Pl:Przewodnik dla początkujących

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Spis treści O projekcie OpenStreetMap Przeglądanie Jak wnieść wkład Wkład w dane mapowe Edytowanie Słowniczek Przewodnik dla początkujących

Przewodnik dla początkujących

OpenStreetMap (OSM) jest jak Wikipedia dla map. Ludzie gromadzą dane geograficzne za pomocą odbiorników GPS lub darmowych map satelitarnych, przesyłają je oraz odpowiednio oznaczają. Rezultatem jest wolna mapa dostępna pod adresem www.openstreetmap.org. OpenStreetMap tworzy i udostępnia darmowe dane geograficzne, jak mapy ulic, dla wszystkich i do dowolnego zastosowania. Projekt został utworzony, ponieważ większość map, które uważasz za darmowe posiadają prawne lub techniczne ograniczenia co do ich użycia.

Ten przewodnik dla początkujących pokaże ci jak dodać dane do OpenStreetMap. Tłumaczenia są dostępne w wielu językach, które możesz wybrać z tabeli na górze tej strony. Obecnie najbardziej aktualna jest wersja w języku angielskim.

Potrzebujesz komputera podłączonego do Internetu i trochę czasu na zebranie informacji, a następnie wprowadzenie ich. Możesz również korzystać z dowolnego urządzenia GPS, w tym telefonu, jeśli chcesz zbierać, a następnie wprowadzać dane w ten sposób. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych zdjęć lotniczych oraz satelitarnych, zbieranie danych w terenie nie jest już tak ważne jak w pierwszych latach działania projektu.

Spieszysz się?

Jeśli chcesz po prostu jak najszybciej dokonać edycji, odwiedź stronę https://www.openstreetmap.org, powiększ obszar i kliknij Edytuj (należy najpierw założyć konto). Edytor ma wbudowany przewodnik, który wyjaśni ci podstawy. W każdej chwili możesz również kliknąć Pomoc.

Gdy już będziesz czuł się pewniej, zalecamy, abyś wrócił tutaj i poznał więcej szczegółów.

By móc dodawać oraz edytować dane do OSM należy założyć konto na stronie głównej. Jeśli chcesz edytować tę Wiki, możesz założyć konto tutaj; są to dwa, niepowiązane ze sobą konta.

Dalsza dokumentacja

Następna strona >>