Et:FAQ

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

an unequal sign

This article is a translated version of the original article, but the content appears to be out of sync with the reference text (usually the English or German version). Please update this translation if possible.Help translate this into Estonian!

Siin on üldised korduma kippuvad küsimused. Vaata ka: arendajate KKK, juriidilised KKK, KKK litsentsimuutuse kohta.

Lisaks sellele lehele on olemas ühiselt täiendatav OSMi küsimuste ja vastuste leht, kus saab esitada ka oma küsimuse.

Miks OpenStreetMap?

Miks te teete OpenStreetMapi?

Paljudes maailma osades ei ole geograafilised andmed tasuta. Sisuliselt on neis kohtades kaardistamise ülesanne antud erinevatele valitsusasutustele, kes saavad kasumit neid andmeid meile müües. Kui sa elad mõnes sellises riigis, siis maksad sa kaardistamise eest oma maksudega ja lisaks pead veel kord tasuma, et saada endale koopia. USAs on riik andnud toorandmed (näiteks TIGER) avalikku kasutusse, aga töödeldud andmed ja kaardid on andmekaitse all.

Kommertseesmärkidega kaardistusfirmade andmed sisaldavad meelega tehtud vigu (nimetatakse ka üllatusmunadeks), et vajadusel saaks tõestada andmete kopeerimist. Need üllatusmunad on kas üleliigsed või puuduvad tänavad, või siis kirikud ja koolid, mida tegelikult ei ole olemas. Kui sa teed kaardi nende andmetega, võib firma öelda: "Ahhaa! Vahele jäid!" selle järgi, et sa kopeerisid ka neid valesid andmeid. Kaart võib näiteks ka seepärast olla vale, et sa ostsid ta aasta tagasi ja vahepeal on sinu tuttav teerada üles kaevatud või on keegi lihtsalt vea teinud.

Kui sa oledki kõige sellega nõus, siis andmetega ei saa ikka midagi muud teha, kui neid ainult kopeerida. Ka see on paljudes kohtades keelatud, kui seda teha näiteks kommertseesmärkidel. Sa ei saa parandada tänavanime või lisada üle tee asuvat kõrtsi või kasutada andmeid oma arvutiprogrammis ilma, et maksaksid selle eest palju raha. Rohkem, kui sul tõenäoliselt on. Kas sa saad kaarti sõbrale saata, lisada seda kutsele või postitada teadetetahvlile? Paljud asjad ei olegi nii lubatud, kui võiks arvata.

Tehnika areng (näiteks odavad GPSid) võimaldab sul nüüd koostöös teistega luua ise oma kaarte ja unustada kõik eespool nimetatud piirangud. See annab sulle ka võimaluse olla osake oma kogukonnast - kuidas saad sa midagi kirjeldada, kui ei oska seda kaardile kanda?

Miks te ei kasuta oma andmete jaoks lihtsalt Google Mapsi või ükskõik kelle kaarte?

Lühike vastus:

Sest need andmed käivad andmekaitse alla ja nad on tegelikult mõne kaardistusfirma omad. Google'il on lihtsalt litsents. Kui me neid andmeid kasutaksime, peaksime nende eest maksma.

Pikk vastus:

Google Maps võib küll olla tasuta, aga see ei tähenda, et sellega saaks teha mida pähe tuleb.

Väga tore, kui sinu vajadusteks piisab, kui saab kasutada Google Mapsi API-liidest. Iga projekt ei ole aga selline. Meil on vaja tasuta andmestikku, mis annab programmeerijatele, kartograafidele ja muidu aktiivsetele inimestele võimaluse teostada oma plaane, ilma et neid takistaksid Google'i API või nende kasutustingimused.

Siinkohal on tavaline vastväide järgmine: "Miks inimesed lihtsalt ei klõpsa kuskil Google'i kaardil ja ei kopeeri siis laius- ja pikkuskraadi OpenStreetMapi andmebaasi? See on ju tasuta?"

Kahjuks ei ole. Google Mapsi andmed on pärit NAVTEQilt ja Tele Atlaselt, kahelt suurelt kaardistusfirmalt. Nemad omakorda on saanud osa oma andmeist riiklikelt kartograafiaametitelt, nagu näiteks Suurbritannia Ordnance Survey). Kuna nemad on andmete kogumiseks investeerinud miljoneid, siis kaitsevad nad loomulikult oma autoriõigusi. 2009. a oktoobris teatas Google, et nemad ei kasuta USAs enam Tele Atlase andmeid, vaid koguvad neid ise. 2010. a aprillis asendas Google ka Kanada kommertsandmed enda omadega. Google Mapsi kasutustingimused USAs ja Kanadas on tegelikult sarnased Tele Atlase ja NAVTEQi tingimustega.

Kui niimoodi Google Mapsi andmeid kasutada, on tegemist "tuletatud tööga" (ingl. derived work). Sellised andmed säilitavad oma esialgse autoriõiguse. Praktikas tähendab see, et nende eest peab maksma litsentsitasu ja kehtivad lepingulised piirangud. Just seda üritabki OpenStreetMap vältida.

Ärge laske end eksitada tarkvara autoriõigustest või kasutustingimustest. Google Mapsi API võib loomulikult kaasata vabavara projektidesse. See aga määratleb ainult tarkvara kasutamise, APIga kuvatud andmete kohta ei öelda midagi. Need jäävad endiselt autoriõigustega kaitstuks.

(Veel pole päris selge, kas tohib luua tuletatud töid aerofotodest. Mõnedest Suurbritannia seadustest võib välja lugeda, et seda on võimalik teha, ilma et autoriõigused kaasa tuleksid. See võiks avada OpenStreetMapi jaoks uusi võimalusi, aga kuni vastava kohtuotsuse puudumiseni jätkame omaenda, täielikult sõltumatute andmete lisamist. Eestis on Maa-amet andnud loa kasutada oma aerofotosid. Vaata lähemalt esmakasutaja juhendist)

Lisalugemist:

 • Google Maps' Terms of Service. Note particularly the 'Map Information' section, and that:
  • "Geocoding data for map content in Google Local is provided under license by Navteq... and/or Tele Atlas... and subject to copyright protection and other intellectual property rights owned by or licensed to NAVTEQ, TANA and/or such other third parties."
  • "Also, you may not use Google Local in a manner which gives you or any other person access to mass downloads or bulk feeds of numerical latitude and longitude coordinates."
 • The Openstreetmap mailing list archives. You may want to search them for phrases like "derived works", and for a thread in October 2005 called "London locations".
 • For UK users, here's a useful set of links to copyright legislation.

Kuidas saab selline projekt luua täpseid kaarte?

Viki stiilis tegevuste loomuses on see, et mingit täpsuse garantiid ei ole. Teisest küljest ei ole ka päris mitme tasulise kaardi täpsus tagatud. Tegelikult on mõnelgi neist meelega loodud vead.

Viki stiili eripära on see, et kõik osalejad annavad tulemuse täpsusesse oma panuse. Kui keegi lisab valesid andmeid, ükskõik, kas pahatahtlikkusest või kogemata, siis ülejäänud 99,9% osalejatest saavad seda kontrollida, parandada või kustutada. Suur hulk heatahtlikke osalejaid hoiab mustad lambad vaos.

Lisaks võib sinu panus olla erinev. Wikipedia on näidanud, et koguda võib palju andmeid, aga vältimatuid vigu välja juurida on raske.

Iga kasutaja kohta säilitatakse täielik toimetamise ajalugu. Alates 21. aprillist 2009 võivad kasutajad lisada oma muudatuste kokkuvõtte, nagu Vikipeediaski. Ka OpenStreetMapi esilehel on ajaloo sakk, mis näitab valitud piirkonna viimaseid muudatusi.

Praegu saab sellele küsimusele kõige kergemini vastuse, kui hindad ise kaarti. Näiteks vali ala, mida sa tunned hästi ja kontrollid OpenStreetMapist, kuidas kaardi andmed sobivad sinu teadmistega. Võibolla näed sa midagi, mis on kaardil valesti. Tegelikult leiad sa ilmselt hoopis, et seal polegi veel midagi. Praegusel tasemel on meie eesmärk suurendada ulatust olemasolevatelt kaartidelt kopeerimata. Nagu Vikipeediatki, on seda lihtne muuta, seega võid sa aidata!

Paistab, et teil on palju kaardiandmeid. Kust need tulevad?

Meil on palju innukaid kaastöölisi!

Me kasutame ka muid andmeid, näiteks süsteem TIGER USAs ja Hollandi kohta on meile annetatud AND Data. Kanada valitsus andis meile GeoBase'i andmed ja me otsime kogu aeg võimalikke andmeallikaid. Kogu meie andmestik peab aga olema vabalt kasutatav või pärinema vaba litsentsiga allikast, mis sobib meie OpenStreetMapi litsentsiga. Isegi seal, kus on olemas tasuta andmed, on siiski palju võimalusi kaarti parandada.

Nendes piirkondades, kus selliseid allikaid ei ole (ja seda on suurem osa), peame me alustama puhtalt lehelt ja lisama kõik teed ja tänavad ise. In areas where there are no such data sources (most areas) we have to start from a blank slate, and head out there to survey the streets ourselves. Vaatamata sellele, et pidime alustama nullist, oleme paljudes kohtades saavutanud päris palju.

Miks on andmed mõnikord ebajärjekindlad?

"OpenStreetMap on kogu maailma tasuta kaart, mida võib vabalt muuta. Seda võivad teha kõik, ka sina." Mis tähendab, et andmebaasi satuvad ikka kogukonna näpukad ja eksperimendid. See just ongi OSMi eelis, et lisaks muule on siin võimalik andmeid kiiresti kohandada füüsilise maailmaga.

Kellele kuulub OpenStreetMap?

Sulle. Andmed ja tarkvara kuuluvad teile, meie kaastöölised.

On olemas organisatsioon, mille nimi on OpenStreetMap Foundation, mis kaitseb, edendab ja toetab projekti, aga andmed ei kuulu neile.

Mida on mul lubatud litsentsi järgi teha?

Meil on ka juriidilised KKK, kust peaks saama mõningaid juhtnööre, kuid sellel teemal käivad arutelud.

Alates 2007. a tegeleb litsentsiga OpenStreetMap Foundation. Kõige uuemad mõtted on kirjas siin.

Kuidas ma saan aidata?

Mida mina saan teha?

OpenStreetMapi projekti aitamiseks on palju võimalusi. Kui sul on GPS, siis saad sa koguda andmeid ja laadida need meie kogusse, kasutades selleks veebipõhiseid vahendeid. Kui GPSi ei ole, saad sa ikka aidata, võimalused on kirjas siin.

Kuidas te omavahel suhtlete?

OpenStreetMapi kogukond on suur, selle liikmed asuvad üksteisest kaugel, räägivad erinevaid keeli ja huvituvad erinevatest asjadest. Seega ei suhtle me igakord väga edukalt! Aga me anname oma parima.

Meil on erinevaid suhtlusvahendeid.

Lisainformatsiooni vaata kontaktide lehelt.

Kas ma saan näidata oma toetust sellega, et ostan teie nänni?

Jaa! Kogu suurepärane nänn on näha kaupade lehel.

Kas OpenStreetMapi abil tehakse ka mingit uurimistööd?

Mitmed ülikoolid ja koolid kasutavad OSMi oma uurimistöös. Loe lähemalt teadustöö leheküljelt.

Muutmine

Mul on GPSi andmed, kuidas ma saan neid OSMi heaks kasutada?

Sa võid oma GPSi rajad OpenStreetMapi laadida, nii et nende järgi saaks kaardi joonistada. Selleks pead sa end kasutajaks registreerima. Vaata teiste üleslaaditud radasid.

Kui see on tehtud, võid radu kasutada OpenStreetMapi täiendamiseks:

 • veebis, kasutades Potlatchi, lihtsat Flashi programmi;
 • oma arvutis, kasutades JOSMi, mis on võimas redaktor oma andemete toimetamiseks offlainis. Pärast laed andmed ka serverisse.
 • On olemas ka teisi redaktoreid;

Kui sul pole GPSi, aga tahad ikkagi aidata, siis and loe muudest aitamisviisidest.

Mul on avalikud andmed, mis ei ole GPSi rajad, kuidas saan ma neid kasutada?

Kui sul on avalikke andmeid, mis on saadud mujalt kui GPSist (näiteks kohaliku omavalitsuse info), siis saad selle lisada meie andmebaasi. Küsi kindlasti enne üle, kas andmed on tõesti tasuta. Kui sa ei ole autoriõigustes kindel või kui on tegemist väga suure andmehulgaga, siis aruta seda enne meiega. Me oleksime väga huvitatud! Sa võid oma allika lisada ka võimalike andeallikate nimekirja ja kirjeldada seda seal.

Suure hulga andmete üleslaadimiseks on parem kasutada otse APId. Teisest küljest on võib-olla parem uusi andmeid olemasolevatega kõrvutada. Seda saab teha JOSMi kihtide abil.

Milliste piltide või kaartide alusel võin ma OSMi teha?

Enamik kaartidest on andmekaitse all. Ka sellised kaardid nagu Google Maps ja trükitud paberkaardid. Ka ärieesmärkidel loodud satelliitfotod on andmekaitse all.

OpenStreetMapi täiendamiseks ei tohi kasutada autoriõigusega kaitstud kaarte (või ainult siis, kui seda lubab meie litsents. "Kasutamine" tähendab ka kaardi enda, mõne nime või koordinaatide kopeerimist. Et asi oleks kindel, oleme kõike seda võtnud kopeerimise või "tuletatud töö" tegemisena. Kõige parem oleks OSMi tegemise ajal autoriõigusega kaitstud kaartide poole isegi mitte vaadata.

Mida siis on võimalik teha? Mitte just väga palju, seepärast me teemegi seda kõike uuesti nullist alates. On olemas mõned võimalikud andmeallikad, nt. TIGER USAst, AND Data Hollandist ja Eestist Maa-ameti aluskaart. Me kasutame ka kaarte, mis enam ei ole andmekaitse all, kuigi need on väga vanad ja Yahoo! aerofotosid, mida me tohime kopeerida.

Ma laadisin üles oma GPSi raja. Nüüd ütleb see mulle "PENDING" või "OOTEL" ja ooteaeg on kaheksa tundi. Mis sünnib?

Kiiretel aegadel, eriti nädalavahetuseti, peab tõepoolest enne ootama, kui sinu rada lisatakse andmebaasi. Aga ega sellepärast kaardistamisega ootama pea.

Kui sa kasutad Potlatchi, leia link 'edit', mis asub GPSi radade nimekirjas kohe sinu raja kõrval ja kasuta seda (mitte 'redigeeri' lehekülje ülaservas). Kui sa kasutad JOSMi või mõnda muud offline redaktorit, siis lihtsalt laadi rada oma kõvakettale ja kasuta siis redaktoris.

Ma tegin kaardile just mõned muudatused. Kuidas ma neid näeksin?

Kuna kaardikujutiste renderdamine võtab natuke aega, loetakse kaardil paanid vahemällu ja uuendatakse teatud ajavahemiku järel, mitte kohe peale töötlemist.

Vaikimisi kaart on Mapniku kiht, mida uuendatakse umbes üks kord tunnis. Kui keegi üritab mingi piirkonna kaarti vaadata, märgitakse see renderdamiseks ära. Pidage meeles, et kõiki ühe suurenduse taseme paane ei uuendata korraga. Uuendamise jooksul võid sa näha oma muudatusi ühel tasemel, teisel aga mitte.

Kui andmeid ikka ilmu kaardile ja sa oled kindel, et renderdaja on oma töö korralikult teinud, siis võib probleem olla sildistamises. Kontrolli, et:

 • kõik teed on sildistatud korralikult (nt highway=unclassified)
 • sildid on kirjutatud väikeste tähtedega. HIGHWAY ja Highway ei ole õige.
 • sellistes siltides nagu highway=bus_stop kasutasid alakriipsu '_', mitte tühikut.

What shall I do for roads that have multiple values for a tag?

If the values belong to more than one way, in most cases the best solution is to use several Relations! See E-road_network for some good examples!

If the values only belong to one way, separate multiple values for the same key with semicolons; for example, nat_ref="B500;B550" for a road that is designated both B500 and B550. While you may see other characters being used as delimiters (for example, "/" (solidus), " " (space), "-" (hyphen), or "#" (number sign)), the semicolon is the only accepted character.

If a semi-colon exists in the actual value of the data, enter it as two consecutive semicolons.

Kuidas saab tänava määrata linna juurde kuuluvaks?

Ideaalis peaks iga asulat ümbritsema administratiivpiir (boundary=administrative). Selle alusel on kerge automaatselt kindlaks teha, kuhu asulasse objekt kuulub.

Karlsruhe Schema võimaldab määrata igale majale või teele-tänavale postiindeksi.

Paljudes piirkondades ei ole informatsioon administratiivpiiride kohta tasuta, nii et seda ei saa OSMis kasutada.

Võib kasutada ka asula ulatust märkivat suletud joont siltidega place=* ja place_name=*, ja ühte sõlme siltidega name=* ja place=* et saaks kirja panna linna nime. Vaata lähemalt place=*. Erandlikult võib kasutada ka silti is_in:city=*, kuid seda üldiselt enam ei toetata.

Teine kasutaja on muutnud minu lisatud andmeid. Ma arvan, et ta on teinud seda valesti. Kuidas ma saan temaga ühendust võtta?

Selleks, et leida, kes viimati mingit objekti muutis, on vaja teha järgmist:

 • Potlatchis valis esilehel 'Redigeeri', vali soovitud objekt ja vajuta H-klahvi.
 • JOSMis vali soovitud objekt ja siis vaata infot aknas 'Author' (kui seda pole, vajuta ctrl+A või vasakul asuvas menüüs ikoonile).
 • OSMi kodulehe Slippymapi vaates kasuta paremal ääres olevat nuppu + ja märgi ära kast 'Data', nii et ilmub andmepaneel. Klõpsa 'Load data' ja oota, kuni näidatakse kaardil nähtavaid objekte. Seejärel klõpsa, millise objekti andmeid soovid näha. Vajuta veel lingile 'Detailid' ja siis saad ka lingi muudatusi teinud kasutaja lehele.

Nüüd saad minna kasutaja lehele. Potlachis vajuta selleks lingile 'Mail' (nähtav selles aknas, mis ilmub, kui vajutada H). Muidu on igal kasutajal oma koduleht, näiteks kasutaja Fred28 leht on https://www.openstreetmap.org/user/Fred28. Kasutaja kodulehel klõpsa 'saada sõnum'. See ei toimi, kui muudatused on teinud anonüümne kasutaja.

Potlatchis on võimalik ka viimased muudatused kustutada ja liikuda tagasi eelnevale versioonile.

How do I track edits of a region?

Sign up at ITO for OSM Mapper, define a region you want to watch and subscribe to the related RSS-feed.

Potlatchiga töötlemine

Vaata Potlatch/FAQs lehekülge.

(Potlatch on redaktor, mida saab kasutada, kui OSMi esilehel klõpsata sakil 'redigeeri'.)

JOSMiga töötlemine

Vaat ka JOSMi sissejuhatust.

Ma proovisin oma piirkonna kaarti alla laadida, aga see ei õnnestunud. Miks?

Võimalik, et see ala, mida sa proovisid alla laadida, on liiga suur ja serveri päring aegus. Proovi alla laadida väga väikese ala, siis on teda, et kõik on korras. Võimaluse korral laadi linna kaart alla väiksemate osadena. Praegu ei ole võimalik alla laadida suuremaid alasid kui 0,3 kraadi kummaski suunas.

Kui sa vajad tõeliselt suurt andmehulka, siis lae alla planet.osm fail, mida uuendatakse igal nädalal. See on sisuliselt OSMi andmebaasi hetktõmmis ja sisaldab kogu olemaolevat andmestikku.

Ma tahan lisada väga pika tee. Kuidas laadida alla suure ala OSMi andmed?

Selleks, et hõlpsasti käsitleda pikki teid, ei tohiks teha ühte pikka teed. Parem jagada see mitmeks lühemaks. Üldtuntud tava järgi ei tohiks ükski tee olla pikem kui 10-15 km. Tavaliselt on nad veelgi lühemad.

Erinevad rakendused, näiteks marsruudi planeerijad võivad need lühikesed teed kergesti taasühendada. Seda tüüpi rakendused peavad OSMi andmeid nagunii järeltöötlema.

Maanteedel on mõttekas teid poolitada näiteks ristmikel.

Miks minu kasutajatunnus ei tööta?

OSMi projektis on kaks erinevat kasutajatunnust. Üks on mõeldud ainult selle viki kasutamiseks ja teine OpenStreetMapi kodulehe, API ja foorumi jaoks. Selleks, et töötada OSMi andmetega, on sul vaja registreerida ennast OSMi kasutajaks.

GPSi kasutamine

Miks mul ei õnnestunud GPXi faili korralikult üles laadida?

GPX peaks sisaldama kehtivate ajatemplitega rajapunkte. Kasutades Garmini GPSi pane tähele, et paljudel neist on võimalus salvestada Note if using a Garmin GPS device: Many of these units have the facility to save the track that strips out the timestamps. Saved tracks will fail to be imported to OSM because of this. Instead make sure you upload GPX files created from the active track(s) from the device rather than any tracks you have saved.

The format for the gpx files as below is acceptable:

<?xml version="1.0"?>
<gpx
 version="1.0"
creator="GPSBabel - http://www.gpsbabel.org"
xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/0"
xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/0
http://www.topografix.com/GPX/1/0/gpx.xsd">
<time>2005-11-07T14:00:09Z</time>
<trk>
 <name>ACTIVE LOG</name>
<trkseg>
<trkpt lat="52.564001083" lon="-1.826841831">
 <ele>115.976196</ele>
<time>2005-11-07T12:03:31Z</time>
</trkpt>
</trkseg>
</trk>
</gpx>

GPX 1.1 will also work:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes" ?>
<gpx version="1.1"
  creator="EMTAC BTGPS Trine II DataLog Dump 1.0 - http://www.ayeltd.biz"
  xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
  xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1"
  xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
<metadata>
<name>GPS Receiver track log</name>
<desc>Tallinn (car)</desc>
<author>
<name>Michael Collinson</name>
<email id="mikes" domain="ayeltd.biz" />
<link href="http://www.ayeltd.biz"><text>AYE Ltd.</text></link>
</author>
<time>2007-10-02T09:22:06Z</time>
<keywords>Estonia, Tallinn, A. Weizbergi</keywords>
<bounds minlat="59.4367664166667" maxlat="59.4440920666666" minlon="24.74394385" maxlon="24.7971432"/>
</metadata>
<trk>
<src>Logged by Michael Collinson using EMTAC BTGPS Trine II</src>
<link href="http://www.ayeltd.biz"><text>AYE Ltd.</text></link>
<trkseg>
  <trkpt lat="59.4408327" lon="24.74516185">
    <ele>44</ele>
    <time>2007-10-02T07:54:30Z</time>
    <fix>3d</fix>
    <hdop>300</hdop><vdop>300</vdop><pdop>300</pdop>
  </trkpt>
</trkseg>
</trk>
</gpx>

There are two things the importer won't do. First, it won't take in GPS points without timestamps as they're to be used to work out speed and so on. The other is that it doesn't import waypoints and your file consists only of waypoints.

The reason for this is that if you reset many GPS units or download map data to them, then you often get copyrighted data put in the GPX. The most famous example is that if you reset a Garmin GPS unit then it will put the locations of the Garmin offices around the world as waypoints on the unit.

Tracks will fail to upload if data formats are not correct, for example my GPS setup occasionally throws in a NaN as an elevation value. Deleting those lines from the file fixes the upload.

Another cause of problems is ampersands "&" within waypoint names - e.g.

<wpt lat="-20.089861" lon="57.511535"> <name>The Grand Mauritian resort & spa</name>

Won't work, giving a "Generic XML parse error" but:

<wpt lat="-20.089861" lon="57.511535"> <name>The Grand Mauritian resort and spa</name>

Will work fine.

Another reason for import failure may be on the server-side. Please consult the platform status page to see whether a technical problem is known that prevents even correct gpx files from being imported.

I made a GPX file with a utility for M-241,but I failed to upload the file

Utility(HoluxLoggerUtility.exe) which attached M-241 has ability of generate a GPX file. However, I can't use the GPX file which I generated with this function in OSM. Because it's format isn't distinct from the format that explained in a previous paragraph. I convert it with another utility called GPSBabel to convert GPS log of M-241 into GPX. Concretely speaking, in GPSBabel,please set:

 • Input Format
  Google Navigator Tracklines (.trl)
 • Output Format
  GPX XML

So,It can convert correctly.

Why are the points on my tracks spaced out?

This is due to the GPS device (usually a Garmin) being set to record on 'Auto', which saves space by recording fewer points on straights. It's not usually a problem in rural areas, but isn't much use for city mapping. To make the GPS record more points, go to the track settings menu on your GPS, and change the recording method to either 'Time', or 'Distance'.

Time: Time will record points every 'x' seconds/minutes/hours. This can be changed on some GPS devices. Having this setting will use up the memory fast, but will increase the points considerably. The disadvantage of this method of saving is that when moving slowly with the GPS device the points will become densely packed. For example, many Garmin GPS's have a maximum tracklog capacity of 10,000 points. (Note that some devices also allow a log to be stored on a memory card in addition to the regular tracklog.) Setting a time interval of 1 second normally gives close to 3 hours of mapping (always a few points are not written due to errors and satellite availability). For fast road driving a 1 second interval gives very good trace information. The 1 second interval also works well for cycling in urban areas. For walking the rate can be decreased without loss of track definition to 2 or 3 seconds. The interval can also be increased when the mapping time needs to be extended but try to avoid unnecessary time intervals. You can change the time interval on the fly, useful if you decide to stay out longer than planned. If your GPS-Unit doesn't impose you serious restrictions on storage capability experienced mappers generally use a setting of 1 point/s to get best results in all mapping conditions.

Some advantages of the time setting are that relative speed can be judged by the spacing, There are more points when you slow down for curves or turns and less on straightaways where you need fewer points.

Distance: Distance will record points every 'x' meters/yards. This can be changed on some GPS devices. Having this setting will use up the memory fast, although relative to your speed. The disadvantage of this method of saving is that when travelling on straight roads fast, (motorways/highways), unnecessary points will be recorded. Also if you are to be tracking a small area, if the 'x' value is too high, your route will be unclear. In general distance recording can miss the subtleties of curves and direction changes, especially in urban areas.

Wrapping: If the option is available to turn on, or off the wrapping function, then having it off is also advised. Having wrapping on means that when full, the GPS device will make room to record the latest section of your route, by deleting the beginning of your route. It will delete the beginning, point by point, at the same rate as new points are created. The exception would be when you are logging track data to a data card in some Garmin models. The beginning data will be deleted from the device's built in memory, but not from the data card.

Why do I get bad signal / traces in city centers / near big metal buildings?

For a GPS to work and achieve some accuracy it needs to receive at least three satellite signals. Often when in city centers there are many tall buildings that can block these signals and stop the GPS from being able to work out where it is. There may also be multi-path effects from the material making up the buildings around you, whereby signals bounce off them so the receiver actually thinks it is somewhere in the buildings around. Another factor that can affect this is the number and position of satellites that can be seen at the time of logging; trying the route on another day or a different time of day may give better results.

Millise GPSi ma peaksin ostma? Kas ma saan kasutada oma auto satelliitnavigatsioonisüsteemi?

Vaata GPSide tutvustusi. Mõned autode satnavsüsteemid loovad rajalogisid, mida OSM saab kasutada, kuid kindlasti on vaja välja lülitada lisavalik "Snap to Road/Püsi teel", muidu seob GPS sinu rajalogi andmekaitsealuse kaardiga.

Kuidas ma saan OSMi andmeid alla laadida ja kasutada oma GPSis?

Kui sul on Garmini GPS, siis vaata lehte OSMi kaart Garminil. Mitmed kasutajad pakuvad ettevalmistatud Garmini formaadis kaarte, mida võib alla laadida ja oma GPSi kopeerida.

Using OSM maps and data

How do I link to a particular postcode on OSM from my own website?

You can link to the search page for a particular postcode:

https://www.openstreetmap.org/geocoder/search?next_controller=site&next_action=index&query[postcode]=AA1%201AA

How do I link to a particular latitude and longitude on OSM from my own website?

You can link to the slippy map with a specific latitude and longitude and zoom level:

https://www.openstreetmap.org/index.html?mlat=[latitude in degrees with decimals]&mlon=[longitude in degrees with decimals]&zoom=[zoom level 1-17]

Coordinates must be positive for North and East, negative for South and West. For example, 28° 44' 16.09"S would be mlat=-28.737803 and 24° 45' 49.33"E would be mlon=24.763703 (that's Kimberley, South Africa, in case you're wondering).

Zoom levels: 1 = full zoom out, 17 = full zoom in.

Or link to a static image

How can I display maps on my website?

The easiest way is to use static data, i.e. to export data (using the 'Export' tab) and put it onto your website.

For dynamic display there is a Google Maps-like Javascript API; see the Export page on this wiki.

Kas ma saan alla laadida vektorkaardi?

Kasuta sakki 'Export' ja laadi alla fail SVG- või PDF-formaadis. Kui on vaja muid formaate, vaata viki lehte Eksport.

Miks 'Export' ei tööta?

Kolmapäeviti laaditakse kesksest andmebaasist alla uut renderdust. See tähendab, et renderdus (mida kasutab Mapnik) ei ole ajutiselt ekspordiks kättesaadav.

Sel ajal võid alla laadida Osmarender/Tiles@home, või oodata kuni andmete allalaadimine lõpetatakse.

Loodame lähiajal selle probleemi lahendada.

Where can I find software using OSM data?

For current software using OSM, see the Software page or its category, and also neat stuff for more experimental ideas.

For a more development-related angle, see Routing (and its category), the Beginners Guide topic on usage, and the Developers' pages.

Developer questions

Why should I not begin development on a new editor, one better/different/prettier than current editors?

There are already several very useful OSM editors in development, and confusing the space with "yet another" platform will only duplicate effort. Please consider contributing to one of the editor development efforts already in progress, such as JOSM, Merkaartor, or Potlatch.

Why don't we spread the load on the OpenStreetMap database across a number of servers?

Sharing the OSM server load via MySQL replication, or BitTorrent, or carrier pigeon is often recommended, but the idea has so far gained little momentum -- in terms of real development effort. If you have the system administration or coding expertise to implement such a distributed system, please do not hesitate to volunteer on the mailing list.

As a starting point, you may want to familiarise yourself with the existing software infrastructure, as described in the Development pages.

I think I found a bug, what should I do?

If you find a problem with the map editing applet or the website, add it to the OpenStreetMap bug tracking database. We use trac, which uses your OSM username and password.

If you notice something incorrect/missing/wrong/unintelligible with the documentation you're reading right now, edit it! It's a wiki! For wiki advice and extensive documentation, see the mediawiki project, who created the software this wiki is running on.

Can I write a script or bot to automatically edit OSM data?

If you wish to script changes to the OSM database then you can do so using the API. However, as such scripts can be very damaging if not done correctly, please read the Automated Edits page and the associated Code of Conduct for some good advice before you start.

Questions from GIS people

Milliseid geograafilisi andmeid OpenStreetMapis kasutatakse?

OpenStreetMap kasutab ainult WGS 84 koordinaatsüsteemi. Kõik üles laetavad rajad ja uuendused peaksid olema WGS 84 süsteemis, mis on ka GPS-vastuvõtjate vaikimisi seadeks.

What is the map scale for a particular zoom level of the map?

The following table shows the nominal meters per pixel for each zoom level at three latitudes, and the equatorial scale on-paper assuming a 72 DPI printout. At other latitudes, divide equatorial figure by the cosine (eg: for London at latitude 50 divide by 0.64).

In the table below the "scale" column is rounded for readability. For example the nearest equivalent to an 1:50,000 map is zoom level 13 (nominally 1:54,000 at the equator, but 1:27000 at latitude 60).

Data from http://labs.metacarta.com/osm/

Table of Levels/Scales
Zoom level Scale at 72dpi (equator) Meters per pixel (equator) Mpp at 45 degrees (Milano, Lyon, Zagreb) Mpp at 60 degrees (Stockholm, Oslo)
18 1 : 1,693 0.597164 0.844525 1.194329
17 1 : 3,385 1.194329 1.689051 2.388657
16 1 : 6,771 2.388657 3.378103 4.777314
15 1 : 14,000 4.777314 6.756207 9.554629
14 1 : 27,000 9.554629 13.512415 19.109257
13 1 : 54,000 19.109257 27.024829 38.218514
12 1 : 108,000 38.218514 54.049659 76.437028
11 1 : 217,000 76.437028 108.099318 152.874057
10 1 : 433,000 152.874057 216.198638 305.748113
9 1 : 867,000 305.748113 432.397274 611.496226
8 1 : 2 million 611.496226 864.794549 1222.992453
7 1 : 3 million 1222.992453 1729.589100 2445.984905
6 1 : 7 million 2445.984905 3459.178199 4891.969810
5 1 : 14 million 4891.969810 6918.356399 9783.939621
4 1 : 28 million 9783.939621 13836.712800 19567.879241
3 1 : 55 million 19567.879241 27673.425598 39135.758482
2 1 : 111 million 39135.758482 55346.851197 78271.516964

See also http://almien.co.uk/OSM/Tools/Scale/

Why aren't you using Open Geospatial Consortium (OGC) schemas and software for OpenStreetMap?

There are many existing tools which people often recommend for OpenStreetMap to use. The problem is, most of them are hard to use and maintain for a variety of reasons, and people are very reluctant to volunteer to help set them up and run them. We used to use MapServer for serving static versions of our maps, but unfortunately we found it to be unthreaded, slow and hard to extend - we replaced it with Mapnik.

It's not that OpenStreetMap as a community is against OGC standards, but OpenStreetMap has been built iteratively using the simplest approach that could possibly generate useful maps. The focus is on street data and maintaining a 'wiki' approach to editing where all changes are logged and can be rolled back. Off-the-shelf tools don't support that in the way we'd like.

Help is needed on choosing which OGC tools and standards to use, and integrating them effectively into our existing systems. Please get in touch if you can spare the time and expertise to do this.

Also, see Why not GPX? for a similar discussion about why GPX was rejected as a transport format.

Mul on oma ümbruskonna georefereeritud fotosid/shapefile vms andmeid, kuidas neid üles laadida?

Meil oleks väga hea meel saada enda käsutusse kõrge resolutsiooniga georefereeritud materjali, kui see ei ole andmekaitsega piiratud või kui andmete õigused kuuluvad teile ja te lubate meil neid kasutada. Võtke meiega ühendust meililisti kaudu.

Millist geomärgendamist te kasutate?

Vaata geomärgenduse ingliskeelset lehte.

Admin

Kuidas sulgeda OSMi kontot?

Võta ühendust süsteemiadministraatoriga, tema kustutab su konto ja eemaldab sinu andmed andmebaasist. Su e-posti aadress tavaliselt säilitatakse, et administraator saaks sinuga vajadusel ühendust võtta.

Kui sa oled teinud OpenStreetMapi muudatusi, siis küsib administraator sinu luba avaldada need tulevaste OpenStreetMapi litsentside all või avaliku omandina.

Keegi kustutab või muudab pidevalt minu panust. Mida teha?

Vaadake vaidlusaluste teemade lehte.

Ma arvan, et keegi sisestab andmekaitse alust materjali.

Kui sa leiad andmeid, mis võivad olla kopeeritud või imporditud andmekaitse alusest allikast OpenStreetMapi ilma omaniku nõusolekuta, tee järgmist:

 1. Võta kasutajaga kontakti kasutades linki 'saada sellele kasutajale e-kiri' tema kasutajalehel (nt "www.openstreetmap.org/user/[user-name]"). Saada talle oma tõendid, aga ole viisakas: sa võid siiski eksida ja tal võib olla luba andmeid kasutada. Täpsemaks infoks vaata lehekülge kontakt.
 2. Kui sa pole vastust saanud viie päeva jooksul või vastus pole sind veennud, saada oma tõendid OSMi fondile, et probleemi oleks võimalik uurida.
 3. Võimalik, et sinu raport saadetakse listi legal-talk (või kohalikku listi, kui teema sobib sinna rohkem) arutlemiseks. Sind teavitatakse, et sa saaksid mõttevahetuses osaleda.

I am a copyright owner and my content is being used in OpenStreetMap Without Permission

 • If you are the copyright owner or represent the copyright owner, we can assist you directly by e-mail. You may contact us at data@osmfoundation.org with an informal request. Please cite the exact content in question. Correspondence is answered by a small team of volunteers.
 • This address is not for requesting permission to copy content from OpenStreetMap.
 • If you prefer to use or make a formal OCILLA request, you can send it to our designated agent. Digital Millennium Copyright Act Notice