Pl:Przewodnik dla początkujących/Business

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search


Wprowadzenie do OSM dla użytkowników komercyjnych

Słyszałeś o OpenStreetMap i myślisz, że to brzmi interesująco. Nawet myślisz, że OpenStreetMap może pomóc Twojej firmie, ale nie jesteś pewien, jak zacząć. Ta strona jest dobrym miejscem na początek.

Czy mogę korzystać z OpenStreetMap do celów biznesowych?

Główny artykuł: Legal#Free_and_open_geographic_data_for_the_world

Tak. Licencja OpenStreetMap pozwala na komercyjne wykorzystanie.

Jakie licencje? Myślałem, że OpenStreetMap jest za darmo?

Korzystanie z OpenStreetMap jest bezpłatne. Nie musisz płacić za dostęp do OSM danych. Być może konieczny będzie zakup własnego serwera lub zatrudnienie programistów, w zależności od tego, jak chcesz korzystać z danych OpenStreetMap.

OpenStreetMap jest udostępniany na licencji Open Database License (ODbL). Nawet darmowe dane muszą być chronione licencją. Głównymi powodami licencjonowania danych OpenStreetMap są: (1) zapewnienie dostępności danych OpenStreetMap dostarczanych przez wielu autorów oraz (2) wskazywanie autorów podczas korzystania z OpenStreetMap.

Czy mogę dołączyć OpenStreetMap do mojej stronie internetowej?

Tak, ale proszę nie nadużywać naszej strony internetowej lub usług. OpenStreetMap jest zbudowany w całości z datków i wolontariuszy. Możesz pokazać swoje wsparcie dla OpenStreetMap przekazując datek na http://donate.openstreetmap.org/

Chcę dodać moją kawiarnię do OpenStreetMap i OpenStreetMap na mojej stronie internetowej

Jak najbardziej zalecane! Po pierwsze, upewnij się, że kawiarnia jest w bazie danych OpenStreetMap. Zobacz Poradnik dla początkujących.
Następnie umieść OpenStreetMap na swojej stronie internetowej. Uwaga: dodaj przykłady i odnośniki do statycznego obrazu mapy, oraz do obiektów OpenLayers mapy. Co jeszcze?

Jeśli witryna jest bardzo popularna, korzystanie z naszych zasobów może krzywdzić innych naszych użytkowników. Popularne strony internetowe mogą używać OpenStreetMap bez wpływu na innych użytkowników, budując własny serwer OpenStreetMap.

Jak umieścić OpenStreetMap na mojej stronie internetowej?

Przejrzyj OpenLayers i inne zasoby.

Jak zbudować własny serwer OpenStreetMap?

Zobacz Minutely Mapnik i inne zasoby.

Chcę zrobić więcej. Jak połączyć moje dane z OpenStreetMap?

To zależy od tego, co chcesz zrobić, a w niektórych przypadkach zależy to od tego, jak chcesz to zrobić.

Prace pochodne vs. Prace zbiorowe

Tę sekcję może trzeba podzielić na sekcje CC BY-SA i ODbL. Prawdopodobnie potrzebuje krótkiego podsumowania w celu wyjaśnienia różnicy i znaczenia obu przypadków.

Podczas łączenia swoich danych z danych OpenStreetMap trzeba zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy Pracą pochodną i Pracą zbiorową. Różnica ma wpływ na Twoje obowiązki do Share Alike.

Jeśli połączysz swoje dane z danymi OpenStreetMap jako Utwór zbiorowy, jesteś zobowiązany przypisać OpenStreetMap i licencję OpenStreetMap, ale Twoje Share Alike obowiązki wobec OpenStreetMap mogą nie być uruchomione. Zobacz na CC BY-SA i ODbL różnice powyżej.

Możesz mieć również inne zobowiązania wobec innych danych w pracy zbiorowej w zależności od źródła tych danych i licencji związanej z nim.

Jeśli łączysz swoje dane z OpenStreetMap danymi, w Pracy zbiorowej, jesteś ciągle zobowiązany do udostępniania tych danych w swojej pracy zbiorowej.

Czy istnieje prostszy sposób na udostępnianie danych ('Share Alike') z Pracy zbiorowej?

Tak. Przyczyń się do dodawania danych do OpenStreetMap, a następnie korzystaj z tych danych, nie zmieniając ich. W ten sposób OpenStreetMap dostaje twój wkład dla innych, tak jak Ty czerpiesz korzyści z wkładu innych.

Czy mogę wyświetlić swoje dane z podróży na OpenStreetMap?

Masz plik ścieżki GPX z lotu swojego modelu samolotu, z podróży na motocyklu lub uczestnictwa w maratonie i chcesz pokazać plik tego toru na tle OpenStreetMap.

Tak. Podaj tylko przypisanie do OpenStreetMap i licencję OpenStreetMap. Twoje dane są tworzone bez odniesienia do danych OpenStreetMap.

Czy mogę pokazać dostępne miejsca parkingowe na OpenStreetMap

Zostałeś właścicielem kilku parkingów z wieloma miejscami parkingowymi. Chcesz pokazać najlepsze dostępne stanowiska parkingowe dla każdego kierowcy po wjeździe na parking. Czy można użyć OpenStreetMap do tego?

Tak.
[Ciąg dalszy nastąpi]

Nie jestem pewien, czy 'nasze użycie jest dozwolone' przez licencję OpenStreetMap

Odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii prawnych można znaleźć na stronie Fundacji OpenStreetMap. Adres mailowy, na który można wysyłać pytania znajdziesz na stronie Licensing Working Group Fundacji OpenStreetMap.

Ale nie mogę udostępnić mojego planu biznesowego

Możesz skontaktować się z firmą, która oferuje doradztwo dotyczące OpenStreetMap, z indywidualnym użytkownikiem OpenStreetMap, zamiast poprzez listę mailingową, albo zwrócić się do prawnika.

Co wchodzi w skład danych w OpenStreetMap?

Tylko dane, które są weryfikowalne, istotne i trwałe należą do OpenStreetMap.

Poniżej jest kilka przykładów, które dane należą do OpenStreetMap, a które nie należą:

Obiekt Szczegóły zawarte w OpenStreetMap Szczegóły niezawarte w OpenStreetMap
Domy/budynki mieszkalne Lokalizacja, adres, obrys budynku. Plany pięter prywatnych budynków, właściciel domu, nazwa najemcy.
Szpital Nazwa, położenie szpitala, usługi, obrys budynku. Dane pacjentów, aktualna dostępność łóżek.
Sklepy i udogodnienia (punkty zainteresowania) Rodzaj sklepu/udogodnienia, nazwa, godziny otwarcia, strona internetowa, kontakt (telefon, tax, email), dostępność dla wózków inwalidzkich. Nieoparte na faktach informacje, które nie mogą być zweryfikowane, reklamy, ceny produktów i usług.
Parking Pojemność, obrys, pozycja dróg wewnętrznych, linie parkingowe, operator, nazwa itp. Ile miejsc jest aktualnie zajętych.
Roślinność Obrys lasu, ogrodu, trawnika, dużych i znaczących pojedynczych drzew (zależnie od indywidualnych preferencji). Kwiaty w kwietniku, pojedyncze kępy trawy.
Prosimy o dodanie kolejnych przykładów danych, które powinny lub nie powinny być zawarte w OSM.

Zobacz też