Fa:Tag:highway=tertiary

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = tertiary
OHZ-K3-Werschenrege.jpg
توضیحات
A road linking small settlements, or the local centres of a large town or city. Edit this description in the wiki page. Edit this description in the data item.
نماد در OSM Carto
Rendering-highway tertiary carto.png
گروه: معابر
روی این عنصرها به‌کار می‌رود
نباید در نقطه‌ها استفاده شوداستفاده در راه‌ها مجاز استنباید در ناحیه‌ها استفاده شودنباید در رابطه‌ها استفاده شود
نتیجه می‌دهد

access=yes

ترکیبات مفید
وضعیت: پذیرفتهPage for proposal

برچسب highway=tertiary برای جاده های مرتبط کننده در مناطق کوچک و در مناطق بزرگ برای جاده های مرتبط کننده به مراکز محلی استفاده می شود. از دید شبکه راه‌های " OpenStreetMap " جاده های درجه سه اغلب خیابان های کوچک را به جاده های بزرگتر متصل می کنند.


کاربرد این برچسب

در خارج از مناطق شهری، جاده های درجه سوم، آنهایی هستند که ترافیک کم و متوسط دارند و مناطق کوچکتر مانند hamlets یا villages را به هم مرتبط می کند. برای جاده های ارتباطی کم ترددتر، به‌جای آن می توانید، از highway=unclassified استفاده کنید. برای عبور از مسیرهای پر تردد ، از highway=secondary استفاده کنید یا اینکه مسیرهای با درجه بالاتر را انتخاب کنید، هرچند به این مهم توجه کنید که در بیرون از مناطق بسیار توسعه‌یافته ممکن است جاده ای پرتردد تر از جاده درجه سوم هم موجود نباشد.

در مناطق مسکونی بزرگتر مانند شهرو شهرک‌های بزرگ towns یا cities، جاده‌های درجه سوم وظیفه ارتباط به مراکز محلی تجمع مانند فروشگاه‌ها، مدارس و یا شهرک‌ها را دارند. فقط برای جاده هایی با ترافیک کم و متوسط از برچسب جاده درجه سوم استفاده کنید. برای شریان های کم تردد، جاده غیر مسکونی از برچسب highway=unclassified استفاده کنید. برای شریان های پر تردد و جاده های اصلی از برچسب highway=secondary یا مسیرهای با درجه بالاتر استفاده کنید.

جاده های درجه سوم همچنین برای انتقال ترافیک از خیابان های باریک یا کم ترددتر (نمایش داده شده با برچسب highway=residential یا highway=unclassified) به مسیرهای عریض‌تر(highway=secondary یا با درجه بالاتر که برای ترافیک سنگین‌تر مناسب هستند) به کار می رود. در یک سامانه منظم شهری ممکن است آنها به عنوان مسیر های تجمیع کننده یا جاده های پخش کننده collector, or distributor roads نامگذاری گردند.[1] اگر چه این برچسب برای نقشه‌کشی در هر شبکه‌ای از راه‌ها مفید می باشد، چه منظم و چه نامنظم. از این برچسب برای جاده های که در درجه متوسط یا مسیرهای کم تردد متصل به مناطق توسعه یافته یا مرتبط کننده به شریان‌های منظم شهری مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت عدم تغییرات مکرر در منطقه مورد نظر شما به صورت خیابان کم تردد یا مسیر کم عرض هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد.


روش استفاده در نقشه

در نقشه ، یک جاده درجه سوم به عنوان highway=* : به صورتراهWay نمایش داه می شود . می توان آنها را با استفاده از فایل های ضبط شده GPSx یا با استفاده از تصاویر ماهواره ای ترسیم نمود، highway=tertiary . برای توصیف یک راه با جزئیات بیشتر از برچسب های بیشتری اضافه کنید.

برخی از برچسب های مفید:

 • name=نام نام یک راه برای مثال "نسترن"
 • maxspeed=number محدودیت سرعت برای مثال 30 کیلومتر بر ساعت
 • ref=reference code شماره مرجع یک مسیر"
 • loc_name=local name نام غیر رسمی یا محلی برای یک جاده
 • maxweight=number محدودیت وزن خودرو برای تردد برای مثال 5/5 تن"
 • surface=* توصیف سطح جاده، برای مثال "ناهموار "
 • width=number or est_width=number عرض مسیر بر حسب متر"
 • lanes=number تعداد کل خطوط سواره‌رو در دسترس در جاده ها، بدون در نظر گرفتن جهت. به طور معمول "2" یا "1"؛ اگر دو خودرو در جهت های متقابل می توانند بدون آسیب رساندن و یا خروج از جاده با با هم عبور کنند، این یعنی "2" خط عبور ، حتی اگر هیچ خط مرزی وجود نداشته باشد.

همسان سازی بین المللی

Country Description more
استرالیا جاده هایی که شهرها، روستاها و نقاط دوردست را به هم و شبکه راه‌ها مرتبط می کنند. در جنوب استرالیا، جاده هایی که به عنوان مسیر "D" در سامانه Alphanumeric طبقه بندی می شوند از این نوع می باشد. Australian Roads Tagging
یونان جاده هایی فرعی که شهرها، روستاها و نقاط دوردست را به هم متصل می کنند و جزء جاده های طبقه بندی شده می باشد. WikiProject Greece § Road Network
السالوادور جاده هایی که میزان ترافیک آنها به طور میانگین بین صد و پنجاه وسیله نقلیه در روز است، دارای عرض شش متر و با مصالح محلی منتخب و حداقل فاصله شش متر و پنجاه سانتی متر بر روی پلها ساخته شده اند..[2]
انگلستان یک طبقه بندی رسمی و یک تعریف نسبتا خوب مطابق با برچسب جاده درجه سوم "" OSM است: جاده های "C". توجه داشته باشید که این علامت رسمی به ندرت در علائم دیده می شود . برای اهداف نقشه برداری، اغلب بهتر است برچسب شریان های پخش کننده را با توجه به اهمیت نسبی آنها در درجه بندی مسیرها ، همانطور که در بالا توضیح داده شد، برچسب گذاری کنید.

یک قاعده کلی برای جاده های انگلستان این است که برچسب درجه سه highway=tertiary برای جاده های عریض تر از 4 متر (13 اینچ) و برای جاده های کوچکتر از جاده های A یا B ، به مورد استفاده قرار می گیرد . در انگلستان، تمایل دارند خطوطی را در وسط قرار دهند، در حالیکه جاده های فرعی این ویژگی را ندارند. [3]

طبقه بندی جاده "C" به ندرت توصیه می شود و اغلب فقط توسط مقامات محلی برای اهداف نگهداری و برنامه ریزی استفاده می شود. در انگلستان، مسئولیت تعیین جاده های "C" معمولا در شوراهای شهرستان اعمال می شود، که هر کدام از آنها براساس سامانه خود تصمیم می گیرند. جادهای "C" که از مرزهای شهرستان عبور می کنند، احتمالا تحت تاثیر تعدادی از تغییرات قرار می گیرند و ممکن است در کل جاده ای درجه "C" از طبقه بندی ها حذف گردد. برای اطلاعات بیشتر این پیوند را ببینید

همیشه جاده را نسبت به کل منطقه در نظر بگیرید. از آنجا که این امر منطقی است، باید درجه‌بندی مسیرها را به طور پیوسته بر روی نقشه ادامه داد تا بر پایه رعایت دقیق ویژگی های واقعی نمایش داده شود.


Roads in the United Kingdom

منابع

 1. در UK Government Planning Portal Glossary جاده درجه سوم را "به صورت" جاده هایی برای تردد خدمات حمل و نقل عمومی و اتوبوس در مناطق اصلی مسکونی، تجاری و صنعتی تعریف می کند. ".
 2. http://www.mop.gob.sv/archivo/leydecarreteras/legislacion/LeyDeCarreterasYCaminosVecinales.pdf
 3. طبقه بندی جاده "C" به ندرت توصیه می شود و اغلب فقط توسط مقامات محلی برای اهداف نگهداری و برنامه ریزی استفاده می شود. در انگلستان، مسئولیت تعیین جاده های "C" معمولا در شوراهای شهرستان اعمال می شود، که هر کدام از آنها براساس سامانه خود تصمیم می گیرند. جادهای "C" که از مرزهای شهرستان عبور می کنند، احتمالا تحت تاثیر تعدادی از تغییرات قرار می گیرند و ممکن است در کل جاده ای درجه "C" از طبقه بندی ها حذف گردد. برای اطلاعات بیشتر این پیوند را ببینید Chris's British Road Directory: The Great C-Road Hunt

همچنین بنگرید


information sign

ارتباط با ویرایشگران این صفحه (مترجم، ویراستار و...):
 • برای ارتباط عمومی، از بالای صفحه گزینهٔ بحث را انتخاب کنید و در صفحهٔ بحث پیامی بنویسید و روی ذخیره کلیک کنید.
 • برای ارتباط خصوصی، از بالای صفحه روی نمایش تاریخچه کلیک کنید. سپس در صفحهٔ تاریخچه، با کلیک روی نام ویرایشگر موردنظرتان به صفحهٔ کاربری او بروید تا با وی تماس بگیرید.