąsiadujących z chodnikiem po każdej stronie ścieżki pożarowej.
  • Wyraźnie namalowane znaki drogowe, pokazujące brak parkingu i napis „ŚCIEŻKA POŻAROWA” po obu stronach trasy.
  • „Rynna” na ścieżce rowerowej (zwykle bez znaku pojazdów) i chodnik.

W niektórych przypadkach może być obecna dodatkowa bariera, taka jak szlaban zamknięty łańcuchem.

W wielu przypadkach, gdy ścieżka pożarowa jest wyraźnie zaznaczona jako droga, tagi highway=service + service=emergency_access mogą być wystarczające (patrz drugi przykład).
W innych przypadkach dostępność jest egzekwowana głównie przez zapewnienie, że nie ma przeszkód na danym odcinku dla pojazdów straży/pogotowia, wtedy tag fire_path=yes może być użyty w odpowiedni sposób, aby to wskazać.
Stosujemy istniejące oznakowania, aby określić odpowiednie tagi dostępu: Zobacz dwa przykłady.

Zobacz też