Fa:FAQ

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

an unequal sign

این مقاله از نسخهٔ زبان‌اصلی آن (انگلیسی) به فارسی ترجمه شده اما به‌نظر می‌رسد با متن مبدأ هماهنگ نیست. اگر می‌توانید آن را به‌روز کنید.

برای تغییر مجوز، Open Data License FAQ را ببینید.
برای سوالات مدل‌سازی، Map Features را ببینید.
برای جنبه‌های قانونی، Legal FAQ را ببینید.
برای توسعه‌دهندگان، Developer FAQ را ببینید.

علاوه بر این صفحه، یک سایت پرسش و پاسخ دیگر وجود دارد که با همکاری همگان ویرایش می‌شود. در آن سایت می‌توانید پرسش‌های بیشتری دربارهٔ اوپن‌استریت‌مپ بخوانید و سؤالات خود را نیز بپرسید. برقراری تماس با سایر اعضای جامعه نیز امکان‌پذیر است.

OpenStreetMap یا Open Street Maps؟

املای صحیح OpenStreetMap است. یک کلمه با سه حرف بزرگ، یک نقشه. OpenStreetMap به عنوان نامی تجاری نیز ثبت شده است.

چرا OpenStreetMap؟

چرا OpenStreetMap را می‌سازید؟

داده‌های جغرافیایی (geo data) در بسیاری از کشورهای دنیا رایگان نیست. معمولاً در این کشورها وظیفه نقشه‌برداری به سازمان‌های دولتی مختلف واگذار شده است و این سازمانها با فروش نقشه به من و شما درآمد کسب می‌کنند. اگر در یکی از این کشورها زندگی می‌کنید، پس از آنکه با پرداخت مالیات هزینه نقشه‌برداری را تأمین کردید، برای دریافت یک کپی از این اطلاعات، باید دوباره هزینه جداگانه‌ای بپردازید. در کشور آمریکا، داده‌های خام (نظیر TIGER) در دسترس عموم قرار دارد ولی اطلاعاتی که بازبینی و تبدیل به نقشه شده، دارای حق نشر تجاری هستند.

گاهی از روی عمد نشانه‌گذاری‌ها (Copyright Easter Eggs را ببینید) یا اطلاعات اشتباهی در نقشه‌های تجاری قرار داده می‌شود تا بتوان هر فردی که این اطلاعات را کپی می‌کند، پیدا نمود. این اطلاعات می‌تواند در قالب خیابان، مدرسه یا کلیسایی باشد که اصلاً وجود خارجی ندارد ولی در نقشه بیاید. اگر شما هنگام نقشه کشیدن از این اطلاعات استفاده کنید، آنها مچتان را می‌گیرند و خواهند گفت «آهان! پیدات کردیم!» زیرا شما اطلاعات اشتباه آنها را هم کپی کرده‌اید. نقشه به دلیل داشتن اطلاعات قدیمی نیز می‌توانند اشتباه باشد. برای مثال شما نقشه‌ای را خریداری کرده‌اید که اطلاعات آن مربوط به یک سال پیش است ولی از آن موقع خیابانی در منطقه شما ایجاده شده است که دیگر در نقشه وجود ندارد.

اگر با تمام این موارد مشکلی ندارید، تنها کاری که می‌توانید با نقشه خریداری شده انجام دهید، گرفتن یک فتوکپی است. در بسیاری از کشورها اگر پایتان از محدوده حقوق تعریف شده در نقشه فراتر رود همین کار نیز غیرقانونی است. شما نمی‌تواند نام یک خیابان را در نقشه اصلاح کنید، کافه کنار خیابان را اضافه کنید یا حتی از اطلاعات نقشه در برنامه های کامپیوتری استفاده کنید، مگر با پرداخت هزینه‌ای گزاف. آیا فکر می‌کنید اجازه دارید که این نقشه را برای دوستتان بفرستید، آن را ضمیمهٔ یک دعوت‌نامه کنید یا در تابلوی اعلانات بچسبانیدش؟ خیلی از این کارها که شاید فکرش را هم نکنید، بعضی جاها از لحاظ قانونی مشکل دارد.

پیشرفت در تکنولوژی دستگاه های GPS ارزان قیمت، بدین معنی است که هم اکنون شما با همکاری دیگران می‌توانید نقشه هایی را رسم کنید که متعلق به شما باشد و هیچکدام از محدودیت های ذکر شده را نداشته باشد. داشتن این قابلیت به شما فرصتی می‌دهد تا در جامعه ای که زندگی میکنید تاثیری مثبتی داشته باشید.

چرا از دادهٔ نقشهٔ گوگل استفاده نمی‌کنید؟

جواب کوتاه:

زیرا این داده‌ها تحت قانون حق تکثیر است و مالکیت آن با سازمانهایی نظیر Ordnance Survey است. گوگل یا هر شرکت دیگری مجوز بهره‌برداری از این داده‌ها را خریده است. اگر از آن استفاده می‌کردیم، باید هزینه‌اش را پرداخت می‌کردیم.

جواب بلند:

نقشه‌های گوگل رایگان هستند اما آزاد نیستند. اگر در پروژهٔ خود به نقشه نیاز داشته باشید و این نیاز با API گوگل رفع شود، مشکلی نیست و می‌توانید کارتان را راه بیندازید، اما هر پروژه‌ای با نقشه‌های گوگل راه نمی‌افتد، زیرا برنامه‌نویسان،  شهروندان دانشور، فعالان اجتماعی و  نقشه‌نگاران و مانند آن‌ها به دادگانی نیاز دارند که بتوانند ایده‌های خود را کاملاً برآورده کنند بدون اینکه در قید API یا شرایط افزودهٔ خدمات گوگل باشند:

 When using Google Maps/Google Earth, you may not […] use Google Maps/Google Earth to create or augment any other mapping-related dataset (including a mapping or navigation dataset, business listings database, mailing list or telemarketing list)

دادهٔ Google Maps هم یا از خودش است یا متعلق به شرکت‌های بزرگ نقشه‌کشی و از آنجایی که برای جمع‌آوری این داده‌ها سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام شده، این داده‌ها دارای حق نشر یا کپی‌رایت هستند.

اگر شما داده‌هایتان را از گوگل جمع‌آوری کنید در حقیقت یک اثر اقتباسی ایجاد کرده‌اید. هر داده‌ای که بدین شکل پدید آمده باشد تحت شرایط مجوز اثر اصلی خواهد بود و در عمل این بدان معناست که باید حق بهره‌برداری از آن را بپردازید و محدودیت‌های قرارداد را بپذیرید؛ این دقیقاً همان چیزی است که OpenStreetMap از آن گریزان است.

لطفاً دقت کنید حق نشر نرم‌افزار یا شرایط استفاده، شما را به اشتباه نیندازد: API نقشه‌های گوگل را می‌توانیم در پروژه‌های متن‌باز به‌کار ببریم. اما از این کار به هیچ وجه نمی‌توانیم نتیجه بگیریم که مجوز داده‌های ارائه‌شده با API همان مجوز نرم‌افزار یا شرایط استفاده از نرم‌افزار است. داده‌ها هنوز هم حق نشر خودشان را دارند.

(قانون به‌روشنی مشخص نکرده که ساخت اثر اقتباسی از روی تصاویر هوایی چه شرایطی پیدا می‌کند: بنا بر تفسیرهایی از قوانین بریتانیا می‌توانیم این کار را انجام دهیم بدون آنکه حق نشر عکس‌برداری‌ها حفظ شود. اگر قانون روشنی در این رابطه وجود داشته باشد راه‌های تازه‌ای به‌روی OpenStreetMap و پروژه‌های مشابه باز خواهد شد، اما تا زمانی که چنین قانون شفافی نداشته باشیم، به منابع خودمان متکی خواهیم ماند؛ داده‌های ۱۰۰٪ مستقل.)

مطالعهٔ بیشتر:

این پروژه چطور نقشه‌ای دقیق ایجاد می‌کند؟

با توجه به روش ثبت اطلاعات در ویکی ها، هیچ تضمینی برای صحت داده های وارد شده توسط کاربران وجود ندارد. از سوی دیگر، تعداد بسیار کمی از نقشه های تجاری دارای ضمانت صحت اطاعات هستند و تعداد زیادی از آنها دارای خطاهای عمدی هستند. (خطا هایی که به منظور پیدا کردن افراد کپی کننده اطلاعات در نقشه های دارای حقوق کپی رایت قرار داده می شود.)

ماهیت ثبت اطلاعات در ویکی ها بدین گونه است که تمامی کاربران سهمی در ثبت اطلاعات دقیق دارند. اگر یک نفر از قصد یا به اشتباه، اطلاعات نادرست وارد کند، بقیه کاربران می‌توانند این اطلاعات را چک کنند، اصلاح کنند یا آن را از ویکی حذف کنند. اکثریت قریب به اتفاق کابران خوش نیت می توانند به راحتی اشتباهات به وجود آمده را اصلاح کنند.

تاریخچه کامل ویرایش های هر کاربر ذخیره می‌شود و از ۲۱ آوریل ۲۰۰۹ کاربران می‌توانند توضیح کوتاهی برای ویرایش خود ثبت کنند. در صفحهٔ اصلی یک زبانهٔ تاریخچه وجود دارد که می توان آخرین ویرایش های انجام شده برای منطقه انتخابی روی نقشه را مشاهده نمود.

در حال حاضر بهترین روش برای پاسخ به این سوال، قضاوت خودتان است. می توانید منطقه ای را که شناخت خوبی از آن دارید انتخاب کنید و اطلاعات موجود در نقشه را با شناخت خودتان مقایسه کنید. شاید اشتباهی در نقشه بیابید. به احتمال بیشتر شاید ببینید که هنوز اطلاعاتی روی نقشه نیست. در حال حاضر، چالش اصلی ما گسترش مناطق تحت پوشش نقشه است بدون کپی کردن از نقشه های دیگر. مثل ویکیپدیا، اصلاح اطلاعات راحت است، پس شما هم می توانید کمک کنید!

به‌نظر بخش زیادی از دادهٔ نقشه از قبل وجود داشته، آن‌ها از کجا آمده؟

این داده ها توسط بسیاری از توسعه دهندگان مشتاق و بارگذاری داده هایی که مجوز آزاد داشته اند ایجاد شده است (به صورت بارگذاری از روی فایل ها). در مناطقی که این نوع منابع اطلاعات موجود نیست (بیشتر مناطق) باید از صفر شروع کنیم و با بررسی کوچه ها و خیابان ها نقشه آنها را رسم کنیم. با اینکه از صفر شروع کرده‌ایم، اما در بسیاری از مناطق به سطح خوبی از تکمیل نقشه ها رسیده‌ایم.

چرا گاهی داده‌ها متناقض است؟

«OpenStreetMap یک نقشه قابل ویرایش رایگان از تمام جهان است که توسط افرادی مانند شما ساخته می شود.» این بدین معنا است که پایگاه داده های OSM همیشه در معرض تغییرات ناگهانی، آزمایشات و اشتباه‌های جامعه قرار دارد. این دقیقاً نقطه قوت OSM است چون این امکان را به توسعه دهندگان می دهد که نقشه ها را به‌سرعت با تغییرات دنیای واقعی هماهنگ کنند.

مالک OpenStreetMap کیست؟

شما هستید. داده ها و نرم افزار به شما، توسعه دهندگان نقشه، تعلق دارد.

یک سازمان با نام بنیاد OpenStreetMap برای محافظت، تبلیغ و پشتیبانی از پروژه وجود دارد ولی این سازمان مالک داده ها نیست.

طبق مجوز شما، چه کارهایی می‌توانم با دادهٔ OSM انجام دهم؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش پرسش و پاسخ حقوقی و مجوز مراجعه نمایید.

چطور کمک کنم؟

چطور در پروژه مشارکت کنم؟

راه های زیادی برای همکاری با پروژه OpenStreetMap وجود دارد. اگر شما یک دستگاه GPS داشته باشید (در حال حاضر تمامی گوشی های هوشمند دارای GPS هستند) شما می توانید با جمع آوری داده ها و سپس با استفاده از سرویس های آنلاین ما، این اطلاعات را در پایگاه داده OSM بارگذاری کنید. اگر دستگاه GPS ندارید، باز هم راه های زیادی وجود دارد که شما می توانید کمک کنید. لیستی از روش های کمک به پروژه در این صفحه وجود دارد.

چطور با هم ارتباط بر قرار می‌کنید؟

مقالهٔ اصلی: Fa:Contact

OpenStreetMap جامعه بسیار بزرگی دارد که در نقاط مختلف دنیا گسترش پیدا کرده است. در تمام این مناطق زبان های گوناگون و علایق مختلفی برای افزودن به نقشه وجود دارد. در جواب شما باید بگوییم همیشه ارتباط مناسبی نداریم ولی تمام تلاش خود را می‌کنیم.

برای پشتیبانی از پروژه، وسیله باحالی برای خرید هست؟

بله! در فروشگاه کالاهای باحالی برایتان تدارک دیده‌ایم.

با استفاده از OpenStreetMap تحقیقات علمی هم انجام می‌شود؟

دانشگاه های متعددی در سراسر دنیا در حال تحقیق بر روی جنبه های مختلف OSM هستند. همچنین تعداد زیادی از مراکز علمی از داده های OSM در پژوهش های خود استفاده می کنند. جهت اطلاعات بیشتر از صفحه تحقیقات دیدن نمایید.

ویرایش

آیا باید دستگاه GPS داشته باشم تا بتوانم به توسعه نقشه کمک کنم؟

خیر، زمانی که OpenStreetMap راه اندازی شد، نقشه روی یک کاغذ سفید شروع شد. در آن زمان دستگاه های GPS برای مشخص کردن موقعیت دقیق راه ها و دیگر عوارض نقشه بسیار سودمند بودند. امروزه ما منابع زیادی برای تعیین مکان صحیح عناصر نقشه داریم. منابعی نظیر تصاویر ماهواره‌ای بینگ و همچنین اطلاعاتی که از قبل وارد OSM شده اند. 

شما هنوز هم می توانید مسیر های ثبت شده توسط دستگاه های GPS را در OSM بارگذاری کنید. با کمک این اطلاعات، شما و کاربران دیگر می توانید عناصر جدید را در نقشه رسم کنید. این روش به ویژه در مناطق روستایی و کوهستانی می تواند خیلی کاربردی باشد، زیرا معمولاً در این مناطق تصاویر ماهواره ای کیفیت خوبی ندارند و یا خطای زیادی در تراز نقشه ها وجود دارد. برای انجام این کار، شما باید در OSM یک نام کاربری ایجاد کنید. برای راهنمایی در خصوص بارگذاری از این صفحه و برای مشاهده لیستی از مسیر های GPS که در دسترس عموم است از این صفحه دیدن نمایید.

چه دستگاه جی‌پی‌اسی بخرم؟ دستگاه جی‌پی‌اس ناوبری ماشین؟

بررسی دستگاه‌های جی‌پی‌اس را ببینید. بعضی از دستگاه‌های جی‌پی‌اس ماشین مسیر قابل‌استفاده برای OSM را نیز تولید می‌کنند اما حواستان باشد که گزینهٔ Snap to Road یا چسبیدن به جاده را خاموش کنید وگرنه مسیر ضبط‌شده دقیقاً از روی نقشهٔ دستگاه جی‌پی‌اس کشیده خواهد شد (که احتمالاً حق نشر هم دارد).

من دادهٔ غیرجی‌پی‌اسی با مجوز مالکیت عمومی دارم، چطور آنها را در OSM بارگذاری کنم؟

اگر شما داده هایی با مجوز عمومی دارید که منبع آن دستگاه های جی پی اس نبوده است (برای مثال وبسایت اطلاعات عمومی شهرداری) ممکن است این داده ها برای وارد کردن به OSM مناسب باشد. اگر میخواهید آنها را به صورت یکجا وارد کنید، حتماً راهنمایی وارد کردن یکجای اطلاعات را بخوانید. وارد کردن اطلاعات معمولاً کار پیچیده‌ای است که برای انجام موفقیت آمیز آن، تجربه بالا در امور فنی و همچنین دانش گسترده در خصوص OSM مورد نیاز است. چالش وارد کردن داده ها به صورت یکجا در وهله اول فنی نیست و بیشتر مربوط به جامعه ای است که اطلاعات مربوط به منطقه آنها وارد نقشه می شود. شما باید با نقشه کش های محلی و همچنین دیگر اعضای جامعه OSM گفتگو کنید و مطمئن شوید آنها با ورود اطلاعات موافق هستند.

از چه تصاویر و نقشه‌هایی در رسم نقشه‌های OSM استفاده کنم؟

بیشتر نقشه ها دارای محدودیت های حق تکثیر هستند. سرویس های به اصلاح رایگانی مثل Google Maps، ویکی پدیا و همچنین نقشه های کاغذی و یا حتی نسخه اسکن شده نقشه های کاغذی عموماً محدودیت حق تکثیر دارند. اکثر تصاویر هوایی و ماهواره ای تجاری هم تحت قانون حق تکثیر هستند.

شما نباید به هیچ عنوان هنگام ویرایش نقشه های OpenStreetMap از نقشه ها و تصاویری که تحت قانون کپی رایت هستند استفاده کنید. (مگر اینکه مجوز آنها با مجوز OSM همخوانی داشته باشد). این‌ها از مصادیق «استفاده کردن» است: ترسیم از روی تصاویر و نقشه، کپی کردن اسامی از نقشه ها یا مشخص کردن یک مختصات از روی نقشه. برای اینکه خیالمان راحت باشد، تمام این کارها را نوعی کپی‌کاری یا «ساخت اثر اقتباسی» به‌شمار می‌آوریم. به طور کلی، بهتر است هنگام ویرایش در OpenStreetMap حتی به نقشه‌های دارای کپی‌رایت نگاه هم نکنید.

اما برای رسم نقشه از چه منبعی می توانید استفاده کنید؟ منابع زیادی وجود ندارد، به همین دلیل است که ما در حال نقشه برداری از صفر هستیم. با این حال OSM دارای مجوز استفاده از برخی منابع اطلاعاتی مانند داده های TIGER در امریکا، داده های AND Data در هلند و همچنین تصاویر جدید هوایی از Bing و Mapbox می باشد.

چرا وضوح تصاویر ماهواره‌ای کم است؟ تصاویر ماهواره‌ای بهتر؟ به‌روزرسانی تصاویر؟

تصاویر هوایی از منابع مختلفی است که مجوز استفاده از آن‌ها را داریم. محبوب ترین آنها بین کاربران OSM تصاویر هوایی Bing و Mapquest هستند و بیشتر مناطق را پوشش می دهند. وضوح و کیفیت تصاویر متفاوت است و در بازه های زمانی منظمی به روز رسانی نمی شوند. ممکن است برای یک منطقه در شهر خود، تصاویر با وضوح مختلف از منبعی یکسان وجود داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر تصاویر هوایی را ببینید. OSM نه تصاویر ماهواری را کنترل می کند و نه مالک آن‌هاست و به همین دلیل نمی توانیم درخواست به روز رسانی تصاویر را داشته باشیم.

تغییراتی در نقشه ایجاد کردم، چطور نتیجه کارم را ببینم؟

تغییراتی که در نقشه می‌دهید بلافاصله و به‌صورت مستقیم در پایگاه‌دادهٔ سایت OpenStreetMap ذخیره می‌شود و به تأیید دیگران نیاز ندارد. اما نکاتی وجود دارد:

 1. محیط ویرایش نقشه با محیط نمایش نقشه (کاشی‌های نقشه) فرق دارد. کاشی‌های نقشه ممکن است کمی با تأخیر (از چند دقیقه گرفته تا چند روز و بیشتر) روزآمد شوند. در کُل، چیزی که در محیط ویرایش می‌بینیم گویای وضعیت حال حاضر آن منطقه است و رفته‌رفته فضاهای دیگر بر اساس آن آپدیت خواهند شد.
 2. ساخت تصاویر نقشه (render) از روی داده‌هایی که شما ویرایش کرده‌اید، مدتی زمان می‌برد. به همین دلیل، کاشی‌های نقشه به‌صورت موقت روی سرور ذخیره می‌ماند و فقط در بازه‌های زمانی مشخص روزآمد می‌شود، نه بلافاصله پس از ویرایش شما. البته لایهٔ «استاندارد» نقشه در وبسایت OpenStreetMap.org معمولاً پس از چند لحظه به‌روزرسانی می‌شود. با توجه به بار واردشده به سرور، ممکن است این زمان قدری بیشتر شود.
 3. مرورگرها معمولاً داده‌های قدیمی را در حافظهٔ موقت خود (cache) نگه می‌دارند. پس برای دیدن داده‌های جدید، باید حافظهٔ موقت مرورگر را پاک کنیم و به‌اصطلاح تازه‌سازی (refresh) انجام دهیم. در همهٔ مرورگرها معمولاً با فشردن کلیدهای Shift-Ctrl-R یا Ctrl-F5 این کار انجام می‌شود.
 4. در زوم‌های مختلف کاشی‌های متفاوتی وجود دارد که زمان آپدیت متفاوتی هم دارند. بنابراین ممکن است ویرایش خود را در یک زوم ببینید ولی در زوم بالاتر یا پایین‌تر نبینید. پس از مدتی همهٔ زوم‌ها آخرین ویرایش را منعکس خواهند کرد.
 5. اپلیکیشن‌ها و سایت‌های زیادی از داده‌های آزاد OSM استفاده می‌کنند که دوره‌های به‌روزرسانی مختلف و مخصوص به خود دارند و معمولاً هفته‌ای یک بار، ماهی یک بار یا گاهی چندماهی یک بار دادهٔ جدید را از OSM می‌گیرند و نقشهٔ خود را روزآمد می‌کنند. پس این بستگی به سازندگان آن اپلیکیشن یا سایت دارد که کِی آپدیت جدید را ارائه بدهند.

اگر از روزآمدبودن نقشه مطمئن هستید ولی ویرایش‌های شما باز هم دیده نمی‌شود:

 1. ممکن است نقشهٔ موردنظر شما، آن عارضه را ارائه نمی‌کند.
  • در اوپن‌استریت‌مپ عارضه‌های فراوان و گوناگونی ثبت می‌شود. طبیعی است که همهٔ آن‌ها در یک نقشه نیایند. بررسی کنید نقشهٔ موردنظر شما چه عارضه‌هایی را ارائه می‌دهد.
 2. ممکن است نقشهٔ موردنظر شما، آن عارضه را نمایش نمی‌دهد.
  • شاید لازم باشد کمی زوم کنید تا عارضه را ببینید.
  • با امکاناتی که نقشه در اختیارتان می‌گذارد، آن عارضه را جست‌وجو کنید. ممکن است نقشه آن را نمایش ندهد اما در جست‌وجو بیاید.
 3. ممکن است مشکلی در تگ‌گذاری داشته باشید.
  • بررسی کنید که عارضهٔ موردنظر را با تگ مناسب ثبت کرده باشید، برای مثال highway=tertiary یک نوع خیابان را مشخص می‌کند. نکته: لطفاً هیچ وقت صرفاً برای اینکه یک عنصر روی نقشه نمایش داده شود از تگ غیرمرتبط و نامناسب استفاده نکنید.
  • اگر خودتان عارضه‌ها را تگ‌گذاری کرده‌اید بررسی کنید بزرگی یا کوچکی حروف را رعایت کرده باشید:
   • Name=ABC یا NAME=ABC درست نیست؛ بلکه name=ABC درست است.
   • Highway=tertiary یا highway=Tertiary درست نیست؛ بلکه highway=tertiary درست است.
 4. توجه کنید به جای خط کرسی (_) که در بعضی از تگ‌ها وجود دارد (مانند highway=bus_stop) از خط تیره (-) یا فاصله ( ) استفاده نکرده باشید.

با جاده‌هایی که برای یک تگ، مقادیر متفاوتی می‌گیرند، چکار کنم؟

زمانی که قسمت های مختلف جاده نیاز به تگ های مختلف داشته باشد، جاده را به چندین قسمت تقسیم می کنیم. چیزی را که به‌عنوان یک جاده می‌شناسیم، نیازی نیست به صورت خط یک تکه رسم کنیم. در واقع چند تکه کردن جاده هنگام رسم یک روش کاملاً عادی است. برای مثال به قسمت کوتاهی از جاده که پل است تگ bridge=yes را می‌دهیم یا به تکه‌های مختلفی از آن تگ‌های سرعت مختلف می‌دهیم (maxspeed=*).

اگر نگرانی‌تان از این است که چگونه کل طول جاده را مشخص کنید، بهتر است نگاهی بر کاربرد رابطه ها برای تجمیع کردن تکه های یک مسیر بیندازید. این صفحه که مربوط به رابطه جاده های اروپاست، مثال‌هایی از آن دارد.

اگر می‌خواهید روی یک عنصر نقشه از یک کلید استفاده کنید با چند مقدار مختلف، می توانید مقادیر را با نقطه‌ویرگول لاتین (;) از هم جدا کنید. برای مثال nat_ref=B500;B550 برای قسمتی از جاده که هم شامل رفرنس B500 است و هم رفرنس B550.

کاربری آمده و چیزهایی را که من ویرایش کرده‌ام تغییر داده. چطور با او تماس بگیرم؟

برای اینکه نام آخرین نفری که یک شی را ویرایش کرده بدانید بدین طریق عمل کنید:

 • در سایت OSM دکمهٔ پرس‌وجوی عارضه‌ها را از کنار نقشه انتخاب کنید و روی محل موردنظر کلیک کنید. در کادر کناری عارضه‌هایی که در محل کلیک قرار دارند ظاهر می‌شوند. عارضهٔ موردنظر را انتخاب کنید. با این کار همهٔ خصوصیات آن عارضه در کادر داده‌ها نشان داده می‌شود. روی پیوند نمایش تاریخچه در پایین آن کادر کلیک کنید. حال می‌توانید نام کاربری تمام کسانی که آن عارضه را ویرایش کرده‌اند ببینید و به صفحهٔ کاربری‌شان بروید.
 • در JOSM شیء موردنظر را انتخاب کنید و کلیدهای Ctrl+H را بزنید یا اینکه کلیدهای Alt+Shift+A را بزنید تا کادر Author را فعال کنید یا کلیدهای ALT+Shift+H یا Ctrl+Shift+H را بزنید تا تاریخچهٔ آن شی در سایت www.osm.org باز شود.

یک راه دیگر، اگر نام کاربری او را می‌دانید (مثلا Fred28) به صفحهٔ openstreetmap.org/user/Fred28 بروید و روی ارسال پیام کلیک کنید تا برای او پیامی بفرستید.

همچنین می‌توانید از قابلیت گفت‌وگو در changeset که در سال 2014 معرفی شد استفاده کنید.

ضمناً توجه کنید که اگر یک راه فقط جابه‌جا شود به این معنی است که موقعیت گره‌های راه جابه‌جا شده است: خود راه تغییری نکرده.

برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید. همچنین واگردانی.

چطور ویرایش‌های یک منطقه را دنبال کنم؟

سیاهه‌ای از ابزارهای مختلف برای این کار را در تضمین کیفیت#ابزارهای پایش ببینید.

ویرایش با Potlatch

مقالهٔ اصلی: Potlatch/FAQs

برای ویرایش نقشه با نرم‌افزار Potlatch 2 روی فلش کنار دکمهٔ «ویرایش» در سایت اصلی کلیک کنید و گزینهٔ «ویرایش با Potlatch 2» را انتخاب کنید.

پیش از ویرایش Potlatch 2/Primer را مطالعه کنید.

ویرایش با JOSM

همچنین راهنمای JOSM را ببینید.

تلاش می‌کنم شهر/منطقهٔ خودم را دانلود کنم - چرا نمی‌شود؟

احتمالاً ناحیه‌ای که می‌خواهید خیلی بزرگ است و سرور پیش از دریافت داده‌های موردنیاز شما مهلتش تمام می‌شود (time out). برای صرفه‌جویی در پهنای باند وبسایت OSM شما نمی‌توانید از طریق رابط کاربری وب ناحیه‌ای بزرگ‌تر از 0.3 درجه در هر راستا را برای ویرایش انتخاب کنید. هنگام ویرایش پیشنهاد می‌کنیم که روی ناحیه‌های کوچک‌تری کار کنید.

اگر واقعاً به داده‌های یک ناحیهٔ بزرگ نیاز دارید بهترین راه پیش پای‌تان دانلود planet.osm یا گزیده‌ای از آن است. این فایل‌ها نسخه‌ای از پایگاه‌دادهٔ OSM برای کل سیاره یا بخش‌های مشخصی از آن هستند.

می‌خواهم راهی بسیار طولانی رسم کنم - برای چنین ناحیهٔ بزرگی چطور داده‌های OSM را دانلود کنم؟

برای اینکه بتوانید به‌راحتی با جاده‌های طولانی کار کنید، نباید با ایجاد یک راه طولانی خودتان را به زحمت بیندازید، بلکه باید جاده را به چندین تکه تقسیم کنید. بر اساس تجربه، راه‌ها نباید طولانی‌تر از ۱۰-۱۵ کیلومتر باشند و معمولاً خیلی کوتاه‌تر از این مقدار رسم می‌شوند.

برنامه‌هایی نظیر مسیریاب‌ها می‌توانند به‌راحتی این تکه‌های راه را یک راه محسوب کنند. البته این نوع برنامه‌ها نیاز دارند که داده‌های OSM را پس‌پردازش کنند.

برای رسم آزادراه‌ها منطقی است اگر از یک خروجی تا خروجی بعدی یک راه رسم کنیم. همچنین تقاطع آزادراه‌ها را در نقطه‌ای قرار دهید که جاده به دو بخش تقسیم شده.