Pl:Pomocne Programy

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Pomocne programy

Chciałem przedstawić Wam kilka programów, które mogą się przydać w przetwarzaniu danych na potrzeby OSM.

Konwertery

  • G7ToWin Obecnie OSM akceptuje trasy w formacie GPX. Nie wszystkie programy jednak potrafią eksportować do tego formatu i tutaj z pomocą przychodzi nam bardzo wygodny, darmowy program dla systemów Windows, który również wyśmienicie chodzi pod Wine na Linuksie i podobnych systemach. Obsługa jest dziecinnie prosta i nie ma co się rozpisywać :)
  • GPSBabel Jeszcze bardziej wszechstronny program niz G7ToWin, dostępny w postaci kodu i binarek na Linuksa, Maka i Windowsa. Serce programu stanowi polecenie nieposiadające interfejsu graficznego, jednak osoby posiadające alergię na linię poleceń mogą użyć bardzo prostej nakładki graficznej.

Programy do nawigacji

  • Mobile GMaps Jeśli macie jakieś urządzenie przenośne z obsługą Javy i Midletów 2.0, polecam bardzo wygodny program potrafiący używać bezpośrednio OSM w wersji generowanej przez silnik Mapnik jak i Osmarender, oraz mniej nas interesujących Yahoo Maps, MSM i przy odrobinie kombinowania GoogleMaps. Nie potrafi on na razie znaczyć śladów (więc do tworzenia OSM się nie nadaje) – ale za to bardzo ładnie na bieżąco możemy sprawdzać jakość zrobionych przez nas dróg w OSM :). Program ściąga mapy z Internetu (jeśli urządzenie ma takie połączenie) lub z wcześniej wygenerowanego cache'a.


  • AFTrack Program ten pomiędzy wieloma udogodnieniami, związanymi z nawigacją, ma specjalne wsparcie dla rysowania dróg na potrzeby OSM. Jest to aplikacja napisana dla systemu Symbian (spora część telefonów typu smartphone) i możemy wgrywać do niej mapy pod postacią plików graficznych, wpisywać trasy (route), punkty kontrolne, nagrywać ścieżki (track). Ma wiele różnych sposobów logowania – moim zdaniem dla tego typu urządzeń najlepszy wybór. Program niestety jest komercyjny, ma jednak wersję trial z ograniczoną możliwością zapisu danych.