Pl:Przewodnik dla początkujących/Business

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Użycie danych OSM dla celów komercyjnych.

Wstęp dla redaktorów strony.
Mamy nadzieję, że to będzie odpowiednie wprowadzenie do OpenStreetMap dla nowych użytkowników zainteresowanych wykorzystaniem OSM w ich działalności komercyjnej.
Dokument ten przedstawia typowe pytania i odpowiedzi z punktu widzenia biznesu. Zgłoszenia powinny zawierać przykładowe zdjęcia i linki do konkretnych stron.

Wprowadzenie do OSM dla użytkowników komercyjnych

Słyszałeś o OpenStreetMap i myślisz, że to brzmi interesująco. Nawet myślisz, że OpenStreetMap może pomóc Twojej firmie, ale nie jesteś pewien, jak zacząć.
Ta strona jest dobrym miejscem na początek.

Czy mogę korzystać z OpenStreetMap dla celów biznesowych?

Tak. Licencja OpenStreetMap pozwala na komercyjne wykorzystanie.

Jakie licencje? Myślałem, że OpenStreetMap jest za darmo?

Korzystanie z OpenStreetMap jest bezpłatne. Nie musisz płacić za dostęp do OSM danych. Być może konieczny będzie zakup własnego serwera lub zatrudnienie programistów, w zależności od tego, jak chcesz korzystać z danych OpenStreetMap.

Licencja OpenStreetMap pozwala nam zachować ciągłą poprawę danych OpenStreetMap. Jesteś zobowiązany przypisać OpenStreetMap podczas korzystania z OpenStreetMap, to przypisanie oznacza również przypisanie licencji. Musisz także podzielić się ulepszeniami wprowadzonymi do danych OpenStreetMap. Porozmawiamy o tym, poniżej, więcej.

Licencja OpenStreetMap, od czerwca 2010, jest CC BY-SA. Pod CC BY-SA, każde dzieło publikujące dane OpenStreetMap, musi również być podporządkowane licencji CC BY-SA. Żeby było jasne, społeczność OpenStreetMap oczekuje, że jeśli umieścimy mapę OpenStreetMap w swojej książce, mapa będzie CC BY-SA; książka, niezależnie, może być objęta prawami autorskimi/wszelkie prawa zastrzeżone oraz inne licencje w zależności do wyboru. - Prosimy o dodanie linku do strony CC BY-SA dla OSM oraz prawnych FAQ.

OpenStreetMap uaktualniło licencję OpenStreetMap do ODbL v1. Nastąpiło to pod koniec 2010 roku lub na początku roku 2011. W ODbL mamy większą elastyczność, aby opublikować mapę w swojej książce, z prawem autorskim/wszelkie prawa zastrzeżone. Twoje obowiązki Share Alike wynikające z ODbL dotyczą danych wykorzystywanych do tworzenia pracy. Prosimy o linki do prawnych FAQ, strony ODbL dla OSM, ODbL wykorzystywanych przypadków.

Czy mogę dołączyć OpenStreetMap do mojej stronie internetowej?

Tak, ale proszę nie nadużywać naszej strony internetowej lub usług. OpenStreetMap jest zbudowany w całości z datków i wolontariuszy. Możesz pokazać swoje wsparcie dla OpenStreetMap przekazując datek na http://donate.openstreetmap.org/

Chcę dodać moją kawiarnię do OpenStreetMap i OpenStreetMap na mojej stronie internetowej

Jak najbardziej zalecane! Po pierwsze, upewnij się, że kawiarnia jest w bazie danych OpenStreetMap. Zobacz Poradnik dla początkujących.
Następnie umieść OpenStreetMap na swojej stronie internetowej. Uwaga: dodaj przykłady i odnośniki do statycznego obrazu mapy, oraz do obiektów OpenLayers mapy. Co jeszcze?

Jeśli witryna jest bardzo popularna, korzystanie z naszych zasobów może krzywdzić innych naszych użytkowników. Popularne strony internetowe mogą używać OpenStreetMap bez wpływu na innych użytkowników, budując własny serwer OpenStreetMap.

Jak umieścić OpenStreetMap na mojej stronie internetowej?

Przejrzyj OpenLayers i inne zasoby.

Jak zbudować swój własny OpenStreetMap serwer?

Zobacz Minutely Mapnik i inne zasoby.

Chcę zrobić więcej. Jak połączyć moje dane z OpenStreetMap?

To zależy od tego, co chcesz zrobić, a w niektórych przypadkach zależy to od tego, jak chcesz to zrobić.

Prace pochodne vs. Prace zbiorowe

Tą sekcję może trzeba podzielić na sekcje CC BY-SA i ODbL. Prawdopodobnie potrzebuje krótkiego podsumowania w celu wyjaśnienia różnicy i znaczenia obu przypadków.

Podczas łączenia swoich danych z danych OpenStreetMap trzeba zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy Pracą pochodną i Pracą zbiorową. Różnica ma wpływ na Twoje obowiązki do Share Alike.

Jeśli połączysz swoje dane z danymi OpenStreetMap jako Utwór zbiorowy, jesteś zobowiązany przypisać OpenStreetMap i licencję OpenStreetMap, ale Twoje Share Alike obowiązki wobec OpenStreetMap mogą nie być uruchomione. Zobacz na CC BY-SA i ODbL różnice powyżej.

Możesz mieć również inne zobowiązania wobec innych danych w pracy zbiorowej w zależności od źródła tych danych i licencji związanej z nim.

Jeśli łączysz swoje dane z OpenStreetMap danymi, w Pracy zbiorowej, jesteś ciągle zobowiązany do udostępniania tych danych w swojej pracy zbiorowej.

Czy istnieje prostszy sposób na udostępnianie danych ('Share Alike') z Pracy zbiorowej?

Tak. Przyczyń się do dodawania danych do OpenStreetMap, a następnie korzystaj z tych danych, nie zmieniając ich. W ten sposób OpenStreetMap dostaje Twój wkład dla innych, tak jak Ty czerpiesz korzyści z wkładu innych.

Czy mogę wyświetlić swoje dane z podróży na OpenStreetMap?

Masz plik ścieżki GPX z lotu swojego modelu samolotu, z podróży na motocyklu lub uczestnictwa w maratonie i chcesz pokazać plik tego toru na tle OpenStreetMap.

Tak. Podaj tylko przypisanie do OpenStreetMap i licencję OpenStreetMap. Twoje dane są tworzone bez odniesienia do danych OpenStreetMap.

Czy mogę pokazać dostępne miejsca parkingowe na OpenStreetMap

Zostałeś właścicielem kilku parkingów z wieloma miejscami parkingowymi. Chcesz pokazać najlepsze dostępne stanowiska parkingowe dla każdego kierowcy po wjeździe na parking. Czy można użyć OpenStreetMap do tego?

Tak.
[Ciąg dalszy nastąpi]

Nie jestem pewien, czy 'nasze użycie jest dozwolone' przez licencję OpenStreetMap

Nasz użycie nie jest objęte w przykładach i wydaje się wpadać w szarą strefę. W jaki sposób możemy to zrobić właściwie?

Zapytaj społeczność poprzez udział w grupie dyskusyjnej. Albo poproś OpenStreetMap Foundation kontaktując się przez e-mail adres.

Ale nie mogę udostępnić mojego planu biznesowego

Możesz skontaktować się z firmą, która oferuje doradztwo dotyczące OpenStreetMap, lub z indywidualnym użytkownikiem OpenStreetMap, zamiast poprzez listę.

Co wchodzi w skład danych w OpenStreetMap?

Dane lokalizacji należą do OpenStreetMap. Idealnie, to dane lokalizacyjne, które są możliwe do zweryfikowania, znacząco i trwale należą do OpenStreetMap.


Objekt Szczegóły zawarte w OpenStreetMap Szczegóły nie zawarte w OpenStreetMap
Domy/budynki mieszkalne. Lokalizacja, adres, obrys budynku. Właściciel domu, nazwa najemcy.
Szpital. Nazwa, położenie szpitala, usługi (emergency?), obrys budynku. Dane pacjentów, dostępność łóżek.
Parking. Pojemność, obrys, pozycja dróg wewnętrznych, linie parkingowe, operator, nazwa, itp. Ile miejsc jest aktualnie zajętych.
Roślinność. Zarys lasu, ogrodu, trawnika, dużych i znaczących pojedynczych drzew (niezależnie od indywidualnych preferencji). Kwiaty w kwietniku, pojedyncze kępy trawy.
Prosimy o dodanie kolejnych przykładów danych, które powinny lub nie powinny być zawarte w OSM.

Jakie danych nie należą do OpenStreetMap

Zobacz też