Fa:Relation

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Mf Relation.svg

رابطه یا Relation یکی از عناصر دادگانی اصلی OSM است که از چند جزء تشکیل می‌شود. اجزای آن عبارت‌اند از:

 • یک یا چند تگ
 • فهرست مرتبی از اقلام زیر که عضوهای رابطه محسوب می‌شوند:
  • یک یا چند گره
  • و یک یا چند راه
  • و/یا یک یا چند رابطه

در هر رابطه، عضوها با یک رابطهٔ منطقی یا جغرافیایی به هم مربوط می‌شوند.

هر عضو رابطه می‌تواند یک نقش اختیاری داشته باشد. این نقش مشخص می‌کند که هر عارضه چه کاری در رابطه انجام می‌دهد.

از جون ۲۰۱۷ تعداد رابطه‌های موجود در پایگاه جهانی OSM به بیش از ۵ میلیون رابطه رسیده است.

کاربرد

از رابطه‌ها برای مدل‌سازی روابط منطقی (و معمولاً محلی) یا جغرافیایی بین اشیا استفاده می‌کنیم. رابطه برای این ساخته نشده که اشیا با وابستگی‌های ضعیف و بسیار پراکنده را به هم مربوط کند. مثلاً چندان درست نیست که با استفاده از رابطه، گروهی از همهٔ راه‌های پیاده در یک شهر ایجاد کنیم.

اندازه

توصیه می‌شود که در هر رابطه نهایتاً ۳۰۰ عضو وجود داشته باشد. اگر مجبورید بیش از این تعداد عضو در رابطه داشته باشید، چند رابطه بسازید و آن‌ها را با یک ابَررابطه یکجا کنید.

دلیل: هرچه یک رابطه را با عضوهای بیشتری پر کنیم کارکردن با آن سخت‌تر خواهد شد، راحت‌تر خراب می‌شود، ناسازگاری‌های مختلفی پیدا می‌کند و منابع بیشتری از پایگاه‌داده و میزبان را به‌کار می‌گیرد.

information sign

«ابَررابطه» مفهوم زیبایی است، اما روی کاغذ! هیچ‌یک از نرم‌افزارهای فراوان OSM از آن پشتیبانی نمی‌کنند.

نقش‌ها

نقش، یک خانهٔ متنی اختیاری است که کار یک عضو از رابطه را توصیف می‌کند. مثلاً در آمریکای شمالی، دادن نقش نقش east به یک راه، یعنی کنار تابلوی شمارهٔ مسیر، جهت مسیر به‌طرف شرق اعلام شده. یا مثلاً در رابطهٔ multipolygon نقش‌های نقش inner و نقش outer مشخص می‌کنند که آیا یک راه بخش درونی از آن چندضلعی را تشکیل می‌دهد یا بخش بیرونی از آن را.

انواع رابطه رابطه

مقالهٔ اصلی: Types of relation

Multipolygon یا چندچندضلعی

Multipolygonها یا چندچندضلعی‌ها یکی از دو روش نمایش ناحیه محوطهها در اوپن‌استریت‌مپ است. اگرچه بیشتر محوطه‌ها با یک راه بسته راه بستهٔ تکی ساخته می‌شوند، اما همهٔ عوارض محوطه‌ای را می‌توانیم با رابطه‌های چندچندضلعی نیز نقشه‌کشی کنیم. استفاده از این روش زمانی لازم می‌شود که:

 • بخواهیم چند محوطه را از داخل یک محوطه در آوریم
 • یک محوطه دارای یک یا چند محوطهٔ بیرون از خودش باشد (برون‌بوم)
 • تعداد گره‌های محوطه بیشتر از حدود ۲۰۰۰ گره شود.

در رابطهٔ multipolygon نقش‌های نقش inner و نقش outer برای این منظور به‌کار می‌روند تا مشخص کنیم که آیا یک راهِ عضو، بخش درونی از آن چندضلعیِ دربرگیرندهٔ محوطه را می‌سازد یا بخش بیرونی آن را. برای مثال با یک راه درونی (inner) می‌توانیم جزیره‌ای در یک دریاچه رسم کنیم (دریاچه‌ای که با رابطه ساخته شود).

مسیر(route) اتوبوس

هر مسیر اتوبوس و ایستگاه‌هایش با یک رابطه مشخص می‌شود که تگ‌های زیر را دارد:

اولین عضوها در یک رابطهٔ route یا مسیر، گره‌هایی‌اند که ایستگاه‌ها را مشخص می‌کند. این ایستگاه‌ها به‌ترتیبی که وسیلهٔ نقلیه به آن‌ها می‌رسد مرتب می‌شوند. عضوهای بعدی راه‌ها هستند. در نگارش دوم از طرحوارهٔ حمل‌ونقل عمومی (PTv2) راه‌ها در امتداد گره‌های ایستگاه، دنباله‌ای مرتب تشکیل می‌دهند. خود راه‌ها نقشی نمی‌گیرند. اگر آن‌ها دنباله‌ای پیوسته تشکیل داشته باشند، از روی خط پیوسته‌ای که در امتداد آن‌هاست معلوم می‌شود (در ویرایشگر JOSM).

مثال‌های بیشتر

ابزارها

ناوبری با استفاده از رابطه‌ها

لطفاً نام آن برنامه‌های مسیریابی که می‌توانند یک مسیر رابطه‌ای را دنبال کنند اینجا بنویسید.

همچنین ببینید