Pl:Często zadawane pytania

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Spis treści O projekcie OpenStreetMap Przeglądanie Jak wnieść wkład Wkład w dane mapowe Edytowanie Słowniczek Przewodnik dla początkujących

Najczęściej zadawane pytania dotyczące projektu OpenStreetMap.

Czy to OpenStreetMap czy Open Street Maps?

OpenStreetMap to poprawna pisownia. Jedno słowo, trzy wielkie litery, jedna mapa. OpenStreetMap to również znak towarowy.

O projekcie OpenStreetMap

Dlaczego tworzycie OpenStreetMap?

Dane geograficzne w wielu częściach świata (ang. geo data) zazwyczaj nie są wolne, także prawie wszędzie w Europie (włączając w to np. Polskę, Niemcy, Anglię). Nie zmieniła tego dotychczas unijna dyrektywa INSPIRE]. Zazwyczaj w większości krajów mapy są tworzone przez rożne instytucje i bliskie rządowi urzędy, które zarabiają sprzedając te mapy dalej. W USA znajdziesz co prawda wolne dane niskiej rozdzielczości (jak na przykład TIGER), jednakże dokładniejsze informacje i gotowe mapy są zastrzeżone.

Mapy komercyjne zawierają celowo umieszczone tam błędne informacje, tzw. Easter Eggs (jajka wielkanocne), aby umożliwić w przypadku tworzenia pirackich kopii udowodnienie faktu kradzieży danych. Taką pułapką może być wymyślona lub brakująca ulica, kościół lub szkoła, której w rzeczywistości nie ma. Jeśli narysujesz mapę korzystając z tych (celowo zafałszowanych) informacji, producent będzie mógł powiedzieć „Mamy cię!“, jeśli zauważą mapę ze skopiowanymi błędami. Mapa może także być po prostu błędna, kiedy np. kupiłeś ją przed rokiem, wydrukowano ją półtora roku temu, a informacje na niej są sprzed trzech lat, mimo że na mapie wydrukowana aktualna datę. Być może powstała nowa ulica, pewnej zmieniono nazwę i zasady ruchu, a być może po prostu ktoś zrobił błąd.

Jeśli mimo wszytko akceptujesz to, z takimi danymi nic nie możesz zrobić, oprócz skopiowania takiej mapy. W wielu krajach i tak może to być nielegalne. Nie możesz poprawić nazwy ulicy, dodać restauracji przy drodze lub użyć danych na komputerze nie płacąc kroci. A jeśli chciałbyś przesłać jej fragment znajomym jako część zaproszenia lub informacji na tablicy ogłoszeń? Być może w ten sposób łamiesz prawa autorskie nawet o tym nie wiedząc.

Zaawansowana technologia w postaci np. odbiorników GPS pozwala ci na tworzenie własnych map we współpracy z innymi bez ograniczeń wypisanych powyżej.

Dlaczego nie używacie Google Maps lub czegoś w tym rodzaju do robienia waszych map?

Krótka odpowiedź:

Ponieważ te dane są chronione prawem autorskim i mogą być własnością na przykład wojska. Google i inne firmy posiadają po prostu licencję. Jeśli chcielibyśmy z nich korzystać, to musielibyśmy za to zapłacić.

Długa odpowiedź: Większość hakerów na świecie zna różnicę miedzy „darmowy jak zafundowane piwo“ a „wolny jak wolność słowa“. Google Maps są darmowe jak postawione piwo, ale nie są wolne tak, jak wolność słowa. Jeśli doznajesz poczucia samorealizacji mapując z wykorzystaniem Google API, wszystko jest w porządku. Ale to nie musi mieć zastosowania w każdym projekcie. Potrzebujemy wolnych danych, za pomocą których programiści, inicjatywy obywatelskie, kartografowie itp. będą mogli osiągać założone przez siebie cele, nie stając się zakładnikami z jednej strony Google API a z drugiej ich Warunków korzystania z serwisu(po angielsku).

W tym momencie zwykle pada pytanie: „Dlaczego nie przekonać ludzi po prostu do tego, by kliknęli na punkt na mapie Google, zapisali sobie jego szerokość i długość geograficzna i przenieśli te współrzędne do bazy danych OpenStreetMap? To jest przecież dozwolone, prawda?“

Niestety nie. Dane używane w Google Maps są własnością Google lub dużych firm takich jak Navteq czy TeleAtlas. Te z kolei wykorzystują w swoich danych niektóre z krajowych map będących własnością lokalnych agencji kartograficznych (np. Ordnance Survey w Wielkiej Brytanii). Jest zrozumiałe, że organizacje te chcą korzystać ze swoich praw autorskich, ponieważ zainwestowały wiele milionów euro w gromadzenie tych danych. Ponieważ nabywanie tych danych także dla Google jest bardzo drogie, nie zawsze korzystają one z najnowszych dostępnych danych. Jeśli rysujesz mapy korzystając np. z Google Maps, tworzysz z prawnego punktu widzenia "dzieło pochodne". Wszystkie tego typu informacje podlegają opłatom licencyjnym i warunkom umów tych producentów map. Dokładnie tego chce uniknąć OpenStreetMap.

Nie daj się wprowadzić w błąd przez informacje dotyczące praw autorskich dotyczących Software- lub Warunków korzystania z serwisu! Tak, Google-Maps-API może być używane w projektach open source. Ale warunki regulują tylko jak wolno postępować z oprogramowaniem – co nie ma wpływu na same dane, tworzone za pomocą tego API, które nadal są objęte Copyright firmy Google.

(Nadal nie jest wyjaśnione, czy jest w porządku tworzenie dzieł za pomocą zdjęć lotniczych: Niektóre fragmenty które przeczytać można w aktach prawnych krajów takich jak Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii mówią, że można to zrobić nie przyjmując praw autorskich do zdjęć. Prawnie pewna regulacja tego problemu może w zgodzie z przepisami otworzyć nowe drogi dla OpenStreetMap i podobnych projektów, jednak z powodu obecnego braku tych przepisów, będziemy kontynuować nasze podejście pozwalające uzyskać w 100% niezależne mapy.)

Literatura pogłębiająca te kwestie:

 • Google Maps’ Warunki korzystania z serwisu(po angielsku). W szczególności radzimy zapoznać się z częścią 'Map Information' oraz ze:
  • „Geocoding data for map content in Google Local is provided under license by Navteq... and/or Tele Atlas... and subject to copyright protection and other intellectual property rights owned by or licensed to NAVTEQ, TANA and/or such other third parties.“
  • „Also, you may not use Google Local in a manner which gives you or any other person access to mass downloads or bulk feeds of numerical latitude and longitude coordinates.“
 • Listy dyskusyjne Archive wspólnoty Openstreetmap. Szukaj tam takich pojęć, jak „derived works“ lub Threads z października 2003 o nazwie „London locations“ .
 • Dla użytkowników z Wielkiej Brytanii jest użyteczny PDF z opisem Prawa autorskiego z UK.

Jak dołączyć do projektu?

Istnieje wiele sposobów jak przyczynić się do rozwoju projektu OpenStreetMap. Jeśli posiadasz urządzenie GPS, możesz je używać do zbierania danych, a następnie do zaimportowania ich do bazy danych.upload. Jeśli nie masz urządzenia GPS, możesz pomóc przy rysowaniu mapy lub przy rozwoju projektu. Możliwości udziału opisane są na stronie Getting Involved.

Czy istnieje lista dyskusyjna lub forum?

Jasne! Spójrz na [[1]] lub [[2]].

Czy mogę wesprzeć projekt np. tym, że kupię odlotowy plakat Londynu zrobiony na podstawie śladów GPS?

Jasne! Zobacz Merchandise, znajdziesz tam plakaty i inne ciekawe rzeczy.

Jak projekt tego typu może tworzyć dokładne mapy?

W naturze procesu pracy typu Wiki jest, że nie ma jakiejkolwiek gwarancji dokładności. Nawiasem mówiąc nie ma zbyt wielu chronionych prawem copyright map, które dawałyby gwarancje dokładności. Faktycznie niektóre z nich maja nawet sztucznie dodane błędy. Podstawa procesu w stylu Wiki jest, ze wszyscy użytkownicy pracują nad tym, by mapa była jak najdokładniejsza. Jeśli jedna osoba w złej wierze lub przez pomyłkę wprowadzi niedokładne informacje, to 99,9% ludzi może to sprawdzić, poprawić bądź usunąć. Zdecydowana większość działających w dobrych intencjach uczestników projektu jest w stanie automatycznie wyeliminować tych kilka "zepsutych jabłek".

Jak wiemy, są różnice. Projekt Wikipedia wykazał, że może zostać zgromadzona duża ilość danych o wysokiej jakości, jednakże wyodrębnienie nieuniknionych błędów może być trudne.

Podobnie jak w Wikipedii dla każdego użytkownika istnieje lista wszystkich jego edycji, użytkownicy mogą tez dodawać streszczenia ich zmian. Zakładka "history" na stronie głównej pokazuje ostatnio wprowadzone zmiany w aktualnie wybranym regionie.

Najlepiej, wyrób sam sobie zdanie: Wybierz obszar, który dobrze znasz i zobacz, jaka jest tam jakość mapy OSM (jeśli cokolwiek w tej okolicy znajdziesz, mimo intensywnej pracy jesteśmy na niektórych obszarach wciąż w powijakach) i czy myślisz, że jest ona prawidłowa. Innym podejściem jest nałożenie na siebie mapy Google i OpenStreetMap: http://sautter.com/map/ . Nadal zawartość pojawiająca się w wielu miejscach jest nieco skromna, ale zadziwiająco dokładna. Ważna uwaga: Nie używaj tego linku, do wprowadzania informacji w OpenStreetMap, nie używaj tego linku do korekcji błędów, ponieważ naruszałoby to prawa autorskie firmy Google! .

Dlaczego nie używacie w OpenStreetMap schematów i software stworzonych przez Open Geospatial Consortium (OGC)?

Istnieje wiele narzędzi, jakie są nam często polecane do stosowania w OpenStreetMap. Problem polega na tym, ze z rożnych powodów większość z nich jest zbyt skomplikowana w użytkowaniu a użytkownicy tylko bardzo niechętnie dobrowolnie pomagają narzędzia te uruchomić i używać ich. Wcześniej używaliśmy MapServera, w celu zapewnienia statycznej wersji naszej mapy, ale niestety stwierdziliśmy, że jest zbyt on skomplikowany, zbyt wolny i zbyt trudny w dalszym rozwoju — dlatego zastąpiliśmy go programem Mapnik.

To nie jest tak, że OpenStreetMap jest jako wspólnota przeciw standardom OGC, jednakże OpenStreetMap powstawał stopniowo z możliwie najprostszym dającym się ująć w jakąś strukturę podejściem, pozwalającym na tworzenie dających się użytkować map. Nacisk w projekcie położony jest na danych opisujących drogi i zachowaniu podejścia takiego jak w Wiki, by być w stanie zrozumieć wszelkie zmiany w przetwarzania map i móc je przywracać. Gotowe narzędzia nie obsługują tych funkcji w sposób jaki chcemy.

Potrzebujemy pomocy w wyborze standardów OGC i narzędzi tam używanych, by rzeczywiście zaimplementować je w nasz obecny system. Jeżeli możesz poświęcić swój czas i doświadczenie wnosząc coś konstruktywnego na ten temat, proszę, skontaktuj się z nami.

Obejrzyj pod adresem Why not GPX szukając podobnej dyskusji na temat, dlaczego odrzucono GPX jako format zapisywania danych.

Dlaczego OSM nie wspiera istniejących produktów i/lub nie pisze własnego programu do planowania tras/oprogramowania do nawigacji?

RoadMap to obiecujące software na PDA i pulpit, które wykorzystuje otwarty kod źródłowy oraz bazę danych TIGER w USA i (od 2006 roku) dane vmap0 dla reszty świata. Nie wspomaga on jeszcze autoroutingu, jednocześnie z drugiej strony umożliwiając edycje głosowa (nazwy ulic itd.).

Roadnav to inna poważna alternatywa, nawet jeśli jest to w przeciwieństwie do RoadMap nadal nie oferuje wsparcia do PocketPC i wspiera jedynie dane z bazy TIGER, i nawet jeśli planowany jest interfejs do DCW. Program umożliwia autorouting, widoki 3D i zdjęcia lotnicze (super!).

Jeśli autor programu (jednego lub obu!) byłby gotów do współpracy, to mogłoby być raczej ciekawsze zintegrowanie wspomagania OSM w taki program, niż pisanie Ad-hoc nowego produktu.

Jak mogę korzystać z danych?

OpenStreetMap udostępnia zebrane dane w formie surowej lub w formie zrenderowanych kafli mapy.

Aby mapę oglądać lub szybko i łatwo wstawić ją na swoją stronę, najłatwiej użyć zrenderowanych kafli mapy (także Karte na stronie OpenStreetMap.de pracuje w ten sposób). Tworzenie mapek na własną stronę internetową umożliwia narzędzie: maptool

Kto chce wykonywać własne obliczenia na podstawie tych danych lub produkować mapy w stylu zdefiniowanym przez siebie, musi zamiast zrenderowanych obrazków użyć surowych danych. Surowe dane można pobrać jako regularnie aktualizowany plik (tzw. "planet file" (wielkości ok. 7,5 GB (?)) zawierający dane z całego świata lub na fragmenty map z pojedynczymi plikami różnych krajów europejskich). W przypadku mniejszych wycinków mapy (do około 1000 km², mniej na obszarach o dużej gęstości danych) są teź surowe dane bezpośrednio poprzez interfejs sieciowy na www.openstreetmap.org ("Export"-Tab). Można również skorzystać z usługi XAPI. W ten sposób można pobrać większy fragment (do 10 milionów elementów), niezależnie od granic państwowych.

Linkowanie mapy

Na stronie tutaj jest opisane, jak stworzyć własny link HTML do wycinka mapy.

Jaka mapa pokazuje nazwy w wybranym języku albo transliteracje nazw obcojęzycznych?

Zobacz stronę Map internationalization oraz osMap. Mapa świata po polsku jest dostępna np. na stronie https://www.osmap.pl lub https://maps.wikimedia.org/?lang=pl#2/40.4/15.8.

Jak wyznaczyć obszar od danego punktu w promieniu iluś kilometrow?

Izochrony można wyznaczyć np. na OpenRouteService: https://maps.openrouteservice.org/ - wybierając w panelu "reach". Zobacz też inne narzędzia na Isochrone.

Przetwarzanie, obróbka i inne pytania techniczne

Mam dane GPS — jak mogę ich użyć, aby pomóc OpenStreetMap?

Istnieje kilka możliwości jak dodać Twoje dane GPS do bazy danych. Możesz:

 • Twoje dane załadować do bazy danych, tak, by inni użytkownicy mogli z tych danych korzystać i je przetwarzać.
 • Twoje dane opracowywać online lub offline Edytorem
 • Jeśli nie masz GPS´a, sa inne sposoby jak pomóc w tworzeniu mapy. Spójrz na Getting Involved.

Mam zgeorefrencjowane fotografie/pliki z rzutami/drogami mojej okolicy, jak mogę je wgrać?

Bardzo chcielibyśmy skorzystać z twoich wysokiej rozdzielczości zgeoreferencjonowanych zdjęć lotniczych / satelitarnych, gdyby tylko były one wolne od ograniczeń praw autorskich dla prac powstających na ich bazie a ty sam jesteś właścicielem praw autorskich, który gwarantuje nam prawa, o których tu mowa. Niestety nadal nie mamy jeszcze czystego i prostego sposobu jak dodać zewnętrzne zdjęcia, ale proszę wejdź do nas na listy dyskusyjne, a powiemy ci, co z nimi robimy.

Taka sama jest sytuacja jeśli chodzi o pliki z mapami i innymi formatami danych – Zawsze chętnie usłyszymy informacje od ciebie, ale nie od razu będziemy w stanie zintegrować te dane/rzeczy/formaty. Jeszcze nie!

Jakich zdjęć i map mogę używać, by tworzyć z nich mapy OSM?

Wolno Ci użyć tylko zdjęć wolnych od praw autorskich, do uzyskania przy ich pomocy wynikającej z danych przynależności do dzieła jak np. mapy. Nie wolno używać żadnych drukowanych na papierze map posiadających obce prawa autorskie i/czy własności intelektualnej, do których nie posiadasz licencji na użytkowanie w OSM, nawet jeśli sam(a) je zeskanujesz. Dotyczy to również zdjęć ze stron z "darmowym piwem"-takich jak Google Maps. Nie wolno Ci ich używać do wprowadzania jakichkolwiek współrzędnych w OSM.

Wyjątkiem są zdjęcia satelitarne przekazane do użytkowania dla OpenStreetMap przez Bing – mamy zezwolenie by używać ich jako podkład do rysowania map OSM, uwaga: tylko zdjęcia satelitarne (już nie w przypadku map z nazwami ulic itd.). Szczegóły znajdziesz tutaj: Bing.

Zdjęcia, które zostały wprowadzone przez rząd USA nie są objęte prawem autorskim, nie wymagają licencji i mogą być dowolnie stosowane.

Popatrz także na stronę: out-of-copyright maps.

Dlaczego nie należy rozpoczynać programowania nowego programu do edycji map; lepszego / innego / ładniejszego niż którykolwiek z obecnych?

Istnieje już kilka dobrych, ciągle rozwijanych edytorów danych OSM. Proszę zastanów się, czy zamiast próby stworzenia czegoś nowego od podstaw nie jest sensowniej przyczynić się do rozwoju jednego z istniejących edytorów, przykładowo JOSM, Merkaartor, Potlatch.

Dlaczego baza danych OpenStreetMap-Datenbank nie jest podzielona na wiele rożnych serwerów?

Często zalecane jest dzielenie obciążeń OSM-serwer przy użyciu MySQL, BitTorrent, lub gołębia pocztowego, ale pomysł nie osiągnął jeszcze wystarczającej masy krytycznej — dotyczącej jego faktycznej realizacji. Jeśli masz doświadczenie jako administrator systemu lub w programowaniu systemów rozproszonych, prosimy Cie, żebyś zapisał się na nasza listę dyskusyjną.

Dlaczego mapy nie są ujednolicone i rożne w rożnych miejscach?

"OpenStreetMap to wolna, dająca się edytować mapa całego świata, robiona przez ludzi takich jak Ty czy ja." To nieuchronnie niesie ze sobą, że baza danych będzie zawsze podlegać kaprysom, eksperymentom i błędom społeczności. Ale dokładnie to jest siła OSM, bo oprócz innych rzeczy, umożliwia szybkie dostosowanie się do zmian.

Odkryłem/łam błąd na mapie, co robić?

Patrz strona: OpenStreetBugs

Mapa jest ciągle w budowie. Naturalne jest, że duże obszary są nadal tylko bardzo ogólnie zmapowane. Jeśli jednak znajdziesz w już narysowanym obszarze błędy (np. złe nazwy ulic lub całkowicie błędne lokalizacje obiektów) to możesz oczywiście od razu to naprawić. Jeśli sam nie chcesz pracować nad mapa, możesz informować o błędach na Wiki, pod OpenStreetBugs lub pisząc na forum. Wiele miast na wiki ma własne podstrony.

Wprowadzenie w Wiki znajdziesz szukając tutaj: wiki. Jeśli na jakimś obszarze, który właściwie został już całkowicie zmapowany jeszcze czegoś brakuje, to jest to również dobre miejsce. Czasem może jednak zająć trochę czasu, zanim ktoś o to zadba.

Wydaje mi się, że odkryłem błąd w oprogramowaniu, co robić?

Jeśli znajdziesz jakiś problem Appletu opracowującego mapy lub na stronie www, to dopisz go do OpenStreetMap-Bug-Tracking-Datenbank. Używamy track, który wykorzystuje nasza nazwę użytkownika i hasło w OSM.

Jeśli znalazłeś/znalazłaś coś błędnego/brakującego/nieprawdziwego/nieczytelnego w dokumentacji która właśnie czytasz, popraw to najlepiej od razu! To dokument Wiki! Jeśli potrzebujesz pomocy w edycji Wiki oraz szukasz szczegółowej dokumentacji zajrzyj pod mediawiki project, opisującej Software, pod którym funkcjonuje niniejsze Wiki.

Zrobiłem upload śladów, nie dostałem jednak żadnego maila po tym, jak został zaimportowany!

Zazwyczaj do każdego uploadu wysyłany jest e-mail informujący o wyniku. Czasem może się zdarzyć, że Serwer importujący dokumenty GPX do OpenStreetMap nie może wysyłać maili. Jeśli ta usterka się zdarza, to jest zazwyczaj bardzo szybko usuwana.

Być może nadchodzący mail został zakwalifikowany jako spam i dlatego nie widzisz go w Twojej poczcie.

Upload mojego dokumentu GPX został wykonany z mniejsza niż całkowita liczba punktów!

Twój ślad GPX powinien składać się z punktów z ważnymi znacznikami czasu. Tag ele(vation) nie jest wymagany i zostaje, jeśli nie istnieje, ustawiony na wartość 0. Z taka składnią jak poniżej, dokument jest akceptowany:

<?xml version="1.0"?>
<gpx
 version="1.0"
creator="GPSBabel - http://www.gpsbabel.org"
xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/0"
xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/0
http://www.topografix.com/GPX/1/0/gpx.xsd">
<time>2005-11-07T14:00:09Z</time>
<trk>
 <name>ACTIVE LOG</name>
 <trkseg>
  <trkpt lat="52.564001083" lon="-1.826841831">
   <ele>115.976196</ele>
   <time>2005-11-07T12:03:31Z</time>
  </trkpt>
 </trkseg>
</trk>
</gpx>

Kiedy wprowadzone przeze mnie zmiany pokażą się na mapie?

Mapy, które widać na stronie głównej, to rastrowe pliki graficzne, które znajdują się gotowe na serwerze w postaci tzw. kafli, tj. pojedynczych obrazków, z których składana jest mapa. Proces tworzenia tych kolorowych obrazków z wprowadzonych do OSM informacji określa się słowem rendering i wymaga on dużej mocy obliczeniowej.

Na stronie openstreetmap.org mamy do dyspozycji pięć wyrenderowanych wersji map. Widok można zmienić w oknie mapy w menu po prawej stronie.

Wyświetlana domyślnie warstwa standardowa mapy jest zazwyczaj aktualizowana na bieżąco, zmiany zwykle widać już po kilku minutach po edycji. Wyjątkiem są małe poziomy powiększenia – mniejszych od 13 – które aktualizują się co kilka tygodni. Konieczne może być odświeżenie danych w przeglądarce, ponieważ stare obrazki wciąż znajdują się w pamięci podręcznej. Należy w tym celu nacisnąć jednocześnie klawisze Ctrl+F5.

Moje ślady GPS mają więcej punktów na krzywych niż na prostych ścieżkach i / lub punkty leżą daleko od siebie

Taki efekt powstaje podczas pracy z odbiornikiem GPS, który był eksploatowany w trybie automatycznego nagrywania, co pomaga oszczędzić miejsca przy nagrywaniu wielu punktów na prostej. Aby zmusić urządzenie GPS do nagrywania większej liczby punktów, przejdź do menu, w którym w Twoim urządzeniu GPS znajdują się Track Settings, i zmień metodę zapisu na 'Time' albo 'Distance'.

Time: Time rejestruje punkty co "x" sekund / minut / godzin. Można to zmienić w niektórych odbiornikach GPS. W takim ustawieniu pamięć urządzenia szybko się zapełni, ale znacznie zwiększy liczbę punktów na mierzonym odcinku. Minusem tej metody zapisu jest to, że przy wolnym tempie ruchu urządzenia GPS punkty pojawiają się bardzo gęsto obok siebie.

Distance: Distance rejestruje punkty co 'x' metrów/jardów. W niektórych GPS-Loggerach można to zmienić. W tym trybie pracy pamięć urządzenia szybko się zapełni, nawet jeśli jest on zależny od twojej prędkości. Minusem tej metody zapisu jest to, że przy szybkiej jeździe na prostej drodze (np. fragment autostrady) nagrywanych jest niepotrzebnie wiele punktów. Z drugiej strony: jeśli zechcesz zlokalizować niewielki obszar,a ustawiona jest zbyt duża wartość 'x', to nagrana przez ciebie ścieżka GPS będzie mało użyteczna, jako że trasa będzie trudno rozpoznawalna.

Zalecamy wybieranie w zależności od sytuacji optymalnej metody nagrywania śladów.

Wrapping: Jeśli ta opcja może być włączona lub wyłączona, to zalecamy ją wyłączyć. Gdy Wrapping jest włączony, urządzenie GPS zacznie po zapełnieniu pamięci zapisywać nowe dane kasując pierwotne ścieżki GPS.

Mam zły odbiór / jakość nagranego śladu GPS w pobliżu budynków pokrytych metalem

Aby odbiornik GPS był zdolny do pracy, muszą być spełnione warunki odbioru sygnału. Musi on pochodzić równocześnie z przynajmniej czterech satelitów. Bardzo często w centrach miast, gdzie stoją wysokie budynki, sygnały są przez nie zakłócane, nie ma więc poprawnego działania urządzenia GPS.

Może dojść także do efektu propagacji wielodrogowej wywoływanego przez materiał powierzchni budynków. Powoduje on ze sygnały są odbijane kilka razy, co powoduje ze odbiornik oblicza sygnały tak, jakby znajdowały się gdzieś w jednym z okolicznych budynków.

Innym czynnikiem, który wywiera wpływ na jakość wyniku pomiaru, jest liczba i rozmieszczenie satelitów, które mogą być odbierane czasie rejestracji. Powtórzenie pomiaru na tej samej trasie w różnych dniach może prowadzić do lepszych wyników.

Dla zaawansowanych technicznie: Informacja o jakiej porze dnia w jakiej pozycji znajdują się lub znajdowały w przeszłości satelity nad danym miejscem na ziemi (dobry lub zły odbiór i stwierdzenie jakości obliczenia położenia) jest do ściągnięcia ze strony:

http://www.navcen.uscg.gov/?pageName=gpsAlmanacs

Jakie zdjęcia lotnicze / satelitarne używane są jako tło na mapie?

Używamy mozaiki świata, która została skompilowana przez NASA ze zdjęć satelitarnych Landsat-7. Zdjęcia możesz sobie ściągnąć ze strony onearth.jpl.nasa.gov. Są one tam opublikowane jako serwer WMS tak, że sam możesz pobierać zdjęcia z tego serwera.

Do zmapowania x brakuje mi tag y

Z całą pewnością jest wiele rzeczy w świecie OSM, do których wciąż nie ma odpowiedniego tagu. Tutaj mogą pomóc ci 4 zasady:

 1. Proposale: nie ignorować, lecz czytać; jeśli to, co tam jest napisane, podoba Ci się i wygląda na słuszne, to wg. tego pracować, całkowicie niezależnie od wyniku głosowania wspólnoty. (To, co jest cenne w "propozycji" (ang. Proposal) to praca myślowa, jaka ludzie inwestują w swoja argumentacje — a nie głos, który oddają. Głosować, może każdy, wymyślić dobry schemat tagowania już nie.) Jeśli Proposal ci się nie podoba, pracuj inaczej (i np. powiedz: "Wasza/Twoja propozycja nie podoba mi się, więc zrobię to inaczej, a wy róbcie jak uważacie"). Jeśli nie zamierzasz tagować tego, co jest tam opisane — nie bierz udziału w dyskusji.
 2. Jeśli chce się tagować coś, czego wydaje się jeszcze nigdzie nie być, dobrze jest skonsultować się (Czy rzeczywiście tego jeszcze nie ma?) a potem po prostu działać. Nie pisać jako pierwsze Proposalu i przez miesiące nie robić nic ("Nie mogę mapować, to jeszcze nie jest uzgodnione...").
 3. Powstały "niekontrolowany wzrost" danych pomaga projektowi, w znalezieniu nowej drogi, lepiej nawet niż wcześniej wykonane głosowania. Prędzej czy później pojawi się przeważający, jednolity sposób tagowania — a jeżeli tak się nie stanie, to będzie ku temu istniał dobry powód.
 4. Don't panic!

(Tekst pochodzi z listy dyskusyjnej: openstreetmap.region.de z dnia 10.09.2008 13:32 "Po co w ogóle propozycje tagowania?")

Pracuje na macintoshu, a wszędzie tutaj czytam o oprogramowaniu na Windows. Czy mogę mimo tego brać udział w projekcie?

Jak najbardziej! Zajrzyj np. tutaj: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Gmhofmann

Jak usunąć jakiś obiekt z mapy?

 • Jeśli fizyczny obiekt (np. budynek) nie istnieje i nie jest widoczny na najnowszych zdjęciach lotniczych lub satelitarnych, po prostu go usuń.
 • Jeśli fizyczny obiekt (np. budynek) został niedawno wyburzony, to można go usunąć, ale dobrym zwyczajem jest zmiana tagów np. z [building] na [demolished:building=yes]. Taki budynek nie będzie już widoczny na mapach, ale to sprawi, że ktoś kto mapuje ze zdjęć satelitarnych, nie doda go ponownie.
 • Jeśli chodzi o POI takie jak sklepy, restauracje, apteki, które mieszczą się w konkretnym lokalu. Zwykle nie usuwa się węzła, tylko oznacza odpowiednim prefiksem takim jak disused:*=* lub abandoned:*=* lub was:*=*, ponieważ w tym miejscu powstanie prawdopodobnie niedługo kolejny lokal. Jeśli nie ma już śladu (np. szyldu) po poprzednim lokalu i w witrynie jest napis np. „do wynajęcia”, można taki obiekt otagować jako shop=vacant. Zobacz też: Keep the history.

Pamiętaj, że nie można usuwać obiektu/drogi/czegokolwiek tylko dlatego, że dostęp do niego jest prywatny. Wszystko, co widać na zdjęciach satelitarnych lub lotniczych może być dodane.

W czym tkwi problem z mechanicznymi edycjami?

Zobacz: Co jest nie tak z mechanicznymi edycjami?

Inne FAQ

Oprócz tego FAQ, istnieje wspólnie edytowana strona z pytaniami i odpowiedziami, gdzie można przeczytać więcej pytań na temat OpenStreetMap i zadać własne. Zapraszam również do kontaktu ze społecznością.