Pl:Pomocne Programy

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Pomocne programy

Chciałem przedstawić Wam kilka programów, które mogą sie przydać w przetwarzaniu danych na potrzeby OSM.

Konwertery

- G7ToWin Obecnie OSM akceptuje trasy w formacie GPX. Nie wszystkie programy jednak potrafia eksportować do tego formatu i tutaj z pomocą przychodzi nam bardzo wygodny, darmowy program dla systemów Windows, który również wyśmienicie chodzi pod Wine na Linuksie i podobnych systemach. Obsługa jest dziecinnie prosta i nie ma co się rozpisywać :)

- GPSBabel Jeszcze bardziej wszechstronny program niz G7ToWin, dostępny w postaci kodu i binarek na Linux'a, Mac'a i Windowsa. Serce programu stanowi polecenie nie posiadające interfacu graficznego, jednak osoby posiadające alergię na linię poleceń mogą użyc bardzo prostej nakładki graficznej.

Programy do nawigacji

- Mobile GMaps Jeśli posiadacie jakieś urządzenie przenośne z obsługą Javy i Midletów 2.0 - polecam bardzo wygodny program, potrafiący używać bezpośrednio OSM w wersji generowanej przez silnik Mapnik jak i Osmarender, oraz mniej nas interesujących Yahoo Maps, MSM i przy odrobinie kombinowania GoogleMaps. Nie potrafi on narazie znaczyć śladów (wiec do tworzenia OSM się nie nadaje) - ale za to bardzo ładnie na bieżąco możemy sprawdzać jakość zrobionych przez nas dróg w OSM :). Program sciąga mapy z internetu online (jeśli urządzenie ma takie połączenie) lub z wcześniej wygenerowanego cache'a.


- AFTrack Program ten pomiędzy wieloma udogodnieniami, związanymi z nawigacją, posiada specjalne wsparcie dla rysowania dróg na potrzeby OSM. Jest to aplikacja napisana dla systemu Symbian (spora część telefonów, typu Smartphone) i możemy wgrywać do niej mapy pod postacią plików graficznych, wpisywać trasy (route), punkty kontrolne, nagrywać ścieżki (track). Posiada wiele różnych sposobów logowania - moim zdaniem dla tego typu urządzeń najlepszy wybór. Program niestety jest komercyjny, posiada jednak wersję trial z ograniczoną możliwością zapisu danych.